KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Este 10-kor csontkukacokat szedni a sebből elég kemény, de valakinek ezt is be kell vállalnia

Láng Dávid - szmo.hu
2019. szeptember 30.


Link másolása

Ezért nem is hibáztathatna senkit – teszi hozzá –, hiszen alaposan megváltoztak a körülmények körülötte az elmúlt pár évben: ma már teljes életterét a madarak dominálják, ott vannak nemcsak a kertben, de a konyhában és a nappaliban is.

Eddig azonban mindig sikerült túllendülniük a hullámvölgyeken: másfél éve együtt költöztek a már említett, eredetileg hétvégi házba Dunaharaszti szélén. Szinte lakhatatlan állapotból újítottak fel és alakították az otthonukká, valamint befogadóállomássá.

A fő szempont itt már egyértelműen az utóbbi volt, saját igényeik és szükségleteik csak utána jöttek a sorban.

„Szerettem volna az elejétől a végéig kivenni a részemet mentés folyamatából” – magyarázza. Korábban ugyanis hiába ő mentett meg egy madarat, amint javulni kezdett az állapota, tovább kellett adnia olyan segítőknek, akiknek volt röpdéjük.

Emiatt egy csomó pozitív élménytől elesett, például a szabadon engedés örömétől, vagy attól, ahogy a madár előtte a röpdében megteszi az első egészséges szárnycsapásait. Ezen szeretett volna leginkább változtatni.

A megállapodás annyi volt közte és párja között, hogy a felső szinten, ahol a hálószobák is vannak – és amit eleve ők húztak fel, nagyrészt a saját kezükkel –, ne legyenek madarak. Ezt leszámítva azonban az egész házat és kertet ők uralják.

„Ezt nem lehet fizetett alkalmazottként csinálni”

Hiába tölti ki Klári idejét a madármentés még jobban is, mint egy teljes állás – messze túlnőve egy mezei hobbi keretein –, olyan szervezet egyszerűen nem létezik, ahol fizetnének is az ilyesmiért. De egyáltalán nem is szeretne ebből megélni.

„Én tudom, milyen egész éjjel ébren virrasztani egy kritikus állapotú madárral, vagy épp este 10-kor nekiállni csontkukacot kiszedni a sebből. Elég kemény, de valakinek ezt is be kell vállalnia. Egy fizetett alkalmazott, akinek 8-től 5-ig tart a munkaideje, aligha tenné meg. Egyébként pedig mérhetetlenül nem érdekel a pénz, nem vágyom márkás cuccokra vagy menő autóra.”

Hatalmas szerencsének tartja, hogy találtak egy olyan állatorvost, Dr. Berta Krisztiánt, aki legalább annyira megszállottan szereti a madarakat, mint ők. "Nélküle tényleg sehol se lennénk, annyi segítséget kapunk tőle, ami messze nem lenne elvárható."

Klári korábban évekig dolgozott egy IT-cégnél, azonban ahogy a madármentő énje kezdett felülkerekedni mindenen, többé nem tudta összeegyeztetni egy irodába bejárós főállással.

„Már elindulni se tudtam időben, mert szinte mindig elhúzódtak a reggeli etetések, utána pedig következett a dugóban ülés” – idézi fel. Túlórázni pedig ugyancsak nem tudott, hiszen haza kellett érnie a madarakhoz.

A tavaszi-nyári szezonban a fiókákat ráadásul 1-2 óránként muszáj megetetni, és nyilván nem elvárható egy munkahelytől sem, hogy irodai környezetben ilyesmit toleráljon.

Az egyetlen opció tehát az otthonról, rugalmas időbeosztásban végezhető távmunka, és nemrég sikerült is szert tennie egy ilyenre – igaz, csak félállás, de legalább van.

„Nem életet adsz, hanem esélyt”

Klári mindennapjainak elkerülhetetlen része a búcsúzás: jó esetben azért, mert a madár felépül és visszatérhet a természetbe, rossz esetben pedig azért, mert nem sikerül megmenteni az életét.

Az utóbbit persze sokkal nehezebb megélni, az együtt töltött idővel és a rehabilitációra fordított energiával arányosan nő a kötődés. Nem engedheti meg magának, hogy napokig lelki beteg legyen, de így is előfordult néhány eset, ami iszonyúan megviselte.

„Volt olyan hattyú, aki hét légpuskalövedékkel a testében került ide, valószínűleg célba lőttek rá. Hetekig gyógytornáztam és hidroterápiáztam vele, már elkezdtem reménykedni, és utána halt meg a karjaimban. Akkor csak álltam, és üvöltöttem az ég felé, mint valami közhelyes amerikai filmben.”

Szerencsére az ellenkezőjére is van példa, a Kömény nevű hattyú például az eddigi egyik legnagyobb sikersztorija.

„Őt Ráckeve alpolgármestere hozta egy vihar közepén, olyan rossz állapotban volt, hogy szinte semmi esélyt nem adtam neki. Mégis túlélte az éjszakát, amit persze én is átvirrasztottam, és lassan elkezdett javulni. Most pedig ott tartunk, hogy hamarosan el kell engednem.”

Egy alapvető tételhez próbálja tartani magát, ez pedig az, hogy nem életet ad, hanem esélyt. „Semmit nem lehet, és nem is szabad előzetesen biztosra venni. De ha megadtam az esélyt, bárhogy is alakul, nem kellene bűntudatot éreznem. Legalábbis elvileg...” – mondja keserű mosollyal.

A gyógyultan szabadon engedés ennél jóval könnyebb, de néha azért az sem egyszerű, főleg ha nem lehet utána nyomon követni a madarat.

„Ha elengedsz egy fecskét, jó eséllyel soha többé nem tudod beazonosítani, még akkor sem, ha pont feletted repül el az égen. Egy hattyúnál viszont ez sokkal könnyebben megy, a csepeli Duna-parton például él vagy 8-10 példány, akiket annak idején én mentettem. Őket rendszeresen látogatom is, olyankor ki tudnék ugrani a bőrömből.”

Klári szerint a madarak is tudnak hálásak lenni: nem úgy, mint egy kutya, ami szó szerint az ember nyakába ugrik, hanem a maguk módján, de képesek rá. Igaz, abban nem biztos, hogy utólag felismerik őt, de ez nem is fontos.

Tervei a jövőre nézve is bőven vannak: nemrég elkezdte bejegyeztetni saját alapítványát Tollas Barát néven, amitől azt várja, hogy többen megismerjék a tevékenységét, akár magában a mentésben is segítve neki, az átlátható működésnek köszönhetően pedig több adomány érkezhet hozzá.

Utóbbira nagy szükségük is lenne, ugyanis jelenleg ezek aránya elenyésző, szinte minden kiadást saját zsebből fedeznek. És bár alapelvük, hogy amit csinálnak, az nem lehet pénzkérdés, egy ponton túl azért korlátozottak a lehetőségeik.

Következő nagy terve, amit szeretne megvalósítani, a hattyúk számára egy nagyobb, 4*4 méteres tó kialakítása, illetve a garázsuk átalakítása karanténhelyiséggé. Mivel ezt így együtt már nem tudnák önerőből finanszírozni, létrehozott egy adománygyűjtő oldalt. Ha lehetőséged van rá, IDE KATTINTVA támogathatod.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Meghalt Csire Zsuzsi, a 21 éves lány, aki bakancslistán szedte össze élete utolsó kívánságait
Kétszer esett át szívátültetésen, de a második szívét sem fogadta be a szervezete. Egy ország fogott össze érte, hogy teljesülhessenek az álmai az utolsó hónapjaiban.

Link másolása

Tíz év küzdelem után meghalt Csire Zsuzsi, a bakancslistás lány – írja a Blikk. Idézik édesanyjának keddi posztját, aki azt írta:

„Imádott Édes Drága Zsuzsikánk tegnap este örökre búcsút vett tőlünk.”

A 21 éves lány kétszer esett át szívátültetésen, ám szervezete a második beültetett szívet sem fogadta be. Zsuzsi azzal a tudattal élt, hogy talán csak hetek, hónapok vannak hátra az életéből, mégis meg tudta őrizni a reményt. Bakancslistát készített terveiről és az egész ország összefogott azért, hogy valóra válthassák kívánságait. Így juthatott el például a tengerhez, nézhette meg az Operát, vagy simogathatott meg egy lovat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé” – rengetegen gyászolják a 21 éves Csire Zsuzsit, aki élete utolsó hónapjait bakancslistás céljai elérésével töltötte
„Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett”.

Link másolása

Elhunyt Csire Zsuzsi. A 21 éves debreceni lányt sokan a szívükbe zárták. Mindig mosolygott és nála jobb szívű embert nem ismertek - így emlékeztek rá a segítői. A lány két szívtranszplantáció után hétfőn este halt meg. Mikor kiderült, hogy harmadik műtétre már nem lehet esélye, akkor bakancslistát írt, hogy mi mindent szeretne még megcsinálni. Sokan segítették az álmai megvalósításában.

Beállhatott tűzoltónak, különféle gyakorlatokon is részt vett, még az emelőkosárba is beszállt. A programot a Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoportja szervezte neki. De elvitték Rómába is.

Hegedűs Gábor, Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoport vezetője elmondta:

"Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett".

A lánynak 10 éves korában volt az első szívátültetése, majd 2021 nyarán a második beavatkozásra várt, ekkor mondta el édesanyja az RTL Híradónak: "A mosolya ad erőt. Meg az, hogy nagyon nehéz neki is, és nagyon sokszor ő is azt mondta, hogy hagyjatok engem, mert ez így nem élet, de annyira édes természete van, melegszívű, segítőkész, jól tanul egy csupa szív kis lény. Minden ember megérdemli úgy gondolom, hogy esélyt kapjon".

Mikor kiderült, hogy a második szív is kilökődik, és a harmadik beültetésre már nincs esélye, akkor döntött úgy, hogy minden pillantot meg akar élni. Számtalan új dolgot próbált ki, fotózáson volt, hőlégballonnal emelkedett Budapest fölé.

Akkoriban nyilatkozta: "Annyi területen mutatja meg az élet nekem is, hogy van miért küzdeni és hogy mindenhol vannak kis túlélők".

Még a DEAC egyik mérkőzésén is ott volt, ahol a korongot ő dobta be. Nyitrai Daniella, sajtóreferens elondta: "A DEAC család tagja lett, tehét nagyon szerette a klubot és mi is nagyon megszerettük őt. Nagyon fog nekünk hiányozni az biztos, a mosolya, a kedvessége, a vidámsága, még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé."

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Videón, ahogy egy sziámi ikerpár egyik tagja az esküvőjén táncol és csókolózik újdonsült férjével
Három éve lehetett az esküvő, de csak most került elő egy videó az esküvő táncról. A vőlegény meg is csókolja tánc közben a menyasszonyt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 01.


Link másolása

Megtartották az egyik legismertebb sziámi ikerpár egyik tagjának és veterán katona vőlegényének esküvőjét, írja a Metro. Abby Hensel és testvére, Brittany azután lettek ismertek, hogy első sziámi ikerpárként túlélték a gyerekkort.

Az ikreknek korábban saját valóságshow-ja volt a TLC tévécsatornán, ám a műsor befejezése óta diszkréten kezelik a magánéletüket. Abby és Josh Bowling esküvőjét három évvel ezelőtt tarthatták, de csak nemrég került fel egy videó az internetre a menyasszony és a vőlegény táncáról:

A közös törzsű, deréktól lefelé összenőtt sziámi ikrek továbbra is Minnesotában élnek, ahol egy általános iskolában tanítanak.

A világ 1996-ban ismerhette meg őket még Oprah Winfrey műsorában, majd ezután indult az Abby és Brittany című reality.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Kiderült, hogy ki volt a mentős, akit milliók hallottak, ahogy telefonon át segített megmenteni egy három hónapos babát
Berényi Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául.

Link másolása

Nemrégiben bejárta a netet egy hangfelvétel, melyet az Országos Mentőszolgálat osztott meg. Ezen egy édesanya hallható, aki azért hívta fel a mentősöket, mert a három hónapos babája nem vett levegőt. A csecsemő életét megmentette egy mentésirányító az édesanya segítségével.

Most pedig az is kiderült, hogy ki volt akkor a telefonnál, ki segítette a kétségbeesett anyát és a picit a távolból.

A mentőszolgálat a közösségi oldalán írta:

A mentésirányító, akinek milliók hallották a hangját

"Múlt héten az egész médiát bejárta az a hangfelvétel, amelyen a mentésirányító segítségével egy édesanya 3 hónapos gyermekén végez újraélesztést, sikerrel.

A felvételen Berényi Bálint bajtársunk hangja hallható, aki 2020. január 1-én csatlakozott az Országos Mentőszolgálat bajtársi közösségéhez, mint gépkocsivezető. Azóta elvégezte ápolói tanulmányait is és már mentőtechnikusként teljesít szolgálatot Kistelek Mentőállomáson. Idén új kihívásokat keresett, így kivonulói szolgálata mellett év elején mentésirányítói feladatot vállalt a Szegedi Mentésirányításon.

Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául. Munkájában a változatosság és a bajtársi közösség motiválja. Köszönjük áldozatos munkáját, további sikereket kívánunk, a mentésben résztvevőknek gratulálunk!"

Link másolása
KÖVESS MINKET: