EGÉSZSÉG
A Rovatból

Elrettentő felvételek: így néz ki egy dohányos tüdeje, aki 30 évig napi egy doboz cigarettát szívott el

Egy tanulság van: ne csináld utána...


A tankönyvekben, kórházi plakátokon, cigarettásdobozokon is elrettentő fotókkal igyekszenek meggyőzni az embereket arról, hogy mennyire káros a dohányzás az emberi szervezetre. Sokszor olyan képeket láthatsz, amiken teljesen elfeketedett tüdőt mutatnak, hiszen a cigarettázás ezt a szervünket károsítja a legjobban.

Egy kínai kórházban készült felvétel be is bizonyítja, hogy tényleg ez a valóság. Egy orvosok levideózták egy elhunyt férfi tüdejét, amely láthatóan egyáltalán nem volt egészséges.

A páciens tüdőbetegségben halt meg alig 52 évesen. Kemény dohányos volt, mivel 30 évig folyamatosan cigarettázott, ráadásul mindennap egy dobozzal szívott el. Az eredmény: a tüdeje teljesen elszenesedett, súlyosan begyulladt, végül pedig leállt.

A férfi a halála előtt felajánlotta a szerveit, ezért is nyitották fel a testét az orvosok. De már első látásra megállapították, hogy a tüdeje egyáltalán nem alkalmas arra, hogy másnak adják.

Mivel Kínában rengetegen dohányoznak, a doktorok úgy döntöttek, hogy nyilvánosságra hozzák a felvételt, amit az elszenesedett tüdőről készítettek, hogy ezzel is felhívják a figyelmet arra, mit tesz a cigaretta a szervezetünkkel.

A videó azóta már nemcsak Kínában, de az egész világon elterjedt.

Forrás: Metro

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


EGÉSZSÉG
A Rovatból
A Covid után most egy új járvány miatt hirdetett globális vészhelyzetet a WHO, Magyarországot is elérheti a betegség
Az eddigi 0,2 százalék helyett már 3 százalékos a mortalitás. Ráadásul az új vírus most először szexuális úton is képes terjedni.


A 2022-es vészhelyzet után most újra globális egészségügyi riasztást adott ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a majomhimlő esetszámainak drámai megugrása miatt. A Telex híradása szerint a szerdai rendkívüli ülésen a WHO tagjai egyhangúlag döntöttek a legmagasabb fokú riasztás elrendeléséről. Tedrosz Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója a bejelentés során hangsúlyozta, hogy

a következő napokban és hetekben a szervezet minden lehetséges lépést megtesz a járvány elleni védekezés koordinálására, és szorosan együttműködik az érintett országokkal.

Két évvel ezelőtt a majomhimlő mintegy 100 ezer embert érintett 116 országban, köztük Magyarországon is, ahol 71 fertőzöttet regisztráltak. Akkor a betegség következtében nagyjából kétszázan vesztették életüket, többségük biszexuális és meleg férfi volt.

Az idei év elején indult új járvány azonban sokkal súlyosabbnak ígérkezik.

Csak a Kongói Demokratikus Köztársaságban eddig 14 ezer fertőzöttet és 524 halálesetet regisztráltak, és a vírus már olyan afrikai országokban is megjelent, ahol korábban soha nem fordult elő. A jelenlegi variáns most először terjed szexuális úton is, és fiatal nőket és férfiakat egyaránt érint, miközben virulensebb és halálosabb is lett –

míg két éve a fertőzöttek 0,2 százaléka halt bele, most ez az arány már 3 százalék körül mozog.

Bár a majomhimlő ellen létezik két oltás is, a WHO nemrég felszólította a gyártókat, hogy gyorsított eljárásban nyújtsanak be kérelmet a vakcinák elfogadtatására. Boldogkői Zsolt biológus, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezetője az RTL Híradójának elmondta, hogy a betegség várhatóan Európában és Magyarországon is felbukkan majd, de egyelőre csak azoknak javasolja a Magyarországon is elérhető védőoltást, akik Afrikába utaznak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

EGÉSZSÉG
A Rovatból
„Azt mondta, ne hisztizzek” – horror lett a fogorvosi műtétből, 16 millióba kerül a javítás
Egy híd pótlását kérte a budapesti nő, a fogorvos pedig azzal kezdte, hogy az összes alsó fogát kihúzta. Azóta rémálom lett az élete.


16 milliós fogászati rémálomról ír a Blikk: egy budapesti nő, Ágnes egy rutinnak tűnő fogászati beavatkozásra ült be egy székesfehérvári rendelőbe, aminek katasztrófa lett a vége. Az egész azzal indult, hogy leesett a nő 23 éves hídja, azt szerette volna megcsináltatni. Az orvos az összes alsó fogát kihúzta, majd 4 implantátumot épített az állkapcsába, de rosszul.

„Utólag derült ki, hogy olyan fogakat is eltávolított, amiket nem kellett volna. 12 fogat tervezett a helyükre, de rossz dőlésszögben. Azóta be van gyulladva az egész állkapcsom, zsibbad az arcom, fáj a fülem, enni alig tudok, pokol lett az életem”

– idézi Ágnest a lap. Többször visszament a fogorvoshoz, aki dolgozott valamin, de nem lett jobb:

„Azt mondta, ne hisztizzek, ez ezzel jár. Ezután mentem el más fogorvosokhoz, mert az éreztem, hogy nem normális, ami velem történik. Több szakember is megerősítette, hogy rosszul van betéve az implantátum.”

A helyzet azóta tovább bonyolódott: kiderült, hogy 16 millió forintba kerülne helyrehozni a kárt, mert ki kell venni a hibás implantátumokat, szét kell fúrni az állkapcsát, és csontpótlásra is szükség lesz az új implantátumok beépítéséhez. Ezt már a nő ügyvédje mondta a lapnak:

„Közjegyző által kirendelt igazságügyi szakértő is megállapította, hogy szakszerűtlenül lett beépítve az implantátum. A röntgenfelvételek is igazolták, hogy hibás eljárást választott a fogorvos. Ezért hiába javítgatta, állítgatta a doktor, Ágnesnek egyre nagyobb fájdalmai voltak. Az implantátum gyulladást okozott, amit a hibás kezelés csak fokozott.”

Ágnes az eddig kezelésért 2,5 milliót, a szakértői véleményért pedig félmillió forintot már kifizetett. Az ügyvéd felszólító levelet küldött a fogorvosnak, hogy hibás teljesítés miatt fizesse vissza a kezelés árát, és térítse meg az eddig felmerült költségeket, de érdemi választ egyelőre nem kaptak. A fogorvost a lap is hiába kérdezte arról, ő hogyan látja a helyzetet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


EGÉSZSÉG
A Rovatból
Akár bele is halhatunk, ha nem szexelünk rendszeresen – állítja egy friss tanulmány
Legalábbis egy új kutatás szerint. A szex hozzájárulhat a depresszió és az általános jóllét javulásához.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2024. július 31.



Egy friss kutatás szerint azok a nők, akik hetente kevesebb mint egyszer élnek nemi életet, nagyobb valószínűséggel halnak meg korábban, mint azok, akik rendszeresebben hancúroznak.

Férfiaknál ez a hatás nem volt megfigyelhető, de a kutatók észrevették, hogy a gyakoribb szex csökkenti a korai halál esélyét mindkét nemnél, ha depresszióval küzdenek.

„A szexuális aktivitás fontos az általános kardiovaszkuláris egészség szempontjából, mivel csökkenti a szívritmus változékonyságát és növeli a véráramlást”

– írják a szerzők.

„Eredményeink alapján feltételezhetjük, hogy a szélesebb értelemben vett szexuális aktivitás enyhítheti az életkorral és a betegségek előrehaladtával járó funkcióvesztést”

– teszik hozzá.

A következtetésekhez a kutatók 14,542 amerikai adatát elemezték, amelyeket egy 2005 és 2010 között végzett nemzeti egészségügyi felmérés során rögzítettek. Összesen 2,267-en adtak részletes információt szexuális életükről, közülük 94.4 százalék havonta legalább egyszer hódol az örömöknek, míg 38.4 százalék heti több alkalommal is megteszi.

Korábbi tanulmányok szerint

az átlagos amerikai felnőtt évente 54 alkalommal, vagyis körülbelül heti egyszer szexel,

így a kutatók azokat a személyeket, akik hetente több mint egyszer élnek nemi életet, magas, míg azokat, akik ritkábban, alacsony szexuális aktivitású csoportba sorolták.

Általánosságban a ritkán szexelő nők 1.7-szer nagyobb eséllyel haltak meg bármilyen okból 2015 végéig, mint azok, akik gyakrabban bújtak ágyba.

Fontos megjegyezni, hogy ez a hatás dózisfüggő mintát követett, vagyis minél kevesebbszer szexelt egy nő, annál nagyobb volt a halálozási kockázata. Bár a férfiaknál nem találtak hasonló kapcsolatot, a kutatók meglepve figyelték meg, hogy a szex enyhíti a depresszió negatív egészségügyi hatásait mindkét nemnél.

Valóban, a kockázati tényezők, mint például az elhízás, idősebb kor és alacsonyabb társadalmi-gazdasági státusz figyelembevételével a kutatók megállapították, hogy

a depresszióval küzdő emberek háromszor nagyobb eséllyel haltak meg a követési időszak alatt, ha ritkán éltek nemi életet.

Fontos megjegyezni, hogy ezekből a korrelációkból nem lehet közvetlen ok-okozati következtetéseket levonni, bár korábbi kutatások kimutatták, hogy

az emberek hajlamosak javuló hangulatot és nagyobb életcélt érezni a szex utáni napon, ami hozzájárulhat a depresszió és az általános jóllét javulásához.

Ezek az eredmények összhangban vannak egy izraeli felnőttekkel végzett kisebb tanulmánnyal, amely szerint a gyakoribb szex jobb túlélési esélyeket eredményezett szívrohamot átélt embereknél.

Összességében tehát a tanulmány szerzői nem állítják, hogy egy heti hancúr megmentheti az életét, de ezen bizonyítékok alapján biztosan nem árt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


EGÉSZSÉG
A Rovatból
„A torkomban kezdődött” – Ilyenek a majomhimlő tünetei egy fertőzött szerint
Nincs elég oltás, összesen egyetlen laboratórium van az országban. Közben a majomhimlő már Európába is eljutott, elsősorban a 45 év alatti korosztályra lehet veszélyes.


Egide Irambona, egy 40 éves burundi férfi, kilencedik napja fekszik a King Khaled Egyetemi Kórház egyik szűk, napfénnyel alig megvilágított szobájában. Arcán és testén fájdalmas hólyagok virítanak, amelyek a majomhimlő (mpox) tünetei.

„A torkomban kezdődött, duzzadt nyirokcsomókkal. Annyira fájt, hogy nem tudtam aludni”

– meséli a BBC-nek. A fájdalom később a lábára húzódott, és ekkor vált nyilvánvalóvá: megfertőződött a vírussal.

Irambona esete nem egyedi, Burundi több mint 170 megerősített majomhimlő-esetet jelentett az elmúlt hónapban, főként Bujumburában. A vírus főként szoros érintkezéssel terjed, és Irambona felesége is megfertőződött. „Egy barátomtól kaphattam el, akinek hólyagjai voltak, de akkor még nem tudtam, hogy ez majomhimlő” – mondja halkan.

A helyzet egyre súlyosabb a fővárosban. A kórházban jelenleg 59 ágyon ápolják a fertőzötteket, köztük több mint egyharmadukat 15 év alatti gyerekek. „A gyerekek a legveszélyeztetettebbek” – mondja Odette Nsavyimana, a kórház vezető orvosa.

„Egyre több beteg érkezik, már sátrakat is fel kellett állítanunk az udvaron.”

A helyi egészségügyi hatóságok aggódnak a járvány terjedése miatt. „Aggódom a növekvő számok miatt. Ha így folytatódik, nem leszünk képesek kezelni a helyzetet” – mondja Dr. Liliane Nkengurutse, a Közegészségügyi Vészhelyzetek Operatív Központjának igazgatója.

Az országban mindössze egy laboratórium képes a majomhimlő tesztelésére, és nincs elég tesztkészlet vagy védőoltás.

A higiéniai körülmények is nehezen tarthatók fenn, hiszen a városban súlyos vízhiány van, és a lakosság hosszú sorokban áll a nyilvános kutaknál.

Bujumbura mindössze 20 percre van a Kongói Demokratikus Köztársaság határától, ahol már több mint 14 000 esetet és 450 halálesetet jelentettek. A városban azonban alig vesznek tudomást a vírusveszélyről. Az emberek továbbra is szorosan érintkeznek egymással a zsúfolt buszmegállókban és piacokon. „Sokan nem értik a helyzet súlyosságát” – mondja Dr. Nkengurutse. A lakosság többsége nem is hallott a majomhimlőről, vagy nem tudja, hogy az országban is terjed.

Az egészségügyi dolgozók fáradhatatlanul küzdenek a betegek kezeléséért és a vírus terjedésének megfékezéséért, de az erőforrások szűkösek, és a lakosság szkepticizmusa is megnehezíti a helyzetet. „Nehéz lesz rávenni az embereket, hogy óvatosabbak legyenek” – teszi hozzá Dr. Nkengurutse.


Link másolása
KÖVESS MINKET: