JÖVŐ
A Rovatból

„Az extrém időjárás nagyon komoly hatással van a növényeinkre is” - beszélgetés dr. Gergely Lászlóval

Mi történik a magyar szántóföldeken és gyümölcsösökben? Milyen új kihívásokkal, kórokozókkal, kártevőkkel kell szembenézniük a magyar gazdáknak?

Link másolása

Dr. Gergely Lászlóval, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal nyugalmazott növény-fajtakísérleti- és növénykórtani szakértőjével.

- Saját bőrünkön is tapasztaljuk, hogy felborult az a kontinentális éghajlatra jellemző „négy évszakos” rend, amelyben az előző generációk felnőttek.

- Abban szerintem mindenki egyetért, hogy az elmúlt évtizedekben változott a világ, ezen belül Magyarország klímája, és a mezőgazdaság szempontjából nem éppen előnyére. Engem régóta foglalkoztat, hogy a vitathatatlan felmelegedés hogyan hatott hazánk növényegészségügyi helyzetére. Más területeken dolgozó szakemberek is megerősítették, hogy az éves középhőmérséklet és a hőségnapok számának növekedése vitathatatlan. Szintén megnőtt a szélsőséges időjárási események gyakorisága mind a hőmérséklet, mind a csapadék vonatkozásában.

Egyre több az aszályos időszak, majd az ezeket követő, hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék. Hallunk olyan eseteket is, amikor néhány nap alatt leesik egy éves csapadékmennyiség. Ezek az extrém időjárási jelenségek nagyon komoly hatással vannak nemcsak az emberek, hanem a növényeink egészségi állapotára is.

És ezekhez járulnak még a nagy erejű szelek, viharok, nem ritkán jégveréssel. Egyes előrejelzések szerint a teleink is enyhébbek lesznek és várhatóan csapadékosabbak. Ebből következően az állati kártevők és a kórokozók áttelelése kedvezőbb lesz, nyáron pedig a melegigényes kártevők és kórokozók fogják magukat jobban érezni nálunk. A viharok és a jégverések sérüléseket okoznak a szántóföldi növényeken, zöldségféléken és gyümölcsfákon, fertőzési kaput nyitva számos kórokozó gombának és baktériumnak.

- Nem kell ahhoz biológusnak lenni, hogy akár a mindennapi, nagyvárosi életükben találkozzunk olyan rovarokkal, amelyeket korábban soha nem láttunk.

- Az Európai Uniós csatlakozás számos előnnyel járt, de a mi szakmánk szempontjából vannak hátrányos következményei is. Kozár Ferencnek, az MTA Növényvédelmi Kutatóintézete (mai nevén: MTA ATK Növényvédelmi Intézet) néhai kiváló rovartanos szakemberének megállapítása szerint az éghajlatváltozás és a fokozódó nemzetközi kereskedelem növeli az új növényi károsítók (rovarok, kóroko-zók, gyomok) behurcolásának és megtelepedésének veszélyét.

Szabadabb lett a növényi szaporítóanyagok mozgása a tagországok között, ami együtt járt számos kórokozó és kártevő hazai megjelenésével.

Az utóbbi évtizedekben tapasztalható felmelegedés pedig elsősorban a melegigényes növényi károsítók fellépésének kedvezett. Ilyennek tekinthető például a gyapottok-bagolylepke nevű, vándorló életmódot folytató állati kártevő, amely eredetileg Észak-Afrikában és Délkelet-Európában károsított, és mint ilyen, ritkán látott vendég volt Magyarországon. Az 1990-es években vált hazai előfordulása rendszeressé és gyakran tömegessé. A meleg évjáratokban délről, a Balkán felől érkezik, de már áttelelésre is képes és évente 2-3 nemzedéke fejlődik ki nálunk. Az eddigi legsúlyosabb károkat 1993-95-ben és 2002-2003-ban okozta csemegekukoricán, napraforgón, babon, borsóban, paprikán és paradicsomon. Hernyója soktápnövényű kártevő, dísznövényeket is megtámad, így például a muskátlit, krizantémot és a házikertekben szintén gyakori angyaltrombitát. Ha az utóbb említett növények bimbóin kb. 3 mm-es lyukat fedezünk föl, akkor nagy valószínűséggel ezzel a kártevővel van dolgunk, mivel hernyója kifejezetten az ún. generatív növényi részeket (virágbimbó, termés) kedveli...

Egy másik melegkedvelő kártevő az amerikai lepkekabóca, melynek felbukkanását 2004-ben észlelték először Magyarországon. Sajnos ez a rovar is soktápnövényű, több mint száz növényfaj található az „étlapján”, köztük gyümölcs- és díszfák, a szőlő, a szeder, különböző dísznövények, valamint gyomok.

A kifejlett kabóca és a fehér viaszszálakkal fedett lárvák és nimfák szívogatják a növényi részeket, a mézharmatnak nevezett váladékukban megtelepedő korompenész pedig jelentős piacképesség-rontó tényező. A fentieken kívül két poloskafajt, a zöld vándorpoloskát és az ázsiai márványos poloskát kell még megemlítenünk. Az előbbi kelet-afrikai eredetű (Etiópia) és Dél-Magyarországon 2016-ban már jelentős kárt okozott paprika-hajtatásban. A kifejlett poloska és a lárvák szívogatása nyomán a bogyótermések kifehéredtek, foltosodtak, aminek következtében a termés 20-30 %-a piacképtelenné vált.

Az ázsiai márványos poloska hazai előfordulását 2013 őszén jelezték először (Budapestről és Ócsáról), azóta az egész országban megtalálható. Száznál is több növényfajon képes táplálkozni, szívogatásával a termések/gyümölcsök kifakulását, foltosodását, valamint deformálódását idézi elő, jelentősen csökkentve ezzel piacképességüket. Ráadásul az ősz folyamán tömegesen húzódnak be zárt terekbe (pl. lakásokba) áttelelés céljából, ahol riadalmat és bűzmirigyeik váladéka miatt viszolygást keltenek, továbbá allergiás reakciókat is kiválthatnak.



# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: