SZEMPONT
A Rovatból

Napfény, tengerpart, kaland és szerelem: magyar szállodai animátorok kalandjai külföldön

Három fiatal mondta el, mi hiányzott otthonról, hogyan lépte át a komfortzónáját, és mit tanult a kinti munkából.

Link másolása

Azok, akik kipróbálják a szállodai animátorkodást, igéző helyekre, például Ciprusra, a Kanári-szigetekre, Zakynthosra, Mallorcára vagy Ibizára juthatnak el teljes ellátást és fizetést garantáló feltételekkel. De vajon mivel gazdagodtak azok, akik belevágtak életük kalandjába, és több hónapot töltöttek el külföldön turisták szórakoztatásával? Hogyan győzték le a honvágyukat? Miként viszonyulnak a helyi konyhához? Mit tanultak kint, külföldön, amit a mindennapokban hasznosítani tudnak? Három fiatallal - Attilával, Rékával és Alízzal - beszélgettünk a kalandjaikról, megpróbáltatásaikról és sikereikről.

Kilépni a komfortzónából

„Lelkes és tettrekész voltam, amikor megérkeztem Korfu szigetének egyik legszebb partján álló hotelébe” - kezd bele két évvel ezelőtti nyarának történetébe Attila.

„Azután a második estémen, amikor leültünk a csapattal beszélgetni, akkor derült ki, hogy baj van, mert nehezen értem a társaim beszélgetését a különböző dialektusok miatt.

Kint jöttem rá, hogy a nyelvvizsgán szerzett tudásom kevés ahhoz, hogy valódi nemzetközi környezetben megálljam a helyem”

Attila nem is titkolja, hogy az első hetekben a kezdeti önbizalma megcsappant, honvágy gyötörte és sokszor érezte magát egyedül.

„Viszont onnantól, hogy felismertem, hogy az elkövetkező hat hónapban tulajdonképpen ők lesznek a családom, tőlük kaphatok támogatást, tudtam, hogy 110%-ot kell beleadnom a tanulásba, és fel kell fedeznem ezt az új környezetet. Engem ez volt, ami előrevitt”

- folytatja. Szerinte ez a kezdeti periódus is része a munkának, mert ettől lesz jelentőségük a későbbi sikerélményeknek. Attila idén harmadszorra megy animátorként Korfura. „Fél év alatt teljesen hozzászoksz, hogy egy csodálatos helyen ébredsz fel és fekszel le, és miután a helyiekkel is kialakulnak a kapcsolataid, olyan érzésed lesz, mintha kicsit hazamennél”.

Attila kint először sportanimátor lett, később, mint DJ dolgozott a beach partykon. „Imádtam zenélni a naplementében az embereknek. Több party sikeressége egyenesen azon múlt, hogy mennyire jól pörgetem a lemezeket. Sokszor teljesen meghatódtam, amikor a buli végén megtapsoltak vagy közös fotókat kértek, amit másnap rendszerint a TripAdvisoron láttam, azzal a leírással, hogy mennyire klassz DJ-nek tartanak” - mosolyodik el büszkén.

Attila DJ-ként érte el a legnagyobb sikereket. „A másik nagy élményem, hogy mennyi új kapcsolatot létesítettem. Volt, hogy meghívtak egy családhoz, sőt olyan családom is volt, akik csak miattam és egy másik animátor lány miatt jöttek vissza még egyszer ugyanabba a hotelbe.”

„Kint tudtam meg magamról, hogy mennyire érzékeny vagyok. Nagyon meghatottak például a búcsúzkodások a családokkal” - mondja Attila arra a kérdésre, hogy volt-e olyan tulajdonsága, amit az utazása előtt nem tudott magáról.

„Azért vágtam bele az animátorkodásba, mert már nagyon szerettem volna elszakadni otthonról, levegőváltozásra vágytam”

- meséli Réka, aki idén harmadik szezonját kezdi meg Cipruson, és visszafogottabb személyiségként írja le magát.

„Mielőtt kijöttem, ennél sokkal zárkózottabb és félénkebb voltam, nehezen álltam ki magamért. Az első szezonomban bedobtak a mélyvízbe: nem gyerekanimátor, hanem sportanimátor lettem, motiválnom és szórakoztatnom kellett a vendégeket, ami eleinte nagyon nehéz volt, ugyanakkor ezzel szinte rákényszerítettek, hogy levetkőzzem a félénkségemet.

„Én vagyok az iskolapéldája annak, hogyan lehet egyik pillanatról a másikra átlendülni a honvágyon és a család, a barátok hiányán. Az első pár napban haza akartam menni, aztán pont az ellenkezője történt, nem akartam visszajönni” - meséli nevetve Alíz, aki szerint a go with the flow életérzés nagyon meghatározza az animátori munkát, és aki erre rájön, annak rengeteg pozitív impulzusban lesz része.

„Azt hiszem, ezért lesz sok animátor „függő”, mert visszavágyunk ebbe a szenvedélyes élethelyzetbe, kint tudunk igazán feltöltődni.

Illetve esetemben a legnagyobb meglepetés az volt, nekem magamnak és a családomnak is, hogy kiderült: imádok színpadon szerepelni és táncolni. Most is beleborzongok az emlékekbe, ahogy erről beszélek.”

Kitörés a mókuskerékből

“Ebben a munkában az az érdekes, hogy az extroverált és az introvertált személyiségek ugyanúgy jók lehetnek benne, és általában azok is ráéreznek az ízére, akik addig szerettek a háttérbe húzódni” - erősíti meg Pártos Viktor, a Hotelanimation.hu egyik alapítója, aki 17 évvel ezelőtt ment ki Görögországba animátornak. „Szerencsére nagyon sok tapasztalatunk van, rengeteg történetet hallottunk és számos helyzetet oldottunk meg. Csak írásos élménybeszámolóból, több mint 230-at küldtek vissza nekünk a fiatalok.”

Az animátorok átlagéletkora 20-25 év, sokan az érettségi után, vagy felsőoktatási tanulmányaik közben jelentkeznek, és vannak, akik gyakornoki idejüket töltik animátorként külföldön, jó fizetéssel. Mások azért vágnak bele, hogy kiszakadjanak a mókuskerékből, elszakadjanak otthonról, vagy szerelmi bánatukból szeretnének kigyógyulni az éghajlatváltozás és új kihívások segítségével. „A munkavállalási feltételek elég vonzóak egy fiatalnak, hozzánk évről-évre többen jelentkeznek. A havi, jellemzően 600-1000 euró közötti fizetés mellett biztosított a teljes ellátás és szállás, emellett előfordul, hogy a cégek az utazási költséghez is hozzájárulnak. Ciprusra például teljesen ingyen utazhatnak ki idén az animátoraink, a cég fizeti az odaútra szóló repülőjegyet és a hazaútba is besegít.”

Legyőzni a honvágyat

„Persze ez a munka sem való mindenkinek” - teszi hozzá Pártos Viktor -, de a legtöbben átlendülnek a kezdeti nehézségeken, és megerősödve tapasztalják, hogy képesek helytállni és kitartani. „Ha hagyod, a csapat húzni fog magával, a keretet pedig az elmúlt szezonok gyakorlata biztosítja. A kezdeti pár nap mindig nehéz, hiszen rengeteg új információt kell feldolgozni az animátoroknak. Ezért is találtuk ki évekkel ezelőtt a személyes állásinterjú napokat, hogy a jelentkezők találkozhassanak a külföldi partnercéggekkel és a lehető legtöbbet megtudhatják erről a munkáról. Ide bárki eljöhet, akit érdekel az animátori munka, és nem ritka, hogy a szülők is elkísérik a fiatalokat. Sokan tényleg életük nagy kalandjára készülnek: először utaznak külföldre hosszabb távra.”

Alíz is életében először utazott ennyire messze a családjától, ezért számára nagyon fontos volt a szüleivel való mindennapos telefonkapcsolat.

„Az első héten rám tört a honvágy, és bár az eszemmel tudtam, hogy nincs okom a szomorúságra, mégis rendszeresen hívtam reggelente a szüleimet azzal, hogy nem bírom, haza akarok menni.

Szerencsére a családom érezte, hogy maradnom kell, és nap-nap után lendítettek át a következő napra, kérték, hogy legalább egy hónapot bírjak ki. Visszanézve, szerintem attól szenvedtem, hogy nem tudtam kilépni a komfortzónámból, görcsösen ragaszkodtam az otthoni biztonsághoz. Viszont onnantól, hogy sikerült kilépnem, már egyáltalán nem akartam hazamenni. Engem ez a folyamat lelkileg is megérintett, kinyílt a világ felé a személyiségem.”

A legjobban a Túró Rudi hiányzott!

„Nagyon érdekes folyamat, ahogy az animátorokat az adott település befogadja, és szinte helyi emberként, de semmiképpen sem turistaként kezeli” - mondja Attila, akitől azt is megtudjuk, hogy innentől változatos kedvezményeket kaptak a boltokban, vendéglátóhelyeken.

„Pár hét kell, hogy elkezdjenek velünk beszélgetni a helyiek, addigra látják, hogy nem turisták vagyunk, hiszen még mindig nem mentünk haza."

Innentől jön a szintlépés; egyre többet beszélgetnek mindennapi dolgokról, és persze kuponokat adnak, hogy osztogassák a turisták között. A materiális előnyök mellett persze a lényeg az, hogy ettől otthonosabban érezzék magukat, megváltozik az ottlét minősége. „A hotelben dolgozók zárkózottabbak, ők jellemzően a környező görög falvakból járnak be dolgozni, de ha megnyílnak, közel engednek magukhoz. Velem többször előfordult, hogy meghívtak az otthonukba és autentikus görög családi környezetben vacsorázhattam. A legnagyobb tiszteletet azzal tudod kivívni, ha megpróbálsz görögül megszólalni, ilyenkor mindig nagyon mosolyognak, nagyot nősz a szemükben.”

„Egy idő után ez lesz a második otthonod, és természetes lesz, hogy helyiként üdvözölnek a kisboltban. Befogadnak, mert ott élsz velük együtt, ahol a legtöbben csak nyaralnak” - mondja Alíz, aki érezhetően beleszeretett a Kanári-szigetek atmoszférájába. „Sokszor gondolok oda, amikor itthon vagyok. Ha lehunyom a szemem, vissza tudom idézni az óceán zúgását, a sós levegőt és a puha homokot a lábam alatt, ahogy sétálok a reggeli napsütésben a munkahelyemre.”

„Persze, hogy egy csomó minden hiányzik az embernek, én például eléggé szenvedtem a Túró Rudi hiányától, ezért a második évben rengeteget vittem ki magammal. A rendes magyar paprika is hiánycikk, aki szereti, erre feltétlenül gondoljon, mert Cipruson csak az édesebb változat kapható”

- meséli Réka.

„A görög konyha alapvetően sokkal kevésbé fűszerez, mint a magyar, eleinte furán is néztek rám, amikor a kiló borsot, sót, amit csak találtam, rászórtam az ételeimre”

- idézi fel Attila.

Valószínűleg nem véletlen, hogy Alíz, aki teljesen máshol, a Kanári-szigeteken dolgozott, szintén a magyar konyha, illetve a megszokott otthoni ízek hiányát emelte ki.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Suhajda Szilárd felesége: Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről
Legindi Tímea több okot is mondott, amiért úgy döntött, hogy a serpák a most induló akciójuk során ne hozzák le a férje holttestét. A nepáli hatóságok szeretnék megtisztítani a hegyet a sok hátrahagyott hulladéktól, és több holttestet is lehoznának.

Link másolása

Nem hozzák le Suhajda Szilárd testét a Mount Everestről - ezt özvegye, Legindi Tímea mondta el a Blikknek.

A magyar hegymászó 2023. májusában indult a 8848 méter magas csúcsra, de életét vesztette. Utoljára 23-án adott életjeleket magáról. A holttestét nem találták meg.

A nepáli hatóságok most úgy döntöttek, hogy megtisztítják a hegyet a sok szeméttől, hulladéktől, amit az expedíciók hagytak maguk után. A serpák feladatai között állítólag az is szerepelt, hogy öt alpinista testét is hozzák le. Suhajda Szilárd neve is felmerült, de felesége cáfolta, közölte, hogy erről szó sem lehet.

"Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről, ez az én személyes elhatározásom és döntésem. Több ok is áll emögött. Egyrészt a keresés során nem találták meg a testét. Másrészt egy ilyen kutatóexpedíció nagyon nehéz, akik megpróbálkoznának vele, önmagukat is veszélybe sodorhatják"

- mondta a lapnak.

Hozzátette: ritka, hogy egy-egy hegymászó holttestét a családtagok megpróbálják lehozatni. Előfordult azonban, például, mikor egy amerikai mászó családja egy hagyatéki ügy miatt indított expedíciót. De ha nincs ilyen ok, vagy vallási meggyőződés, akkor felesleges bolygatni az ott elhunyt személy testét.

Egy ilyen küldetés szinte emberfeletti és nagyon veszélyes. Egy példát is elmesélt: korábban a Broad Peak (8051 méter) csúcs első magassági táborából – ez az alaptábor fölött elhelyezkedő első tábor – egy magatehetetlen hegymászó mentése – akiért több mint egytucatnyian indultak el – csaknem egy napba telt, ennyi idő alatt sikerült visszavinni az alaptáborba. És ez még nem is a csúcsrégióban történt.

A most útnak induló serpák fő feladata a hegy megtisztítása, ebben a nepáli hadsereg 18 katonája is segíti őket. 2019 óta 110 tonna hulladékot hoztak le a Himalájából. Az idei terv szerint 10 tonnányi szeméttől szabadítanák meg a hegyet. A legtöbb hulladék a táboroknál van, mert az expedíciók a felszereléseiket általában ott hagyják, így az üres, széltépte sátrak, oxigénpalackok fent maradnak.

A lap megjegyzi, hogy 2023-ban Suhajda Szilárd emlékére a Szemlő-hegyi barlang feletti parkban tartottak búcsúztatót. Özvegye idén várhatóan a közösségi oldalán emlékezik meg férje elvesztésének első évfordulójáról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Majdnem összeverte a dühös tömeg az Emirates alkalmazottait” – Beszámoló egy magyartól, aki 20 órán át a dubaji reptéren ragadt
Egy minden bizonnyal mesterségesen előidézett vihar miatt kaotikus állapotok alakultak ki, teljesen megbénult a közlekedés. Olyanok is akadtak, akik négy napon át vesztegeltek a reptéren, mire felszállt a gépük.
Láng Dávid - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Volt kollégánk, Csákvári Péter egy hackerversenyre utazott az Emirátusokba, amit egy jachton rendeztek meg. Az eredetileg tervezett kezdési időpont előtti este viszont nem várt fejlemények történtek.

„A főszervező felső körökből kapott tájékoztatást arról, hogy este 8-kor elkezd esni az eső, és 24 órán keresztül vihar lesz. Ez az illető hozzátette azt is, hogy generált viharról van szó, amit felhővetéses technikával idéznek elő.”

Erre korábban mindig büszkék voltak, most azonban, hogy ekkora káosz lett belőle, Péter szerint már tagadják, hogy bármi közük van hozzá, sőt büntetés is jár érte, ha valaki ezt mondja. „Pedig az intenzitásából ítélve egyértelmű, hogy emberi beavatkozás állt mögötte” – teszi hozzá.

Azzal egyébként alapvetően nem lenne baj, ha esik az eső, az igazi problémát az okozta, hogy nem tudott elfolyni, mert a homokkő nem ereszti át a vizet.

Magát a vihart kollégánk a 62. emeletről nézte végig, elmondása szerint „kegyetlenül durva volt”, az egész felhőkarcoló beázott. És ő még szerencsésnek mondhatta magát, egy másik szállodában lakó ismerőse egy teljes napig áram nélkül volt, el se lehetett őt érni. Végül csónakkal menekítették ki és helyezték át máshová.

Voltak olyan utcák, ahol derékig vagy egyenesen fejmagasságig ért a víz, de mivel Dubajban szinte mindenkinek van legalább egy, vagy inkább több terepjárója, a helyieknek ez pont nem okozott akkora nehézséget. A taxiközlekedés viszont teljesen leállt, a metrók és a villamosok se közlekedtek, tehát a turisták már közel se mondhatták ennyire szerencsésnek magukat.

„A rendezvényt áttették egy nappal későbbre és rendben lement, hiszen eleve vizen volt. Az igazi problémák másnap kezdődtek, amikor realizáltam, hogy még mindig nincs közlekedés, nekem viszont ki kellene jutnom a 30 kilométerre lévő reptérre. Be is pánikoltam teljesen.”

Végül úgy sikerült taxit fognia, hogy a bőröndjére állva kiugrott az autópályára, aminek hatására megállt neki valaki. A sofőr egyébként megnyugtatta, hogy más is csinált már ilyet. A reptérre kiérve aztán kiderült számára, hogy akiket ott ért a vihar, azok azóta is ott vesztegelnek, ekkor már harmadik napja.

„Két gépnyi magyar torlódott fel, elképesztő idegállapotban volt mindenki. Kicsit a Terminál című filmhez hasonlított a helyzet, ráadásul információt se kaptunk senkitől. Amint megjelent valaki Emirates-egyenruhában, azonnal egész tömeg rohanta le, kezdte el rángatni és üvöltözni vele, szóval gyorsan el is tűntek mindig.”

Nagyjából félóránként csúsztatták egyre későbbre a gépek indulási idejét, ez ment 20 órán keresztül. Étel- és italkuponokat ugyan kaptak, de idővel a vendéglátóhelyek készletei is elkezdtek kifogyni.

Egészen szürreális szituációk is adódtak: „Egyszer átírták a gépünket a tel-avivi gépre, majd amikor mindenki felhördült, visszaírták Budapestre. Ekkor viszont az Izraelbe tartók akadtak ki nagyon, úgyhogy végül újra átírták Tel-Avivra, mondván, hogy nagyon kiabáltak, menjenek ők. Ezután viszont a magyarok is majdnem összeverték őket.”

A gépek egyébként rendelkezésre álltak, inkább a személyzet hiányával volt probléma, a fenti esetben is őket rakták át végül a Tel-Avivba tartó járatra. Ezután újabb 6 órán át tartó várakozás következett az éjszaka közepén – aludni a legtöbben egy percet se tudtak –, mígnem ma reggel 8-kor egyszer csak felkiáltott valaki, hogy „B2-es kapu!” Erre már csak szkeptikusan legyintettek, de tényleg ott állt a gép, sőt, személyzet is volt hozzá.

„Amikor megbizonyosodtunk róla, hogy nem viccelnek, mindenki elkezdett tapsolni és ordibálni örömében.”

Végül délután fél 4 körül landoltak Budapesten. Bár időjárás okozta késés esetén általában vis maiorra hivatkozva megtagadják a légitársaságok a kártérítést, Péter szerint ebben az esetben ez az érv aligha fog megállni.

„Nem lehet vis maior egy olyan vihar a sivatag közepén, ami 4 nappal később is megbénítja a közlekedést, szóval mindenképpen rámegyünk egy csoportos perre.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET: