Kik kaphatják meg elsőként a koronavírus-oltást? Készülnek a fontossági listák
A negyedik fázisba a lakosság 40-45 százaléka tartozik: ők a fiatal felnőttek, a gyerekek és a nélkülözhetetlen szolgáltatók munkavállalói.
Az utolsó, ötödik fázisban kapna oltást az összes többi fennmaradó lakos, vagyis a számítások szerint a társadalom további 5-15 százaléka.
A NASEM útmutatásához képest a WHO megjegyzi, hogy korai hozzáférést kell biztosítani a vakcinához a kormányzati vezetőknek is. Hozzáteszik, hogy az ilyen módon elsőbbséget élvező embereket szűken kell értelmezni, és csak nagyon alacsony létszámról lehet szó.
A tanulmány egyik kidolgozója szerint aggasztó lehet ugyanakkor, hogy a kormányzati szereplők a kiskaput kihasználva magukat és hozzátartozóikat a sor elejére veszik. Mivel azonban kezdetben korlátolt mennyiségű vakcina áll majd rendelkezésre, az ilyen felelőtlen hozzáállás lényegesen veszélyeztetettebb csoportokba tartozók életébe kerülhet.
A lap kiemeli, hogy a legtöbb nemzetnek van saját oltási stratégiája, de ezt jellemzően az influenza-járványra szabták, és nem a koronavírusra. Ennek megfelelően ezekben a tervekben kiemelt helyen szerepelnek a gyerekek és a terhes nők, míg a koronavírus jellemzően legkevésbé a gyerekekre veszélyes a jelenlegi ismeretek alapján.
A WHO ajánlása már elérhető a világszervezet valamennyi tagországa számára, de a végrehajtásra egyetlen nemzetet sem kötelezhetnek.