KULT

Az Abigél könyv világába csöppenhetsz ebben a rendkívüli múzeumban

A Pedagógiai Múzeum különleges tárlatvezetésén láttuk a matulás lányok egyenruháját és König tanár úr gombjait is.


Különleges „abigéles” tárlatvezetésen jártunk a Pedagógiai Múzeumban: meghallgattuk Truth Gertrúd tornatanár csattogtatóját, megnéztük, milyen vetítőgépen pergett az oktatófilm.

Az állandó kiállítás tereiben körbevett bennünket a Szabó Magda regényéből ismert Matula légköre. Megmutatjuk, milyen lehetett az iskola, ahova Vitay Georgina érkezett a második világháború idején.

A Múzeumok Őszi Fesztiválja alkalmából ellátogattunk az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum (OPKM) abigéles tárlatvezetésére. Az állandó kiállítás múltidéző tereiben Reményi Ildikó muzeológustól mesélt érdekességeket a református nőnevelés szigorú világáról. Eközben olyan tárgyakat, taneszközöket, iskolai egyenruhákat láttunk, amiket az Abigél időszakában is használtak a tanárok és leánynövendékek.

Az állandó kiállítás folyosójára lépve azonnal megakadt a szemünk egy padsoron. A vitrinekben pedig palatáblákat, irkákat, tollakat, tintákat és szemléltető eszközöket is megcsodáltunk.

Közelről megnézhettük a református leányneveldék iskolai egyenruháit is. A muzeológus elmesélte, hogy ezekben az időkben nem lehetett kilógni, nem lehetett a vagyoni állapottól függően drágább viseletet hordani, ezért a lányoknak ruházatukat kötelezően el kellett takarniuk egy szürke, minden nap frissen vasalt munkaköpennyel.

Nagyobb ünnepeken és jeles egyházi ünnepeken ünnepi viseletet hordtak: matrózblúzt sötétkék rakott szoknyával, hozzá sötétkék télikabát, fekete harisnya, fekete cipő. Hétköznap a szürke harisnya és barna cipő is megengedett volt.

A konfirmálásukra viszont a saját maguk által hímzett ruhájukat vették fel a lányok. A kézimunkákra is gyönyörű példákat láthattunk a vitrinekben.

Közelről megnéztük a lányok által utált tarisznyát is. Az iskolások annak idején ebben hordták könyveiket és saját készítésű füzeteiket. A református kollégiumban pedig ebben a vászonszatyorban hordták a lányok a kimenős holmijukat.

Láttunk az Abigélből ismert csikós kalapot is, de megtudtuk, hogy a filmmel ellentétben a református iskolákban valójában sötétkék svájcisapkát hordtak, rajta az iskola jelével.

Megnézhettük azokat a bizonyos gombokat is, amiket König tanár úr kabátjáról loptak le a lányok.

A tárlatvezetésen sok szó esett arról is, milyen szigorúak voltak a követelmények.

Dicséret nem járt.

Az volt a természetes, hogy mindenki a tőle telhető legjobb magaviseletet és tanulmányi eredményeket hozza. Nem lehetett kilógni a sorból, vagy ha igen, azt is csak nagyon szerényen, és csakis a tehetség által.

Elemistáknál még volt testi fenyítés, nádpálcával és vonalzóval is kaphattak ütéseket. Az idősebbeket lelki megrovással, a közösségtől való elzárással büntették. Az Abigélben a König tanár úron gúnyolódó lányoknak pedig az volt a büntetése, hogy egész éjjel másolniuk kellett egy zsoltárrészletet.

Nem titok, hogy Szabó Magda Georgina alakjába saját magát és gimnáziumi élményeit is beleírta. Az írónő szerető, szabad szellemű családban nőtt fel, és Georginához hasonlóan ő is sokat szenvedett a református gimnázium szigorú közegében. Amikor jóindulattal kijavította franciatanárát, az azzal büntette, hogy levegőnek nézte, és többé nem szólította fel.

A belső termébe lépve egy korabéli tanterem tárult a szemünk elé.

Itt tudtuk meg, hogy a református iskolák felszereltsége kirívóan jó volt abban az időben. A vitrinekben és tárolókban a különböző tantárgyakhoz tartozó korabeli oktatási eszközöket nézhettük meg. Közben pedig mi is elgondolkodtunk, hogy Georgina osztálytársnői helyében mi melyik tárgyhoz mennénk feleségül.

A legtöbb református iskolában még vetítőgép is volt, amit főleg földrajz és történelem órán használtak. A tárlatvezetésen a kedvünkért be is kapcsoltak egy jellegzetes hangú projektort. A könyv szerint nem volt még hangosfilm vetítő a Matulában, így mi is hang nélkül néztünk bele egy oktatófilmbe.

Gertrúd tornatanár csattogtatóját is meghallgathattuk, amit nem csak tornaórán és táncórán használtak a tanárok. Mint megtudtuk, a csattogtató az 1920-as évekig az írástanítás eszköze is volt.

Ha érdekel a régi idők iskolakultúrája, megismernéd a szüleid, nagyszüleid, dédszüleid diákkorát és taneszközeit, akkor nézd meg te is az OPKM állandó kiállítását!

Az OPKM rendelkezik Kelet-Közép-Európa legnagyobb oktatástörténeti gyűjteményével.

A tárlatot ráadásul egy autentikus helyszínen, egy gyönyörű szecessziós iskolaépületben csodálhatod meg, a Kőrössy Albert által tervezett tisztviselőtelepi, utóbb Széchenyi István Gimnázium egykori székhelyén.

A múzeum rendszeresen tart tárlatvezetéseket, múzeumpedagógiai foglakozásokat, sőt városi sétákat is. Részletek az OPKM honlapján.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A mi kis bakink – visító nevetés, kisípolás és más vicces jelenetek Hevér Gáborral, Pokorny Liával, Nagy Sándorral, Szabó Győzővel és Pajkaszeg lakóval
Van, amikor egy gyógyszer összetevői miatt áll meg a forgatás, és a szereplők nem tudnak továbblépni az újra meg újra feltörő nevetéstől.


Ami a sorozatból kimaradt - azt most a készítők megmutatják. Sok vicces pillanat is volt, még a legkomolyabbnak szánt jelenetben is. Pajkaszeg lakói nem bírtak magukkal és néha bizony széttrollkodtak egy-egy jelenetet. Előfordultak olyan beszólások is, amiket még a mostani videóban is ki kellett "sípolni". No azért ezek nem voltak véresen komolyak, hiszen a szereplők - jól láthatóan - remekül szórakoztak.

Volt itt minden: nyelvtörő szavak, becenevek, fura gyógyszer és kimaradt mondat... Hevér Gábornak, Pokorny Liának, Nagy Sándornak és Szabó Győzőnek és a többi szereplőnek is nehezére esett visszatalálni a jelentbe a harsány, sikítva nevetős pillanatok után.

VIDEÓ: Így nevettek a szereplők a felvétel közben


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Majka Bindzsisztán korrupt politikusaként tért vissza új klipjében
A klipben feltűnik egy fehér inges, szőke fiatal, aki a „haza érdekében” cselekedve igazságszérumot tesz a korrupt miniszterelnök italába.


Majka új, Csurran, cseppen című klipjében Pandur Pjetrőként, Bindzsisztán korrupt miniszterelnökeként tér vissza, és ahogy sejthető volt, ezúttal sem fogta vissza magát a szókimondásban. A történet pofonegyszerű, de annál ütősebb: a szeretett vezető végre kamera elé ül egy interjúra, ám valaki – egy fehér inges, szőke fiatal – „a haza érdekében” néhány csepp igazságszérumot csempész az italába.

Innentől Majka zseniális alakítása gondoskodik róla, hogy a helyzet teljesen kicsússzon az irányítás alól: a miniszterelnök az egész stáb döbbenetére és növekvő idegességére kezd el kitálalni az uralkodásáról, és bevallja, hogy minden, amit tett, csak a pénzről szólt.

A zene pedig így kezdődik, ami tisztességesen megalapozza a fennmaradó perceket:

„Lassan már 8 éve én vagyok az ország fasza!

Csak annyit kellett kiabálni: Ruszkik haza!”

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Ilyen látványos volt a Kínai Újévi Fesztivál, indul a Kígyó éve
Fotóinkkal te is részese lehetsz ennek a különleges eseménynek. Vasárnap is érdemes ellátogatni a Budapesti Chinatown-ba, mert számos programmal várnak.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. január 18.



Kétnapos rendezvénnyel ünneplik a 2025-ös kínai Holdújévet a Budapesti Chinatown-ba. A hétvégén te is részese lehetsz ennek a különleges eseménynek.

Képgaléria: ilyen látványos volt a felvonulás (képekért kattints a fotóra)

A szervezők leírása szerint fontos tudni, hogy a Kínai újévi ünnepség felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listájára. Az idei budapesti programra két kulturális delegáció is érkezett Kínából sok szórakoztató- és kézműves programmal. 35 vadonatúj hanfu öltözéket próbálhatnak fel a látogatók ingyen. Hét kulturális program először látható Magyarországon.

A Kígyó éve 2025. január 29-én veszi kezdetét. A kínai asztrológia szerint a kígyó az átalakulást jelképezi. Így idén sorsfordító eseményekre készülhetünk - egyéni és kollektív szinten is.

A részletes program ITT található.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Elhunyt Joan Plowright a 101 kiskutya és a Dennis, a komisz sztárja
A híresség, Laurence Olivier özvegye 95 éves korában, szerettei körében hunyta le örökre szemeit.


95 éves korában, szerettei körében hunyt el Joan Plowright, a legendás színésznő, akinek hat évtizedes karrierje alatt olyan filmekben tündökölt, mint a Dennis, a komisz, a 101 kiskutya és a Tea Mussolinivel. Dame Joan az utolsó éveiben megvakult – számolt be róla a Mirror.

A színésznő halálhírét családja nyilatkozatban közölte a nyilvánossággal. A közlemény szerint:

„Dame Joan Plowright családja nagy szomorúsággal tudatja, hogy 2025. január 16-án békésen elhunyt családja körében Denville Hallban, 95 éves korában”.

A színház, a film és a televízió ikonikus alakja, Joan Plowright közel hetven évig ragyogott a színpadon és a képernyőn, mielőtt vaksága miatt visszavonult. Sussexben töltötte utolsó tíz évét, ahol barátok és családtagok társaságában, nevetéssel és emlékekkel gazdagon búcsúzott a világtól.

Plowright olyan emlékezetes alakításokkal írta be magát a filmtörténetbe, mint a Sztálin vagy az Elvarázsolt április, amelyekért Golden Globe-díjat is kapott, sőt, utóbbiért még Oscar-díjra is jelölték. Különlegessé tette, hogy ő volt a második színésznő, aki egy évben két Golden Globe-ot is hazavihetett.

Filmes karrierje során olyan művekben láthattuk, mint a Dennis, a komisz, a 101 kiskutya, az Equus, Az utolsó akcióhős, vagy a Spiderwick krónikák.

1961-ben Broadway-darabja, az Egy csepp méz Tony-díjat hozott neki, később pedig a Brit Birodalom Rendje parancsnoki fokozatával és lovagparancsnoki címmel tüntették ki.

A család arra kérte a rajongókat, hogy tartsák tiszteletben a magánéletüket, és hozzátették, mennyire büszkék Joan életművére és személyére.


Link másolása
KÖVESS MINKET: