JÖVŐ
A Rovatból

Újraerdősítéssel enyhítenék Európa krónikus nyári szárazságát

Svájci kutatók szerint akár Európa területének 14,4%-át is újraerdősíthetnék, de a jelenlegi uniós célkitűzés ennél jóval szerényebb.

Link másolása

Európában egyre erősebben lehet érezni a klímaváltozás hatását. Az extrém hőmérsékletek, a szélsőséges viharok, a tomboló erdőtüzek kézzelfoghatóvá tették, milyen következményekkel jár a globálos felmelegedés.

A kontinens egyik legfontosabb válaszának a tömeges faültetést tekinti, és ennek helyességét megerősíteni látszik egy tanulmány, amely a Nature Geoscience-ben jelent meg.

Ha Európa gondos tervezés alapján fákat ültetne mindazokon a területeken, amelyek alkalmasak az újraerdősítésre, az nemcsak lekötné a szén-dioxidot, hanem enyhítené a klímamodellek szerint várhatóan szárazabb nyarakat is: ily módon a nyári csapadékmennyiség átlagosan 7,6%-kal növekedne

– állítja Ronny Meier, a Zürichi Műszaki Egyetem (ETH) kutatója a Mongabay szerint.

Meier és kollégái 3481 európai csapadékmérő állomás adatait használták fel, hogy felépítsenek egy statisztikai modellt az erdőfelületek és a csapadékszint összefüggéseinek feltárására. Ezt követően a modellt arra használták, hogy előrejelezzék: mennyiben változik az esőmennyiség, ha az erdőfelület növekszik.

Egy kivitelezhető erdőtelepítési forgatókönyv elképzeléséhez a csapat az úgynevezett globális újraerdősítési potenciál térképét (Global Reforestation Potential Map) használta fel.

A térképen megtalálhatók azok a területek, ahol korábban erdők voltak, de jelenleg nincsenek. Egyúttal kizárja az erdősítésből a gabonaföldeket és az eredeti füves területeket, hogy megvédjék a biodiverzitást és az élelmiszerbiztonságot, valamint azokat a helyeket, amelyek fontosak más természetes klímamegoldások szempontjából. A fennmaradó területre úgy tekintenek a tudósok, mint a legnagyobb lehetséges újraerdősíthető földterületre.

A térkép szerint Európa szárazföldi területének 14,4%-át lehet újraerdősíteni. Különösen nagy körzetek vannak Nagy-Britanniában, Portugáliában, Dél-Franciaországban, Olaszországban és Kelet-Európában.

2015-ben az Európai Unió 38%-a volt erdős terület – ebben természetesen benne van Finnország 73%-a, és Svédország 68%-a is. Magyarországon ez az arány 21%.

A tudósok által újraerdősíthetőnek tartott 14,4% meglehetősen ambíciózus célkitűzés, tekintve, hogy jelenleg az Európai Bizottság célja mindössze 0,7%. 2030-ig ekkora területre, vagyis 3 millió hektárra ültetnének el 3 milliárd fát. Ez Belgium területének felel meg.

Egyelőre az is kérdés, hogy a nyári szárazság elleni küzdelem szempontjából pontosan mekkora haszonnal járna egy ennél lényegesen nagyobb volumenű faültetési program. Kutatásukban Meier és kollégái megpróbálták feltérképezni az erdők és az esőzések közötti összefüggéseket.

A klímaváltozással kapcsolatos előrejelzési modellek általában egyetértenek az Európa-szerte emelkedő hőmérsékletek nagyságában és növekedési rátájában, de nem teljesen világos ennek hatása az esőzésekre. Abban nagyjából közös álláspontot képviselnek, hogy a csapadékmennyiség növekszik Észak-Európában és csökken Dél-Európában, valamint abban, hogy a nyári hónapokban kevesebb, a téliekben több lesz.

A svájci kutatók szerint az erdők magasabb felszíni egyenetlensége több turbulenciát okoz a fák közötti levegőoszlopokban, mint a simább mezőgazdasági földeken. Ez lelassíthatja a nehéz felhők mozgását, és az erdőkből jövő hátszél esőt okoz. Ezenkívül az erdőknek nagyobb a vízkipárolgása, mint a mezőgazdasági földnek, és ez is több esővel járhat.

Bár a nagyobb nyári esőzés igen jótékony hatású lehetne, Meier figyelmeztet, hogy lehetnek ellentétes hatások is.

Mivel más tudósok összefüggést látnak a magasabb hőmérsékletek és a súlyos záporesők nagyobb valószínűsége között, a több esőzés növelheti az áradások kockázatát. Ezen kívül az egyik helyen megnövekedett csapadék egy másikon nagyobb szárazságot vonhat maga után.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Óriási bajban vagyunk: 2,5 fokkal emelkedhet az átlaghőmérséklet már ebben az évszázadban
Disztópikus jövőt jósolnak a világ vezető tudósai. Néhány éven belül leállhat az élelmiszertermelés, soha nem látott viharok csapnak le a bolygóra, a hatóságok pedig tehetetlenek lesznek.

Link másolása

Biztosan nem tudja az emberiség 1,5 Celsius-fok alatt tartani a bolygó átlaghőmérsékletének emelkedését, írja a The Guardian a világ vezető klímatudósainak véleménye alapján. A szakértők szerint sokkal valószínűbb, hogy legalább 2,5 Celsius-fokkal emelkedik a Föld átlaghőmérséklete még ebben az évszázadban, ami katasztrofális következményekkel jár az emberiség és a bolygó számára.

A The Guardian az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 2018 óta publikált jelentéseinek mind a 843 szerzőjét megkereste, közülük 380 válaszolt a kérdéseikre. A válaszaik alapján összeállt értékelés szerint a tudósok többsége a klímaválság miatt bekövetkező súlyos pusztításra számít.

A lap klímakutatók körében végzett exkluzív felmérése alapján a válaszadók 80 százaléka várja a 2,5 fokos felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest. A tudósok fele szerint még ennél is rosszabb lesz a helyzet, és legalább 3 fok lesz a felmelegedés mértéke. Csupán hat százalék gondolja úgy, hogy képesek lehetünk tartani az 1,5 fokos határértéket.

A szakértők ráadásul meglehetősen pesszimisták a jövőt illetően: sokuk szerint éhínségek, tömeges migráció, hőhullámok, erdőtüzek, árvizek és olyan viharok várnak az emberiségre, melyek intenzitása jóval meghaladja az eddig tapasztaltakat.

A tudósok közül sokan reménytelennek ítélik a helyzetet, és dühösek, amiért a kormányok a rendelkezésre álló egyértelmű tudományos bizonyítékok ellenére sem tesznek semmit. Gretta Pecl, a Tasmániai Egyetem munkatársa szerint az előttünk álló öt évben komoly társadalmi zavargások várhatók. Szerinte a hatóságok képtelenek lesznek kezelni a gyors egymásutánban bekövetkező eseményeket, az élelmiszertermelés pedig leáll majd.

A lap felmérésében részt vevők közül

sokan úgy gondolják, hogy mindezek ellenére sem szabad feladni a küzdelmet, ugyanis minden egyes apró tizednyi Celsius-fok is sokat számít a jövőbeli szenvedések enyhítésén.

A klímaválság már most is mélyreható károkat okoz az emberek életében és a megélhetésben, pedig az elmúlt négy évben átlagosan csak 1,2 Celsius-fok volt a globális felmelegedés. Jesse Keenan, az amerikai Tulane Egyetem munkatársa szerint azonban jobb ha felkészülünk arra, hogy ez még csak a kezdet volt.

A tudósok egyetértenek abban, hogy az emberiség miért képtelen kezelni a klímaválságot. A válaszadók közel háromnegyede a politikai akarat hiányát jelölte meg elsőként, míg 60 százalékuk az olyan vállalatok érdekeit hibáztatta, melyek például a fosszilis tüzelőanyag-iparban érdekeltek.

Az optimistább kutatók közé tartozott Henry Neufeldt, az ENSZ koppenhágai klímaközpontjának munkatársa. Szerinte rendelkezésre áll minden a 1,5 fokos határérték betartásához, és a következő 20 évben meg is fogjuk valósítani ezeket. Azonban még ő is attól tart, hogy túl későn kaptunk észbe, és az világ addig átléphet egy vagy több fontos fordulópontot.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: