HÍREK
A Rovatból

„Te ki a fasz vagy?” – balhé a Wizz Air római járatánál, miután másnapra halasztották az indulást

Király Kinga Júlia író és kollégái azért utaztak Rómába, hogy többek között egy holokauszt-túlélővel interjúzzanak, de ezt végül a 16 órás késés miatt nem tudták megtenni.


Kedd este helyett szerda délután érkezett meg Rómába az a Budapestről induló repülő, amelyen Király Kinga Júlia író, műfordító és kollégái is utaztak. Azért mentek az olasz fővárosba, hogy a Washingtoni Holokauszt Múzeum felkérésére interjúkat készítsenek többek között a Mussolini-rezsim egy 102 éves szemtanújával, ám ezt végül a kb. 16 órás késés miatt nem tudták megtenni. Az író a 24.hu-nak mesélte el a kálváriájukat.

A Wizz Air római járatának május 24-én este, 20 óra előtt 5 perccel kellett volna felszállnia, ám már délután 5-kor jelezték sms-ben az utasoknak, hogy a gép csak éjjel negyed egykor indul el. Ettől függetlenül arra kérték őket, hogy menjenek ki időben a repülőtérre és csekkoljanak be az eredeti indulás időpontjában. Este fél 8-kor aztán jött az újabb értesítés, hogy a repülő végül csak másnap délelőtt 10:35-kor szállhat fel, ekkor nagy tanácstalanság alakult ki. Király Kinga Júlia elmondása szerint a reptéri dolgozóktól nem sok segítséget kaptak, nekik kellett kideríteni, hogy hol és hogyan szerezzék vissza a csomagjaikat. Miután ez sikerült, hazamentek és szerda reggel visszatértek a repülőtérre, ahol azonban újabb problémával szembesültek.

Amikor megkapták a jegyüket a bejelentkező pultnál, kiderült, hogy az előzőleg megvásárolt ülőhely helyett egy másik szerepelt rajta. Ez pedig gond volt, mivel azért választották direkt a nagyobb lábhelyet biztosító üléseket, mert a munkaeszközeiket csak itt tudták biztonságosan tárolni. Amikor ezt jelezték a reptéri dolgozóknak, átküldték őket egy másik sorba, ahol aztán

egy fiatal férfi azt kérdezte az írónőtől: "Te ki a fasz vagy?" Ezután pedig összetépte Király Kinga Júlia jegyét.

Az író nem hagyta magát, kijelentette, hogy addig nem mozdul onnan, amíg nem adja ki a jegyét. Le is fotózta a fiatalembert, aki addig nem akart neki jegyet adni, amíg ki nem törli a fotót. Viszont meg sem várta, hogy eltűnjön a kép a telefonról, elment dohányozni. A kollégája végül kiadta a jegyet azután, hogy Király Kinga Júlia kitörölte a fotót. Az írónő és kollégái végül szerda délután érkeztek meg Rómába.

A 24.hu megkeresésére a földi kiszolgáló, a Menzies Avation azt közölte, hogy számukra is nehéz helyzet, amikor késések lépnek fel a repülőjáratoknál, hiszen ők nem tehetnek erről, csak tájékoztatni tudják az utasokat. Elismerték, hogy a kommunikáció nem mindig könnyű, sem az utasok, sem az ő alkalmazottjaik számára, hiába esnek át számos képzésen is ezzel kapcsolatban.

Azzal kapcsolatban, hogy hogyan viselkedett a fiatal férfi Király Kinga Júliával az írónő elmondása szerint, azt írták: "az említett 'f' betűs szó elhangzott, de nem ilyen direkt formában".

Tájékoztatásuk szerint az utas panaszát már szerdán reggel megkapták és ki is vizsgálták a történteket, hamarosan válaszolnak is rá. "Elnézést kérünk a részünkről, nem firtatva, hogy munkatársunk is miket tapasztalt" - fűzték hozzá. Azt is megjegyezték, hogy bár a panaszában az utas azt írta, hogy bocsánatkérés esetén nem vonja be a nyilvánosságot, „megdöbbentő, hogy nem kaptunk esélyt az eset megválaszolására”. Végül azt írták, az alkalmazottak szakmai vezetője is foglalkozott már az esettel, és a "megfelelő javító intézkedéseket" meghozzák.

Király Kinga Júlia viszont azt nyilatkozta, hogy ő még nem is tett panaszt, nem írt levelet a cégnek, így biztosan nem az ő leveléről beszélhetett a földi kiszolgáló.

A Wizz Air azt közölte a lappal, hogy elfogadhatatlan számukra az ilyen viselkedés, így abban az esetben, ha a belső vizsgálat alapján bebizonyosodik, hogy az eset valóban így történt, megteszik a megfelelő lépéseket az érintett kollégával szemben.

A római járat késésével kapcsolatban annyit írtak, hogy technikai probléma volt a budapesti bázisukban.

A Blikk szerdán arról számolt be, hogy a Wizz Air 180 utasa rekedt Rómában kedden éjjel, miután az eredetileg 22:20-kor induló járat végül csak másnap délután tudott Budapestre repülni. Az egyik utas a lapnak azt mondta, először hajnali 2:45-re tolták az indulást, amiről még kaptak értesítést, arról viszont már nem mindenki, amikor kiderült, hogy csak szerdán 13-kor lesz a felszállás. A Wizz Air ez esetben is a budapesti bázisukban történt technikai problémákra hivatkozott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Az előnyök többszörösek” – Pénzt kapnak a nagyszülők, ha az unokákra vigyáznak egy horvát településen
A Zágrábhoz közeli Szamobor település Svédország példáját követve elsőként vezette be ezt a megoldást Horvátországban.


A horvátországi Szamobor városában március végén indult el egy új program, amely pénzügyi támogatást nyújt azoknak a nagyszülőknek, akik napközben otthon vigyáznak az unokáikra. A Zágrábhoz közeli település Svédország példáját követve elsőként vezette be ezt a megoldást Horvátországban.

A kezdeményezés célja, hogy enyhítse az óvodai férőhelyhiányt, valamint segítséget nyújtson a családoknak.

A rendszerben részt vevő nagyszülők gyerekenként havi 360 eurós támogatást kapnak, ami több mint 145 ezer forintnak felel meg. A városban két óvoda működik több kisebb telephellyel, amelyek több mint 1300 gyereket látnak el, de tavaly így is több mint 100 gyerek maradt ki az ellátásból.

Petra Škrobot, Szamobor polgármestere az AFP hírügynökségnek nyilatkozva elmondta: „Az előnyök többszörösek. A nyugdíjak meglehetősen alacsonyak, és a szülők számára néha nehéz megfelelő ellátást találni a gyerekeknek. Lehetőséget akartunk biztosítani a szülőknek, hogy megválaszthassák a gyerekeik gondozásának legmegfelelőbb módját.”

A „nagymama-nagypapa szolgálat” elnevezésű programhoz eddig 28-an csatlakoztak. Egyikük a hatvanéves Dubravka Koletic, aki pozitívan nyilatkozott a lehetőségről: „Kapunk némi plusz eurót, ami jó, mivel a nyugdíjunk alacsony, és sok időt töltünk az unokáinkkal, és még közelebb kerülünk egymáshoz.”

Horvátországban az átlagnyugdíj körülbelül 550 euró, vagyis valamivel több mint 220 ezer forint havonta.

Dubravka lánya, Danijela Koletic is örömmel fogadta a programot, mivel kisfia, Viktor nem kapott helyet az állami bölcsődében. A 41 éves közgazdász így nyilatkozott: „Könnyebb egy ilyen kisgyereket olyasvalakire bízni, akiben megbízik az ember, Viktor és a nagymamája pedig tovább mélyíti így a kapcsolatát.”

A legtöbb horvát anya 12 hónapos szülési szabadságot vesz igénybe, a gyerekgondozási díj pedig hat hónapos kortól a gyermek hatéves koráig, az iskolakezdésig jár.

Az állami intézmények férőhelye azonban korlátozott, és a nagyvárosokban, például Zágrábban, a probléma különösen súlyos. Sokan kénytelenek magánóvodát vagy dadát fizetni, illetve a nagyszülők segítségére támaszkodni.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Egy fideszes képviselő elolvasta, majd megosztotta a Dobrev Klárát támadó náci hangvételű bejegyzést
Nemes Klára később sem törölte a posztot. A bejegyzés Dobrev nagyapja feltételezett származásával indokolja a politikus elleni vádakat.
F. O. - szmo.hu
2025. május 15.



Nemes Klára, a keszthelyi fideszes képviselő is megosztotta azt a Facebook-bejegyzést, amely fajelméleti alapon támadja Dobrev Klárát. A posztot a „Köszönet a Fidesz-KDNP kormánynak 2025-ben is!” nevű, több mint 17 ezer tagot számláló Facebook-csoportban tették közzé.

A bejegyzés Dobrev Klárát a nagyapján, Apró Antalon keresztül támadta.

A szöveg Apró Antal vélt zsidó származására hivatkozik, és azt állítja, hogy ez elegendő ahhoz, hogy unokáját „judeo-bolsevik, genetikailag prediszponált magyarellenes, rasszista tömeggyilkossá” tegye.

A poszt a náci fajelmélet klasszikus téziseit idézi, többek között azt, hogy a zsidók genetikailag kódoltan magyarellenesek és hajlamosak a gyilkolásra.

Amikor 444 újságírója felhívta Nemes Klárát, a képviselőnő először nem tudta, melyik bejegyzésről van szó. Rák Sándorné esetéről sem hallott. Később, miután elhangzott, melyik csoportból származik a poszt, és felolvasták neki a szöveget, az „Apró-Klein Antalnál” hümmögött, majd a „magyarellenes rasszista tömeggyilkosnál” közbeszólt, hogy tudja, miről van szó. A kérdésre, hogy olvasta-e a bejegyzést, igennel felelt. Amikor azonban azt kérdezték, hogy egyetért-e a tartalmával, bontotta a vonalat. Később SMS-ben is feltették neki ezt a kérdést, de a cikk megjelenéséig nem érkezett válasz.

A bejegyzést korábban egy másik fideszes képviselő, Rák Sándorné is megosztotta, aki az egri ciszterci gimnázium tanára volt,

és az egri önkormányzat kulturális bizottságának elnöki posztját is betöltötte. Ő a Facebookon, egy nem kommentelhető bejegyzésben kért bocsánatot, amelyben azt írta: nem olvasta el figyelmesen a szöveget, nem ért vele egyet, és elnézést kér mindenkitől, akit megbántott vagy megsértett. Dobrev Klárát név szerint nem említette. A posztot közben eltávolította az oldaláról.

A Fidesz frakcióülésén Rák Sándornét leváltották a bizottsági elnöki tisztségéről, és arra kérték, hogy „képviselői mandátumáról saját belátása szerint döntsön”. Az eset óta nem tett közzé új bejegyzést a közösségi oldalán.

A Demokratikus Koalíció közleménye hívta fel a figyelmet arra, hogy Nemes Klára oldalán a bejegyzés továbbra is elérhető. A képviselőnő a legutóbbi önkormányzati választáson egyéni mandátumot szerzett Keszthelyen, ahol a 12 tagú képviselő-testületben mindössze négy kormánypárti tag ül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: Ha egy ország kormánya egy sokat szenvedett, hős nép ellen heccelve kovácsol politikai tőkét, az politikai hullarablás
A független országgyűlési képviselő szerint a nevetségesen alacsony szám így is mutatja, mennyire gondolják komolyan az emberek, hogy ez egy valódi szavazás.


„Egészen megbízható forrásból tudom, hogy az alábbiak szerint alakult az Orbánék gyalázatos »népszavazásán« postán visszaküldött levelek száma – kezdte Facebook-bejegyzését Hadházy Ákos majd felsorolta a konkrét számokat:

04.22 hétfő: 1500

04.23 szerda: 2500

04.24 csütörtök: 8500

04.25 péntek: 7500

04.28 hétfő 12.000

04 29 kedd 17.500

04.30 szerda 37.500

05.05. hétfő 34.000 db

05.06. kedd 36.500 db

05.07. szerda 71.500 db

05.08. csütörtök 50.500 db

05.09. péntek 54.000 db

„A múlt hét végéig tehát összesen 333.500 db érkezett vissza, ami valljuk be, elég sovány. Azt is -bizonyítékok alapján- állíthatom, hogy a Posta minden nap települési összesítésben is megküldi a kormánynak az eredményeket (ezért a Posta mintegy 60 millió forintot kap) - ennek nyilvánvalóan egyetlen »haszna", hogy Kubatovék csesztetni tudják azokat a képviselőket, akiknek a körzetéből kevés levél érkezik vissza« - kommentálta a történteket a független országgyűlési képviselő.

„Azt nem tudni, hogy azért jönnek-e lassan a levelek, mert a Posta ennyire legatyásodott, vagy azért, mert a kormány direkt el akarja húzni a propaganda akciót (valószínű mindkettő).

A nevetségesen alacsony szám így is mutatja, mennyire gondolják komolyan az emberek, hogy ez egy valódi szavazás.

Ezzel együtt senki ne gondolja, hogy ezt a propagandaakciót nem kell komolyan venni” – fogalmazott Hadházy, aki hozzátette: a Fidesznek nem az a fontos, hogy hányan küldik vissza a leveleket, hanem az, hogy minden szavazóhoz eljuttassák az üzenetet.

„Aki még nem kapott »szavazólapot«, annak jelzem: a papírral együtt jön egy Orbán levél és egy kisokos is arról, miért kell mindenképp nemmel szavazni. Mindazonáltal mondjuk ki:

ez a kampány alulmúlja az eddigi, sorosozós, brüsszelezős, migránsozós és háborúpártizós kampányokat.

Ha egy ország kormánya egy sokat szenvedett, hős nép ellen heccelve kovácsol politikai tőkét, az nem más, mint politikai hullarablás” – fejeződött be a poszt, majd Hadházy feltette a kérdést: ha Ukrajna csatlakozásáról lehet levélben szavazni, akkor a külföldön dolgozó sok százezer magyar miért nem teheti ezt meg?


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Kiderült, hogy mi okozhatta az országos áramszünetet Spanyolországban és Portugáliában
A baj Granadából indult, de pillanatok alatt Badajoz és Sevilla is érintett lett. Több millió adatpont elemzése alapján térképezik fel a rendszerhiba pontos hátterét.


Április 28-án szinte egész Spanyolország, sőt, még Portugália egyes részei is órákra áram nélkül maradtak. Mostanra körvonalazódik, mi állhatott a háttérben: egy granadai alállomás hibája indította el azt a láncreakciót, amely végül a nagyszabású áramszünethez vezetett, írja a Reuters.

Sara Aagesen energiaügyi miniszter a parlamentben számolt be a történtekről. Mint mondta,

az első problémák Granadában jelentkeztek, majd néhány másodperccel később Badajoz és Sevilla térségében is üzemzavarokat tapasztaltak.

A három incidens összesen 2,2 gigawatt kiesést okozott, ami komoly hálózati zavarokat indított el.

A spanyol szakemberek kizárták, hogy kibertámadás, a kereslet-kínálat felborulása vagy a hálózati kapacitás elégtelensége állt volna az események mögött. „Folyamatosan haladunk az áramkimaradások helyszíneinek azonosításával, már tudjuk, hogy Granada, Badajoz és Sevilla voltak az első érintett területek” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy jelenleg is több millió adatpont elemzése zajlik.

A történtek újra fókuszba helyezték Spanyolország energiapolitikáját is. A megújuló energiaforrások aránya egyre nagyobb az országban, miközben a kormány 2035-re teljesen kivezetné az atomenergiát. Aagesen ugyanakkor kiemelte:

„A megújuló energiaforrások magasabb aránya csökkenti a külső kockázatokat, lehetővé teszi a váratlan helyzetek előrejelzését, a rugalmas alkalmazkodást és a gyors reagálást.”

A miniszter nyitottságot mutatott az atomerőművek élettartamának meghosszabbítása iránt, de hangsúlyozta, hogy ehhez három feltételnek kell teljesülnie: az üzemeltetőknek garantálniuk kell a biztonságot, elérhető árakat kell kínálniuk, és bizonyítaniuk kell, hogy ezzel növelhető az ellátásbiztonság.


Link másolása
KÖVESS MINKET: