JÖVŐ
A Rovatból

Kiderült, az emberi kontroll rontja az autonóm fegyverrendszerek hatékonyságát

Az operátorok nem mindig értik, mit miért csinál a drónok és robotok raját irányító mesterséges intelligencia.

Link másolása

Az amerikai katonai stratégák szerint a robotkatonák teljesítményét ronthatja az emberi beavatkozás. Ugyanakkor az emberi felügyelet nélkül hagyott, hadászati célú mesterséges intelligencia súlyos etikai kérdéseket vethet fel, mindenekelőtt a felelősség terén – írja a New Scientist.

A SESU-projektben (System-of-Systems Enhanced Small Unit) például egy 2-300 főből álló egységet drónok és robotok rajával erősítenének meg. Olyan övezetekben vetnék be őket, ahol az ellenség tartja ellenőrzése alatt a légteret, de ennek ellenére képesek lennének legyőzni a túlerőt is.

A SESU működéséhez nagyszámú robotot kell egyszerre ellenőrizni és irányítani. A hatékonyság érdekében nem lenne külön emberi kontroll mindegyik drón és robot felett, hanem mesterséges intelligencia segítségével működnének és széles körű autonómiát kapnának. A kutatók októberben mutatták be az ezzel kapcsolatos virtuális szimulációkat Washingtonban az amerikai hadsereg jövőjéről szóló parancsnoki konferencián.

„Nagyon érdekes megfigyelni, hogy a mesterséges intelligencia hogyan fedez fel magától nagyon trükkös taktikákat”

– mondta a hadsereg egy névtelenséget kérő vezetője. Ugyanakkor a kísérletből az is kiderült, hogy az operátorok a szimulációk során többször is meg akarták állítani a drónokat és a robotokat, mert az adott pillanatban nem értették, mit miért csinálnak. Ha viszont ezt éles harci helyzetben megengedik, akkor az katasztrofális következményekkel járhat.

„Ha lelassítjuk a mesterséges intelligenciát emberi sebességre, veszítünk”

– mondta a program vezetője.

Ez az első alkalom, hogy a kutatók tanulmányozhatták a SESU működését, amelyért a DARPA 45 millió dolláros jutalmat adott még az év elején a vele szerződő Raytheonnak, Northrop Grummannek és a Collins Aerospace-nek.

Az amerikai védelmi minisztérium hivatalosan jelenleg az olyan katonai mesterséges intelligenciák kifejlesztését szorgalmazza, amelyeket ésszerű emberi ellenőrzés alatt tartanak. A SESU esete azonban rámutat arra, hogy a túlzott emberi kontroll kockáztathatja a hadműveletek hatékonyságát.

A gyors, taktikai döntéshozatal kulcsfontosságú előnye a mesterséges intelligenciának, mert ezáltal könnyű győzelmet lehet aratni a lassabban reagáló ellenség felett – mondta Robert Bunker, a C/O Futures tanácsadó cég munkatársa, aki az idén tanulmányt tett közé a fegyveres robotok hatékony ellenőrzéséről.

Stuart Russell, a kaliforniai egyetem professzora azonban attól tart, a részleges autonómiától és részleges emberi ellenőrzéstől egy éles háborús helyzetben gyorsan el lehet jutni a fegyverek teljes önállóságáig.

Az autonóm fegyverrendszerek ellen etikai okokból már régóta kampányoló tudós szerint éppen a mostani kutatások világítanak rá arra, hogy törvényi ellenőrzésre van szükség az ilyen technológiák felett. Nem azt akarja elérni, hogy teljesen tiltsák be ezeket, de bizonyos helyzetekben korlátozhatná az önállóságukat.

Russell csak a tenger alatti hadviselésben, vagy a nagyobb méretű harci eszközöknél – harckocsiknál, harci repülőgépeknél, hajóknál – engedné a teljes fegyverautonómiát, és betiltaná az ember ellen rajszerűen bevethető fegyvereket.

A nagy kérdés az, hogyan lehet egyensúlyban tartani a katonai hatékonyságot és az biztonsági/etikai szempontokat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: