KULT
A Rovatból

Az események majd csak ezután indulnak be igazán – Sárkányok háza kritika

Zseniális gonosz karakterek, pazar látványvilág, rengeteg dráma és cselszövés. Nekünk valahogy mégis hiányérzetünk marad.
Vass Adrienn - szmo.hu
2022. október 26.


Link másolása

Valószínűleg velem van a baj... sőt, biztos. Úgyhogy előre elnézést kérek mindenkitől, aki megfelelően kielégült a Sárkányok háza első évada után. De én valahogy nem kaptam el a hangulatot olyan intenzíven, mint ahogy azt az első rész után reméltem.

Óriási a felhajtás a sorozat körül. A hetente érkező részekről folyamatosan cikkeztek a portálok. Elemző videók készültek, rajongói teóriák csaptak össze, és úgy tűnik, hogy a befejezés is óriásit robbant.

És a számok is jól alakultak: Minden idők legnézettebb sorozata lett a Sárkányok háza a magyar HBO történetében is

Amikor a hírek és kritikák nagy része is istenít egy sorozatot, automatikusan nagyobbak lesznek az én elvárásaim is, és sokkal csalódottabbá tesz az a tény is, hogy nem élveztem annyira, mint amennyire mások.

Mert a Sárkányok háza korrekt sorozat. Ezt egészen biztosan ki merem jelenteni. Az első évad alapján ráadásul azt lehet sejteni, hogy az események majd csak ezután indulnak be igazán, hogy ez a pár rész csak a hangulat és a karakterek megalapozására szolgált.

De nekem sajnos hangulatból is hiányzott elég sok minden.

A vég kezdete

Az utolsó előtti rész elég furcsán alakult. Rhaenys brutális sárkányának hátáról nézett az újonnan megkoronázott Aegon és kissé megzavarodott anyukája, Alicent szemébe. Itt szépen le is lehetett volna zárni mindent, ha a sárkány okád egy kis tüzet. Csak a "rosszak" vesztek volna, felesleges vérontás nélkül.

De nem. Rhaenys csak úgy simán lelépett, és az évadzáró első percei gyakorlatilag azzal telnek, ahogy magyarázatot ad Rhaenyra és Daemon előtt arra, hogy miért nem tett semmit: csak. Mert nehogy már ő robbantsa ki a háborút...

De Rhaenys, ha az összes trónbitorló azon nyomban szörnyethal, akkor nem is lett volna háború. Nem érted?

Mindegy. Engedjük el. Ezért nem lett belőle királynő.

Daemon egész jól viseli a testvére halálát, és élvezettel veti bele magát a szervezkedésbe. Totálisan ignorálja a feleségét, akinek egyfelől meghalt az apja, másfelől beindult a vajúdása. Kapunk jó pár perc szenvedős szülést. Rhaenyra gyakorlatilag kikapja magából a gyereket.

És itt jön a tanulság, hogy miért is ne házasodjuk és közösüljünk a közeli rokonunkkal: a gyermek halva születik.

(Akik olvasták a könyvet, egész hangosan háborognak rajta most, hogy miért nem lett jobban kifejtve a filmben a vérfertőző viszonyból született csecsemő deformitásának ténye, azaz hogy sárkányfarokkal jött a világra. De szerintem ennyi belefér. A könyvhöz soha nem tud teljesen hű lenni a filmes verzió.)

Szóval megy a szervezkedés. Én most itt le nem írom, hogy melyik ház kivel van, és kit akarnak meggyőzni stratégiailag, mert az egész részben ez a legunalmasabb etap.

A lényeg hogy Rhaenyrának annak ellenére, hogy elveszítette az apját, majd a gyermekét, és a szülés utáni friss sebekből lábadozik, mind az esze, mind a szíve a helyén van.

Nem akar kezdeményezni, nem akar gyilkolászni sportból, mint Daemon, aki már fogná is az összes sárkányt és égetne porrá mindent.

Elgondolkozik Alicent üzenetén, mérlegeli a jóslatot és a realitást is, és ezzel teljesen szembekerül Daemonnal, aki valószínűleg arra számított, hogy Rhaenyra mindenben rá fog majd hallgatni ha trónra kerül, erre a nő már most akadékoskodik.

Jön az utolsó nagy csavar. Mivel mindenkinek ki kell vennie a részét a szövetségesek beszervezéséből, Rhaenyra fiai is sárkányhátra pattannak, és viszik anyjuk üzenetét.

A kisebb fiú, Lucerys eléggé tart a feladattól. Sárkányháton messze repülni, hadba hívó üzenetet kézbesíteni, komoly férfiként kiállni... ez egy normális kisfiúnak nyilván nem a legkönnyebb feladat.

Borros Baratheonnal amúgy sem lenne könnyű dolga, de sajnos be is előzték.

A félszemű Aemond már a teremben vigyorog mikor ő belép. Itt már tudjuk, hogy ennek nagyon csúnya vége lesz.

Nyilván semmi tekintélye nincs így (amúgy se lenne), és Aemond nem rest megragadni az alkalmat, és kitérni arra a kényes részletre is, hogy a kissrác még tartozik neki egy szemmel.

Aemondnak nagy sárkánya van, Lucerysnek kicsi. Nem kérdés, hogy némi kergetőzés után ki győz.

És tulajdonképpen mindegy, hogy akarva vagy akaratlanul, de Lucerys a sárkányával együtt ketté is roppan a felhők felett.

Szóval Rhaenyra elveszítette az apját, az újszülött gyermekét, és a legkisebb fiúgyermekét is. Az arcára kiül a fájdalom, mi meg csak pislogunk tovább miután elsötétül a kép, mert ezzel bizony vége az első évadnak.

Mi a bajom a sorozattal

Így visszaolvasva azért történtek itt dolgok.

A látványvilággal sincs semmi bajom. Nagyon szépek a sárkányos jelenetek, és a jelmezek is végig. A világítás is pazar, az operatőri munkával sincs baj. És én a színészekkel kapcsolatban sem tudnék éles kritikát megfogalmazni.

Mondjuk, furcsa volt a gyerekszínészek után a váltás, és sokkal nehezebb volt így megkedvelni a karaktereket.

Talán Lucerys halála is jobban megérintett volna, ha nem kb. nyolcszor tűnt volna fel összesen a képernyőn...

Az igazi gonosz karakterek kiemelkedően izgalmasak.

A Daemont alakító Matt Smith a sorozat ásza, de szerintem Ewan Mitchell karrierje is óriásit ugrik majd a félszemű herceg, Aemond megformálása után.

Sokan imádták a fiatal Rhaenyrát, azaz Milly Alcockot, de szerintem az idősebb kiadás, Emma D'Arcy is káprázatos.

Szóval a színészekkel tényleg nincs semmi bajom. Viszont valami mégis kevés volt.

Sokszor éreztem vontatottnak a történetet, el-elkalandoztam, volt, hogy egy részt csak 2-3 részletben néztem meg, mert egyszerűen nem sodort magával. Ez persze egyéni preferencia.

És értem én, hogy ez egy kemény világ, hogy itt több a depi, mint a napsütés...

De nekem nagyon hiányzott egy őszinte és szép szerelmi szál, egy kis nevetés, egy vicces, bohókás karakter, vagy egy mérgező gondolatoktól mentes, erős férfi.

Két kérdés jár a fejemben. Az egyikre nem fogok választ kapni:

Vajon akkor is ennyien néznék ezt a sorozatot, ha nem a Trónok Harca sikere után indult volna el?

A második kérdés egyszerűbb: Visszatérek a második évadra? A válasz pedig minden fanyalgásom ellenére az, hogy: Igen!

Ti visszatértek?

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: