SIKERSZTORIK
A Rovatból

Így készül az igazi csokoládé

A Zangio csokimanufaktúrában jártunk, ahol valódi alapanyagokból készül a különleges kézműves csokoládé.

Link másolása

Két és fél éve kezdett el bolti mennyiségben bonbonokat készíteni a Pap-Kelemen házaspár a családi házuk alagsori helyiségében kialakított manufaktúrában. Az apró családi cég bonbonjai a legjobb minőségűek közé tartoznak Magyarországon, hiszen kiváló minőségű alapanyagokból és nagy hozzáértéssel készülnek.

Pap Zoltán francia tanfolyamokon sajátította el a csokoládékészítés csínját-bínját, ma is francia és belga eredetű csokoládét használ a bonbonok készítéséhez, a minőséghez elengedhetetlen, hogy megbízható helyről szerezze be az alapanyagot. Csakúgy, mint az ízesítésnél, a fűszerezésnél. Zoltán szeret kísérletezni az ízekkel, hosszan próbálgatja, mire egy-egy bonbonból elkészül a végső változat. Amikor megmutatja, hogy milyen fahéjat, borsot használ, rájövünk, hogy ami a mi konyhánkba kerül, az a lebutított, szánalmas változata a valódi fűszereknek.

5

3

1

11

A kakaó

A kakaófa

A növény Dél-Amerikából származik, de mára a világ kakaótermelésének körülbelül 70 százalékát Afrika országai (Elefántcsontpart,Ghána, Nigéria és Kamerun) adják. A mezőgazdasági bevételek több mint 50 százalékát teszi ki a kakaótermelés. A világ éves kakaótermelése körülbelül négymillió tonna.

kakao1

Legnagyobb része az igénytelenebb Forestero fajta (80 százalék), mindössze 5 százaléka jobb minőségű, ám kényesebb Criollo és a maradék a kettő hibridje, a Trinitario. Kevesen tudják, hogy a növény termését feldolgozva először italként fogyasztották az indiánok. Nagyon sokáig luxusnak számított Európában, a 19. századig kellett várni, míg a tömegtermelés beindulhatott, főként a tejcsokoládé feltalálásakor.

"Nagyon nehéz itthon állandó minőségű alapanyagra találni. A 'Nem tudom' szilvalekvár ízesítésű bonbonhoz találtunk Szatmárban egy tökéletes szilvalekvárt. Már a következő évben sem kaptuk meg ugyanazt a minőséget, például magokat hagytak benne" - magyarázta Pap Zoltán.

Otthon kezdte el a konyhában a csokifőzést, bizonyos mértékig ma is ehhez a kézműves technológiához hasonlít a munka, a miniüzemben (amely csak kicsit nagyobb, mint egy konyha) tökéletes a tisztaság, mi is csak cipő- és hajvédőben léphetünk be.

A manufaktúrában található technológia is francia, illetve belga, nem kell bonyolult dolgokra gondolni, a szeletelő például hasonlít egy túlméretes konyhai tojásszeletelőre, csak persze rozsdamentes acélból készül, és több kilós. Ami a bonbonkészítéshez felhasznált csokikat illeti, a francia Valrhona, vagy a Cacao Barry cég termékei például állandóan magas minőséget biztosítanak. Egyes csokik hatalmas táblákban állnak, megtekinthettük például a szeletelőgépet működés közben, a többkilós tábláról hajszálvékony csokiszeletkéket képes leszelni, amelyek egy pillanat alatt elolvadnak a kezünkben. A kakaóvaj ugyanis 34,6 fokon olvad, ezt mindig vegyük figyelembe a csokik tárolásakor.

6

7

15

14

13

A kakaópor

A kakaófa 25 méterre is megnőhet, ám az ültetvényeken maximum háromméteresre hagyják. A kakaóbabot a szüret után fermentálják, majd megszárítják. A pörkölés ezután következik, amely gyakorlatilag befejezi az erjedési fázist. A kakaóbab mintegy fele kakaóvajból áll, ami egy meglehetősen stabil zsiradék, évekig nem avasodik. A kakaóbab hatóanyaga a teobromin, amely a szervezetben részben koffeinné bomlik le. A kakaópor (melyet először a holland Van Hauten készített) már jóval kevesebb kakaóvajat tartalmaz, 22%-ot, a zsírszegény változat 10-12-öt.

Gyerekeknek mindenképp, de felnőtteknek is látványos az egy másik gépből sugárban kifolyó csokoládé, vagy a tábla formába öntött bonbonkrém, amely egy-két nap alatt megszilárdulva kis kockákká szeletelhető. Az ízesítés, a díszítés is mind aprólékos, láthatóan kissé pepecselős munka, de a végeredmény számít csak, az pedig csodálatos. Az ízeknek úgy kell egymás után érkezniük a szánkban, ahogy az összetétel megkívánja, az egyik bonbonnál a Tabasco szósz, amiből egy pici kerül csak bele, nem szabad, hogy uralkodjon, először a csoki, aztán a fő íz érződik, végül a lenyelés után a garatban érezzük szinte az enyhén csípős ízt, ennek mindig így kell lennie.

Zoltán hosszan magyarázza a kakaófajták, és a csokoládékészítés rejtelmeit, még némi történeti áttekintést is kapunk, miközben a különböző helyekről származó kakaóból készült mini pasztillákat kóstoljuk. Mint kiderül, ez amolyan hobbi, ami egyre több idejüket elviszi, de ha ebből kellene élniük, az bizony kockázatos lenne. Megrendelőik, illetve a VII. kerületi kis boltjukban a vásárlóik nagy része a cégek és a külföldiek közül kerül ki.

A csokoládé

A csokoládé kedveltsége a benn lévő kakaótartalomtól függ. Ha valaki kóstolt 100 százalékos csokoládét, nem feltétlen érte pozitív élmény, elég keserű, fajtától függően némi savanykás ízt is lehet rajta érezni. A 80 százalékos már 20 százaléknyi cukrot tartalmaz, esetleg egy pici szójalecitint. Az EU-ban 28 százaléktól lehet csokoládénak nevezni a terméket. A fehér csoki például nem tartalmaz már kakaót, csak kakaóvajat. Kézműves csokikba nemigen tesznek lecitint, természetes ízesítésként maximum vaníliát használnak. Nem mindegy, milyen kakaót használnak, ínyencek és rutinos kakaókészítők és -kóstolók felismerik az országot, de még a terület- és ültetvényszelektált variációkat is. A tejcsoki feltalálása a svájci Nestlé, illetve Peters nevéhez fűződik, Nestlé tejport, Peters tejcsokit készített tejpor felhasználásával. Rögtön le is védették az eljárást, mire az amerikaiak egy másik technológiát találtak ki, hogy ne fizessenek érte.

20

19

18

17

- Mitől rosszak a csokoládék, amikhez olcsón lehet hozzájutni – kérdeztük Zoltánt. Természetesen az olcsó és igénytelen kakaó, a kevés kakaótartalom és a sok adalékanyag, illetve helyettesítő használata teszi tönkre a csokikat. Közgazdászként pontosan elmagyarázza, hogy lehet ügyesen csökkenteni a fajlagos költséget azzal, hogy olcsó kakaót használnak kis mennyiségben, valamint még a kakaóvajat is kiváltják valamilyen másféle, olcsó zsiradékkal. A költségcsökkentő eljárások következménye például az alig ehető húsvéti csokinyuszi vagy csokitojás, valamint a Mikulásra árult csokitélapó, amelynek az íze már csak nyomokban emlékeztet a csokoládéra.

Amikor az olcsó „csokik” és a drága valódi csokibonbonok árait összehasonlítjuk, számoljuk bele a drága alapanyagot, a manufakturális előállítás költségeit, valamint a hozzáértést és a belefektetett munkát.

A bolt és a csokiüzem

Hely: A Zangio boltja a Wesselényi utca 6-ban található.

(A Wesselényi és Rumbach Sebestyén utca kereszteződése, a Dohány utcai Zsinagóga kertjével szemben)

Nyitva tartás: H-P 12-19 Szo-V: Zárva

A csokiüzemet előre egyeztetett időpontokban látogatni is lehet: Budakeszi, Szanatórium köz 6. (Budapestről az első buszmegállónál jobbra)

Ha szívesen belekóstolnál a Zangio csokijaiba, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
„Két napon át nem találták a szelvényt a lakásban” – sofőrként dolgozik az első magyar lottónyertes unokája
Gáborban csak nagymamája halálakor tudatosult, hogy híres család tagja: felmenője igazi híresség volt az ötvenes években. Miután nyertek, napokig keresték a lottószelvényt a lakásban.

Link másolása

Ring Sándorné vitte el a hazai lottójátékok történelmének első főnyereményét 1957-ben. Az asszony a 6. játékhéten játszotta meg négy gyermeke életkorának számát, ötödikként pedig a saját életkorát húzta be. Misi 23, Marica 26, Sanyi 33, Laci 37, ő maga pedig 66 éves volt. Pár nap múlva éppen ez az öt szám volt a nyerő, Ring néninek 855 ezer forint ütötte a markát. Érdemes tudni, hogy

az akkori az átlagkereset 1442 forint volt, mai értékre átszámolva pedig 146 millió forintot érne ez a nyeremény.

„Édesapám volt a legfiatalabb, ő nem is kapott olyan sokat a nyereményből. A nagyi elég szigorú asszony volt, poroszosan nevelte a gyerekeit és velünk is így viselkedett. Festményekbe, műtárgyakba fektette a pénzt, emlékszem, hogy édesapám is kapott egy nagy képet, de nagy gazdagság nem köszöntött ránk” – mesélte Gábor a Blikknek.

Nagy volt az izgalom a sorsolás után, ugyanis két napon át nem találták meg a szelvényt a lakásban.

Végül egy kabátzsebből került elő az értékes papírdarab. Ring Sándorné akkoriban azt nyilatkozta, hogy egyelőre takarékba teszi a pénzt. Később ugyan próbált okosan gazdálkodni az összeggel, de gyermekei nehezen tudták kezelni a hirtelen jött gazdagságot.

Gábornak ha pénz nem is jutott, a lottózás szeretete azért megmaradt. Ő is mindig ugyanazokkal a számokkal játszik, bízva abban, hogy egyszer rámosolyog a szerencse.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Szinte csoda: közel 30 év után találták meg a Forma-1-es versenyző ellopott Ferrariját
Mint kiderült, Gerhard Berger 1995-ben eltűnt autója Japánba került, majd onnan Nagy-Britanniába, ahol most találta meg a Scotland Yard.

Link másolása

Londonban találták meg Gerhard Berger volt Forma-1-es autóversenyző csaknem 29 éve ellopott Ferrariját.

Az osztrák expilóta Ferrari F512M típusú személyautóját 1995 áprilisában, a San Marino-i Nagydíj első időmérő edzése után lopták el ismeretlen tettesek Berger imolai szállodájának parkolójából, a Ferrari-istálló akkori másik versenyzője, Jean Alesi ugyancsak Ferrari típusú autójával együtt.

A Scotland Yard hétfőn bejelentette, hogy Berger Ferrariját az autókhoz kapcsolódó szervezett bűnözéssel foglalkozó ügyosztálya 29 évvel az eset után Nagy-Britanniában megtalálta.

A beszámoló szerint a londoni rendőrség januárban értesítést kapott a Ferrari autógyártól arról, hogy egy amerikai vásárló tavaly egy brit közvetítő révén kívánt megvásárolni egy Ferrari személyautót, ám a cég vizsgálatai kiderítették, hogy lopott kocsiról van szó.

A Scotland Yard ilyen ügyekre szakosodott részlege kiterjedt vizsgálatot indított, amelyből kiderült, hogy Berger ellopott autójáról van szó. Az ügyosztály kiderítette azt is, hogy a kocsit a 29 évvel ezelőtti lopás után nem sokkal Japánba szállítottak, és onnan érkezett 2023 végén Nagy-Britanniába.

Az ügyosztály négynapi vizsgálattal feltárta a kocsi múltját, és a Scotland Yard ezután lefoglalta a járművet, megakadályozva elszállítását Nagy-Britanniából – áll a londoni rendőrség hétfői beszámolójában.

A vizsgálatot vezető nyomozó, Mike Pilbeam közölte: szakértői becslések szerint a kocsi értéke megközelíti a 350 ezer fontot (162 millió forint).

Pilbeam közölte azt is, hogy Alesi ellopott Ferrarija továbbra sem került elő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Balogh Levente: Az első évadban egészen szelíd voltam ahhoz képest, amilyen a másodikban vagyok
Keménykezű vezető vagy szőrösszívű üzletember? Milyen valójában Balogh Levente? Tényleg minden üzletet megköt? Az Álommeló és a Cápák között befektetője fogadott minket az irodájában.

Link másolása

Balogh Levente üzletember, befektető, televíziós személyiség, a Szentkirályi Magyarország Kft. alapítója és vezetője. Vízmárkája mellett kozmetikai termékeket és kávékat értékesít a piacon, közvetett módon több tízezer embernek ad munkát. Jelenleg is új munkatársat keres.

- Néhány hete indult az Álommeló 2, az első évad megosztó volt, egyértelmű volt a második évad elindítása?

- Nem volt egyértelmű. Amikor az első évadot forgattuk, szó sem volt a folytatásról, viszont olyan jól sikerült, hogy adta magát. A műsor nézettségét tekintve úgy döntöttünk az RTL Klubbal, hogy érdemes továbbvinni. Ami a személyes megélést illeti, nagyon jó élmény volt számomra, arról nem beszélve, hogy valóban egy remek munkatársat kaptam az Álommelónak köszönhetően.

- Mondjuk el, hogy az irodájában itt van velünk Keserű Balázs, az Álommeló első győztese, aki szemmel láthatóan jó munkaerő, amióta itt vagyok, elképesztő tempóban dolgozik, és az is látszik, hogy jól kijönnek egymással. De meg kell hagyni, hogy a műsorban kemény kezű volt a versenyzőkkel, és ez most sincs másképp.

- Az első évadban egészen szelíd voltam ahhoz képest, amilyen a másodikban vagyok.

Ez pedig semmi ahhoz képest, ahogy a műsor amerikai változatában viselkedik a cégvezető, igazi kispályás vagyok hozzá képest. Ezzel nem teljesen értek egyet, édesapám volt ilyen keménykezű, én ebben különbözök tőle.

Ugyanakkor tudom, hogy milyen sok múlik a kiválasztáson, ha rossz embert választok, akkor csak hátráltatom magamat, ha viszont megtalálom a pozícióra legalkalmasabb kollégát, akkor sokat tehetek a cégért. Vagyis az én elméletem a következő: legyél nagyon kemény, ha új munkatársak keresel.

- Ilyen az igazi Balogh Levente?

- Aki szeretné tudni, hogy milyen vagyok valójában, nézze meg az Álommelót és a Cápák között műsort. Az igazság a kettő között van.

Balogh Levente és Keserű Balázs, Az álommeló 1. évadának győztese. Fotó: RTL

- Az üzleti műsorról akartam kérdezni. Megszámlálhatatlan vállalkozásba szállt be, legalábbis mi ezt láttuk a képernyőn.

- Azért a gyakorlatban ez nem egy nagy szám, ráadásul folyamatosan változik, ezért most nem tudom megmondani, hogy ezen a napon pontosan mennyi együttműködésről van szó. Ennek oka, hogy folyamatosan változnak a részesedések,

van, hogy kivásárolnak engem a vállalkozásból, vagy hogy egy vállalkozó nem teljesíti a műsorban foglalt feltételeket, ezért nem tudok beszállni.

Persze még ez is változhat. Előfordult, hogy egy cég nem teljesítette a feltételeket, viszont sok pontenciál volt az üzletben, ezért újra tárgyaltunk arról, hogy érdemes lenne szerződni. Összességében a Cápák között műsorban kötött üzleteknek az ötven százaléka valósul meg.

- Ez játék vagy üzleti stratégia?

- Ezen a szinten játék. A Szentkirályi 70 milliárdot ér, ezzel szemben a néhány milliós vállalkozások eltörpülnek.

- Mi a helyzet a saját vállalatával? Van itt ivóvíz, kozmetikumok és már kávé is.

- A Szentkirályinál jelenleg kőkemény automatizálás folyik. A cél, hogy megőrizzük azt a minőséget, amit megszoktak a fogyasztók, ebből nem engedek. Most, amikor itt beszélünk, közvetlen módon négyezer embernek ad munkát a Szentkirályi, közben szépen halad a maga útján. Akárcsak a Vízangyal, amelyből két kategóriát készítettem, egy mindennapi, könnyen elérhető termékcsaládot, valamint egy prémiumkategóriás termékcsaládot, amelyre kozmetikai láncot építettem.

A legújabb üzletem a kávéra épül, ez egy szerelemprojekt, aminek a célja, hogy olyan magas minőségű kávét áruljak, amelyek vélhetően sosem fognak bekerülni a boltok polcaira, elvégre az igazán jó kávékat nem a multikban árulják.

Miért éppen kávé? Szeretem, jó ötletnek tűnt beszállni a kávépiacra, de a fókusz mindig a Szentkirályin lesz. Ez a legfontosabb minden üzlet között, és büszkén mondhatom, hogy a Szentkirályi tőkeszerkezete sokkal erősebb, mint bármikor korábban, arról nem beszélve, hogy a cég régen kinőtte magát. Negyven év múlva fellövöm az űrbe, ott lesz a Holdon a Szentkirályi!

Fotó: Ujvári Sándor

- Mintha csak a magyar Elon Musk lenne. Külföldre is terjeszkedik?

- Nem célom az exportálás. Nem lenne jó döntés, márcsak azért sem, mert az Európai Unió korlátozza. A kút forrástól számított ötszáz kilométeres sugarú körön kívül nem adhat vizet.

Ez védi a vízbázist attól, hogy ne fosszuk ki.

Így van ezzel minden nemzet, Szerbiában például ott van Milos víz vagy Ausztriában a San Pellegrino, és még hosszan sorolhatnám a többi ország nemzeti vízmárkáját. Ezt pedig tiszteletben tartja minden cégtulajdonos, valamint ezt támogatja a nemzetközi Centrál European Mineral Water Holding, amelynek ez elnöke vagyok.

- Mindig is erre vágyott: cégvezetés, üzleti döntések, elnöki poszt?

- Édesapámtól láttam, hogyan lehet felépíteni egy sikeres vállalkozást. Majd megismertem egy görög milliárdost, akinek tetszett a vezetői stílusa, az élete, a gondolkodása, és elkezdtem figyelni őt. Mellette rengeteget olvastam a világ legnagyobb, leghíresebb márkáiról, kezdve a Gucci háztól a Mercedesig. Tizennégy éves korom óta tudatosan építem magam, ez lett az eredménye, amit ön most felsorolt.

- Tehát kemény munka árán jutott ilyen magasra?

- Sok munka van benne, ez nem vitás, de azért hozzá kell tenni, hogy erre születni kellett. Mert vagy vezetőnek születik valaki, vagy nem. Itt vannak például a zeneművészek. Vegyünk egy zseniális hegedűművészt: hiába tanul sokat a virtuóz, ha nem erre született, akkor nem lesz nagy művész. A gyerekekkel is ezt akarom megértetni, amikor előadásokat tartok számukra. Arra ösztönzöm őket, hogy

vizsgálják meg, minek születtek: vezetőnek vagy menedzsernek. Ha vezetőnek, akkor ennek megfelelően kell továbbmenni az életben,

ha menedzsernek, akkor ennek megfelelően edukálják magukat. És van még valami, legyenek értékeik! Sajnos ma egyre kevesebben vagyunk azok, akik saját értékeink mentén teremtettünk vállalkozást, holott erre óriási szükség lenne ma Magyarországon, mert a német cégek nem fogják képviselni a mi értékeinket…

 

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Hide the Pain Harold 80 éves lesz jövőre, de most is dolgozik és tele van tervekkel és meghívásokkal
Előfordult, hogy külföldön testőröket kellett mellé állítani, mert annyian akartak vele fotózkodni. Ám ő szívesen pózolt mindenkivel.

Link másolása

Arató Andrást - aki világszerte a „Hide the pain Harold” nevezetű internetes mémnek köszönhetően vált ismertté - igazi világsztárként fogadják Hegyeshalmon túl. Kolumbiában például testőröket kellett mellé adni, mert annyian akartak fotózkodi vele - árulta el.

Nemrégiben is több felkérése volt külföldön és most is készül, például Olaszországba. Reklámot csinált, fesztiválra készül, beszélgetéseken vesz részt.

Jövőre lesz 80 éves, de tele van tervekkel

- mondta a Reggeli műsorában.

A családja és a menedzsere, akivel igazi baráti viszonyban vannak, áll mellette - árulta el.

VIDEÓ: Az RTL Reggeli beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET: