SPORT
A Rovatból

Európa-bajnokság: ki nyer ma?

A szurkolók döntő többsége azt mondja, hogy Spanyolország legyőzi Angliát az Európa-bajnokság vasárnap esti döntőjében. Kétségtelen, hogy valóban jobban játszottak eddig a spanyolok, de egy finálé az egészen más.


A szurkolók döntő többsége azt mondja, hogy Spanyolország legyőzi Angliát az Európa-bajnokság vasárnap esti döntőjében. Kétségtelen, hogy valóban jobban játszottak eddig a spanyolok, de egy finálé az egészen más.

Nézzük min múlhat a meccs.

1. A rutin

Ami az Európa-bajnokságot illeti, ebben jobbak az angolok. A csapat három éve is ott volt az Eb-döntőjében, vagyis ismerik már a hangulatát. A keret jelentős része ott volt a legutóbbi aranymeccsen is. Igaz azt a találkozót elveszítették, de annak a tapasztalataira lehet alapozni. Ugyanakkor azt ne feledjük, hogy a spanyolok között sok olyan labdarúgó van, aki játszott már, sőt nyert is nagy klubtorna döntőjében. Talán az azonban más, hiszen az emocionális háttere egy válogatott tornának mégis más.

2. A szövetségi kapitány

Gareth Souhtgate éppen tíz évvel fiatalabb a spanyol Luis de la Fuenténél, de ez az adat nem sokat számít, mert a ő számít rutinosabb szövetségi kapitánynak. Az 53 esztendős angol már 101 alkalommal irányította hazája válogatottját, ráadásul 2018-ban elődöntős volt a világbajnokságon, amelyen végül a negyedik lett. Három éve pedig a döntőig vezette a csapatot, de csak második lett, mert tizenegyesekkel kikapott az együttes a londoni fináléban. A kérdés vele kapcsolatban, hogy megvan-e benne a győzelem képessége.

Fluente 2022 óta 20 meccsen ült a spanyol kispadon, de már hosszú évtizedek óta áll a helyi szövetség alkalmazásában. A korosztályos válogatott vezetőjeként kétszer is nyert már Eb-t (az U19-es és az U21-es csapattal érte el a siker).

A felnőtt csapattal pedig csúcsra ért a Nemzetek Ligája 2022/23-as kiírásában. Mindkét szakember védekező játékos volt pályafutása során – ez mondjuk csak az angolokon látszott eddig az Eb-n. Ha a spanyolok nyernek, akkor Angliában vélhetően váltanak majd a kapitányi poszton, Fluente állása nincs veszélyben.

3. Egyéniségek

Ebben egyik oldalon sincs hiány. Az angoloknál Harry Kane és Jude Bellingham a legnagyobb sztár, míg a spanyoloknál Rodri és a szombaton 17. életévébe lépett Yamal. Mindannyian képesek meccset eldönteni, de a kérdés az, hogy milyen támogatást kapnak a többiektől, vagyis mennyire tud csapatként működni az együttes. Az egyik oldalon nagy feladat hárul majd Fodenre, Sones-ra, Rice-ra és Walker-ra, a másikon meg Fabián Ruiz, Cucurella és Olmo kell, hogy alájátsszon a sztároknak.

Azt láttuk már az eddigiek során, hogy ha Southgate szabadjára engedi a csapatot, akkor Kane és Bellingham is képes olyat húzni, amivel meccset dönthet el. Kane ugye szerepelt három éve a döntőben, Bellingham pedig BL-t nyert idén a Real Madriddal.

Rodri szinte mindent megnyert a Manchester City játékosaként, miközben Yamal az első nagy trófeát húzhatja be, de mindketten jó formában vannak ezen az Eb-n.

4. Csapategység

Nem kérdés: az Eb eddigi meccsein a spanyolok ebben (is) jobbnak tűntek. A csoportmeccseket könnyedén hozták le, gólt sem kaptak. A kieséses szakaszban nem volt könnyű dolguk, de házigazda németek és a fantasztikus játékosokat felvonultató franciák ellen is kiharcolták a sikert. Ráadásul utóbbit már úgy, hogy a csapat elveszítette vezérét, hiszen Pedrit Toni Kroos addig rúgdalta, ameddig a spanyolt le nem kellett cserélni – sérülés miatt egy hónap pihenő vár rá. A csapat erejét az is mutatja, hogy a németek ellen Olmo szállt be a kispadról és nem sokkal később gólt is szerzett. Anglia olykor széteső játékot tud

mutatni.

Pontosabban: az angol együttes ezen az Eb-n nem sokszor teljesített jól. A szlovákok, a svájciak és a hollandok ellen is hátrányba került a gárda és mindig csak abban a periódusban focizott, amikor a másik csapatnál volt az előny.

Az természetesen az angol válogatott erejét mutatja, hogy a kieséses szakasz eddigi összes meccsén hátrányból felállva érte el a sikert.

5. Forma

Ebben a tekintetben egyértelműen a spanyolokat tarja jobbnak a többség, de sokan állítják azt is, hogy az angolokat még nem, vagy csak nagyon keveset láttuk a tudásukat igazán megmutatva focizni. Vagyis igazából csak vasárnap este derül ki, hogy milyen passzban van igazából a szigetországi együttes, kivéve, ha ezen a meccsen is az lesz a nagy terv, hogy rontsák el az ellenfél játékát. Erre eddig minden meccsen képes volt Southgate csapata és ezekből a helyzetekből minden alkalommal jól jött ki. Ha a spanyolok ebben nem lesznek

partnerek, akkor az is előfordulhat, hogy megismétlik a 2012-es finálé, amikor 4–0-ra nyertek

az olaszok ellen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
A Rovatból
Jutta Leerdam olimpiai aranya után egyetlen mozdulattal kijátszotta a szabályokat, és keresett 23 millió forintot
A több mint ötmillió Instagram-követővel rendelkező sportoló a célba érés utáni mozdulatával hatalmas elérést generált. A holland Quote magazin szerint egyetlen szponzorált posztja 62 ezer eurót érhet.


Egyetlen mozdulat a célba érés után, és a sportvilág máris egy fotóról beszél. Jutta Leerdam, a hollandok gyorskorcsolya-sztárja a milánói téli olimpián nemcsak aranyérmet nyert, de egyetlen cipzárlehúzással a marketingesek álma lett, ami szakértők szerint önmagában is tízmilliókat hozhat a konyhájára, írja a news.au.

A történet sportértékét a Nemzetközi Olimpiai Bizottság hivatalos eredménylistája rögzíti: Leerdam február 9-én, a női 1000 méteres gyorskorcsolya döntőjében 1:12.31-es idővel, új olimpiai rekorddal csapott a célba, megszerezve ezzel az aranyérmet. Pár nappal később, február 15-én 500 méteren is jégre állt, ahol honfitársa, Femke Kok mögött ezüstérmet szerzett. Az igazi felhajtást azonban nemcsak a kimagasló teljesítmény, hanem az aranyérem utáni pillanatok okozták.

A kimerült, de boldog sportoló a levezetés közben lehúzta a versenyruhája cipzárját, ami alatt egy Nike sportmelltartó volt látható. A jelenetet megörökítő fotó percek alatt bejárta a világsajtót és a közösségi médiát.

A holland Quote üzleti magazin főszerkesztőjének becslése szerint Leerdam egyetlen szponzorált Instagram-posztért körülbelül 62 ezer eurót, vagyis átszámítva nagyjából 23,4 millió forintot kérhet el. Más nemzetközi marketingbecslések szerint a mostani virális ismertség akár egymillió dollár (körülbelül 319 millió forint) értékű pluszbevételt is hozhat az atlétának a szponzori szerződésein keresztül.

„Szerintem nagyjából 850 000 eurót kap a Nike-tól”

– mondta a Die Weltnek Frederique de Laat, a sportolói márkákra szakosodott Branthlete alapítója, utalva a sportoló éves szponzori díjára.

A háttérben egy tudatos márkaépítés áll. Leerdam tavaly decemberben jelentette be, hogy hivatalosan is a Nike atlétája lett, miközben a holland olimpiai csapat hivatalos ruházati beszállítója a FILA. Az olimpián rendkívül szigorú szabályok korlátozzák a reklámok megjelenítését, így egy ilyen „spontán” logómegjelenítés felbecsülhetetlen értékű a szponzor számára.

Leerdam vőlegénye, a youtuberből lett bokszoló Jake Paul is elérzékenyülve kommentálta a győzelmet. „Tanúi voltunk a sporttörténelem egyik legnagyobb pillanatának. Nincsenek szavak arra, mennyire büszke vagyok rád” – idézte a Vanity Fair Italia. Maga Leerdam még a Nike-szerződés bejelentésekor így nyilatkozott: „A kis gyerek bennem annyira boldog, és a nő, akivé váltam, rettentően büszke.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
A Rovatból
A Liverpool döntött Szoboszlai Dominik sorsáról
A Liverpool egyértelmű üzenettel próbálja lezárni a találgatásokat Szoboszlai jövőjéről. A spanyol sajtó azonban már egy konkrét madridi ajánlatról pletykál.


Még a szezon vége előtt pontot tenne a Liverpool a Szoboszlai-ügy végére: a klub egy új szerződéssel betonozná be a magyar sztárt, miközben a Real Madrid egyre türelmetlenebbül toporog az ajtóban. A brit TEAMtalk

liverpooli forrásokra hivatkozva azt állítja, a klub és a futballista már a mostani idény vége előtt megállapodik a közös folytatásról.

A Liverpool üzenete egyértelmű: Szoboszlai Dominik nem eladó, és a klub hosszú távon számít rá, a következő szezonban is a csapat egyik vezéregyéniségeként. Bár a Real Madrid érdeklődése továbbra is fennáll, a spanyol klubnak egyelőre várnia kell, ha meg akarja szerezni a magyar sztárt. A játékos a hírek szerint elégedett a helyzetével, és készen áll arra, hogy továbbra is meghatározó szerepet játsszon a vörösök sikereiben.

A tárgyalások felgyorsítását az is indokolhatja, hogy a klub szeretné megelőzni a nyári átigazolási időszak pletykáit. A Real Madriddal kapcsolatos hírek jelentős része spanyol lapokból, például a Defensa Centraltól származik, de hivatalos ajánlatról eddig nem érkezett megerősítés.

Szoboszlai menedzsere, Esterházy Mátyás korábban igyekezett lehűteni a kedélyeket, hangsúlyozva, hogy a játékos a Liverpoolra koncentrál. A magyar középpályás jelenlegi szerződése 2028-ig érvényes, a mostani tárgyalások egy hosszabb távú megállapodásról és a kulcsszerephez igazított fizetésemelésről szólnak.

A következő hetekben dőlhet el, hogy a tavaszi szezonhajrá előtt sikerül-e pontot tenni az ügy végére egy hivatalos bejelentéssel, ezzel végleg lezárva a találgatásokat a játékos jövőjéről.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Horrorsérülés az olimpián: Korcsolyapenge vágta fel Kamila Sellier arcát, azonnal műteni kellett a szemét
A téli olimpia rövidpályás gyorskorcsolya-versenyén az amerikai Kristen Santos-Griswold pengéje okozta a lengyel sportolónak a sérülést. A futamot leállították, a vétkes versenyzőt pedig megbüntették.


Vérrel és rémülettel végződött a női 1500 méteres rövidpályás gyorskorcsolya egyik előfutama a téli olimpián péntek este, miután egy bukás során a lengyel Kamila Sellier arcát felvágta egy riválisának korcsolyapengéje. A sportolót azonnal kórházba szállították, ahol az orvosok a műtét mellett döntöttek.

A drámai jelenetek a nők 1500 méteres negyeddöntőjében játszódtak le, ahol egy tömeges bukás sodorta el Selliert. A balesetben az amerikai Kristen Santos-Griswold korcsolyapengéje találta el a lengyel versenyző arcát. Bár viselte a kötelező védőszemüveget, a penge olyan szerencsétlenül csapódott fel, hogy vérző sebet ejtett rajta.

A versenybíró azonnal leállította a futamot, a jégen paraván mögött látták el a sportolót, aki a lengyel tudósítások szerint egy pillanatra az eszméletét is elveszítette – írta a Telex. Körülbelül egy perc múlva a kezét felemelve jelezte, hogy magánál van, majd hordágyon vitték le a pályáról.

Selliert kórházba szállították, ahol a válogatott orvosa és a szülei is mellette voltak. A penge a szemhéját és az arcát is felsértette. A Lengyel Olimpiai Bizottság szóvivője közölte a diagnózist és a következő lépést: „Az orvosok miután felmérték a járomcsont állapotát a CT-vizsgálat alapján, ami kisebb törést mutatott ki, az operáció mellett döntöttek.”

A balesetet okozó Kristen Santos-Griswoldot a versenybírók szabálytalan előzésért megbüntették, így nem folytathatta a versenyt.

A baleset után újraindított futamokat követően a döntőben kettős koreai győzelem született Kim Gilli és Csoj révén, megelőzve az amerikai Corinne Stoddardot. A B döntőben Somodi Maja az ötödik lett, ezzel összesítésben a 12. helyen végzett.

A bukás Arianna Fontanát, az olaszok versenyzőjét is érintette. Az eset ismét rávilágított a rövidpályás gyorskorcsolya veszélyeire, ahol a kötelező védőfelszerelés sem mindig tudja megakadályozni a pengék okozta súlyos vágásokat. A lengyel csapat tájékoztatása szerint Selliert az éjszaka folyamán megfigyelés alatt tartják a kórházban, és további vizsgálatok várnak rá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Hazaárulónak bélyegezték az oroszok a magyar olimpiai 4. műkorcsolyapárost, elvehetik tőlük a szocsi edzőbázisukat
Mihail Gyegtyarjov orosz sportminiszter törvényjavaslatot kezdeményez a hazát váltó sportolók ellen. A lépés a Szocsiban készülő Pavlova Maria és Sviatchenko Alexei felkészülését is ellehetetlenítheti.
MTI/Illyés Tibor - szmo.hu
2026. február 18.



Az állampolgárság megváltoztatása puszta árulás. Ez az én véleményem, és meggyőződésem, igazam van” – jelentette ki Mihail Gyegtyarjov orosz sportminiszter, aki hazaárulással vádolja és kitiltaná az országból azokat a sportolókat, akik más nemzet színeiben versenyeznek.

A fenyegetés közvetlenül érinti a téli olimpián negyedik helyen végzett magyar műkorcsolyapárost, Pavlova Mariát és Sviatchenko Alexeit is, mivel az orosz-magyar kettős állampolgárságú sportolók az év nagy részében a 2014-es téli olimpia helyszínén, Szocsiban készülnek.

Úgy tűnik, az orosz sportvezetésnél betelt a pohár, miután a téli olimpián 38, Oroszországban született sportoló szerzett dicsőséget más országnak. Gyegtyarjov élesen kirohant az „árulók” ellen, noha a hazát váltók többsége nem nyilvánít véleményt politikai kérdésekben. Mivel Vlagyimir Putyin nem kommentálta a miniszter szavait, a kemény hangvételt a kormány hivatalos irányvonalának is lehet tekinteni – írta a Blikk.

Gyegtyarjov azt akarja, hogy az érintett sportolók ne léphessenek be Oroszországba, bár ehhez törvényjavaslatot kell benyújtania, amiről az orosz parlament, az Állami Duma dönt. A miniszter később pontosította, hogy elsősorban a sportlétesítmények használatától tiltaná el a sportolókat.

„Mi biztosítjuk nekik éveken át az ellátást, az oktatást, az edzőket és a sportlétesítményeket. Aztán hirtelen eldobják az útlevelüket és eltűnnek. Ha mindent elveszünk tőlük, megtiltjuk nekik a beutazást és a sportlétesítményeink használatát, akkor elértjük a célunkat. Ez egy kényes kérdés, de itt nem lehet kompromisszumot kötni”

– mondta Gyegtyarjov. Az ötletet az orosz politikán belül sem fogadta egyöntetű támogatás, Szvetlana Zsurova, az Állami Duma képviselője és olimpiai bajnok gyorskorcsolyázó például jogilag megkérdőjelezhetőnek nevezte a beutazási tilalom felvetését.

A miniszter „halállistáján” nemcsak a téli olimpikonok szerepelnek. A magyar színekben versenyző jégtáncos, Ignateva Mariia, valamint a férfi mezőnyben induló Vlaszenko Alekszandr is orosz születésű. A birkózók közül Muszukajev Iszmail világ- és Európa-bajnok, Bajajev Vlagyiszlav Eb-aranyérmes és Kuramagomedov Murad, a szabadfogású válogatott alapembere is érintett.

A listán olyan nemzetközi sztárok is helyet kaptak, mint a kazah színekben wimbledoni és Australian Open-győztes Jelena Ribakina, az ausztrál Daria Saville és Daria Kassatkina, az osztrák Anasztaszija Potapova, a szintén kazah Alekszandr Bublik és Alekszandr Sevcsenko, valamint a francia Varvara Gracheva.

A felsorolásban megjelent a Kugyermetova testvérpár is, de a valóságban csak Polina váltott üzbég színekre, nővére, Veronika továbbra is orosz színekben versenyez. A listán szerepel továbbá a Tour de France-on már francia állampolgárként induló Pavel Sivakov és az Izraelt képviselő Mikhail Yakovlev kerékpáros is, de short trackesek, gyorskorcsolyázók, úszók, sakkozók, bokszolók és futballisták is a célkeresztbe kerülhetnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk