Euro 2024: a negyeddöntők kérdése nem az, hogy ki jut tovább, hanem hogy lesz-e végre igazi foci
Már csak hét meccs van hátra az idei labdarúgó Európa-bajnokságból. Ezek közül négyet szombat estig le is játszanak. Kérdés, hogy azok, akiktől előzetesen mindenki a jó vagy egyenesen a legjobb teljesítményt várta, végre összeszedik-e magukat, és hogy lesz-e igazi meglepetéscsapat az elődöntőben. A válasz jó eséllyel mindkettőre az, hogy talán.
Az egyik ágon Németország, Spanyolország, Franciaország és Portugália, míg a másik ágon Anglia, Hollandia, Svájc és Törökország közül valamelyik válogatott biztosan ott lesz a berlini döntőben jövő vasárnap. Szombaton éjfélig azonban csak az derül ki, hogy a német-spanyol, francia-portugál, angol-svájci és holland-török negyeddöntőket mely csapatok veszik sikerrel.
Az elmúlt hetek egyik sokat tárgyalt kérdése az volt, hogy mikor kezd el végre focizni Southgate Angliája, Deschamps franciái vagy épp a még mindig Cristiano Ronaldo vezette portugálok.
Az már egy másik kérdés, hogy ez vajon mennyire jó főképp a semleges szurkolóknak. Gyaníthatóan egyébként nekik is valameilyen szinten elfogadható, ami a pályán zajlik, hiszen nem érkeznek a hírek a tévécsatornák rendre beszakadó nézettségéről, a stadionok sem ürültek még ki és a szponzorok LED-falai sem üresen világítanak a pályák szélén.
A sportágat meghatározó európai nagycsapatok közül is a legnagyobbak elsősorban nem a győzelem megszerzésére játszanak, hanem a vereség elkerülésére. Ez nem azt jelenti, hogy mindenki leparkolja a buszt, és foggal-körömmel védekezik, hanem csupán arról, hogy fontosabb a bekapott gól elkerülése, mint bármi más. Ennek a sajátos felfogásnak köszönhetően érezhetően sokkal óvatosabb a játék, úgy tűnik, mintha többet állnának egy helyben a labdarúgók, akik időnként teljesen tanácstalanok is, hogy mi legyen a következő lépés. Kivéve, ha ég a ház, mert akkor pont úgy kapcsolnak rá, mint az angolok az utolsó percekben Szlovákia ellen a nyolcaddöntőben.
Az előttünk álló két napban a felfogást tökélyre fejlesztő válogatottak közül az akciógól nélkül idáig jutó Franciaország és a Szlovénián gól nélküli döntetlen után tizenegyesekkel átvergődő Portugália feszül majd egymásnak. Mindezek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy az esetleges döntetlenre majdnem ugyanakkora esély van a fogadóirodák szerint, mint a rendes játékidőben várható francia győzelemre.
Mbappéék a torna négy meccséből hármat is megúsztak bekapott gól nélkül, ami egyetlen másik válogatottról sem mondható el. A támadásokkal azonban messze nem állnak ilyen jól: Belgium ellen tizenkilencszer lőttek kapura, de ebből csak két alkalommal találták el valóban a kaput. Gólt pedig végül nem szereztek, egy öngóllal jutottak tovább.
Eközben Portugália érezhetően megfeszül azért, hogy a hatodik Eb-jén szereplő Cristiano Ronaldo valahogyan végre a hálóba találjon, de a gépezet recseg-ropog, az ötszörös aranylabdás meg hát mégiscsak 39 éves már, és nem a világ egyik topklubjában lép pályára hétről hétre, hanem csak a szaúdi ligában.
Mindent figyelembe véve a legvalószínűbbnek a döntetlen, esetleg az egygólos francia győzelem tűnik.
A forduló slágermeccse az a német-spanyol lesz, amit már hetekkel ezelőtt előrehozott döntőnek kiáltottak ki. A két válogatott már azzal bőven kiemelkedik a mezőnyből, hogy győzni akarnak. Persze Németországnak nincs is más választása hazai pályán, rendezőként, a spanyolokat pedig talán leginkább a rendkívül fiatal átlagéletkor tolhatja abba az irányba, hogy kerüljék az alibifocit. Érthetően utóbbi és a jellemzően sok gól, de legalábbis sok kialakított helyzet miatt Spanyolországot ma már a torna első számú favoritjának tartják.
Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a fiatal tehetségek megvannak a másik oldalon is (Musiala, Wirtz), miközben ott van velük a sokszor aranyat érő tapasztalat Kroos, Gündogan vagy éppen Neuer személyében. És ami talán még ezeknél is fontosabb:
Anglia-Svájc. Június elején ez még egy tuti egyes lett volna, most azonban már egyáltalán nem ördögtől való arról beszélni, hogy Svájcnak igenis van esélye Kane-ék ellen. Bár a fogadóirodáknál az angolok a nyolcaddöntő egyértelmű esélyesei, és egész torna megnyerésére is még mindig az egyik legnagyobb favoritnak számítanak, az eddig mutatott játék alapján a svájciak minimum megnehezíthetik a dolgukat.
Mivel azonban a nagy focitornákon mindig van egy meglepetéscsapat, és az angolok Szlovákia elleni továbbjutása legalább annyira a szerencsén múlt, mint Bellingham és Kane elképesztő helyzetfelismerésén, nem vállalunk nagy kockázatot azzal, ha azt várjuk, hogy Svájc eddigi jó teljesítménye még ebben a körben is kitart. Ez pedig elég lehet arra, hogy
A végére hagytuk azt a negyeddöntőt, ahol várhatón igazi focit láthatunk majd. A törökök szinte hazai pályán játszanak az egész tornán, mindehhez még hozzájön a "nincs mit veszíteni" hozzállás is. Ezek eredményre vezető kombinációja már a csoportmeccsek során is meglátszott, de csak a titkos esélyesnek gondolt Ausztria elleni nyolcaddöntőben jött ki igazán. Montella válogatottja a hollandok ellen folytatja a hétvégén, akik nagyon nehezen indultak be, de a vártnál könyebben léptek túl a románokon a nyolcaddöntőben, ami újabb lökést adhat nekik.
Ha másért nem, Törökország várhatóan nyíltabb, támadóbb felfogása miatt biztosan izgalmas lesz ez a negyeddöntő is, de
Ezek alapján pedig a jövő héten Franciország-Németország és Svájc-Hollandia elődöntőket rendezhetnek majd. Órákon belül minden kiderül.