KULT
A Rovatból

Időtlen zeneút félholddal, hullócsillagokkal – a Keep Floyding koncertje Aquincumban

Az Őrült Gyémánttól a Falig, égi és földi szférákban járhattunk.

Link másolása

Éteri akkord, amelybe beúszik egy merengő orgonaszó, majd felváltja egy gitár-gondolatsor. Ahogy elül az éteri akkord, egyre erősödő üveghang közeledik, majd egy dobpergést követő leütéssel robbanni kell az egésznek. De nem robban. Tökéletes, tiszta hangzás, mégis végtelenül steril.

Éteri akkord, amelybe beúszik egy merengő orgonaszó, majd felváltja egy gitár-gondolatsor. Ahogy elül az éteri akkord, egyre erősödő üveghang közeledik, majd egy dobpergést követő leütéssel robbanni kell az egésznek. És robban, bele a csillagos, félholdas éjbe.

Az első élmény 1994, Bécsújhely. A második élmény 2021, Budapest, az aquincumi múzeum és régészeti park. A zene mindkétszer a Shine On You Crazy Diamond. Az elsőn a Pink Floyd játszott, a másikon a magyar Keep Floyding.

És ezzel már meg is voltak véve számomra. Van annak már több mint 20 éve, amikor először hallottam őket, akkor még Echoes of Pink Floyd volt a nevük, a néhai Petőfi Csarnokban játszottak. Akkoriban még úgy gondoltam, hogy nincs sok értelme a tribute-zenekaroknak, hiszen még az eredetiek többsége is itt van, ha egy az egyben játsszák a darabjaikat, kár az energiáért, ha pedig másképpen, akkor is, mert olyan jó úgysem lesz. Azóta viszont eltelt két évtized.

A régi nagyok közül már alig játszik valaki, zenéik viszont klasszikussá váltak – akár a szó olyan értelmében, mint a 20. századiak közül Bartók, Stravinsky, Satie vagy Gershwin – és igencsak tiszteletre méltó vállalkozás, ha fiatal zenészek élőben megismertetik ezeket a zenéket a következő nemzedékekkel.

És a Keep Floyding ezt teszi. Bár koncertjükön azóta mostanáig nem voltam, munkásságukat nyomon követtem, és tudtam, hogy mennyi alázattal nyúlnak hozzá a legkomolyabb Pink Floyd-darabokhoz is, például az Atomheart Motherhez. Ráadásul a helyszínből azonnal asszociáltam David Gilmourék legendás Pompei koncertjére, amely örök élmény lett Párommal szerelmünk hajnalán, és később együtt is elzarándokoltunk a „halott város” lenyűgöző amfiteátrumába. Így többszörös izgalommal indultunk el Aquincumba.

Mindjárt némi csalódással kezdődött, mert tudtam, hogy korábban a zenekar a kis amfiteátrum romjai között játszott itt, most azonban áttették a színpadot egy nagyobb füves térre. Amikor azonban megszólalt a zene, máris túltettem magam ezen, nem utolsósorban azért, mert évtizedek rossz hangosítású koncertjeitől túl érzékennyé vált fülem is végig befogadónak bizonyult.

A Shine pompás előadása után jött egy még merészebb darab, a legelső lemezről való Astronomy Dominé – nem hittem, hogy valaha fogom élőben hallani ezt a régi kedvencemet - addigra már besötétedett, és valóban elutazhattunk más szférákba a zene szárnyán.

Aztán földibb közegekbe kerültünk. Felhangzott a Just Another Brick On The Wall – néhányan még énekeltük is a frontember Goldsmith Gábor kérésére, hogy „we don’t need no education”(lehet, hogy anélkül is megtettük volna) – majd az Animalsról a Pigs, miközben a színpad előtt baljós vörös ikszek jelentek meg. Ki hitte volna egykor, hogy a 21.század harmadik évtizedének elején mindkettő aktuális lesz Magyarországon, hogy tartanunk kell a gondolat-ellenőrzéstől, és teljes gőzzel működik az egyenlők és egyenlőbbek világa? Ezután jött a nagy meglepetés: ahogyan a nagy elődök, az elejétől a végéig eljátszották a The Dark Side On The Moon lemezt.

Nem akármilyen teljesítmény, hiszen ez a darab tele van különleges hangeffektusokkal, amelyeket Segesdy Márton billentyűsnek sikerült is visszaadni, vagy pótolni. Igazi csúcspont volt a Time, majd a The Great Gig In The Sky kettős női éneksikolya, Garda Zsuzsa és Simon Edina remeklésével. Kár, hogy az Us and Them-ot, és főleg az Any Colour You Like-ot túlnyújtották, és ezzel megbillent az egész egyensúlya. Szerencsére a Brain Damage-dzsel és a záró Eclipse-szel visszataláltak a mértékhez, így remek finálé kerekedett belőlük, miközben Párommal – életünkben először, néhány perc különbséggel – hullócsillagokat láttunk a római kori emlékek felett. Még a kezdeti szúnyoginvázió is megállt, csak néhány gyors röptű bogarat láttunk a lézerpásztákban.

Ekkor már sejtettem, hogy legkedvesebb művünk, amit annyira vártunk, az Echoes nem fog ezen az estén elhangozni. Pedig még a koncert címe is ez volt: Echoes of a distant time. De azért a ráadással sem lehettünk elégedetlenek, ami már teljesen egy igazi Floyd-koncert forgatókönyve szerint ment: Wish You Were Here – Gábor Montreal 77-et emlegetett, ezt inkább a Pigs-nél kellett volna - a lebegően brutális Comfortably Numb, és végül a Run Like Hellel megérkezett a totális erőszak, még Roger Waters hírhedt „sírógörcsös” hangja is felidéződött. Ezekkel a leütésekkel a fülünkben indultunk el a 2000 éves köveken, telefonunkkal világítva magunk elé – és egy kicsit Pompeiben éreztük magunkat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: