68 napot ült börtönben, mert jogsi nélkül vezetett - Rosszul címzett levelek okozták a vesztét
Vaskó Csaba 68 napot töltött fogházban, miután a hatóságok hibás címre küldözgették azokat a hivatalos leveleket, amelyekben a rá kiszabott közérdekű munkával kapcsolatos információk voltak. A Tamásiban élő férfi a Blikknek azt állította: nem ő hibázott, hanem a címzés volt pontatlan, ezért nem tudta elvégezni a 270 óra közmunkát.
A Blikk írása erre külön nem tér ki, de a police.hu szerint 2023. január 1-je óta – a rendelkezéseknek megfelelő esetekben – nem minősül jogsértésnek, ha a jármű vezetője nem tartja magánál a jármű vezetésére jogosító vezetői engedélyt, valamint a jármű forgalmi engedélyét, így ebben az ügyben háromféle esetről lehet szó: a sofőr vagy soha nem rendelkezett jogosítvánnyal, vagy érvénytelen, esetleg lejárt jogosítvánnyal vezetett, vagy nem rendelkezett az adott járműkategóriára érvényes jogosítvánnyal.
A bíró 270 óra közérdekű munkát szabott ki Csabára, és több mint két évre eltiltották a járművezetéstől. Egy ideig nem kapott semmilyen értesítést, majd novemberben rendőrök jelentek meg nála, és elvitték egy tárgyalásra. Elmondása szerint ott tudta meg, hogy mivel nem teljesítette a közmunkát, szabadságvesztésre változtatták a büntetését.
Azt állítja, semmilyen értesítést nem kapott a pártfogójától, és azt sem tudta, hogy hol kellett volna dolgoznia. A pártfogó ezzel szemben azt állította, hogy többször is kereste őt a lakásán és az édesanyjánál. Vaskó ezt tagadja, mondván: nem kapott levelet, telefonhívást sem.
Később derült ki, hogy a levelek rendre „nem kereste” jelzéssel érkeztek vissza a hatóságokhoz. Ekkor nézték meg alaposabban a borítékokat, és észrevették, hogy a címzések hibásak.
A bíróság ellenben úgy ítélte meg, hogy a „nem kereste” jelzés miatt a kézbesítés érvényesnek számít. Ez alapján alkalmazhatták a szabadságvesztést. Az ügyvéd szerint a pártfogó azt is jelentette, hogy nem tud kapcsolatot létesíteni az ügyfelével, ezért változtatták át a közmunkát letöltendő fogházbüntetésre.
Dr. Tóth Balázs, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje a lapnak azt mondta, a hallottak alapján a fogva tartás jogellenes lehetett, ezért az állam felelőssége is felmerül. Hozzátette: ha a posta a „nem kereste” helyett a „nem található” jelzést alkalmazza, hamarabb fény derülhetett volna a hibás címzésre.
Vaskó Csaba április 20-án szabadult. Még nem döntötte el, hogy kér-e kártérítést, és ha igen, mennyit.