SZEMPONT
A Rovatból

Nálunk is lenne miből építkezni – Hogyan tovább, közoktatás?

Sorozatunk befejező részéből kiderül, sokféle út, és modell létezik, de végre ki kellene alakítani egy modern közoktatási rendszert. Egy olyat, amelyre büszkék leszünk egyszer.

Link másolása

Sorozatunk végéhez érkeztünk. Megtudtuk, miért olyan a közoktatási rendszer, amilyen. Most megpróbáljuk elképzelni, milyen lehet egy ideális szisztéma. Nem ábrándokat kergetünk, figyelembe vesszük a hazai realitásokat.

Az biztos, ha oktatási rendszert tervezünk, az olyan, mint a diófa ültetése. Mi ültetjük el a kicsi csemetét, de a gyümölcseit gyermekeink, unokáink fogják élvezni. Ehhez türelem, belátás kell.

Pokolba a politikával?

Kézenfekvő, ha ennyit ártott a politika a közoktatásnak, csinálják meg a jó közoktatást a szakemberek, a politikusoknak ne lehessen beleszólása. De Nahalka István oktatáskutató szerint szükség lenne a politikára. Az okos politikára.

„Ugyanis a tudomány ab ovo megosztott. A tudomány így fejlődik."

„Állítások ütköznek egymással és az új paradigmáknak meg kell küzdeniük a régivel. De ezt a harcot nem olyan nemtelen eszközökkel vívják meg, mint a politikai harcot. Itt érveknek, tényeknek, bizonyítékoknak kell ütközniük és a tudományos közösség fogadja el mindazt, ami bizonyítást nyert. Tehát politikát csak a tudományra alapozni nem lehet. A politikának a feladata megismerni a tudományos, álláspontot, megismerni a pedagógusok, a szakma és a társadalom véleményét, állapotát, és mindezeket figyelembe véve, meghozni megfelelő döntés-előkészítés után egy megalapozott, jó döntést" - magyarázza.

Szerinte ez a hozzáállás nyomokban megtalálható volt Magyarországon a rendszerváltás óta. Például, amikor az MDF kormányt 94-ben váltotta a Horn-kormány, akkor nem szakadtak meg azok a munkálatok, melyek a Nemzeti Alaptantervvel kapcsolatban folytak, nem is fordult élesen szembe az új kurzus azzal, ami addig ott történt. Változtatások persze voltak, új gondolatok bekerültek, de tulajdonképpen folytatódott a Nemzeti Alaptanterv előkészítése, és 95-ben ki is lehetett adni az új NAT-ot.

Azonban egyre ritkábbá vált, hogy az Országgyűlésben a politikusok között legalább alapkérdésekben megszülessen valamiféle egyetértés, vagy legalább kommunikáció folyjon. Amikor a Fidesz 1998-ban először hatalomra került, akkor Nahalka István szerint ez teljesen eltűnt. Mindenfajta kommunikáció megszűnt a felek között, élesen szembefordultak, például a tartalmi szabályozás kérdésében, de más kérdésekben is.

Ennek következtében olyan struktúrákat hoztak létre, amiket viszont 2002 után nem lehetett úgy megtartani. 2002 után az új szocialista-szabaddemokrata kormány sem tudott vagy akart paktumot kötni.

„Ide vezetett tehát az, hogy a rendszerváltozás kegyelmi pillanatában a politikusok nem váltak államnőkké és államférfiakká, képtelenek voltak a legfontosabb szakpolitikai kérdést átengedni a szakmának, magát az iskolát is ilyen-olyan színű zászlóikra tűzték. Talán nyertek néhány szavazatot, de generációk és az ország sorsát pecsételték meg."

Diófa, vagy csodasövény?

Ami biztos, tanulnunk kell mindabból a nyomorúságos történetből, amit a magyar oktatásügy bejárt. Sokfélével kísérleteztek, de jó iskolát nem tudtak teremteni.

Konszenzusra kell jutni. Ebben bizonyára nem elvtelen kompromisszumokat kell kötni ideológiai alapon, hanem a legmodernebb koncepciónak kell kompromisszumot kötni a hazai lehetőségekkel.

De csak úgy szabad nekimenni bármi változtatásnak, hogy ne parlamenti ciklusokra tervezzék. Mert bár a politikára szükség van, de a szakmára is. Leginkább a folyamatos párbeszédre. Ahogy már írtam: ez diófa, amit elültetése után sokat kell gondozni, locsolni, s majd évtizedek múlva fordul termőre.

Dióültetvényt meg nem lehet négyévenkénti tarvágással nevelni.

Mindezt óvatosan kell elkezdeni Nagy Erzsébet szakszervezeti vezető szerint.

„Az autonómia visszaadása mellett segítséget kell adni, hogy azok a pedagógusok, akik nincsenek még készen olyan szintű önállóságra, amit a rendszer visszaad nekik, segítséget kapjanak. Ajánlások formájában lehetőségük legyen egy adatbázishoz nyúlni, hogy például ne legyen muszáj minden tantervet, koncepciót rögtön teljesen önállóan megalkotni."

Nagy Erzsébet szerint az lenne az ideális, ha az iskolák választhatnának különböző koncepciók között. Megszüntetve a központi intézményeket, az iskoláknak szerinte vissza kell adni az olyan döntéshozatali jogosítványokat, amelyek az adott intézménnyel kapcsolatos döntéseket jelentik. Ezek az intézményvezetőket illetik, de az egyeztetési kötelezettségnek is vissza kell állnia, tehát a tantestületnek, ha élni akar vele, törvényileg meg kell kapnia a véleményezési és egyetértési jogot.

Egy másik szakszervezeti vezető, Totyik Tamás úgy véli, az első eredményekhez akár rövidebb idő is elég.

„Ha politikai akarat lenne abban, hogy drasztikusan lecsökkentik a tananyag mennyiséget, sokkal nagyobb mozgásteret adnak a pedagógusoknak, magas fizetésért magasabb elvárásokat támasztanak, működne."

Ha ezt a mozgásteret és az iskola szabadságát megadnák, akkor Totyik szerint tíz-tizenöt éven belül látható eredménye lenne a változtatásnak. Sőt, már hat-hét év alatt érezhető lenne az elmozdulás.

Mi legyen a bérekkel?

Kulcskérdés, információképpen itt egy grafikon.

Biztos, hogy a bérek kiharcolásában a szakszervezeteknek kihagyhatatlan szerepe van.

Akik máshogy csinálták

De nincs ok a csüggedésre, mert lehet jól is csinálni. Ezekről a példákról Nahalka István így beszél: „Észtország és Lengyelország más utakat jár. Ez a két ország kiemelkedik az elég hasonló problémákkal küzdő többi volt szocialista ország közül. Létrejöttek a mélyreható reformok. Különösen Észtországban. Lengyelországban politikai okok miatt billeg a dolog kicsit, de ott is megmaradtak a mély reformok."

Az észtek mentek a finnek után. A finnek a saját iskolarendszerüket úgy alakították ki, hogy a szülőnek ne kelljen gondolkodnia, hogy melyik iskolába íratja a gyerekét, hanem teljesen természetes számára, hogy a legközelebbi iskolába megy.

Abban gondolkodtak a finnek, hogy minden iskolának nagyon magas színvonalat kell produkálnia, ezért az esélyegyenlőség kérdését abszolút középpontba állították.

Finnország az egyike azoknak az országoknak, ahol a legkisebb az összefüggés a gyermek családi vagy szociális háttere és az elért tanulmányi eredménye között.

És Észtországban van még egy nagyon fontos tényező, a digitális pedagógiának nagyon fontos szerepet szánnak. Ahogy az egész közigazgatásban is élenjáró Észtország a digitalizációban, ez a terület sem kivétel. A finneknél és az észteknél is nagyon jellemző, hogy a pedagógusok állandóan továbbképzik magukat, meghonosodott a kutatás alapú pedagógusképzés.

„A finnek a hatvanas évek elejétől dolgozták ki a reformjukat, számtalan eleme van, és az az igazság, hogy a neveléstudomány régóta mutatja, hogy miben érdemes előrelépni. Volt miből építkezniük."

Nahalka István szerint nálunk is lenne miből építkezni, tudjuk, tanítjuk az egyetemeken, a pedagógusjelölteknek azt a modern pedagógiát, amely megadja ezeket az elemeket, amiben érdemes lenne továbblépni, tehát nem tudáshiányról van szó. Hanem elköteleződésről. Akarásról. Politikai harcokról.

Epilógus

Álljanak itt egy tanítónő gondolatai, szívleljük meg:

„Pedagógusnak lenni szerintem nem befektetés, hanem hivatás, elhívás. Régen sem voltunk túlfizetve. Amikor pedagógusnak készültem, nem néztem utána, hogy mennyit fizetnek érte... sajnos. Vagy nem is tudom. Egyszerűen azt gondoltam, hogy ezt szeretném csinálni és azt gondoltam kis naivan még, hogy egy diplomás embert megfizetnek. Nem akartam milliomos lenni, de úgy gondoltam, meg lehet belőle élni. Tehát nem befektetésként tekintettem rá. De mégis, amit profitáltam belőle, az a rengeteg szeretet, amit kapok a gyerekektől. Nagy a valószínűsége, hogy ezért vagyok a pályán, persze sokszor elégedetlenkedek a fizetés miatt. A gyerekek szeretete mondjuk úgy, hogy kárpótol sokszor, de attól még meg szeretnénk élni mi is, pedagógusok, amellett, hogy szeretjük a szakmánkat."

Cikksorozatunk korábbi részei:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
„Majdnem összeverte a dühös tömeg az Emirates alkalmazottait” – Beszámoló egy magyartól, aki 20 órán át a dubaji reptéren ragadt
Egy minden bizonnyal mesterségesen előidézett vihar miatt kaotikus állapotok alakultak ki, teljesen megbénult a közlekedés. Olyanok is akadtak, akik négy napon át vesztegeltek a reptéren, mire felszállt a gépük.
Láng Dávid - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Volt kollégánk, Csákvári Péter egy hackerversenyre utazott az Emirátusokba, amit egy jachton rendeztek meg. Az eredetileg tervezett kezdési időpont előtti este viszont nem várt fejlemények történtek.

„A főszervező felső körökből kapott tájékoztatást arról, hogy este 8-kor elkezd esni az eső, és 24 órán keresztül vihar lesz. Ez az illető hozzátette azt is, hogy generált viharról van szó, amit felhővetéses technikával idéznek elő.”

Erre korábban mindig büszkék voltak, most azonban, hogy ekkora káosz lett belőle, Péter szerint már tagadják, hogy bármi közük van hozzá, sőt büntetés is jár érte, ha valaki ezt mondja. „Pedig az intenzitásából ítélve egyértelmű, hogy emberi beavatkozás állt mögötte” – teszi hozzá.

Azzal egyébként alapvetően nem lenne baj, ha esik az eső, az igazi problémát az okozta, hogy nem tudott elfolyni, mert a homokkő nem ereszti át a vizet.

Magát a vihart kollégánk a 62. emeletről nézte végig, elmondása szerint „kegyetlenül durva volt”, az egész felhőkarcoló beázott. És ő még szerencsésnek mondhatta magát, egy másik szállodában lakó ismerőse egy teljes napig áram nélkül volt, el se lehetett őt érni. Végül csónakkal menekítették ki és helyezték át máshová.

Voltak olyan utcák, ahol derékig vagy egyenesen fejmagasságig ért a víz, de mivel Dubajban szinte mindenkinek van legalább egy, vagy inkább több terepjárója, a helyieknek ez pont nem okozott akkora nehézséget. A taxiközlekedés viszont teljesen leállt, a metrók és a villamosok se közlekedtek, tehát a turisták már közel se mondhatták ennyire szerencsésnek magukat.

„A rendezvényt áttették egy nappal későbbre és rendben lement, hiszen eleve vizen volt. Az igazi problémák másnap kezdődtek, amikor realizáltam, hogy még mindig nincs közlekedés, nekem viszont ki kellene jutnom a 30 kilométerre lévő reptérre. Be is pánikoltam teljesen.”

Végül úgy sikerült taxit fognia, hogy a bőröndjére állva kiugrott az autópályára, aminek hatására megállt neki valaki. A sofőr egyébként megnyugtatta, hogy más is csinált már ilyet. A reptérre kiérve aztán kiderült számára, hogy akiket ott ért a vihar, azok azóta is ott vesztegelnek, ekkor már harmadik napja.

„Két gépnyi magyar torlódott fel, elképesztő idegállapotban volt mindenki. Kicsit a Terminál című filmhez hasonlított a helyzet, ráadásul információt se kaptunk senkitől. Amint megjelent valaki Emirates-egyenruhában, azonnal egész tömeg rohanta le, kezdte el rángatni és üvöltözni vele, szóval gyorsan el is tűntek mindig.”

Nagyjából félóránként csúsztatták egyre későbbre a gépek indulási idejét, ez ment 20 órán keresztül. Étel- és italkuponokat ugyan kaptak, de idővel a vendéglátóhelyek készletei is elkezdtek kifogyni.

Egészen szürreális szituációk is adódtak: „Egyszer átírták a gépünket a tel-avivi gépre, majd amikor mindenki felhördült, visszaírták Budapestre. Ekkor viszont az Izraelbe tartók akadtak ki nagyon, úgyhogy végül újra átírták Tel-Avivra, mondván, hogy nagyon kiabáltak, menjenek ők. Ezután viszont a magyarok is majdnem összeverték őket.”

A gépek egyébként rendelkezésre álltak, inkább a személyzet hiányával volt probléma, a fenti esetben is őket rakták át végül a Tel-Avivba tartó járatra. Ezután újabb 6 órán át tartó várakozás következett az éjszaka közepén – aludni a legtöbben egy percet se tudtak –, mígnem ma reggel 8-kor egyszer csak felkiáltott valaki, hogy „B2-es kapu!” Erre már csak szkeptikusan legyintettek, de tényleg ott állt a gép, sőt, személyzet is volt hozzá.

„Amikor megbizonyosodtunk róla, hogy nem viccelnek, mindenki elkezdett tapsolni és ordibálni örömében.”

Végül délután fél 4 körül landoltak Budapesten. Bár időjárás okozta késés esetén általában vis maiorra hivatkozva megtagadják a légitársaságok a kártérítést, Péter szerint ebben az esetben ez az érv aligha fog megállni.

„Nem lehet vis maior egy olyan vihar a sivatag közepén, ami 4 nappal később is megbénítja a közlekedést, szóval mindenképpen rámegyünk egy csoportos perre.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Suhajda Szilárd felesége: Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről
Legindi Tímea több okot is mondott, amiért úgy döntött, hogy a serpák a most induló akciójuk során ne hozzák le a férje holttestét.

Link másolása

Nem hozzák le Suhajda Szilárd testét a Mount Everestről - ezt özvegye, Legindi Tímea mondta el a Blikknek.

A magyar hegymászó 2023. májusában indult 8848 méter magas csúcsra, de életét vesztette. utoljára 23-án adott életjeleket magáról. A holttestét nem találták meg.

A nepáli hatóságok most úgy döntöttek, hogy megtisztítják a hegyet a sok szeméttől, hulladéktől, amit az expedíciók hagytak maguk után. A serpák feladatai között állítólag az is szerepelt, hogy öt alpinista testét is hozzák le. Suhajda Szilárd neve is felmerült, de felesége cáfolta, közölte, hogy erről szó sem lehet.

"Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről, ez az én személyes elhatározásom és döntésem. Több ok is áll emögött. Egyrészt a keresés során nem találták meg a testét. Másrészt egy ilyen kutatóexpedíció nagyon nehéz, akik megpróbálkoznának vele, önmagukat is veszélybe sodorhatják"

- mondta a lapnak.

Hozzátette: ritka, hogy egy-egy hegymászó holttestét a családtagok megpróbálják lehozatni. Előfordul azonban, például, mikor egy amerikai mászó családja egy hagyatéki ügy miatt indított expedíciót. De ha nincs ilyen ok, vagy vallási meggyőződés, akkor felesleges bolygatni az ott elhunyt személy testét.

Egy ilyen küldetés szinte emberfeletti és nagyon veszélyes. Egy példát is elmesélt: korábban a Broad Peak (8051 méter) csúcs első magassági táborából – ez az alaptábor fölött elhelyezkedő első tábor – egy magatehetetlen hegymászó mentése – akiért több mint egytucatnyian indultak el – csaknem egy napba telt, ennyi idő alatt sikerült visszavinni az alaptáborba. És ez még nem is a csúcsrégióban történt.

A most útnak induló serpák fő feladata a hegy megtisztítása, ebben a nepáli hadsereg 18 katonája is segíti őket. 2019 óta 110 tonna hulladékot hoztak le a Himalájából. Az idei terv szerint 10 tonnányi szeméttől szabadítanák meg a hegyet. A legtöbb hulladék a táboroknál van, mert az expedíciók a felszereléseiket általában ott hagyják, így az üres, széltépte sátrak, oxigénpalackok fent maradnak.

A lap megjegyzi, hogy 2023-ban Suhajda Szilárd emlékére a Szemlő-hegyi barlang feletti parkban tartottak búcsúztatót. Özvegye idén várhatóan a közösségi oldalán emlékezik meg férje elvesztésének első évfordulójáról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET: