SPORT

Nem találták meg Suhajda Szilárdot, feladták a keresését

A serpák órákon át kutattak a Hillary-lépcsőnél, mindhiába. Figyelembe véve az időjárási körülményeket és az eltelt időt, semmi esély nincs rá, hogy Szilárd életben van.


Nem találta meg Suhajda Szilárdot a mentőcsapat, befejezték a magyar hegymászó keresését - közölték a Hóhatár Facebook-odalon.

„A legjobb nepáli hegyivezetőkből összeállított keresőcsapat emberfeletti munkája ellenére sem találta meg Suhajda Szilárdot a Mount Everesten. Órákon át kutattak a Hillary-lépcső bővebb területén, ahol a hegymászót utoljára életben látták. A serpák 8750 méter és a 8848 méteres csúcs között többször fel-alá másztak és keresték Szilárd nyomát, mindhiába” - írták az expedíciót segítő oldalon.

Figyelembe véve az eltelt időt, az időjárási és terepviszonyokat semmilyen további esélye nincs annak, hogy a hegymászót életben találják, ezért a földi keresést befejezték.

Jelenleg a keresésben részt vevő serpák biztonságos visszatérése a hazai háttércsapat prioritása.

Suhajda Szilárd mindenféle külső segítség, azaz mesterséges oxigén és magashegyi teherhordók igénybevétele nélkül indult el a Mount Everest csúcsára, amit a tervek szerint szerdán ért volna el, ám a csúcstól nem messze nyoma veszett.

Csütörtökön Szilárd háttércsapata azt közölte, hogy

az egyik expedíció tagjai látták őt bő 50 méterrel a csúcs alatt. A magyar mászó mutatott életjeleket, de fagyási sérülések nyomai és a magashegyi agyödéma jelei látszottak rajta.

A serpa vezető rendkívül legyengült állapotú kínai kliensét támogatta lefelé a csúcsról ezért semmilyen módon nem tudott segíteni Szilárdnak. A magyar hegymászó ráadásul a mászóúttól valamivel távolabb feküdt, ezért nem kapcsolódott a rögzített biztosító kötélhez - enélkül megközelítése is életveszélyes lett volna.

A tervek szerint 26-án reggel elindult felfelé a mentésre szervezett három fős serpa csapat, köztük a téli K2-t elsőként megmászó Gelje Sherpa, hogy elérjék Suhajda Szilárdot. A neves olasz hegymászó és helikopter-pilóta, Simone Moro Katmanduból gépével egyenesen a 2-es táborba vitte őket, majd egy felderítő repülésre indult, hogy átvizsgálja a hegy déli oldalát, kizárva annak esélyét, hogy Szilárd közben lezuhant.

A három serpa 26-án nepáli idő szerint délelőtt 10:00 órakor indult el a 6400 méteren lévő 2-es táborból. Rendkívül gyorsan, hét óra alatt elérték a 7950 méteren lévő 4-es tábort. Ez az út egy átlagos mászónak két napra elosztva ennek az időnek a háromszorosa.

Itt egy negyedik serpa és egy segítő várta őket sátorban.

Rövid pihenőt követően, a szél csitulása után mindössze két órával felérkezésük után, nepáli idő szerint 19:15-kor a háromfős csapat elindult a Hillary-lépcső irányába, majd a negyedik később indult utánuk. Egész éjjel másztak, a Hillary-lépcsőt már hajnalhasadáskor elérték.

A megadott helyen azonban nem találták Suhajda Szilárdot, ezért elkezdték szisztematikusan átkutatni a területet.

Először felmásztak egészen a csúcsig, majd vissza a Hillary-lépcsőhöz. A Hillary-lépcső környékét tüzetesen átvizsgálták, minden lehetséges esésvonalat az úttól jobbra és balra, a nepáli és a tibeti oldalon is, ameddig csak le tudtak ereszkedni a rögzített kötelektől.

Ezután a lépcső alatti, Déli-csúcsig (8750 m) vezető szakaszt és annak belátható környékét vizsgálták át, eredménytelenül. Ekkor a háttércsapattal történt egyeztetést követően közösen úgy döntöttek, hogy a keresést berekesztik. Május 28-án még egy utolsó helikopteres repülést végeznek a hegy 2-es tábor feletti oldalának átkutatására.

„27 év alatt 16 korábbi sikertelen magyar expedíció után Suhajda Szilárdnak reális célja volt pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók támogatása nélkül elérni Földünk legmagasabb pontját. Az Everest palack nélküli megmászása világviszonylatban is kiemelkedő teljesítmény”

- írták az oldalon.

Suhajda Szilárd az egyik legeredményesebb magyar expedíciós hegymászó volt. 2014-ben a 8051 méteres Broad Peaket, 2019-ben első és máig egyetlen magyarként a 8611 méteres K2-t, 2022-ben pedig a 8516 méteres Lhocét mászta meg pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók segítsége nélkül. A Mount Everesten a nyomkövetője alapján mért 8795 méteres elért magassággal Suhajda Szilárd az, aki a legmagasabbra jutott magyar palack és serpák nélkül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Lubics Szilvia nyerte a Grand Canyonból induló 275 kilométeres ultramaratont
Szinte végig az első helyen futott. Végül összesen 45 óra és 32 perc alatt tette meg a távot.
FM. Kép: Facebook - szmo.hu
2024. szeptember 30.



Lubics Szilvia nyerte az Egyesült Államokban megrendezett G2G 275 kilométeres ultramaratont a hétvégén – olvasható a sportoló Facebook-oldalán.

Szilvi 275 kilométert futott a hat szakaszból álló viadalon Arizona és Utah kietlen, köves, sivatagos tájain a Grand Canyontól a Bryce Canyonig, miközben egy hátizsákban cipelte az egész heti felszerelését. Éjszakánként derékaljon, hálózsákban aludt egy sátorban, nappal a tűző napon futott többségében 40-50 kilométeres szakaszokat, egy alkalommal 85 km-t, végül pedig 13-at

– áll a beszámolóban. A vezetést a második napon vette át, onnantól pedig végig az első helyen futott. Lubics végül 45 óra 32 perc alatt futotta le a Grand Canyontól a Bryce Canyonig tartó távot, a második helyezett több mint egy órával maradt le tőle.

A másik magyar induló, Roskovics Miklós is nagyszerűen teljesített, ő a 6. helyezést érte el.

Lubics Szilvia 2022-ben megnyerte az Antarktiszon rendezett, 197,3 kilométeres ultrafutóversenyt is, erről itt írtunk:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Otthagyja a Forma-1-et a Renault – közel 50 év után távoznak a sportból
2025 végétől nem szállítanak motort semmilyen istállónak. Korábban csapatként és motorszállítóként számos világbajnoki címet szereztek.


A Renault autógyár 2026-tól már nem gyárt Forma-1-es motorokat és véget vet csaknem ötven éve tartó szereplésének – írja az MTI.

A Renault tulajdonában álló Alpine istálló vezetősége hétfőn közleményben jelentette be a döntést, és hozzátette, hogy a Párizstól délre, a Viry-Chatillon-ban lévő telephely „2024 végétől a mérnöki és csúcstechnológiai kiválóságok centruma lesz”.

Közölték, hogy a franciaországi központ a 2025-ös szezon végéig tovább folytatja a Forma-1-gyel összefüggésben végzett tevékenységeit. A karosszériát érintő munka, valamint a csapat menedzsmentje az angliai Enstone-ban működik 2002 óta.

A Renault 1977-ben mutatkozott be az F1-ben, onnantól egy kétéves megszakítást – 1987-1988 – kivéve mostanáig szállított motorokat vagy gyári csapatként szerepelt, igaz, nem mindig saját márkájuk nevén. Motorjaikkal olyan pilóták szereztek bajnoki címet, mint Alain Prost, Michael Schumacher, Fernando Alonso vagy Sebastian Vettel.

Alpine néven 2021 óta van jelen a gyártó az F1-ben, de az idén eddig mindössze 13 pontot gyűjtött a két francia versenyző, Pierre Gasly és Esteban Ocon, ezzel az istálló csak a kilencedik helyen áll a tíz csapatot felvonultató konstruktőri világbajnoki pontversenyben.

2024-ben leszerződtették a csapathoz a korábban négy világbajnoki címnél is bábáskodó csapatfőnököt, Flavio Briattorét, akinek egy csalási ügy miatt kellett azonnal távoznia 2009-ben. Az olasz szakember tanácsadói szerepben segíti a csapatot, aminek jövőbeli nevéről és összetételéről még semmit nem lehet tudni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
„Utálunk szar Románia” – posztolta ki a magyar teqballos Kota Gabriella, komoly eltiltásra számíthat
A World Series budapesti tornája már egészen biztosan véget ért neki, de lehet, hogy ennél sokkal súlyosabb szakciókkal kell szembenéznie.


Súlyos büntetést szabott ki a Nemzetközi Teqball Szövetség (FITEQ) a Rába ETO Győr SE játékosára, Kota Gabriellára, miután a 26 éves teqballos inzultálta a játékvezetőt, majd közösségi oldalán sértő tartalmat osztott meg Romániáról. A szövetség további szankciókat is kilátásba helyezett, ezekről a szervezet etikai bizottsága dönt majd a budapesti torna után.

Az eset a Teqball World Series budapesti tornáján történt, amely különösen nagy jelentőségű, hiszen a sportág idén ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját, és a világversenysorozat záró állomásának is Budapest ad otthont. Az ünnepi hangulat azonban már az első nap botrányba fulladt.

Csütörtökön, a vegyes párosok küzdelmei során két magyar duó is elődöntőbe jutott, de egyikük sem tudta tovább folytatni a menetelést. Kota Gabriella és Katz Balázs párosa a lengyel Alicja Bartnicka és Marek Pokwapp ellen szenvedett vereséget, és ekkor indult el a konfliktus.

Kota, aki a magyar női futsalválogatott tagja is, nem bírta a feszültséget: a második szettben sárga, majd piros lapot kapott, ami pontlevonással is járt. A lengyelek ezután meccslabdához jutottak, amelyet sikeresen értékesítettek, de a magyar játékosok azonnal reklamáltak, mondván, „csusza” (edgeball) történt, amit a szabályok szerint újra kellett volna játszani. A román játékvezető azonban nem változtatta meg az ítéletét, így a lengyelek jutottak a döntőbe.

A helyzet ekkor vált kezelhetetlenné: Kota hevesen tiltakozott, majd sértő megjegyzéseket tett a játékvezetőkre. A pálya mellett sem hagyta abba, sőt, a lelátóra felülve is folytatta a szóváltást.

Az indulatok az Instagramra is átszivárogtak, ahol egy olyan bejegyzést tett közzé, amelyben Romániát becsmérelte („Utálunk, szar Románia”). A posztot ugyan később törölte, de a FITEQ illetékesei időben észrevették, és azonnal léptek.

A FITEQ már aznap kizárta Kotát a szombati női párosversenyből, amelyben Ács Krisztinával indult volna, és elvette a vegyes párosban szerzett pénzdíját és világranglista-pontjait is (ezek Katz Balázsnál maradhattak). Emellett az etikai bizottság jövő hét elején dönthet további szankciókról, és akár precedensértékű eltiltásra is sor kerülhet, amely komolyan befolyásolhatja Kota karrierjét.

Az eltiltás különösen fájó lenne számára, mivel idén decemberben vehetne részt először világbajnokságon, miután Áccsal megnyerte a hazai kvalifikációs sorozatot. Kota számára eddig sikeres év volt: női párosban kétszer nyert ezüstérmet a World Series versenyein, vegyes párosban pedig egy második és két harmadik helyezést ért el.

Az eset komoly visszhangot váltott ki, és felvetette a sportolók etikai viselkedésének kérdését a teqballban, ahol a sportszerűség és a tisztelet kiemelten fontos.

A helyszíni kiakadás az alábbi videón tekinthető meg, 1:25:25-nél:

via Sportal

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Megrendítő sorokkal búcsúzik a Székesfehérvár jégkorongcsapata a fiatalon elhunyt Szuna Rolandtól
A korábbi válogatott jégkorongozó 44 évesen közlekedési balesetben hunyt el.


Mi is beszámolunk a tragikus hírről, hogy 44 éves korában meghalt Szuna Roland korábbi válogatott jégkorongozó. A sportolótól a város polgármestere is szívszorító sorokkal búcsúzott.

Szombaton a Hydro Fehérvár AV19, a fehérvári jégkorongcsapat is a közösségi oldalán vett búcsút a játékostól. Azt írják:

"Mély megrendüléssel értesültünk, hogy Szuna Roland, az Alba Volán SC korábbi játékosa pénteken közlekedési balesetben elhunyt. A hátvéd, aki pályafutásának egészét a székesfehérvári klubban töltötte, 242 bajnoki mérkőzésen lépett jégre az Alba Volán SC játékosaként, öt magyar bajnoki címet, valamint divízió-1 világbajnoki ezüst- és bronzérmet szerzett.

Emlékét megőrizzük."

Link másolása
KÖVESS MINKET: