FELFEDEZŐ
A Rovatból

„A kutyák elkezdtek üvölteni, torkaszakadtukból” – Magyarországra is megérkezett a vérfarkas szindróma

Sebestyén Gábor kutyái rágócsontot kaptak, majd nem sokkal később súlyos idegrendszeri károsodás jeleit mutatták. A szakemberek Európa-szerte arra figyelmeztnek, aki szereti a kutyáját, ne adjon neki ilyen jutalomfalatkákat, amíg ki nem derül, mi okozza a mérgezést.


S. Gábor egy népszerű webáruházból rendelt rágócsontokat, vagyis préselt marhabőr falatkákat, amelyeket előzőleg már többször vásárolt kedvenceinek. A falatkák elfogyasztása után kutyái aggasztóan kezdtek viselkedni, majd életveszélyes állapotba kerültek.

„Eleinte semmi különös nem történt. A kutyáink boldogan rágcsálták a falatokat, mint mindig. Másnap reggel azonban furcsa tüneteket kezdtek mutatni” – meséli Gábor.

A kutyák dezorientáltak lettek, remeni kezdtek és nyugtalanok lettek. És a helyzet gyorsan romlott: „Az állatok elkezdtek üvölteni, torkaszakadtukból. A szemeik beszűkültek, pupilláik tágra nyíltak, majd őrjöngeni kezdtek, mintha megvesztek volna.” Az egyik kutyus annyira súlyos állapotba került, hogy csak folyamatos nyugtató-infúzióval lehetett stabilizálni, és bevizelt, ami egyértelmű jele annak, hogy az idegrendszer súlyosan érintett.

A család azonnal állatorvoshoz fordult. A kutyák állapotának súlyossága azonban még a szakembereket is megdöbbentette.„Az egyik kutyánk vagy aludt, vagy pánikrohama volt. Amikor felébredt, üvöltött, és azonnal újabb nyugtatót kellett beadni neki” – mesélte S. Gábor. A másik kutya, amelyik kevesebbet evett a falatokból, valamivel jobban járt, de ő is zavart volt, és nehezen mozgott. „Őt még nem tudtuk hazahozni a kórházból, de tegnap találkoztunk vele. Bár már járni tudott, még mindig zavart volt, és nehezen mozgott” – mondja a kutyák gazdája.

A család gyorsan felismerte, hogy a problémát valószínűleg a préselt marhabőr falatok okozhatták. Az esetük nem egyedi: Európa több országából, köztük Németországból, Svájcból és Finnországból is jelentettek hasonló eseteket.

Vérfarkas-szindróma Európában

Németországban és más európai országokban 2024 októbere óta egyre több kutyánál figyeltek meg szokatlan, pánikszerű viselkedést, amit a köznyelvben „vérfarkas-szindrómának” neveznek, írja az Ostsee Zeitung. A Hannoveri Egyetem szakértői szerint a jelenség hátterében valószínűleg szennyezett rágócsontok állnak, amelyek Kínából származhatnak. Bár a pontos toxin még nem azonosított, a kutatók intenzíven vizsgálják az eseteket. A hatóságok egyelőre nem adtak ki hivatalos figyelmeztetést, de több állatkereskedő önként eltávolította polcairól a gyanús termékeket. A gazdáknak azt tanácsolják, hogy fokozottan figyeljenek kedvenceik viselkedésére, és kerüljék a bizonytalan eredetű rágócsontok használatát.

„Egy másik gazda azt mesélte, hogy a kutyája hasonló szimptómákat mutatott, és sajnos el is pusztult. A tünetek mindenhol ugyanazok: pszichotikus rohamok, mozgáskoordinációs problémák, és súlyos esetekben teljes bénulás” – mondja egy érintett. A probléma forrása valószínűleg egy szennyezett szállítmány lehet.

„A leggyanúsabb termékek a tiszta fehér színű marhabőr jutalomfalatok, valamint a spirulinával színezett zöld változatok. Valószínűleg valamilyen toxinnal szennyeződtek, de egyelőre nem tudjuk, mivel” – magyarázza egy másik állattartó.

Gáborék felvették a kapcsolatot a NÉBIH-hel (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal), hogy bejelentsék az esetet. „A laborvezető, akivel beszéltünk, elmondta, hogy jelenleg is vizsgálják a csontokat, de azt is hozzátette, hogy ez olyan, mint tűt keresni a szénakazalban. Annyi különféle toxin létezik, hogy nem tudják, mire teszteljék” – mondja S. Gábor.

A Hannoveri Egyetem szintén vizsgálja a termékeket, de eddig nem találták meg egyértelműen a tünetekért felelős toxint. Ez azonban nem nyugtatja meg az érintetteket. „Magyarországon már többen vagyunk, legalább tíz-tizenöt család, akik hasonlót tapasztaltak. >Külföldön már hatvan esetet gyűjtöttek össze, és több kutya el is pusztult.” A Facebookon is egyre többen osztják meg hasonló történetüket, amelyek között vannak enyhébb és tragikusabb végkimenetelűek is.

Egy gazdi arról számolt be, hogy kutyája, egy öt éves golden retriever egy ilyen jutalomfalat elfogyasztása után néhány órával furcsán kezdett viselkedni.

„Egyszer csak elkezdett ide-oda rohangálni, mintha üldözné valami, és közben kétségbeesetten üvöltött. Próbáltunk megnyugtatni, de egyszerűen nem reagált semmire” - írja. Az állatorvosnál epilepsziás rohamokat diagnosztizáltak, de a gazdi most már biztos abban, hogy a jutalomfalat lehetett a probléma forrása.

Egy másik posztoló egy hat hónapos spánielről ír, aki szintén pánikrohamokat kapott. „Kicsi volt, és csak egy falatot rágott el belőle. Pár órán belül zavart lett, majd jött a roham. Szerencsére gyorsan eljutottunk az állatorvoshoz, és stabilizálták az állapotát, de azóta sem vagyok nyugodt.”

Egy harmadik gazdi a csoportban osztotta meg, hogy kutyája hetekkel ezelőtt elpusztult, és csak most döbbent rá, hogy valószínűleg a jutalomfalat állhat a tragédia mögött. „A tünetek ugyanazok voltak: rohamok, bénulás, és az állatorvos sem tudta megmondani, mi okozhatta. Most, hogy olvastam ezt a csoportot, teljesen egyértelmű, hogy ugyanabból a falatból adtam neki, mint amiről itt beszélnek.”

Bár a termékek forgalmazását egyes webáruházak már leállították, ez nem hatósági intézkedés eredménye. „A kereskedők közül többen saját döntésből vették le a polcról ezeket a termékeket, miután több panaszt kaptak. Azonban hivatalos visszahívásról még mindig nincs szó” – mondja az egyik érintett kutyatartó. Amíg a hatósági vizsgálatok zajlanak, az állatok tulajdonosainak nincs más választásuk, mint maguk gondoskodni kutyáik biztonságáról.

„Most senki ne adja oda a kutyájának ezeket a termékeket! Ha van otthon ilyen préselt falat, inkább dobja ki. A kutya élete többet ér, mint pár ezer forint.”

Ebből a célból is tette közzé bejegyzését, illetve jött létre az a facebook-csoport, ahol a kutyatartók megosztják egymás közötti tapasztalataikat, illetve próbálják minél gyorsabb intézkedésre bírni a NÉBIH-et.

Mi is megkerestük a NÉBIH-et, többek között azt kérdeztük, hogy nem tervezik-e legalább ideiglenesen visszahívni a potenciálisan veszélyes termékeket. Az írták, hogy „a leírt magyar esetről hivatalunk szintén értesült, a kivizsgálás folyamatban van.” Az esetleges termékvisszahívásra vonatkozó kérdésünkre választ nem kaptunk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Halloweeni programok 2025-ben – a legjobb bulik és rendezvények országszerte
Halloween ajánlataink között találtok vidám és ijesztő programokat is.
Címkép: cottonbro studio - szmo.hu
2025. október 18.



Mit jelent a Halloween?

Halloween eredetileg egy angolszász népi ünnep, amelynek teljes neve "All Hallows' Eve" (mindenszentek előestéje). Mivel mindenszentek november 1-jén van, így Halloween október 31-én. A Halloween egy összetett szó, amelyet az angolszász "hālige" (szent) és "wēen" (este, előestéje) szavakból alkottak.

Mit ünneplünk Halloween napján?

Az ünnep eredeti célja az elhunytak tisztelete és emlékének megünneplése volt. A keresztény hagyományban mindenszentek ünnepe fontos volt, és a halottak emlékének megőrzését szolgálta. Az emberek az elhunytak szellemi jelenlétére való hivatkozással gyertyákat gyújtottak és különféle szertartásokat tartottak az ünnepen.

Azonban az évszázadok során a Halloween ünnepe átalakult, keresztény és pogány hagyományokat is hordoz. A modern Halloween sokkal inkább a rémisztő és szórakoztató elemekre összpontosít, beleértve a jelmezeket, a töklámpásokat (Jack-o'-lanterns), a tréfálkozást és a csemegéket. Az ünnep a közösségi szórakozás és az elhunytak emlékének megünneplése mellett a kreativitás, a szórakozás és vidám tréfálkozás alkalmává vált.

Mivel az eredeti jelentése és célja változott, a Halloween ma inkább egy szórakoztató és kreatív ünnep, amelyet sok országban ünnepelnek különböző hagyományok és szokások szerint. Lássuk, az országban milyen rendezvények özül válogathattok!

Budapest, Állatkert

Október 31. péntek

Napközben az Állatkert a szokásos rend szerint működik, majd este bezár, 18 órakor pedig újra kinyit, már az állatkerti Halloweenre érkező látogatók előtt.

Október 31-én este rengeteg érdekes programmal, izgalmas, sőt akár borzongató élményekkel és vidám szórakozással várnak titeket!
FONTOS! Halloweeni programjuk a Világ állatai lampion fesztiválra szóló belépőjeggyel látogatható.

Jegyvásárlás: https://tickets.zoobudapest.com/hu/

Budapest, Halloween Run

November 8. szombat

Idén is elérkezett a Halloween, amikor a kőbányai pincerendszer sötét alagútjai megtelnek izgalommal, misztikummal – és futócipők dobbanásával! A Halloween Run ezúttal a szerencsédet is próbára teszi: fekete macskák, recsegő létrák, villanó fények és babonák birodalma vár rád a föld alatt.
Válaszd ki a neked való távot – a 300 méteres ovis futamtól a 21 kilométeres kihívásig –, és tudd meg, melléd áll-e Fortuna, vagy inkább a balsors kísér az útvesztőn át.
Merülj el a sötétségben, és fuss úgy, mintha a szerencséd múlna rajta – mert most talán tényleg így van!

Nevezni IDE KATTINTVA tudsz.

Budapest, Töklámpás Fesztivál

Október 25. szombat

Idén már 17. alkalommal ragyogják be Budapest egyik legikonikusabb helyszínét a szebbnél szebb, kézzel faragott töklámpások!

Gyere el október 25-én 19:00 és 21:00 között családoddal vagy barátaiddal a Hősök terére, és csodáld meg a fényekkel teli kavalkádot – vagy hozd el a saját alkotásodat is!

A fesztivál nemcsak látványos, hanem jótékony célú is: a szervezők idén is a Gyermekétkeztetési Alapítvány munkáját támogatják. Hozz magaddal tartós élelmiszert (például cukrot, olajat, tésztát, rizst, konzerveket vagy édességet), és segíts, hogy minél több rászoruló gyermek asztalára kerüljön meleg étel.

Ne feledd: beöltözni ér! Jöhetnek a boszorkánykalapok, vámpírfogak és narancsszín köpenyek – együtt ünnepeljük a Halloweent és a jótékonyság erejét!

További információ az esemény Facebook OLDALÁN.

Hatvan

November 8. szombat

November 8-án 16:00 és 20:00 között újra megrendezik a Vadaspark legizgalmasabb eseményét, ahol a sötét ösvényeken fáklyafény, zene és jelmezes figurák várják a látogatókat.

Kicsik és nagyok egyaránt találnak maguknak programot: tökfaragás, állati totó, jelmezverseny, rajzpályázat, és természetesen DJ SOMA gondoskodik a hátborzongató hangulatról!

Ne feledd, elemlámpát hozni kötelező, és ha szeretnéd elkerülni a sort, válts online elővételes jegyet! Légy részese a környék legfélelmetesebb és legcsaládiasabb Halloween bulijának – ahol a természet sötétebb oldala is mosolyt csal az arcodra!

További tudnivalók a ide kattintva!

A helyszín: Ma No Ka - Tanya Nagykarácsony

Ópusztaszer

Október 31. szombat

Október 31-én ismét visszatér a halloweeni borzongás a Csillagösvénybe! Faragd ki a saját töködet, majd indulj el az éjszakai labirintus titokzatos ösvényein, ha elég bátor vagy hozzá. A nap végén hazaviheted a saját töklámpásodat, emlékül erről a különleges estéről. Arcfestés, forralt bor, sült gesztenye és finom ételek várnak – igazi őszi hangulat, egy csipetnyi misztikummal. Jegyvásárlás: csillagosveny.com/jegyvasarlas

Székesfehérvár

Október 24-26.

A Hiemer-ház kapuja ismét kitárul, és a múlt árnyai visszatérnek egykori otthonukba. Aki belép, nem marad puszta szemlélő: túlvilági vezetők kísérik végig a sötét termeken, miközben elárulják a hajdani urak féltett titkait és rémisztő praktikáit. A borzongató séta során a város sötétebb oldalába is bepillantást nyerhetsz – ha van elég bátorságod megzavarni a holtak nyugalmát. A kísértetjárta túrák október 24–26. között várják a vállalkozó szellemű látogatókat a székesfehérvári Hiemer-házban. Jegyár: 3400 Ft/fő.

További részletek ide kattintva!

Veresegyház

Október 25. szombat

Október 25-én 18:00 és 23:00 között a Medveotthon egy éjszakára rémek és kísértetek birodalmává változik. A sötétbe borult parkban bárhol felbukkanhat egy árny vagy egy ijesztő meglepetés – senki sem tudhatja, mikor és hol jön a következő frász. Egy estére minden a borzongásról, a titokról és a jó hangulatról szól.

Jegyvásárlás és információ a MEDVEOTTHON honlapján.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Megkérte a ChatGPT-t, hogy írja meg neki a lottószámokat, nagyon szakított a michigani nő
A 45 éves nő és férje nem hitt a szemének. Állítása szerint a nyereményből kifizeti a házát, a maradékot pedig félreteszi.


A 45 éves Tammy Carvey ChatGPT által generált számsorral 100 000 dollárt nyert a Michigan Lottó Powerball-játékán. A szeptember 6-i sorsoláson eltalálta a négy fehér golyót és a Powerballt: 11–23–44–61–62, PB: 17. A találat 50 000 dollárt ért, a Power Play opció pedig 100 000 dollárra emelte az összeget. A szelvényt online, a MichiganLottery.com oldalon vásárolta.

„Csak akkor játszom Powerballt, amikor igazán magas a főnyeremény, és most több mint 1 milliárd dollár volt, úgyhogy vettem egy szelvényt – mesélte Carvey.

„Megkértem a ChatGPT-t, hogy adjon egy számsort, és ezeket írtam be a szelvényre”

- tette hozzá

„Amikor megnéztem a nyerőszámokat, láttam, hogy négy fehér golyó és a Powerball is stimmel, és tudtam, hogy biztos nyertem valamit. A Google szerint ez 50 000 dollár, úgyhogy azt hittem, annyit nyertem.

Csak amikor beléptem a Michigan Lottery-fiókomba, esett le, hogy bekapcsoltam a Power Playt, így valójában 100 000 dollárt nyertem! A férjemmel teljesen ledöbbentünk.”

Carvey bement a lottótársaság központjába, és felvette a nyereményét. A pénzből kifizeti a házát, a maradékot pedig félreteszi.

A Powerball-szelvény darabja 2 dollár, a játék az állam egész területén és online, a MichiganLottery.com-on is elérhető. A Power Play opció 1 dollárért kérhető, és a nem főnyeremény-típusú nyereményeket akár tízszeresére növeli, legfeljebb 2 millió dollárig. További 1 dollárért a Double Play is választható, amely második esélyt ad az esti Double Play sorsoláson akár 10 millió dollárig.

A Powerball-sorsolás hétfőn, szerdán és szombaton 22:59-kor zajlik, és élőben is nézhető a powerball.com oldalon. Powerball-szelvényeket 45 államban, Washington D.C.-ben, az Amerikai Virgin-szigeteken és Puerto Ricóban árulnak.

Az oldalon ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a lottósorsolások eredményei véletlenszerűek, és sem mesterséges intelligenciával, sem más számgeneráló eszközzel nem lehet őket előre megjósolni.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Orbán Viktor visszatért oda, ahol 1973-ban járt utoljára
A miniszterelnök saját maga vezette a kisbuszt, amivel megérkezett Zánkára. Itt tartják a hétvégén a Harcosok Klubja újabb edzőtáborát.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. október 19.



A hétvégén rendezik a Harcosok Klubja második edzőtáborát. A helyszín ezúttal a zánkai Erzsébet-tábor, ahova Orbán Viktor saját maga kormányozta be a miniszterelnöki kisbuszt, amiről egy videót is posztolt a Facebookra.

„Jó napot! Miről maradtam le?” - kérdezi az érkezés után a kormányfő az őt fogadókat. A válaszból kiderül, hogy a harcosok nagy bevonulását már biztosan lekéste Orbán.

„Úttörőtáborban voltam itt utoljára”

- mondja két szelfi között a miniszterelnök, aki azt is elárulja, hogy ez mikor volt:

„Én jártam már itt 1973-ban” - derül ki egy újabb beszélgetésből.

„Azóta egy picit változott” - hívják fel az elmúlt évekre a miniszterelnök figyelmét.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Halloweeni programok 2025-ben – a legjobb bulik és rendezvények országszerte
Halloween ajánlataink között találtok vidám és ijesztő programokat is.
Címkép: cottonbro studio - szmo.hu
2025. október 18.



Mit jelent a Halloween?

Halloween eredetileg egy angolszász népi ünnep, amelynek teljes neve "All Hallows' Eve" (mindenszentek előestéje). Mivel mindenszentek november 1-jén van, így Halloween október 31-én. A Halloween egy összetett szó, amelyet az angolszász "hālige" (szent) és "wēen" (este, előestéje) szavakból alkottak.

Mit ünneplünk Halloween napján?

Az ünnep eredeti célja az elhunytak tisztelete és emlékének megünneplése volt. A keresztény hagyományban mindenszentek ünnepe fontos volt, és a halottak emlékének megőrzését szolgálta. Az emberek az elhunytak szellemi jelenlétére való hivatkozással gyertyákat gyújtottak és különféle szertartásokat tartottak az ünnepen.

Azonban az évszázadok során a Halloween ünnepe átalakult, keresztény és pogány hagyományokat is hordoz. A modern Halloween sokkal inkább a rémisztő és szórakoztató elemekre összpontosít, beleértve a jelmezeket, a töklámpásokat (Jack-o'-lanterns), a tréfálkozást és a csemegéket. Az ünnep a közösségi szórakozás és az elhunytak emlékének megünneplése mellett a kreativitás, a szórakozás és vidám tréfálkozás alkalmává vált.

Mivel az eredeti jelentése és célja változott, a Halloween ma inkább egy szórakoztató és kreatív ünnep, amelyet sok országban ünnepelnek különböző hagyományok és szokások szerint. Lássuk, az országban milyen rendezvények özül válogathattok!

Budapest, Állatkert

Október 31. péntek

Napközben az Állatkert a szokásos rend szerint működik, majd este bezár, 18 órakor pedig újra kinyit, már az állatkerti Halloweenre érkező látogatók előtt.

Október 31-én este rengeteg érdekes programmal, izgalmas, sőt akár borzongató élményekkel és vidám szórakozással várnak titeket!
FONTOS! Halloweeni programjuk a Világ állatai lampion fesztiválra szóló belépőjeggyel látogatható.

Jegyvásárlás: https://tickets.zoobudapest.com/hu/

Budapest, Halloween Run

November 8. szombat

Idén is elérkezett a Halloween, amikor a kőbányai pincerendszer sötét alagútjai megtelnek izgalommal, misztikummal – és futócipők dobbanásával! A Halloween Run ezúttal a szerencsédet is próbára teszi: fekete macskák, recsegő létrák, villanó fények és babonák birodalma vár rád a föld alatt.
Válaszd ki a neked való távot – a 300 méteres ovis futamtól a 21 kilométeres kihívásig –, és tudd meg, melléd áll-e Fortuna, vagy inkább a balsors kísér az útvesztőn át.
Merülj el a sötétségben, és fuss úgy, mintha a szerencséd múlna rajta – mert most talán tényleg így van!

Nevezni IDE KATTINTVA tudsz.

Budapest, Töklámpás Fesztivál

Október 25. szombat

Idén már 17. alkalommal ragyogják be Budapest egyik legikonikusabb helyszínét a szebbnél szebb, kézzel faragott töklámpások!

Gyere el október 25-én 19:00 és 21:00 között családoddal vagy barátaiddal a Hősök terére, és csodáld meg a fényekkel teli kavalkádot – vagy hozd el a saját alkotásodat is!

A fesztivál nemcsak látványos, hanem jótékony célú is: a szervezők idén is a Gyermekétkeztetési Alapítvány munkáját támogatják. Hozz magaddal tartós élelmiszert (például cukrot, olajat, tésztát, rizst, konzerveket vagy édességet), és segíts, hogy minél több rászoruló gyermek asztalára kerüljön meleg étel.

Ne feledd: beöltözni ér! Jöhetnek a boszorkánykalapok, vámpírfogak és narancsszín köpenyek – együtt ünnepeljük a Halloweent és a jótékonyság erejét!

További információ az esemény Facebook OLDALÁN.

Hatvan

November 8. szombat

November 8-án 16:00 és 20:00 között újra megrendezik a Vadaspark legizgalmasabb eseményét, ahol a sötét ösvényeken fáklyafény, zene és jelmezes figurák várják a látogatókat.

Kicsik és nagyok egyaránt találnak maguknak programot: tökfaragás, állati totó, jelmezverseny, rajzpályázat, és természetesen DJ SOMA gondoskodik a hátborzongató hangulatról!

Ne feledd, elemlámpát hozni kötelező, és ha szeretnéd elkerülni a sort, válts online elővételes jegyet! Légy részese a környék legfélelmetesebb és legcsaládiasabb Halloween bulijának – ahol a természet sötétebb oldala is mosolyt csal az arcodra!

További tudnivalók a ide kattintva!

A helyszín: Ma No Ka - Tanya Nagykarácsony

Ópusztaszer

Október 31. szombat

Október 31-én ismét visszatér a halloweeni borzongás a Csillagösvénybe! Faragd ki a saját töködet, majd indulj el az éjszakai labirintus titokzatos ösvényein, ha elég bátor vagy hozzá. A nap végén hazaviheted a saját töklámpásodat, emlékül erről a különleges estéről. Arcfestés, forralt bor, sült gesztenye és finom ételek várnak – igazi őszi hangulat, egy csipetnyi misztikummal. Jegyvásárlás: csillagosveny.com/jegyvasarlas

Székesfehérvár

Október 24-26.

A Hiemer-ház kapuja ismét kitárul, és a múlt árnyai visszatérnek egykori otthonukba. Aki belép, nem marad puszta szemlélő: túlvilági vezetők kísérik végig a sötét termeken, miközben elárulják a hajdani urak féltett titkait és rémisztő praktikáit. A borzongató séta során a város sötétebb oldalába is bepillantást nyerhetsz – ha van elég bátorságod megzavarni a holtak nyugalmát. A kísértetjárta túrák október 24–26. között várják a vállalkozó szellemű látogatókat a székesfehérvári Hiemer-házban. Jegyár: 3400 Ft/fő.

További részletek ide kattintva!

Veresegyház

Október 25. szombat

Október 25-én 18:00 és 23:00 között a Medveotthon egy éjszakára rémek és kísértetek birodalmává változik. A sötétbe borult parkban bárhol felbukkanhat egy árny vagy egy ijesztő meglepetés – senki sem tudhatja, mikor és hol jön a következő frász. Egy estére minden a borzongásról, a titokról és a jó hangulatról szól.

Jegyvásárlás és információ a MEDVEOTTHON honlapján.


Link másolása
KÖVESS MINKET: