HÍREK
A Rovatból

5 milliós büntetéssel, működési engedélyük visszavonásával fenyegetik az ügyeletet nem vállaló orvosokat

A Belügyminisztérium azt közölte, hogy a törvény szerint az, aki önként nem vállal ügyeletet, havi két ügyeleti ellátásra kötelezhető, ezért pedig ugyanolyan díjat kap, mintha önként vállalta volna.

Link másolása

A hónap végéig kaptak határidőt két megye háziorvosai, hogy csatlakozzanak az ügyeleti rendszerhez. Amennyiben ezt nem teszik meg, súlyos retorziókra számíthatnak - írja az RTL.hu.

A portál birtokába jutott határozat szerint

az orvosokat ügyeletellátásra szólította fel a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal. Azok az orvosok kaptak ilyen levelet, akik még nem szerződtek le az Országos Mentőszolgálattal (OMSZ).

Eszerint havonta két alkalommal kellene ügyeletet vállalniuk délután négytől este tízig. Arra is utasították is az orvosokat, hogy adataikat adják át az ügyelet megkezdése előtt 48 órával OMSZ-nek, valamint március 31-ig jelezzék a tiszti főorvos hivatalának, hogy az utasításoknak eleget tettek.

A portál szerint fenyegetést is tartalmaz a levél.

Akik nem teljesítik a fentieket, azokra egészségügyi bírságot szabnak ki. Ez 30 ezertől 5 millió forintig terjed. Ráadásként a működési engedélyüket is visszavonhatják. Ebben az esetben a körzetében sem láthatná el a munkáját az orvos.

A lap megjegyzi, hogy a Népszava információja szerint Győr-Moson-Sopron vármegyében is ilyen leveleket küldtek az érintetteknek.

Bélteki Béla újfehértói háziorvos az RTL Híradónak elmondta, hogy meglepte a határozat, amit ő is megkapott. Korábban ugyanis az egészségügyi államtitkár azt mondta, hogy az ügyelet vállalása nem kötelező. Szerinte a fenyegetések miatt sokan aláírják majd a csatlakozást, de azt még nem tudja, hogy ő hogyan dönt majd. Elmondása szerint 33 éve háziorvos ugyan azon a helyen. Most pedig azt kellett most megérnie, hogy egy szankciós listára került, és rajta is marad még akkor is, ha most aláírja az ügyeleti papírt.

A Belügyminisztérium az RTL Híradó érdeklődésére azt írta: „Nem cél a háziorvosok büntetése, az a cél, hogy a betegek ügyeleti ellátása zavartalan legyen, ehhez orvosok szükségesek”. Szerintük a Magyar Orvosi Kamara fenyegeti a háziorvosokat, így veszélyezteti a betegellátást. Hozzátették: a törvény szerint az, aki önként nem vállal ügyeletet, havi két ügyeleti ellátásra kötelezhető, ezért pedig ugyanolyan díjat kap, mintha önként vállalta volna.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Hatalmas robbanások rázták meg Luhanszkot, elkezdődött az ukrán ellentámadás
Hiába próbálta az orosz légvédelem leszedni a nyugati rakétákat, nem jártak sikerrel. Az oroszok visszaszorultak Bahmutnál is.

Link másolása

Legalább négy nagy hatótávolságú rakétával mért csapást Ukrajna egy feltételezett orosz katonai bázisra Luhanszkban, írja a The Sun. Az elfoglalt ukrán város egykori mozdonygyárát még 2015-ben fosztották ki az oroszok, majd katonai támaszpontot alakítottak ki a területen, amit elsősorban az orosz hadsereg felszereléseinek javítására használnak.

A korábbi gyárat a hírek szerint legalább négy olyan Storm Shadow rakétával támadták, melyet Nagy-Britannia szállított az ukránoknak. A környéken élők három nagy robbanásról számoltak be, melyeket követően három jókora füstoszlop emelkedett a település fölé. Az orosz légvédelem ugyan megpróbálta a levegőben ártalmatlanítani az alacsonyan szálló rakétákat, de nem jártak sikerrel. Ez a negyedik sikeres támadás az orosz hadsereggel szemben, amit az elmúlt egy hónapban vittek véghez csak Luhanszkban az ukránok.

A levegőből indítható cirkálórakéták akár 1000 km/h sebességgel is képesek haladni, és akár 560 kilométeres távolságból is képesek célba találni maximum 35 percen belül. A Storm Shadow rakéta ára 790 ezer font (340 millió forint), mely tartalmazza a robotrepülőgép fedélzeti irányítórendszerét is, ami képes az ellenség felkutatására.

A sikeres támadás következtében az oroszok egy darabig nem tudják megjavítani az elromlott tanokat és fegyvereket, ami akár döntő előny is lehet Ukrajna számára a tavaly annektált Luhanszk visszaszerzése során.

Könnyen elképzelhető, hogy ez az akció már a régóta beharangozott ellentámadás része. Az ukrán hadsereg a frontvonalak két másik fontos tengelyén is támadásba lendült. Kijev szerint az oroszok emiatt már kénytelenek voltak feladni a Bahmutnál elfoglalt egyes területeket is.

Katonai elemzők szerint az oroszoknak nincs elég katonája, ami arra kényszeríti őket, hogy más kulcsfontosságú állásokból csoportosítsanak át embereket. Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője szerint Moszkvának legalább 200 ezer katonára lenne szüksége ahhoz, hogy feltartóztassa a Bahmutra irányuló offenzívát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Öt órát várt a mentőkre az egyre rosszabb állapotban lévő rákbeteg asszony, hogy kórházba vigyék
A család teljesen tehetetlennek érezte magát. Többször is betelefonáltak a mentőknek, még autóval is megpróbálták elvinni a kórházba a beteget, de a nő nem bírt már felülni sem.

Link másolása

Nagyon rossz állapotban volt a 74 éves rákbeteg asszony, ezért mentőt hívtak hozzá Budapesten. A család szerint több mint öt órát vártak. A nő állapota egyre romlott, folyamatosan hányt, gyengült, végül az eszméletét is elvesztette - írja az RTL.hu.

A keresztfia szerint teljesen tehetetlennek érezték magukat. Elmesélte, hogy a 112-t délután 15 órakor hívták fel, majd többször is újra telefonáltak. Végül este 20 óra után értek ki hozzájuk a mentők.

Az áttétes, tüdőrákos asszonyra hétfőn a szomszédok vigyáztak, mikor rosszul lett. László, a keresztfia a munkahelyéről hívta a mentőket. Ott azt mondták neki, hogy csak ügyeletet tudnak küldeni egy-két óra múlva. A férfi azonnal a nőhöz sietett. Akkor látta, hogy a keresztanyja nagyon rossz állapotban van: „egyre gyengébb lett, úgyhogy felhívtam a mentőket, hogy nem tudunk várni az ügyeletre, nagyon rossz állapotban van, nagyon idős, nagyon gyenge, küldjék ki a mentőt.”

Utána még többször próbálkozott, végül "5 órakor újra telefonáltam, hogy hol van a mentő. Akkor azt mondták, hogy ők már nem találják a rendszerben, mert le lett mondva az ügyelet. Mondtam, hogy igen, le lett mondva, mert mentőt kértünk, olyan rossz állapotban van".

Próbálták autóval elvinni a kórházba, de nem sikerült, mert nem bírt felülni. Mikor este 7-kor újra telefonáltak, akkor azt a választ kapták, hogy már kiment egy autó, de rossz címre és visszafordult.

"Látni azt, akit szeretünk, hogy remeg, nem tudja kinyitni a szemét, nem tud felülni, folyamatosan fogni kell előtte a vödröt, mert hány, ijesztő" - mondta László.

A mentők este 20 óra után értek ki a 13. kerületi címre.

Az RTL Híradó megkérdezte az Országos Mentőszolgálatot, hogy mi történt pontosan, miért akkor értek oda. Azt közölték velük:

"Az esetet alapellátási ügyeleti feladatként átadták a területi szolgáltatónak. Azután küldtek mentőt, hogy az ügyelet nem ment ki a címre. Azt is megjegyezték, hogy a fővárosi ügyeletek még nem részei az OMSZ által működtetett rendszernek. A beteget kórházba vitték, életmentő beavatkozásra nem volt szükség. Azt írták, amikor közvetlen életveszély áll fenn, a mentők átlagosan alig több mint 9 perc alatt érnek a helyszínre".

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Az Operaház igazgatói posztjára pályázott, kirúgták Kesselyák Gergely karmestert
A szakmai bizottság Kesselyák pályázatát támogatta, de a miniszter másképp döntött. A régi-új főigazgató koncepcióváltásra hivatkozva küldte el.

Link másolása

Régi-új igazgató kerülhetett az Állami Operaház igazgatói posztjára. Bár a szakmai bizottság Kesselyák Gergelyt javasolta a pozícióra, a kulturális és innovációs miniszter mégis másnak szavazott bizalmat. Csák János ugyanis Ókovács Szilvesztert nevezte ki.

A főigazgató pedig ezt követően azonnali hatállyal felmondta a határozatlan időre szóló szerződését a karmesternek - írja az Index.

Döntését

„koncepcióváltásra hivatkozva” indokolta.

A megjegyzi, hogy a minisztérium nem hozta nyilvánosságra a bizottság ajánlását, és azt sem, hogy milyen okok miatt döntött másképp a miniszter. A kinevezést követően a karmester a közösségi oldalán gratulált az új főigazgatónak. Azt írta: „bízom benne, ezután is mind, közösen szolgáljuk a magyar operakultúrát.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Leszakadt egy híd, és a gerendái Magyarország felé sodródnak, készültséget rendeltek el a Fehér-Körösön
Félő, hogy a román oldalról érkező fadarabok és az azokból kiálló vasak megrongálják a gyulai duzzasztóművet, ezért azonnal megtették a szükséges óvintézkedéseket, többféle módszerrel is készülnek.

Link másolása

Harmadfokú készültséget rendeltek el a Fehér-Körösön, mert megrongálódott a román oldalon a gyulavarsándi híd, a gerendái a folyóba hullottak és elindultak Magyarország felé – közölte a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kövizig) csütörtökön.

A Kövizig szerda este kapott értesítést a Nagyváradi Vízügyi Igazgatóságtól a határszelvénytől mintegy két kilométerre lévő híd állapotáról.

Mivel a korábbi években volt már példa arra, hogy ilyen alkalommal a sodródó gerendák és az azokból kiálló vasak megrongálták a gyulai duzzasztóművet, a szakemberek azonnal megtették a szükséges óvintézkedéseket.

A duzzasztómű tömlőjéből kiengedték a vizet, megnyitották az úgynevezett fenékleürítő műtárgyat, és megszüntették a duzzasztást. A gyulai tápzsilipet lezárták. A gyulai duzzasztóhoz és a gyulavári híd alá fénytornyokat telepítettek az éjszaka.

A partról és a vízről is figyelik az esetlegesen érkező híddarabokat, és kiterelik azokat a Fehér-Körös partjára.

Ha szükséges, akkor a gyulavári híd alá terelőművet telepítenek, hogy megfogja a híd darabjait.

Az intézkedések idejére pontszerű harmadfokú készültséget rendeltek el a Fehér-Körös határszelvény által érintett őrjárásaira, emellett állandó, 24 órás ügyeletet és figyelőszolgálatot szerveztek – tájékoztatott a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság.


Link másolása
KÖVESS MINKET: