Magyar Péter: Orbánék minden évben rácsodálkoznak a klímaváltozásra, de 15 éve semmit sem tettek a vízgazdálkodás fejlesztéséért
Magyar Péter Facebook-bejegyzésben reagált Orbán Viktor péntek reggeli közrádiós nyilatkozatára, amelyben többek között az aszály okozta gondokról beszélt. A miniszterelnök az interjúban azt mondta, az ország jelenleg 100–110 ezer hektárt öntöz, de ezt fel kell vinni 300–400 ezer hektárra. „Erre kell egy nagy öntözési terv, amelynek a körvonalai megvannak, de sokkal több pénz kell rá, mint ami most van” – vallotta be Orbán, aki szerint az Alföld megmentésre vár, de közben „a kalászosok rendben vannak, még exportra is jut”. Hozzátette: a tavasszal vetett napraforgónak és kukoricának „kellene eső, ami nincs, és ezzel baj lehet.”
„Egészen szánalmas, ahogy Orbán budai úrigyerekezik a propaganda rádiójában, majd úgy tesz, mintha ők akár csak egy fűszálat is keresztbe tettek volna 15 év alatt az aszály okozta károk megelőzéséért” – reagált a nyilatkozatra Magyar Péter. A politikus azt állítja, hogy a Fidesz-kormány a vízgazdálkodás fejlesztését is elhanyagolta, sőt, szerinte még az uniós forrásokat is ellopták.
Magyar a posztban elárulta: személyes tapasztalatai is vannak ezen a területen, mivel dolgozott agrárcég élén és kertészetben is. Ezeknél a vállalatoknál „napi szinten” szembesült a tönkretett vízügy, valamint „a mezőgazdasági fejlesztéseket kísérő szakmai dilettantizmus és korrupció okozta károkkal.”
A bejegyzésben arról is írt, hogy sok helyen használhatatlanok a korábban épített öntözőcsatornák. „Van, ahol 20 méteres fák nőnek belőlük, van, ahol beszántották őket, van, ahol a működő szivattyúk hiányoznak” – sorolta, hozzátéve: szerinte az idei aszály akár ezermilliárdos kárt okozhat, miközben a kormány másokra hárítja a felelősséget.
Magyar Péter a vízbázisok sorsáról is beszélt: úgy látja, a kormány magáncégeknek adja át ezeket az értékes forrásokat, ami komoly gondot jelenthet a gazdák számára, sőt „tényleg megfizethetetlenné tenné számukra a vizet.”
Magyar Péter a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát is bírálta. Mint írta, „a gazdák nem azért fizetnek kamarai tagdíjat, hogy ócska, politikai lejárató anyagokat kapjanak.” A politikus álláspontja az, hogy „ebben a formájában a kamarára semmi szükség nincs”, de „valódi vízgazdálkodásra, szakmai irányításra, azonnali infrastruktúrafejlesztésekre és a gazdák támogatására viszont igen.”