SZEMPONT
A Rovatból

Amerikaiak robbantották fel az Északi Áramlatot – állítja az egyik leghíresebb oknyomozó újságíró, de lehetetlen ellenőrizni

Seymour Hersh lebilincselően részletes történetet osztott meg egy titkos akcióról, ami ha igaznak bizonyulna, azt jelentené, hogy az Egyesült Államok megtámadta Oroszországot. Csakhogy egyetlen bizonyítékot sem közöl.


A most 85 éves Seymour Hersh egyike a világ leghíresebb újságíróinak. 1969-ben ő volt az, aki leleplezte a vietnámi My Lai-mészárlást, azt, hogy amerikai katonák fegyvertelen vietnami civileket gyilkoltak meg. Ezért a cikkéért egy évvel később Pulitzer-díjat kapott. 2004 májusában pedig cikksorozatban tárta fel, hogy az amerikai katonai rendőrség hogyan kínozta foglyait a Bagdadhoz közeli Abu Ghraib börtönben, és milyen titkos kihallgatási programot működtettek például Guantanamoban.

Hersh ugyanakkor az elmúlt években támadások kereszttüzébe került, mert megkérdőjelezte az Oszama bin Laden haláláról szóló hivatalos verziót, és azt is, hogy az Aszad-rezsim használt-e vegyi fegyvereket Szíriában a civilek ellen. Emellett gyakran éri az a vád, hogy munkáit egyetlen forrásra alapozza.

Ez igaz a Substack nevű blogon szerdán közzétett terjedelmes cikkére is, amiben nem kevesebbet állít, mint hogy egy tikos akcióban Joe Biden jóváhagyásával az amerikaiak robbantották fel az Északi Áramlat csővezetékeit 2022. szeptember 26-án.

Hersh azt állítja, az akció ötlete már két hónappal azelőtt felmerült, hogy az első orosz tankok begurultak volna Ukrajnába.

A cikk szerint 2021 decemberében Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó titkos munkacsoportot hívott össze, hogy arról tárgyaljanak, miképpen válaszoljanak Putyin közelgő inváziójára. Az egymást követő üléseken mérlegelték, hogy a szankciók és különböző korlátozások mellett milyen egyéb lehetőségeik vannak. Hersh forrása szerint „a résztvevők számára világossá vált, hogy Sullivan azt várja tőlük, dolgozzanak ki egy tervet az Északi Áramlat megsemmisítésére, mert ez az elnök kívánsága."

Az amerikaiak sohasem rejtették véka alá a gázvezetékekkel szembeni ellenérzésüket, amelyek több mint 1000 kilométeren keresztül futnak egymás mellett. Két észak-keleti orosz kikötőből indulnak, majd az észt határ mentén, és a dán Bornholm-sziget mellett elhaladva Németország északi részén érnek véget.

Az Északi Áramlat 1 néven ismert első két vezeték több mint egy évtizeden át látta el olcsó orosz földgázzal Németországot és Nyugat-Európa nagy részét. Az Északi Áramlat 2 néven épült másik két vezeték pedig szintén elkészült, de még nem helyezték őket üzembe. Németország ezekhez is nagy reményeket fűzött, egészen addig, amíg ki nem tört az orosz-ukrán háború.

Joe Biden már korábban is azon a véleményen volt, hogy Putyin a gázvezetékeket fegyverként használja politikai és területei ambíciói beteljesítéséhez. A háború kitörése után viszont már attól is tartottak, hogy ha Európa energiaellátása továbbra is az orosz gáztól függ, Németország és a többiek nem lesznek hajlandók Ukrajnát az Oroszország legyőzéséhez szükséges mennyiségű pénzzel és fegyverrel támogatni.

Hersch szerint ez volt tehát az ok, amiért a rendkívül vakmerő terv az asztalra került Washingtonban.

A cikk szerint a haditengerészet közvetlen tengeralattjáró-támadást javasolt. A légierő időzített bombákat. A CIA azzal érvelt, hogy bármit is tesznek, annak titkosnak kell lennie. Abban ugyanis egyetértettek, hogy

ha a támadást vissza lehet vezetni az Egyesült Államokra, akkor az háborús cselekménynek minősül.

Az Egyesült Államok Haditengerészetének Búvár- és Mentési Központja Panama Cityben található, Florida délnyugati részén. Itt évtizedek óta képeznek ki olyan mélytengeri búvárokat, akik víz alatti mentő- és romboló akciókra egyaránt képesek. Végül az a döntés született, hogy az akciót rájuk bízzák.

Hersh szerint ez azzal az előnnyeli is járt, hogy ők a haditengerészethez tartoznak, és nem Különleges Hadműveletek Parancsnokságához, amelynek titkos akcióit jelenteni kell a Kongresszusnak.

Hasonló búvárakciót már 1971-ben is végrehajtottak, amikor a szovjet távol-keleti partok közelében lehallgatókészülékeket szereltek egy tengeralatti kommunikációs kábelre, amely egy szovjet regionális haditengerészeti parancsnokságot kötött össze a vlagyivosztoki főhadiszállással. Washington közel egy évtizeden át jutott értékes információkhoz a szovjet hadiflottáról.

A mostani terv azonban jóval kockázatosabbnak tűnt. Egyrészt az orosz haditengerészet sűrű őrjáratokat tart a Balti-tengeren, másrészt pedig nincsenek olyan olajfúrótornyok, amelyek fedezhetnék a búvárokat.

2022. február 7-én ráadásul Biden elnök elszólta magát. Aznap a Fehér Házban fogadta Olaf Scholz német kancellárt, majd a sajtótájékoztatón közölte: ha Oroszország megtámadja Ukrajnát, nem lesz többé Északi Áramlat 2. A titkos munkacsoportban a cikk szerint sokan úgy érezték: az elnök mindent veszélybe sodort, mert közvetlenül utalt a várható akcióra. Mások úgy gondolták, mostmár mindenképp végre kell hajtaniuk, csak még fontosabb, hogy ne lehessen Amerikára visszavezetni.

A kivitelezéshez Norvégia ideális bázinak tűnt, mert az amerikai hadsereg az elmúlt években megerősítette ottani jelenlétét. Tengeralattjáró- és légitámaszpont épült, és tavaly novemberben kibővítették az amerikai-norvég védelmi együttműködési megállapodást is. Emellett jelenleg a NATO főtitkára a korábbi norvég miniszterelnök, Jens Stoltenberg, akit 2014-ben amerikai támogatással választottak erre a tisztségre.

Hersch szerint 2022 márciusában az akciócsoport néhány tagja Norvégiába utazott, hogy a helyi titkosszolgálattal és haditengerésszel tárgyaljanak. Megállapodtak abban, hogy a C4-es robbanószerkezeteket néhány kilométerre a Bornholm-szigetektől kell elhelyezni.

Egyrészt itt a tengerfenék alig 80 méterre van a felszíntől, másrészt nincsenek erős tengeráramlatok, amelyek nehezítenék a búvárok munkáját.

A norvégok és az amerikaiak egyetértettek abban, hogy bizonyos szinten tájékoztatni kell a svéd és a dán illetékeseket a Bornholm-szigetek környéki búvártevékenységről. Azt is a norvégok tanácsolták, hogy a robbanószerkezeteket az orosz aknakeresők megtévesztése érdekében úgy kell álcázni, hogy azok a természetes környezet részeinek tűnjenek.

Ugyancsak Oslóból jött az időpont ötlete. A NATO tavaly júniusban hadgyakorlatat tartott a térségben BALTOPS 22 néven. Ezt egészítették ki egy olyan tengeri aknakereső-gyakorlattal, amelyben búvárok is részt vesznek. Az ő feladatuk azonban valójában az volt, hogy a C4-es robbanószerkezeteket elhelyezzék a gázvezetékeken. A terv az volt, hogy azok a hadgyakorlat után 48 órával robbannak fel.

A Fehér Háznak azonban az utolsó pillanatban aggályai támadtak. Rájöttek, hogy túlságosan nyilvánvaló lenne az Egyesült Államok szerepe, ha a detonáció alig két nappal a hadgyakorlat vége után következne be.

A CIA-nál hozzászoktak ahhoz, hogy a tervek változhatnak, ezúttal azonban nem volt könnyű dolguk, mert fogalmuk sem volt, hogy az elnök mikor akar robbantani: egy héttel, vagy hónapokkal később. Olyan megoldást kellett találni, ami szabad kezet ad Bidennek.

Az elsütő szerkezet végül egy hanglokátoros bója lett, amelyet úgy állítottak be, hogy, egészen alacsony frekvenciájú, semmihez sem hasonlító hangot adjon ki, amelyre a robbanószerkezet időzítője működésbe lép.

Végül 2022 szeptember 26-án a norvég haditengerészet P8-as felderítő repülőgépe egy látszólag rutinrepülés során ledobta a hanglokátoros bóját. A jel elterjedt a víz alatt, beindítva előbb az Északi Áramlat 1, majd az Északi Áramlat 2 vezetékeinél elhelyezett időzítőket.

A néhány órán belül bekövetkező robbanás során a négy vezetékből három használhatatlanná vált.

Hogy Hersh kémregényekbe illő történetéből mennyi igaz, nem tudni. Ami tény: a sztorit egyetlen amerikai médium sem hozta le, az az újságíró saját blogján jelent meg. A Fehér Ház azonnal tagadta az egészet, szerintük amit az amerikai újságíró leírt, az teljes mértékben valótlan fikció.

Norvég lapok szerint az ottani fegyveres erők nevében Per Espen Strande alezredes ugyancsak komolytalan kitalációnak minősítette Hersh állításait.

Élesen kritizálta a leírtakat Christo Grosev, a Bellingcat nevű független orosz oknyomozó portál újságírója is. Ő Twitter posztjában egyenesen szenilisnek, korruptnak vagy hazugnak nevezte Hersh-t, aki szerinte egy névtelen forrásra hivatkozva óriási károkat okoz az újságírásnak.

Az orosz külügyminisztérium azt közölte: magyarázatot várnak a Fehér Háztól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: Most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson
A politikai elemző szerint „most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”


Nagy Attila Tibor politikai elemző Facebook-bejegyzésében vizsgálta meg a magyarellenes román elnökjelölttel összebarátkozó Orbán Viktort. Az elemző posztjában úgy fogalmazott:

„Míg Magyar Péter legutóbbi hangfelvételét nem tartottam különösebben nagy dolognak és olyannak, ami különösebben ellentétben állna a kormányfő és más kormánytagok a harmadik világháborút emlegető nyilatkozataival, Orbán Viktor tihanyi beszédéről már mást gondolok. A romániai magyar politikai térben értetlenséget, vihart váltott ki, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő Tihanyban egyetértőleg idézett a magyar politikában magyarellenesnek minősített George Siminontól. A beszédben a hatalompolitika győzedelmeskedett, vagyis:

Orbán komolyan számol azzal a lehetőséggel, hogy a romániai elnökválasztás második fordulóját is Simion fogja nyerni, ezért jobb neki már most gesztust gyakorolni.”

Nagy Attila Tibor kiemelte:

„Csakhogy eddig úgy tudtuk, hogy George Simion magyarellenes - hogy-hogy akkor egyetértőleg idézi őt Magyarország miniszterelnöke? Fura, hogy erre a problémára sem a kormányfő, sem a beszédírója nem gondolt. Persze, lehet azt gondolni, hogy George Simion és Orbán között több a hasonlóság, mint a különbség a globalisták, az EU bürokratái elleni harcban, csak akkor kár volt korábban a Fidesz részéről és a kormánypárti médiarendszerben folyamatosan »magyarellenes« jelzővel ellátni George Siminont.

Mert most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson. Most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”

„Orbán Viktor tihanyi beszéde legfeljebb akkor bizonyulhat majd – legalábbis a magyar-román kapcsolatokban – hasznosnak, ha George Simion megnyeri a romániai elnökválasztást. De ha nem...” – írta posztja végén az elemző.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
New York Times: Erdő Péter a három legesélyesebb jelölt között volt a pápaválasztás első körében
A később pápává választott Robert Prevost, Pietro Parolin és Erdő Péter kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban, írja az amerikai lap. Erdő Pétert egy konzervatív szövetség támogatta, de hamar világossá vált, hogy nem győzhet.


A New York Times több mint egy tucat bíborossal készített interjút, hogy feltárja, mi történt a zárt ajtók mögött. A cikkből kiderül, hogy első nap a konklávét megnyitó elmélkedés elhúzódott, emiatt az első szavazás csak késő este kezdődött.

A voksok nem hoztak egyértelmű eredményt: három esélyes maradt versenyben. Köztük volt a 72 éves magyar Erdő Péter, aki mögött egy konzervatív szövetség állt, köztük több afrikai támogató.

De a New York Times szerint hamar világossá vált, hogy a magyar jelölt nem győzhet egy olyan konklávén, amelynek tagjait nagyrészt Ferenc pápa nevezte ki.

Rajta kívül sokan szavaztak Pietro Parolinra, a 70 éves olasz bíborosra, aki Ferenc pápa alatt gyakorlatilag a Vatikánt irányította. Azonban az első szavazáson ő sem kapott elsöprő támogatást. Az olasz tábor megosztott volt, ráadásul többeknek nem tetszett, hogy Parolin nem fektetett kellő hangsúlyt a közös tanácskozásokra – ezek Ferenc pápa kormányzási stílusának fontos részei voltak.

És a legesélyesebbek között ott volt a később pápává választott Robert Prevost is, aki korábban misszionáriusként dolgozott, majd egy szerzetesrendet vezetett, ezután perui püspökként szolgált, végül a Vatikán befolyásos szereplőjévé vált. Így sok olyan elvárásnak megfelelt, amelyeket a különböző bíborosi csoportok fontosnak tartottak - írja az amerikai lap. Azzal, hogy látszólag egyszerre képviselte Észak- és Dél-Amerikát, Prevost két kontinens bíborosai körében is népszerű volt. Amikor a többiek kikérdezték a latin-amerikai bíborosokat, akik jól ismerték őt, tetszett nekik, amit hallottak róla. A konzervatívok is úgy látták, hogy nem megosztó.

„Prevost bíborosban megvolt minden olyan tapasztalat, amit kerestünk”

– mondta Vincent Nichols, Anglia bíborosa. „Egy igazi misszionárius szívével rendelkezik, mély tudással és széles világlátással. Püspökként vezetett egy egyházmegyét, így közvetlen kapcsolatban volt a hívekkel, ugyanakkor dolgozott a Kúriában is – abban a római hivatalrendszerben, amely az egyház kormányzását segíti.”

Másnap világossá vált, hogy Prevostnak esélye van megszerezni a szükséges támogatást. Amikor a délutáni szavazáson elérte a 89 szavazatot – azt a kétharmados többséget, amely ahhoz kell, hogy valakit pápává válasszanak –, a terem tapsviharban tört ki, és mindenki felállt. „És ő csak ült tovább!” – mesélte a lapnak egy bíboros. „Valakinek fel kellett húznia. Mindannyiunk szemébe könny szökött.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Feri bácsi most kicsit pihenni fog, és utána friss erővel szét fogja darabolni Orbán Viktort!” – Az utca emberét kérdeztük Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról
Megoszlottak a vélemények Gyurcsány politikai szerepéről és hagyatékáról, de a megkérdezettek többségének nem fog hiányozni a volt miniszterelnök. Emlékezetes pillanatot viszont mindenki fel tudott idézni.


Mindenkit – egyes hírek szerint talán még őt magát is – derült égből a villámcsapásként ért, hogy Gyurcsány Ferenc múlt csütörtökön váratlanul minden tisztségéről lemondott, visszavonul a közélettől, ráadásul még feleségével, Dobrev Klárával is válnak. Az esetet még különösebbé tette, hogy erről maga Gyurcsány a mai napig nem beszélt a nyilvánosság előtt, mindent a párt többi tagja kommunikált.

Kíváncsiak voltunk, hogy mit szól az utca embere ahhoz, hogy a magyar politika 2004 óta egyik legmeghatározóbb szereplője, a Fidesz és Orbán Viktor legfőbb ellenfele, sőt ellensége úgy tűnik, végleg visszavonul.

A járókelőket megosztotta a kérdés: voltak, akik szerint a DK volt elnöke gonosz dolgot tett 2006 októberében, míg mások bíznak abban, hogy Dobrev Klárának lehet még keresnivalója a magyar politikában. A többség nem fog könnyeket hullajtani a távozása miatt, sőt olyannal is találkoztunk, aki még a nevét sem akarta kiejteni a vieóban.

Az utca embere Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról


Link másolása
KÖVESS MINKET: