„Mondtam, hogy ezt nem szabad” – Ruszin-Szendi Romulusz beszélt konfliktusáról a honvédelmi miniszterrel, és elmondta, miért csatlakozott a Tiszához
Hétfőn este Magyar Péter Magyar Infó című műsorában jelent meg Ruszin-Szendi Romulusz, aki hétvégén már felszólalt a Tisza Párt nagygyűlésén. A volt vezérkari főnök döntését a kormányoldal éles kritikával illette, a Honvédelmi Minisztérium szerint a Magyar Honvédség korábbi parancsnokai és vezérkari főnökei is elhatárolódtak tőle. Ruszin-Szendi viszont azt állítja, az állományban sokan támogatják, és szerinte a nyilatkozat nem minden érintett egyetértésével készült el – ezt állítólag volt, aki személyesen közölte vele.
„Ha hívnak, akkor én szolgálom a hazámat” – indokolta döntését Ruszin-Szendi, aki elmondása szerint rengeteg pozitív visszajelzést kapott a katonaságtól és más egyenruhás szervezetektől is. A volt vezérkari főnök szerint Magyarországon sem példa nélküli, hogy katonai vezetők politikai szerepet vállalnak, más országokban pedig kifejezetten megszokott, hogy egykori tisztek vezető politikai pozícióba kerülnek.
A Honvédelmi Minisztérium közleményével kapcsolatban – amelyben volt vezérkari főnökök nevében ítélték el az ő politikai szerepvállalását – azt mondta, hogy egyes aláírók később személyesen jelezték neki: ők nem adták nevüket a nyilatkozathoz. Ruszin-Szendi szerint az állomány egy része elégedetlen a jelenlegi rendszerrel, de fél kinyilvánítani a véleményét, mert attól tartanak, hogy ez a karrierjük végét jelentheti. „Senki nem írta alá” – fogalmazott a névtelen nyilatkozatról.
Magyar Péter a beszélgetés során szembesítette a volt vezérkari főnököt az ellene felhozott vádakkal. Az egyik ilyen, hogy egy luxusrepülővel vitette ki magát Amerikába egy honvédségi kiküldetés során. Ruszin-Szendi szerint a protokoll nem engedte volna, hogy egy civil járatra üljön fel, és az utazás során olyan szenzitív információkat szállítottak, amelyek miatt biztonsági okokból nem használhattak menetrend szerinti járatot. Szerinte ezt nem lehetett volna egy WizzAir gép üléséből végrehajtani.
Ruszin-Szendi az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban is kifejtette véleményét. Szerinte az európai hadseregek együttműködése hatékonyabb, mint az európai politikai vezetőké, és ez az egyik oka annak, hogy Oroszország nem mer szembeszállni a NATO-val.
– jelentette ki.
Amikor Magyar Péter megkérdezte tőle, hogy nem tartja-e oroszpártinak a korábbi nyilatkozatait, Ruszin-Szendi úgy válaszolt, hogy a háború elején közölték az ukrán vezetéssel: tiszteletben tartják az ország területi integritását, és támogatják az önvédelemhez való jogukat. Hozzátette: katonaként neki a hadszíntéri realitásokat kell elemeznie, és abból indul ki, hogy milyen erőforrásai vannak a konfliktusban részt vevő feleknek. „Az ukránok heroikusan küzdenek, de fáradnak, fáradtak már az elején is, és a mostani erőviszonyok mellett megjósolható a konfliktus végeredménye” – mondta, hozzátéve, hogy reméli, Ukrajna nem marad egyedül a küzdelmében, mint Magyarország 1956-ban.
A beszélgetés során szóba került a honvédségben végrehajtott fiatalítási program is, amely során sok tapasztalt katonát elbocsátottak. Ruszin-Szendi szerint a fiatalítás szükséges volt, mert az állomány elöregedett, de azt javasolta, hogy a távozók továbbra is hasznosíthatóak legyenek például az oktatásban vagy a hadiiparban. Úgy véli, a rendőrségnél és a tűzoltóságnál is hasonló rendszert kellene bevezetni.
Elmondása szerint kapott egy listát Szalay-Bobrovniczky Kristóftól, amelyen azok neve szerepelt, akiket el kellett volna bocsátani, és azon például az összes légierős tábornok neve rajta volt.
– emlékezett vissza.
A Covid-időszak alatt elbocsátott katonákról is beszélt, akik azért vesztették el állásukat, mert nem oltatták be magukat. Ruszin-Szendi szerint az akkori tudományos álláspont szerint a katonaság működőképességének fenntartása érdekében szükség volt az oltás kötelezővé tételére, de most már úgy látja, hogy ezeknek az embereknek vissza kellene kapniuk a lehetőséget a honvédségnél.
A beszélgetés végén szóba került, hogy katonaként mennyire érzi magát politikusnak. Ruszin-Szendi szerint a honvédelmi miniszteri időszakában is szakmai munkát végzett, nem politikait. Arra a kritikára, hogy miért csatlakozott a Tisza Párthoz, azt mondta: a katonák a hivatásuk miatt nem tüntethetnek, ezért is vállalta, hogy kiáll az érdekükben. „A nevemmel sokat viccelnek, de amíg ez a legnagyobb problémájuk velem, addig nincs gond” – mondta Kósa Lajos megjegyzéseire reagálva. A fideszes politikus korábban azzal élcelődött, hogy Ruszin-Szendi házasságakor felvette felesége vezetéknevét is.