EP-jelentéstevő: Orbán belső ellenséggé vált, a Kreml bábja, el kellene venni a szavazati jogát
Tineke Strik, az Európai Parlament magyar ügyekkel foglalkozó jelentéstevője szerint Magyarország elidegeníti magát az Európai Uniótól és az európai értékektől. A holland zöldpárti politikus az Euronewsnak adott interjújában beszélt arról, hogy szerinte az új magyar törvény orosz mintára készült, és komoly problémákat vet fel.
Strik szerint akár az EU, akár az ENSZ forrásait is külföldi finanszírozásnak számítaná a törvény, annak ellenére, hogy Magyarország tagja ezeknek a szervezeteknek. Úgy véli, ezzel a kormány teljesen a feje tetejére állítja a világot.
A politikus azt szeretné, ha az Európai Bizottság határozottan fellépne, ha a magyar Országgyűlés elfogadja a törvényt. Azt mondta: „Nagyon helyes, hogy alaposan megvizsgálják a jogszabályt, de nincs veszíteni való időnk. A törvény hamarosan hatályba léphet, és azonnali hatása lesz azon magyarországi szereplőkre, akik külföldről szerzik a forrásaikat, hiszen őket egyetlen éjszaka alatt megfoszthatják a külföldi bevételeiktől.”
A Szuverenitásvédelmi Törvény már az Európai Törvényszék előtt van. Strik szerint a Bizottság kérhetné a jogszabály alkalmazásának felfüggesztését. „Az Európai Bizottság nem függesztheti fel ezt a törvényt, de a bírósághoz fordulhatnak és kérhetik a jogszabály alkalmazásának felfüggesztését, hiszen már van egy aktív eljárás a Szuverenitásvédelmi Törvény ügyében.”
Közben a Tanács jövő kedden újabb meghallgatást tart Magyarország ügyében a Hetes Cikkely szerinti eljárás keretében. Ez a folyamat már hét éve tart. Strik szerint a Tanácsnak lépnie kellene, mert szerinte komoly veszélyben vannak az alapszerződés elvei.
A holland politikus szerint Orbán Viktor minden feltételt teljesít ahhoz, hogy megvonják tőle a szavazati jogot. Azt mondta:
A magyar kormány képviseletében Deutsch Tamás és Gál Kinga levélben tájékoztatta az EP-képviselőket a törvényről. Azt írták: „Az új jogszabálytervezet célja a nemzeti szuverenitás védelme a közéletben megjelenő rejtett külföldi befolyással szemben. A javaslat új szabályozási keretet hoz létre azon szervezetek számára, amelyek külföldi finanszírozásban részesülnek, és aktívan alakítják a magyar politikai diskurzust.”
A levél szerint a jogszabály amerikai mintára készült, de a magyar változat kifinomultabb és enyhébb. Végül úgy fogalmaztak: „Végső soron Magyarország átláthatósági törvénye nem csupán jogi eszköz, hanem egyértelmű politikai nyilatkozat is: a magyar demokrácia kizárólag a magyar emberek előtt tartozik felelősséggel.”