Az Abigél könyv világába csöppenhetsz ebben a rendkívüli múzeumban
Különleges „abigéles” tárlatvezetésen jártunk a Pedagógiai Múzeumban: meghallgattuk Truth Gertrúd tornatanár csattogtatóját, megnéztük, milyen vetítőgépen pergett az oktatófilm.
Az állandó kiállítás tereiben körbevett bennünket a Szabó Magda regényéből ismert Matula légköre. Megmutatjuk, milyen lehetett az iskola, ahova Vitay Georgina érkezett a második világháború idején.
A Múzeumok Őszi Fesztiválja alkalmából ellátogattunk az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum (OPKM) abigéles tárlatvezetésére. Az állandó kiállítás múltidéző tereiben Reményi Ildikó muzeológustól mesélt érdekességeket a református nőnevelés szigorú világáról. Eközben olyan tárgyakat, taneszközöket, iskolai egyenruhákat láttunk, amiket az Abigél időszakában is használtak a tanárok és leánynövendékek.
Az állandó kiállítás folyosójára lépve azonnal megakadt a szemünk egy padsoron. A vitrinekben pedig palatáblákat, irkákat, tollakat, tintákat és szemléltető eszközöket is megcsodáltunk.
Közelről megnézhettük a református leányneveldék iskolai egyenruháit is. A muzeológus elmesélte, hogy ezekben az időkben nem lehetett kilógni, nem lehetett a vagyoni állapottól függően drágább viseletet hordani, ezért a lányoknak ruházatukat kötelezően el kellett takarniuk egy szürke, minden nap frissen vasalt munkaköpennyel.
Nagyobb ünnepeken és jeles egyházi ünnepeken ünnepi viseletet hordtak: matrózblúzt sötétkék rakott szoknyával, hozzá sötétkék télikabát, fekete harisnya, fekete cipő. Hétköznap a szürke harisnya és barna cipő is megengedett volt.
A konfirmálásukra viszont a saját maguk által hímzett ruhájukat vették fel a lányok. A kézimunkákra is gyönyörű példákat láthattunk a vitrinekben.
Közelről megnéztük a lányok által utált tarisznyát is. Az iskolások annak idején ebben hordták könyveiket és saját készítésű füzeteiket. A református kollégiumban pedig ebben a vászonszatyorban hordták a lányok a kimenős holmijukat.
Láttunk az Abigélből ismert csikós kalapot is, de megtudtuk, hogy a filmmel ellentétben a református iskolákban valójában sötétkék svájcisapkát hordtak, rajta az iskola jelével.
Megnézhettük azokat a bizonyos gombokat is, amiket König tanár úr kabátjáról loptak le a lányok.
A tárlatvezetésen sok szó esett arról is, milyen szigorúak voltak a követelmények.
Az volt a természetes, hogy mindenki a tőle telhető legjobb magaviseletet és tanulmányi eredményeket hozza. Nem lehetett kilógni a sorból, vagy ha igen, azt is csak nagyon szerényen, és csakis a tehetség által.
Elemistáknál még volt testi fenyítés, nádpálcával és vonalzóval is kaphattak ütéseket. Az idősebbeket lelki megrovással, a közösségtől való elzárással büntették. Az Abigélben a König tanár úron gúnyolódó lányoknak pedig az volt a büntetése, hogy egész éjjel másolniuk kellett egy zsoltárrészletet.
Nem titok, hogy Szabó Magda Georgina alakjába saját magát és gimnáziumi élményeit is beleírta. Az írónő szerető, szabad szellemű családban nőtt fel, és Georginához hasonlóan ő is sokat szenvedett a református gimnázium szigorú közegében. Amikor jóindulattal kijavította franciatanárát, az azzal büntette, hogy levegőnek nézte, és többé nem szólította fel.
Itt tudtuk meg, hogy a református iskolák felszereltsége kirívóan jó volt abban az időben. A vitrinekben és tárolókban a különböző tantárgyakhoz tartozó korabeli oktatási eszközöket nézhettük meg. Közben pedig mi is elgondolkodtunk, hogy Georgina osztálytársnői helyében mi melyik tárgyhoz mennénk feleségül.
A legtöbb református iskolában még vetítőgép is volt, amit főleg földrajz és történelem órán használtak. A tárlatvezetésen a kedvünkért be is kapcsoltak egy jellegzetes hangú projektort. A könyv szerint nem volt még hangosfilm vetítő a Matulában, így mi is hang nélkül néztünk bele egy oktatófilmbe.
Gertrúd tornatanár csattogtatóját is meghallgathattuk, amit nem csak tornaórán és táncórán használtak a tanárok. Mint megtudtuk, a csattogtató az 1920-as évekig az írástanítás eszköze is volt.
Ha érdekel a régi idők iskolakultúrája, megismernéd a szüleid, nagyszüleid, dédszüleid diákkorát és taneszközeit, akkor nézd meg te is az OPKM állandó kiállítását!
A tárlatot ráadásul egy autentikus helyszínen, egy gyönyörű szecessziós iskolaépületben csodálhatod meg, a Kőrössy Albert által tervezett tisztviselőtelepi, utóbb Széchenyi István Gimnázium egykori székhelyén.
A múzeum rendszeresen tart tárlatvezetéseket, múzeumpedagógiai foglakozásokat, sőt városi sétákat is. Részletek az OPKM honlapján.