KULT
A Rovatból

Ennyit még nem nevetett a közönség fantasy-vígjátékon – Dungeons & Dragons – Betyárbecsület-kritika

Nem gondoltam volna, hogy 2023 legjobb vígjátékának alaptörténete az lesz, hogy egy csapat tolvaj próbálja megmenteni a világot egy fantasyvilágban, de ez is megtörtént. A Betyárbecsület az utóbbi idők egyik legszórakoztatóbb mozifilmje!
B. M.; képek forrása: RottenTomatoes és YouTube - szmo.hu
2023. március 30.


Link másolása

Megrémültem, amikor először hallottam, hogy ismét filmet készítenek a klasszikus asztali szerepjáték világából, a Dungeons & Dragons-ből. A 2000-es évek egyik legrosszabb filmje volt az első próbálkozás Jeremy Irons és Marlon Wayans nevével fémjelezve.

Azonban amint megláttam, kik lesznek az alkotók, mosolyra fordult a szám, és elszállt minden félelmem.

Először is fontos tisztázni, mi is a Dungeons & Dragons. Ez egy asztali szerepjáték, ahol egy játékos a dungeon master, gyakorlatilag a mesélő, a többiek pedig a történetének főszereplői, akik bármit csinálhatnak a mese szabályain belül, a dungeon master pedig a játékosok döntései alapján formálja a történéseket. Ez gyakorlatilag egy keretvilág, amelyben egy szabályrendszer segítségével akárki létrehozhat egy saját fantasy-történetet, amelyben küldetéseket hajthat végre a barátaival.

Amerikában a 80-as évektől kezdve hatalmas népszerűségnek örvend ez a játék, de idehaza is folyamatosan gyarapodik a rajongók köre.

Sajnos jómagam sose tudtam túlzottan elmerülni egy szerepjátékban sem, mert nagyon nehéz három-négy embert alkalmanként 4-8 órára összeszervezni hetente/havonta, így neten követtem mások játékmenetét. Ezeknek a netes kampányoknak

olyannyira töretlen a népszerűsége, hogy az Amazon megvásárolta a Critical Role YouTube-csatorna egyik D&D kalandjának a jogait és saját sorozatot készített belőle

Vox Machina címmel, és a szinkronhangot az eredeti kampány játékosai adták.

A John Francis Daley és Jonathan Goldstein író-rendező párosnak köszönhettük a 2015-ös remek Vakáció remake-et – ami megosztó volt a nézők körében, de szerintem az alpári humor ellenére egy remek újragondolása volt az eredeti történetnek, de a méltatlanul elfeledett Éjszakai játékot is ők készítették.

Az Éjszakai játék óta tudom, hogy a készítők ügyesen tudnak egy alaptémát egy zsánerfilmre ráhúzni.

A társasjátékok szerelmeseinek világát mutatták be anélkül, hogy akár egy társasjáték ténylegesen előkerült volna. Az Éjszakai játék egy őrült, humoros rohanás keretein belül népszerűsíti ennek a hobbinak az igazi erényeit, a csapatmunkát és a barátok közötti versengést, én imádtam.

Miután megnéztem a Dungeons & Dragonst, nagyon hasonló érzésem támadt. Látni a film minden porcikáján, hogy az alkotók megértették a D&D lényegét: szabadjára engedték a fantáziájukat, és jól érezték magukat.

A Betyárbecsület nem klasszikus fantasy, sokkal közelebb áll egy kaland-vígjátékhoz vagy akció-vígjátékhoz.

Persze fantasy-alapokra épül, klasszikus D&D frakciók, varázslatok, fegyverek, fajok kerülnek előtérbe, de olyan módon mutatják be őket, hogy bárki élvezni tudja. Egy igazi tömegfilmet csináltak egy rétegtematikából. Hihetetlen ügyesen megkomponált az egész, a ritmusa remek, egy pillanatra sem ül le a cselekmény, a párbeszédek pörögnek, mintha egy Guy Ritchie-filmben lennénk, persze megfelelő 12-es korhatárkarika mellett. A szövegkönyv és rendezés elsőrangú.

Csak dicsérni lehet az alkotókat, régen ültem ilyen filmen, amin a közönség ennyit nevetett a vetítés alatt. Akik őrült rajongói a témának, lehet, hogy elsőre nem fogják annyira értékelni, hogy kedvenc időtöltésükből egy vígjátékot készítettek, de ha belegondolnak, ők is megértik, hogy ez volt a logikus lépés. Egy high concept fantasynek kevesebb esélye lett volna a mai filmek között. Lehetetlen vállalkozás is lett volna, hiszen a D&D világának kimeríthetetlen a tárháza, és mellette speciálisan személyre szabott, hiszen, mint írtam, minden mesélő saját történetet készít a keretvilágon belül.

Ez a megoldás volt a legkézenfekvőbb: a kaland-vígjáték.

Daley és Goldstein gyakorlatilag írt egy saját kampányt, amit feltöltöttek látványos akciójelenetekkel és tehetséges színészekkel, csavartak egyet az egészen, átitatták humorral és bumm, el is készült a Betyárbecsület.

A történet szerint Edgin (Chris Pine) egy bárdból lett tolvaj és társa, a barbár Holga (Michelle Rodriguez) megszöknek börtönükből, hogy megkeressék Edgin lányát és volt társaikat. Természetesen Edgin volt cimborája Forge (Hugh Grant) jó zsivány révén csak önös érdekeit nézi, és saját szakállára kezd el dolgozni. Nem akarok spoilerezni, mert ugyan kitalálhatóak a fordulatok, de szórakoztató a történet.

Chris Pine hozza a szokásos sármos jófiú karakterét, de sok humort visz a szerepébe.

Michelle Rodriguezt jó látni végre nem Letty szerepében, karakterére, a barbár Holgára épülnek az akciójelenetek, Hugh Grantből is többet látunk, mint az előzetesek alapján számítottam rá, ami remek. Sophia Lillis Doric a druida szerepben ügyes és szerethető, de még Justice Smith is szórakoztató, pedig tőle általában ódzkodom. Regé-Jean Page-ből kevesebbet kapunk, mint amit megérdemelne a paladin karaktere, és Daisy Head mint Sofina, a varázsló az is borzasztóan jó a szerepében. Nem lehet rosszat mondani a castingra, minden és mindenki a helyén van.

Daley és Goldstein nem csak a D&D szellemiségét hozták el nekünk, de a filmkészítés szempontjából is rengeteget fejlődtek. Az akciójelenetek jól követhetőek, ügyesek, kreatívak és viccesek, rengeteg utalás van a más filmekre és játékokra, szerintem a végső csatánál nem csak nekem fog eszembe jutni az első Bosszúállók vége, vagy a föld alatti üldözésnél a Valve Portal játékai. Több kiemelkedő jelenetsor technikailag is elismerésre méltó a Betyárbecsületben, elég a sárkányos üldözésre, a végső rablásra, vagy a temetős jelenetre gondolni.

A vágás és a ritmus is hibátlan, hihetetlen sebességen pörög a cselekmény, egy szinte folyamatos rohanás, és mégis minden érthető és jól követhető.

Mindemellett még gyönyörű is, amit a vásznon látunk. Nem kifejezetten a CGI, mert egy-két jelenetnél azért néha kilóg az a bizonyos lóláb, de sok jelenetben használtak tényleges praktikai effekteket, illetve a fényképezés egy-két jelenetnél bámulatba ejtően szépre sikerült. Jó volt látni a nagyvásznon nem virtuális Sárkányszülötteket, vagy Ardlingeket, hanem tényleges maszkokat és bábukat.

Hiába rajongok az alaptémáért, úgy gondolom, objektívan tudom állítani, hogy a Dungeons & Dragons – Betyárbecsület egy szórakoztató zsánerfilm lett. Ha sikeres lesz, szinte biztos a folytatás, mert a "minden gonosz mögött áll egy még nagyobb gonosz" trükkjét is felhasználják, tehát kiált egy folytatásért, de ha nem lesz sikeres, akkor is kielégítő vége van Edgin és kompániája történetének.

Kompakt, látványos mozifilm, ami egyszerre kalandfilm, vígjáték és akciófilm, nem csak D&D rajongóknak.

Kicsit még Karib-tenger kalózai utánérzésem is volt. A Betyárbecsület egy igen jó időtöltés, amit mindenkinek csak ajánlani lehet, én pedig alig várom már az író-rendező páros legújabb munkáját.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: