A Rovatból

Kiakadt a montenegrói kéziválogatott kapitánya a magyar szervezésű Eb-re

Szerinte szégyenteljes az Európa-bajnokság szervezése.

Link másolása

Korábban már a franciák és a szerbek is panaszkodtak a részben magyar szervezésű kézi-Eb körülményeire. Most a montenegrói válogatott csapatkapitánya fakadt ki a Facebookon, miután három koronavírus-fertőzöttet találtak a csapatban. Emiatt külön szobába kellett elszállásolni a sportolókat, amire nem lett volna lehetőség az eredetileg kijelölt debreceni helyszínen, ezért 30 kilométerrel odébb kaptak szállást.

Vasko Sevaljevic csapatkapitány a Facebookra írta ki, hogy a 12 éves pályafutása alatt sok mindent tapasztalt, és a magyarországi fogadtatást egyetlen sportolónak sem kívánja. Az elmondása szerint az érkezésük előtt egy órával tájékoztatták őket arról, hogy az érkező négy csapat közül csak nekik kell másik szállodába menni, Debrecentől fél órányira.

Azt is leírta, hogy nem kifogást akar keresni egy esetleges vereségre, de fel akarta hívni rá a figyelmet, hogy szerinte szégyenletes ez a szervezés.

Arra panaszkodott, hogy nem kaptak választ arra, hogy miért csak nekik kell másik szállodába menni, illetve a hotel nem volt felkészülve az érkezésükre. Sevaljevic is a három fertőzött között van, a posztja szerint őrök állnak az ajtaja előtt, nehogy véletlenül kimenjen.

KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk

SPORT
Novak Djokovics az oltásban nem hisz, de pénzt fektetett egy Covid-kezelésen dolgozó dán cégbe
A vállalat nem vakcinákat gyárt, hanem a kezelést elősegítő készítményeket.

2020 júniusában a szerb világelső teniszező, Novak Djokovic és felesége, Jelena Djokovic közösen 80 százalékos tulajdonrészt vásároltak egy dán biotech cégben, aminek fő profilja egy koronavírus elleni kezelés kifejlesztése – számol be a Reuters cikke alapján a 444.

Az eset érdekessége, hogy a világjárvány kezdetén a szerb világklasszis teniszező még meglehetősen vírusszkeptikus nézeteket hajtogatott.

A QuantBioRes főnöke, Ivan Loncarevic vállalkozó azt mondta, hogy a teniszező 2020 júniusában szerezte meg a 80%-os részesedést, de azt nem kívánta megmondani, mennyit fizetett mindezért. A QuantBioRes olyan peptideket fejleszt, amik gátolják a vírus emberi sejtbe való bejutását. Loncarevic hangsúlyozta, hogy a cég nem vakcinán, hanem kezelésen dolgozik. Djokovic szóvivője egyelőre nem reagált a hírre.

Novak Djokovicot hétfőn toloncolták ki Ausztráliából, éppen akkor, amikor megkezdődött az év első Grand Slam versenye, az Australian Open. A szerb teniszező nem volt hajlandó beoltani magát, ezért nem léphetett az ország területére.

SPORT
A Rovatból
A munkahelyéről hívták be a holland kapust, a mezőny legjobbja lett a győztes meccsen
Van Leeuwen soha nem volt profi kézilabdázó, 36 órás munkaideje mellett hat edzésen vesz részt hetente. A munkaidejében koponyaimplantátumokat tervező kapus a számítógépét is elhozta, hogy Budapesten is tudjon dolgozni két mérkőzés között.

Hollandia 34-30-ra legyőzte Montenegrót a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének második fordulójában, szombaton a budapesti MVM Dome-ban.

A torna két meglepetéscsapatának találkozóján Montenegró számított esélyesnek, mert a hollandoktól az elmúlt napokban több játékos, illetve a szövetségi kapitány is kiesett koronavírusos megbetegedés miatt.

Nebojsa Simic védéseire alapozva a montenegróiak előbb 7-4-re, majd 10-6-ra elhúztak, ám a 13. percben váratlanul megtorpantak. Egyre hatékonyabb védekezésének köszönhetően kisvártatva egyenlített a holland csapat, sőt a rá jellemző gyors ellenakciókkal 15-13-ra ellépett. A magyarok csoportjából továbbjutott Hollandia lendületét az ellenfél időkérése sem törte meg, így a góllövőlistát vezető Kay Smits találataival a szünetben 18-16-ra vezetett.

A második félidőben a csapathoz pénteken csatlakozott Thijs van Leeuwen védései segítették a hollandokat, akiknek a nyitott védekezése továbbra is hatékonynak bizonyult és az utolsó negyedóra kezdetén 27-24-es előnyben voltak. Montenegró továbbra sem tudott kellően masszívan védekezni és megakadályozni az ellenfél ritmusváltásait, rágyorsításait, így pedig nem volt esélye az eredmény megfordítására.

A mezőny legeredményesebb játékosa Kay Smits lett kilenc góllal, a Ferencváros montenegrói irányítója, Bozo Andjelic egyszer talált be. A meccs legjobbjának Thijs van Leeuwent választották, aki 14 lövést védett és 42,5 százalékos hatékonysággal hárított.

"Csak csináltam, amit kell, az utolsó öt-tíz percben egész jól játszottam" - kezdte értékelését az interjúzónában a 34 éves hálóőr, aki bevallotta, soha nem játszott még ilyen magas szinten, így gyermekkori álma vált valóra.

Van Leeuwen azt követően került keretbe, hogy a holland kapusok, sőt a kapusedző is kidőltek a koronavírus miatt.

"Tegnap délelőtt tizenegykor még dolgoztam, amikor a szövetségi kapitány felhívott, hogy azonnal jöjjek, így szólnom kellett a főnökömnek, hogy most el kell mennem. Még nem igazán fogtam fel, egészen különleges, ami történik" - mondta a munkaidejében koponyaimplantátumokat tervező kapus. Hozzáfűzte, azért a számítógépét elhozta, hogy Budapesten is tudjon dolgozni két mérkőzés között.

A holland szülők gyermekeként a szaúd-arábiai Dzsiddában született Van Leeuwen soha nem volt profi kézilabdázó, 36 órás munkaideje mellett hat edzésen vesz részt hetente. Reményét fejezte ki, hogy a hátralevő mérkőzéseken sikerül megizzasztaniuk a dánokat, a horvátok ellen pedig győzelemben bizakodik.

Ha mindez sikerülne, a második kontinenstornájukon szereplő hollandok jövő pénteken az ötödik helyért játszhatnának a másik középdöntő-csoport harmadik helyezettjével.

Középdöntő, 2. forduló:

I. csoport (Budapest):

Hollandia-Montenegró 34-30 (18-16)

SPORT
A Rovatból
FIFA-gála: Lamela rabonás gólja nyerte a Puskás-díjat, Lewandowski az év játékosa
A 29 esztendős futballista tavaly márciusban még a Tottenham Hotspur színeiben az ősi rivális Arsenal ellen szerzett felejthetetlen gólt. A Bayern München lengyel válogatott csatára pedig 2020 után másodszor lett a legjobb.

Az argentin Erik Lamela nyerte az év legszebb góljáért járó Puskás Ferenc-díjat, melyet hétfőn a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) zürichi online gáláján adtak át.

A 29 esztendős futballista tavaly márciusban még a Tottenham Hotspur színeiben az ősi rivális Arsenal ellen szerzett felejthetetlen gólt:

úgy lőtt a kapuba, hogy a támaszkodó jobb lábát hátulról keresztezve lőtte el bal lábbal a labdát, és még így is elég erőt tudott beleadni ahhoz, hogy a lövés védhetetlen legyen. Ezt a technikát rabonának hívják a futballban, és csak nagyon ritkán látni ilyen pazarul kivitelezve.

A 11 jelölt közül Lamela mellett még a cseh Patrick Schick és az iráni Mehdi Taremi szerepelt a szűkített hármas listán.

A jelenleg már a Sevillában futballozó játékos az online interjúban elmondta, hogy nem különösebben gyakorolja ezt a típusú lövést annak ellenére, hogy már többször próbálkozott vele.

Robert Lewandowski, a Bajnokok Ligája-győztes Bayern München lengyel válogatott csatára nyerte ismét az év játékosa címet a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségnél.

A 33 éves támadó - aki az előző Bundesliga-szezonban 41-szer talált az ellenfelek hálójába, ezzel megjavította Gerd Müller megdönthetetlennek hitt rekordját és már a mostani idényben is 34 gólnál jár 27 tétmeccs után - pályafutása során másodszor érdemelte ki az elismerést, ugyanis a 2020-as esztendőben is őt látták a legjobbnak. A végeredmény a szurkolók szavazatai mellett a szövetségi kapitányok, válogatottak csapatkapitányai és újságírók voksai alapján alakult ki.

Lewandowski mellett a hatszoros győztes argentin Lionel Messi (Paris Saint-Germain), valamint az egyiptomi Mohamed Szalah (Liverpool) szerepelt a szűkített listán.

A díjazottak:

az év legjobb férfi játékosa: Robert Lewandowski (lengyel, Bayern München)

az év legjobb női játékosa: Alexia Putellas (spanyol, FC Barcelona)

az év férfi kapusa: Édouard Mendy (szenegáli, Chelsea)

az év női kapusa: Christiane Endler (chilei, Olympique Lyon)

az év edzője férfi csapatnál: Thomas Tuchel (német, Chelsea)

az év edzője női csapatnál: Emma Hayes (angol, Chelsea)

FIFA életműdíj: Christine Sinclair (kanadai, Portland Thorns)

FIFA különdíj: Cristiano Ronaldo (portugál, Juventus/Manchester United)

FIFA Puskás-díj (az év legszebb gólja): Erik Lamela (argentin, Tottenham Hotspur/Sevilla)

FIFA Fair Play-díj: dán válogatott, illetve orvosi és szakmai stábja

az év szurkolója: dán és finn szurkolók

Az Év férfi csapata:

Gianluigi Donnarumma (olasz, AC Milan/Paris Saint-Germain) - David Alaba (osztrák, Bayern München/Real Madrid), Leonardo Bonucci (olasz, Juventus), Ruben Dias (portugál, Manchester City) - Kevin De Bruyne (belga, Manchester City), Jorginho (olasz, Chelsea), N'Golo Kante (francia, Chelsea) - Cristiano Ronaldo (portugál, Juventus/Manchester United), Erling Haaland (norvég, Borussia Dortmund), Robert Lewandowski (lengyel, Bayern München), Lionel Messi (argentin, FC Barcelona/Paris Saint-Germain)

Az Év női csapata:

Christiane Endler (chilei, Paris Saint-Germain/Olympique Lyon) - Lucy Bronze (angol, (Manchester City), Millie Bright (angol Chelsea), Magdalena Eriksson (svéd, Chelsea), Wendie Renard (francia, Olympique Lyon) - Estefania Banini (argentin, Levante/Atlético Madrid), Barbara Bonansea (olasz, Juventus), Carli Lloyd (amerikai, NJ/NY Gotham) - Marta (brazil, Orlando Pride), Vivanne Miedema (holland, Arsenal), Alex Morgan (amerikai, Tottenham Hotspur/Orlando Pride/San Diego Wave)

SPORT
Egy góllal kikaptunk Izlandtól, nem jutott tovább a magyar válogatott a kézilabda-Eb-n
Drámai csata volt, de sajnos ezúttal elbuktunk az erős izlandi csapat ellen.

A magyar férfi kézilabda-válogatott nem jutott tovább a részben hazai rendezésű Európa-bajnokság csoportköréből, miután 31-30-ra kikapott Izlandtól a harmadik, utolsó fordulóban, kedden a budapesti MVM Dome-ban.

A magyarok csütörtökön 31-28-as vereséget szenvedtek Hollandiától, vasárnap 31-30-ra legyőzték Portugáliát, ezúttal pedig legalább kétgólos sikerre lett volna szükségük a biztos továbbjutáshoz, de matematikai esélyük egygólos győzelem, illetve döntetlen esetén is lett volna. A középdöntőbe a kvartett első két helyezettje kerül.

A társházigazdák húszfős keretéből ezúttal is Győri Mátyás, Nagy Bence, Sunajko Stefan és Borbély Ádám maradt ki. Bánhidi Bence a bokasérülése után ismét a kezdőcsapatban kapott helyet.

A tét nagyságát átérezve mindkét csapat jól kezdte a meccset, ezúttal a magyarok sem rontották el az elejét és a hetedik percben vezetést szereztek (4-3). Védekezésben mindent megtettek a hazaiak, ám a türelmesen támadó ellenfél végül szinte mindig helyzetbe tudott kerülni, amit ki is használt. A magyar támadások során ezúttal sem kaptak labdát a szélsők, ami megnehezítette a belső posztokon szereplők dolgát, az izlandi védők feladatát viszont némileg megkönnyítette.

Az északi szigetország csapata visszavette a vezetést, de Bánhidi góljaival tartották magukat az előző Európa-bajnokságon kilencedik, a tavalyi világbajnokságon ötödik, az Eurokupában pedig aranyérmes magyarok. Az első negyedórát követően érkeztek a cserejátékosok, Székely Márton ismét egy bravúros védéssel mutatkozott be. A magyar válogatott az átlövésekben és a beálló megjátszásában, az ellenfél gyorslábú játékosaiban bízva leginkább betörésekre építette támadásait.

A szünetben döntetlen volt az állás (17-17), majd a 35. percben Lékai Máté 6-5 után visszaszerezte a vezetést csapatának. A folytatásban az izlandiak emberelőnyben ismét fordítottak, majd egy 3-0-s sorozat végén újra a házigazdáknál vezettek (26-25). Egyre jobban védekeztek a magyarok, Mikler Roland egy hétméteres erejéig visszaállt és védeni tudott, ám mindezt támadásban nem sikerült kihasználni.

Az utolsó tíz percen belül Izland megint fordított, és már látszott, hogy a kétgólos magyar siker nem fog összejönni. Az 54. percben harmadik kiállítása miatt Sipos Adrián piros lapot kapott, két perccel a vége előtt Máthé Dominik büntetőt rontott, Bóka Bendegúz gólját nem adták meg, mert a vonalra lépett, Lékai Máté kísérletét pedig a kapus hárította. Eközben Mikler két lövést kivédett, de ez nem volt elég a vereség elkerüléséhez.

Az ellenfélnél Bjarki Mar Elisson kilenc, Omar Ingi Magnusson nyolc gólt lőtt.

A két csapat 43. alkalommal találkozott egymással, 24 magyar győzelem és három döntetlen mellett ez volt a 16. izlandi siker.

A lefújás után Gulyás István szövetségi kapitány elmondta: az első félidőben a támadójáték rendben volt, de a védekezéssel nem voltak elégedettek, mert az ellenfél egy-egy elleni előnyszerzéseit nagyon nehezen kezelték. Hozzátette, a második felvonásban nem tudták számukra kedvezően átfordítani az eredményt, nagyon rossz pillanatokban hibáztak, pedig megvoltak a lehetőségeik, de nagyon sok gólt kaptak, köztük könnyű találatokat. A szakvezető a játékosairól elmondta, mindannyian küzdöttek, többen sérüléssel vállalták a játékot, és ezúttal élvezték is a meccset.

„Izland nagyon jó csapat, a hiba pedig benne van a játékban, ma azonban több volt a kelleténél. Védekezésben sokat rontottunk, nem zártunk össze időben, nem azt csináltuk, amit megbeszéltünk, ez pedig elbizonytalanította a srácokat” – magyarázta Gulyás.

Hangsúlyozta, nagyon sajnálják, hogy kiestek a hazai rendezésű tornán, és nagyon remélik, hogy a csapat még sok szép élményt szerez a szurkolóknak.

„Nincs szégyenkezni valónk. Tudtuk, hogy nagyon kiegyenlített a csoportunk, apróságokon múlt a jobb szereplésünk, egyik játékosunkra sem haragudhatunk. Együtt értük el a jó eredményeket és együtt vagyunk most keserűbbek” – vélekedett.

Hozzáfűzte: azt a célkitűzésüket teljesítették, hogy átalakították és megfiatalították a keretet, vagyis elégedettek lehetnek az elmúlt két és fél évvel.