„A színpad volt az életem – aztán már nem volt kedvem felmenni” - a kiégésről szól a Diagnózis podcast új epizódja
Harsányi Bence gyerekként állt először színpadra, megragadta a színházi világ, s bár más irányokba is képezte magát, a Momentán Társulat tagjaként rendszeresen játszott improvizációs előadásokban. Másfél évvel ezelőttig. Akkor – ha nem is egyik napról a másikra – felhagyott a színészkedéssel, és ma már trénerként és tanárként dolgozik elsősorban.
„Egy zártkörű előadáson álltam úgy a színpadon, hogy egyszer csak mintha lenyomtak volna a víz alá – nem láttam, nem hallottam.
Akkor mondtam a többieknek, én mindent megcsinálok, ameddig be vagyok írva a beosztásba, de utána szeretnék visszalépni” – meséli Bence, hogy találkozott nagyon drasztikusan a kiégés jeleivel.
Először csak az volt a terve, hogy kihagy egy évadot, pihen, aztán meglátja, mennyire hiányzik neki a színpad – és azt vette észre, nem túlságosan. Bence hozzáteszi, az utolsó csepp az volt a pohárban, hogy már a színpadi szerepléshez sem érzett magában kedvet és erőt, de ezt megelőzte számos olyan dolog, ami egy vállalkozás életében fontos, a számlázástól a workshopok szervezéséig.
De szíven ütötte az is, amikor átlépve a 45-öt olvasott egy statisztikát, hogy a 45-65 év közötti férfiak közül minden hatodikat elveszítjük – nagyon nem szeretne közéjük tartozni.
Érdekelnek az egészséggel kapcsolatos témák?
Iratkozz fel YouTube csatornánkra, hogy ne maradj le az újabb részekről!
Csatlakozz a Diagnózis egészségpodcast zárt Facebook-csoportjához, hogy értesülj az új témákról, és akár a szerkesztésben is közreműködhess!
Dénes Fruzsina egészség szakpszichológus és szervezetfejlesztő úgy véli, hogy Bence történetében abszolút felfedezhetők a kiégés mintázatai. Azt is elmagyarázta, hogy a kiégésnek alapvetően három fő komponense van: az egyik az emocionális kimerülés, a másik a deperszonalizáció, a harmadik pedig a személyes énhatékonyság csökkenése.

„Az érzelmi kimerülés az, amikor megjelenik az a fajta fáradékonyság, amit Bence is megélt. A deperszonaliázció az, amikor kicsit mintha leválnánk saját magunkról, kívülről nézzük a dolgokat, cinikussá válunk a kollégákkal."
– foglalja össze Fruzsina.
A pszichológus arra hívja fel a figyelmet, hogyha nem tudunk kapcsolódni önmagunkhoz, ha nem tudunk töltődni, az kiégéshez vezethet: „Kell, hogy legyen kapcsolatom a saját szükségleteimmel, érzéseimmel. Hogy tudatos legyek ezekre, mert csak akkor fogom tudni megteremteni azt az egyensúlyt, ami a töltődés, visszatöltődés és a munka között szükséges. És ha ez nincs meg, akkor ez sajnos előbb-utóbb túlterheltséghez, végső soron pedig kiégéshez vezethet.”
Van olyan szakirodalom, ami 12 lépésre osztja a kiégés folyamatát, és az első 8 lépésnél még vissza lehet fordulni, mert ez nem egy egyirányú utca. Viszont tény, hogy hajlamosak vagyunk racionalizálni, és az egyes tüneteket megmagyarázni, hogy mi állhat a hátterükben, nem gyanakszunk egyből a kiégésre.
A beszélgetésből kiderül, hogy …
... jellemzően a környezet vagy az érintett veszi észre a kiégés tüneteit?
… mi mindennel keverhetők össze a kiégés jelei?
… mikor érdemes szakemberhez fordulni?
… mit tanácsol Bence és mit mond a szakértő, hogyan kerülhető el a kiégés?
Hallgasd meg a teljes beszélgetést a YouTube csatornánkon!
A Diagnózis egészségpodcast aktuális adását a BP Podcast Stúdióban rögzítettük.
Ha profi minőségben szeretnéd rögzíteni a saját podcastedet, a BP Podcast Stúdióban minden adott hozzá – prémium hang- és videófelszerelés, modern, letisztult stúdiókörnyezet, és maximális kényelem. Neked csak a tartalmat kell hoznod, a stúdió biztosítja a tökéletes felvételi környezetet!