Extraigények miatt 20 milliárddal többet fizet az állam a részben Tiborcz Istvánhoz köthető Dürer Park irodaházért
Sikeresen érvelt a Dürer Parkot építő cég amellett, hogy a kormány drágábban vegye meg az új irodaházakat - írja a 24.hu. Azt is elérték, hogy a komplexumba beköltöző Nemzetgazdasági Minisztérium visszafogja igényeiket
A kormány az elmúlt hetekben belement abba, hogy módosítsák a Városliget szomszédságában felhúzott két irodaház megvásárlásáról szóló megállapodást. Ahogy az egyik cégtulajdonos is megerősítette,
A kormány még 2021-ben minősítette kiemelt beruházássá a Városliget melletti, egykori Dürer Kert helyére tervezett irodaház-komplexumot, május végén pedig az is kiderült, hogy vételi megállapodást kötöttek rá. A komplexumot a Dürer Befektetési Kft. nevű projektcég építi, amelynek tulajdonosa a Garancsi István-Scheer Sándor duó érdekeltségébe tartozó Market Építő Zrt., illetve a Tiborcz István-közeli Főnix Magántőkealap.
Az eredeti egyezséget egy nem nyilvános kormányhatározat alapozta meg, ebben a kormány 110 milliárd forintos keretet biztosított a vásárlásra. A Dürer Befektetési Kft. azonban akkor olcsóbban, 100 milliárdért is vállalta a projektet. Később, mikor kiderült, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium és több, a tárca alá tartozó cég költözik majd az épületekbe, a megrendelő több jelentős változtatást is kért a beruházótól.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő, a Magyar Fejlesztési Bank és több más intézmény is menet közben nyújtotta be az irodaházak kialakításával kapcsolatos igényeit, ezek pedig az építő cég szerint mintegy 20 milliárdos extra költséggel jártak.
– mondta a Market Zrt. társtulajdonos-vezérigazgatója a 24.hu-nak.
Scheer Sándor azt elismerte, hogy megemelik a vételárat, de hangsúlyozta, hogy nem az eredetileg tervezett épületekért kértek több pénzt, csupán az extra fejlesztéseket fizettették ki a megrendelővel.
Azt is elmondta, hogy az új bérlők miatt módosítani kellett az elektronikai és biztonsági hálózatokat, sőt néhol a födémekhez is hozzá kellett nyúlni.
Arra viszont nem válaszolt, hogy az új, 119,4 milliárdos megállapodást aláírták-e már.
Nem a Dürer Park az egyetlen vadonatúj irodaház, amit NER-es ingatlanfejlesztő cégektől rendelt meg a kormány. A 24.hu birtokába került kormányzati előterjesztés szerint egy másik ilyen beruházásnál,
Erről azonban hiába kérdezték a kormányzatot és a beruházót is, senki sem válaszolt.
A Mol-torony melletti BudaPart irodaházai esetében pedig egyelőre nincs információ arról, hogy a Válasz Online által korábban megírt 255 milliárd forintos vételárat felsrófolták volna.