KULT
A Rovatból

Ezek voltak a kedvenc sorozataink és filmjeink 2020-ból

A Mandaloriantól A vezércselen át Nicole Kidman és Hugh Grant krimi-drámájáig.

Link másolása

Listánkat a szerkesztőségünk szavazatai alapján állítottuk össze, így a mi ízlésünket tükrözi. Nyilván felfedezhetőek benne az év legjobban imádott sorozatai is, melyeket feltehetően minden listában megtalálhatunk, de ez most a mi kis szubjektív túlélőlistánk, mert jó volt, hogy volt mibe menekülni néha a valóság elől.

Hatalom és perverzió: A Jeffrey Epstein-sztori (Netflix)

Ez a dokumentumsorozat azért volt egy fontos állomása az évnek, mert olyan helyekre kaphattunk általa belátást, melyekbe ilyen intim részletességgel ritkán nyerünk betekintést. Az egész világ elförmedt azon, amit ez a széria feltárt. Egy olyan szörny sztoriját, aki a hatalmának és a pénzének köszönhetően hosszú éveken át sok lány életét megnyomorította. A Jeffrey Epsteint bemutató dokumentumsorozat után az ember napokig hitetlenül gondolt a látott képekre és arra, hogy vajon hány ilyen ragadozó szedi most is az áldozatait a világban. Nem csoda, hogy válogatásunkban is helyet szerzett magának, hiszen a Szeretlek Magyarország újságírói érzékenyek az alapos tényfeltáró munkák iránt, hiszen mi is helyet adunk minden ilyen fontos témának.

The Mandalorian (Disney+)

Az év egyik meglepetése volt ez a sorozat. Amikor már sok igazi Star Wars rajongó elkeseredett, hogy az új Star Wars-mozifilmek nem úgy nyúltak a franchise-hoz , ahogy egy igazi rajongó szerette volna, akkor jött Jon Favreau és összehozta ezt a sorozatot a Disney +-ra. Ne feledjük, a rendező már több újraélesztést elvégzett az elmúlt évtizedekben, például a Vasember elkészítésével ő rúgta be a motort az egész Marvel-birodalom alatt, majd az élőszereplős meséknek is ő adott lendületet (pl. Oroszlánkirály). De nem is az első évadnál kaptuk fel a fejünket rá, hanem a második szezon második felében teljesedett ki igazán a széria. Ennek az évadnak a második felére állt össze úgy a sztori, hogy igazán ütős, az eredeti Star Warst idéző alkotás lett belőle. Így az internet által elnevezett "Bébi Yoda" megmentését elmesélő sorozat valószínűleg George Lucas számára is megnyugtató eredményt hozott.

Nagy Katalin - A kezdetek (HBO)

A Helen Mirren főszereplésével készült Nagy Katalin című négy részes mini-sorozat után idén megérkezett egy egészen másmilyen hangulatú széria, a Nagy Katalin - A kezdetek címmel. Ez a sorozat a fiatal hercegnő mindennapjait mutatja be szatirikus hangvétellel. Elle Fanning főszereplésével egy egészen furcsa világba csöppenhetünk, melyhez talán pont a kreátor-író másik forgatókönyvéből készült film áll a legközelebb, ugyanis A kedvenc című film sem volt egy átlagos történelmi mozi.

Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre (mozifilm)

Volt idén egy magyar film, ami ugyan  eddig a nagyközönséghez nem jutott el  annyira, amennyire megérdemli, mégis picit felkavarta a filmes világot és megmutatta, hogy a magyar filmesek mennyire különleges dolgokra képesek. A Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre Horvát Lili második filmje, és nem akárhol volt a premeirje, mint a Velencei Filmfesztiválon, mely az egyik legnagyobb presztízsű fesztivál manapság (például tavaly itt kapta meg a fődíjat a Joker is.) Itt a legnagyobbak között versenyzett a film az idén. Egy bonyolult kapcsolat - melyik nem az? de ez tényleg nagyon... -  története, a női lélek tükrén keresztül.

A chicagói 7-ek tárgyalása (Netflix)

Az év egyik meglepetésfilmje, hiszen a moziba alig juthattunk el, és főleg a streamingfelületekre gyártott, vagy ott bemutatott filmekből csemegézhettünk. Egyik ilyen csemege volt az Aaron Sorkin (Az elnök emberei, Social Network) írt és rendezett film is, mely valós történet alapján készült, egyfelől zseniális dialógusokkal tarkított tárgyalótermi dráma Sacha Baron Cohen kiemelkedő alakításával, másfelől jelenkori áthallásokkal teli emberi jogi sztori, a Kennedyk és Marthin Luther Kingek halála utáni, kiábrándult Amerikából.

A másik út (Netflix)

Sokan szívükbe zárták ezt a kemény témához nyúló minisorozatot, ami épp a látványos fikcióba menekülés ellentéte. Egy ultra-ortodox zsidő nő története, aki elmenekül a megszervezett házasságkötés elől és maga mögött hagyva addigi közösségét külföldön próbál új életet kezdeni.

Hollywood (Netflix)

Ki ne szeretné Ryan Murphy giccshatáron táncoló világát, főleg a karanténban? Pláne, ha az az old Hollywoodról szól, betekintést ad a kulisszák mögé, egyszerre lírai és nyers, egyszerre álmodozó és kiábrándító. A Hollywood ellentmondásos reakciókat váltott ki, pedig igazi bátor vállalás volt, úgy tudott belénk marni, hogy közben elolvadtunk a zenék, színek, ruhák és mozivásznak csillámporos világától.

Emily Párizsban (Netflix)

Ez a sorozat egy átlagos évben valószínűleg nem jelent volna meg egy év legjobbjai listán, de most 2020-ban mindenki jobban kapott a pozitív hangulatú tartalmak után, mint máskor. Így voltunk ezzel mi is: a stáb egyöntetűen harapott a sorozatra. Ebben nyilván az is szerepet játszik, hogy az utazás élményét is visszaadta a szária, amiből szintén kevés jutott ki az idén, és  Párizs utcáit szívesen rója még képzeletben is az ember. A történet  Emily Cooperről (Lili Collins) szól, aki Chichagóban marketingesként dolgozik, amikor álmai munkáját kapja meg Párizsban, így odaköltözik és elindul új kalandos élete.

Tudhattad volna (HBO)

Az év egyik nagy durranása. Láthattuk, ahogy egyre többen beszélgetnek róla, vajon ki lehet a gyilkos, és terjedt a híre, hogy érdemes nézni. Végre egy krimi, ami klasszikusan épül fel, mégis huszonegyedik századi módon közelíti meg a műfajt és használja a fordulatokat, úgy, hogy nem azt érezzük, hogy mindezt már negyvenedszer láttuk. Az eredeti feldolgozásnak és a kivételes színészi játéknak köszönhetően (főleg Hugh Grant erős jelenlétére gondolunk) kiemelkedik a krimik közül a Tudhattad volna, és képes azt a pluszt nyújtani, amire mindig vágyunk egy új sorozat megtekintésekor.

A vezércsel (Netflix)

Joggal nevezhetjük az év legnagyobb meglepetésének ezt a sorozatot, hiszen első hallásra nem gondolná az ember, hogy egy szinte krimivel felérő feszültséggel játszó történetet fog látni, melyben sakkversenyek (!)  állnak a történet középpontjában. Mindez igazából egy nehéz sorsú sakkversenyző kitalált biográfiáját rejti. A sorozat hatására még a sakkjáték is újra divatba jött és olyanok is elkezdtek újra sakkozni, akik évtizedek óta nem nyúltak a táblához. Sokan elemezték, hogy minek köszönhető ez a nagy siker, szerintünk a nagyon eredeti színészi alakításnak, amit nehéz elfelejteni, valamint annak, hogy a feszültséget első osztályúan kezelő író kezei alól jött ki ez a munka. Scott Frank forgatókönyvíróként nem másmilyen alkotásokat jegyez, mint Spielberg Különvéleménye, vagy a Logan - Farkas.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Az év legjobb sorozata, csak a legerősebb idegzetűeknek – A Szarvasbébi való életbeli szereplői is megszenvedték a történetüket
Ha van kedved egy kis önsanyargatásra, és bírod a lelki zsarolást, a Szarvasbébi a te sorozatod lesz! Miután megnéztem a Netflix legújabb dobását, kellett egy kis idő, mire össze tudtam foglalni a gondolataimat.

Link másolása

Ez meg mi volt? Gondolhatná mindenki, miután végig nézi a Szarvasbébit. Sokan már a címét se tudják hova tenni, egy nagy kérdőjel a sorozat.

Amikor utánaolvastam az interneten, mindenhol azt írták, hogy ez a sorozat fájni fog.

De nem úgy, ahogy egy rossz sorozat tud fájni. Hanem egy erős gyomros, amit csak egy igazán kiemelkedő alkotás tud adni.

Nagyon kellemetlen nézni a Szarvasbébit, de hajtja a nézőt a katasztrófaturizmus. Tipikus „ennél rosszabb már nem jöhet”, aztán kapjuk a gyomrosokat sorban, mígnem a földön heverünk, de mégis megnézzük a következő részt. Nagyon fura, de nem tudom autentikusan leírni, milyen érzés a sorozatot végig ülni, bárhogy is próbálom, ezt bizony látni kell.

Miről is szól a Szarvasbébi? Egyáltalán mi ez a cím?

Richard Gadd skót humorista a 2019-es edinburgh-i Festival Fringe-en adta elő a Szarvasbébi című műsorát, ami saját életéről szólt. Arról, hogy hogyan próbált betörni a showbizniszbe, majd végül hogyan lett szinte emberi roncs. Ezt a műsort a Netflix megvette, és sorozat formájában feldolgozta. Richard Gadd maradt az író, az alkotó és a főszereplő. Megváltoztatták a neveket, de csak azért, hogy a valódi szereplők identitását védjék. A Szarvasbébi nem finomkodik, Gadd minden rossz döntése szinte szűrő nélkül bekerült a forgatókönyvbe úgy, hogy közben narrálja a cselekményt, tehát még mögé is látunk, mit miért csinál szerencsétlen főszereplőnk.

Donny Dunn (Richard Gadd) kitartó, de sikertelen humorista. Csaposként dolgozik egy bárban, ahova betéved Martha Scott (Jessica Gunning). A túlsúlyos, nem túl ápolt, alacsony brit nő pityeregve lép oda a csaposhoz, ám amikor Donny megkérdezi mit szeretne, azt válaszolja Martha, hogy nincs pénze. Donny meghívja egy csésze teára. Ez az apró gesztus nem várt következményekkel fog járni Donny életében. Martha innentől fogva rátapad, mint egy kullancs, minden nap bejár a kocsmába, főszereplőnk pedig meghívja egy diétás kólára, mert bár Martha azt hazudja, hogy gazdag, sosincs pénze.

A csaposnak jó érzés, hogy végre valakinek fontos, mert éppen a padlón van az élete.

Amit még nem tud Donny ekkor, hogy mindig van lejjebb. Martha megszerzi Donny e-mail címét a humorista weboldaláról, és innentől kegyetlenül elkezdi zaklatni. De ő nem csinál semmit, nem jelenti a rendőrségen, csak hagyja, hogy a nő a bőre alá másszon, hiszen addig sem üres az élete. Nem írok sokat, de elég annyi, hogy egy folyamatos lejtmenetnek leszünk tanúi, aminek a végeredménye a Szarvasbébi. Ami nem más, mint a becenév, amit Martha ad Donnynak, a nagy, szomorú szemei miatt.

A legszörnyűbb a Szarvasbébiben, hogy mennyire reális, hihető és megdöbbentő. Ez akárkivel megtörténhet, és meg is történik nap-mint-nap. Minden, amin Donny keresztülmegy, érthető, logikus és teljesen megbabonázó. Tényleg jönnek azok az információk, amiket nem ad ki magáról az ember, főszereplőnk mégis elmondja a nézőknek, sőt belső monológokkal meg is magyarázza őket.

Közelről, szinte barátként tekintünk szegény Donnyra, látjuk azt az elképesztő utat, amit a hét rész alatt bejár.

A legmorbidabb az egészben, hogy ennek a zaklatásról szóló szörnyű történetnek az lett a vége, hogy a sorozat rajongói felkutatták az igazi embereket, akiket álnéven játszottak a színészek, és kegyetlenül elkezdték zaklatni őket... Ilyen volt például az „igazi Martha” esete, a beteg nőt elkezdték kegyetlenül online inzultálni a nézők. Richard Gaddnek kellett rászólnia a saját rajongóira, hogy mennyire képmutató a viselkedésük. Ezzel be is zárunk egy teljes kört.

Ahogy haladnak előre az epizódok, egyre rosszabb dolgok történnek Donnyval, és mégsem lehet leállni a sorozattal. Bámulatosan rossz döntések szemtanúi lehetünk, amiket ennyire rosszul kezelni ámulatba ejtő. Ilyet tényleg nem lehet kitalálni.

A súlyosan beteg elme és erősen labilis lelki problémákkal küzdő humortalan komikus párbaja eddig az év legjobb olyan sorozata, aminek a közelébe se szeretnék menni többet.

Nézni, ahogy a két sérült lélek függ egymástól, igazi katasztrófaturizmus. Engem a negyedik rész teljesen kiütött. Nagyon fontos, erősen 18+-os a sorozat, és nem azért, mert annyira grafikus a megjelenítés, hanem mert ez egy érett, kegyetlenül lélekromboló sorozat.

A színészek 100%-ot beleadnak, ami nem csoda, Gadd gyakorlatilag Donny, csak más néven. Jessica Gunning néha szánalomra méltó, máskor irritáló, de van, amikor egyenesen ijesztő az alacsony, pufi, középkorú hölgy. Nava Mau alakítja főszereplőnk transznemű barátnőjét pár rész erejéig, Terit, aki az egyetlen fény az életében. A többi színész pedig tökéletesen játszik Donny és Martha párbaja alá.

Kiemelendő még Mark Lewis Jones, mint Donny apja. A skót karakterszínész minden pillanata aranyat ér.

Eljutottunk a lezárásig. Nem tudom, mi a helyes ajánlás a Szarvasbébi esetében. Mert ezt mindenkinek látnia kéne, de pontosan tudom, hogy az emberek többsége ki fog borulni tőle. Aki nyitott egy kis önsanyargatásra, annak tudom ajánlani a sorozatot. Tényleg az év egyik legjobb szériája, amit azért kevés embernek ajánlok tiszta szívből. A Szarvasbébi megtekinthető a Netflix kínálatában.

Link másolása
KÖVESS MINKET: