KULT
A Rovatból

A dél-karolinai rémálom visszatért! – Nézni szinte muszáj, elfelejteni lehetetlen a Murdaugh-gyilkosságokról szóló új filmet

A Murdaugh-család története, amit nem akarsz elhinni, pedig igaz! A Hulu új feldolgozása a bűnt, a hatalmat és a képmutatást elegyíti mesterien.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. október 20.



A Murdaugh család neve néhány éve már fogalommá vált az igaz bűncselekmények rajongói körében. A dél-karolinai dinasztia története annyira megdöbbentő, hogy szinte természetes volt, hogy előbb-utóbb a streaming-platformok is versenybe szállnak a feldolgozás jogaiért. A Netflix 2023-ban bemutatott Kettős gyilkosság Dél-Karolinában című dokumentumsorozata részletesen és kíméletlenül tárta fel a Murdaugh-ügy sokkoló részleteit.

Az egész világ döbbenten figyelte, hogyan hullott szét egy befolyásos, látszólag érinthetetlen család.

Most a Disney+ kínálatába érkezett meg a Murdaugh: Halál a családban, amely ezúttal nem dokumentarista megközelítéssel, hanem erősen dramatizált formában próbálja megragadni a tragédia esszenciáját. Érdekesség, hogy a Star menüpont helyére megérkezett a Hulu felülete a Disney+ app-ban. A Hulu a Disney felnőtt csatornája volt és világszerte rengeteg előfizetője van. Végre ezeket már mi is a Hulu neve alatt érjük el, nem pedig a Star név alatt.

Aki követte a valós eseményeket vagy látta a Netflix-verziót, az pontosan tudja, milyen mélységekbe zuhan a család. Az új sorozat első részei még viszonylag nyugodt vizeken eveznek: bemutatják a Murdaugh családot, az apró, dél-karolinai város életét és azt a látszólag makulátlan világot, amely alatt valójában rothadás lappang.

Alex Murdaugh (Jason Clarke) sikeres ügyvéd, aki apja árnyékában dolgozik a nagy nevű családi ügyvédi irodában, miközben minden erejével próbálja fenntartani a látszatot, hogy minden rendben van körülötte.

Valójában azonban függőségek, pénzügyi visszaélések és titkok hálójában vergődik, és mindez hamarosan kicsúszik az irányítása alól.

A legkisebb fia, Paul (Johnny Berchtold) egy éjszakai hajóbaleset során tragédiát okoz, ami elindítja az események lavináját.

Alex természetesen azonnal megpróbálja eltussolni a történteket, hiszen a család jó hírneve és az egész Murdaugh-birodalom forog kockán.

Csakhogy a kísérlet, hogy a törvény embere maga csavarja meg a törvényt, tovább mélyíti a szakadékot apa és fia között, miközben a külvilág lassan átlát a látszaton. Behoznak a sorozatba egy fiktív oknyomozó riportert, akit a Pitch Perfectből ismerős Brittany Snow alakít.

A sorozat egyik legnagyobb erőssége a színészgárda. Jason Clarke valósággal lubickol a főszerepben, Alex Murdaugh alakításában egyszerre taszító és lenyűgöző. A színész képes megmutatni a karakter kétarcúságát, a hidegfejű manipulátort és a kétségbeesett apát, aki mindenkit beáldozna, csak hogy mentse magát.

Patricia Arquette visszafogott, mégis súlyos jelenléttel formálja meg a feleséget, aki próbálja egyben tartani a széteső családot, miközben maga is fuldoklik a kimondatlan feszültségekben.

A legnagyobb meglepetés mégis Johnny Berchtold, aki Paul Murdaugh szerepében szinte kísértetiesen hasonlít a valódi fiúra, nemcsak küllemében, hanem energiájában, kiszámíthatatlan, mégis tragikusan emberi viselkedésében is.

A Murdaugh: Halál a családban tudatosan elhatárolódik a dokumentarista megközelítéstől. Míg a Netflix-sorozat a tényekre, a nyomozás részleteire és a jogi eljárásokra koncentrált, addig a Hulu változata inkább a kapcsolatok, a családi dinamikák és a morális összeomlás bemutatására helyezi a hangsúlyt. A készítők nem a pontos rekonstruálásra törekednek – több karakter nevét és bizonyos események lefolyását is megváltoztatták.

Itt az a cél, hogy a néző elé tárják, miként vezet egy véletlen baleset egy egész család végzetéhez.

Ez a döntés kifejezetten jót tesz a történetnek: a drámai súly erőteljesebb, a feszültség folyamatos, és a néző sokkal inkább az emberi oldalról tud közelíteni az eseményekhez.

A sorozat atmoszférája remekül működik. A dél-karolinai táj képei, a gazdag, befolyásos családok világának zárt közössége, a régi ügyvédi dinasztia poros eleganciája mind-mind hiteles keretet ad az eseményeknek.

A rendezés finoman adagolja a feszültséget, miközben lassan lehántja a díszletet a Murdaugh név köré épült legendáról.

A Hempton-vidék napfényes képei mögött mindig ott bujkál valami nyugtalanító, ami azt sugallja: ez a világ korántsem olyan tiszta, mint amilyennek mutatja magát.

A sorozat talán legérdekesebb vonása, hogy képes egyszerre szórakoztatni és elgondolkodtatni. Miközben végignézzük, hogyan omlik össze egy generációkon át felépített hatalom, óhatatlanul felmerül a kérdés: vajon hány hasonló ügy marad rejtve, csak épp nem kerül a reflektorfénybe? Nem csupán egy újabb igaz történeten alapuló dráma, hanem kíméletlen látlelet a korrupcióról, a pénz hatalmáról és a családon belüli lojalitás torz természetéről.

Bár az esetet sokféleképpen feldolgozták már, ez a verzió mégis képes újat nyújtani.

A karakterdrámára épülő megközelítés, a kiváló színészi alakítások és a gondosan megteremtett atmoszféra együtt olyan elegyet alkotnak, ami miatt érdemes figyelni erre a sorozatra. Még csak az első részek érhetők el, de ha a színvonal kitart, a Murdaugh: Halál a családban könnyen a műfaj egyik emlékezetes darabjává válhat: egy történet, amelyben a bűn nemcsak a tettekben, hanem a hallgatásban is ott lapul.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Braun Rita, Melissa McCarthy magyar hangja
Hónapokig tartó betegség után elhunyt Braun Rita színésznő, aki Börcsök Enikő halála után vette át Melissa McCarthy szinkronizálását. Halálhírét családja csak napokkal később tudta közölni.
M.M. / Fotó: Fejes Rita/Facebook - szmo.hu
2026. június 18.



Hónapok óta tartó betegség után, 54 éves korában elhunyt Braun Rita szinkronszínész. A színésznő még június 6-án halt meg, a halálhírét azonban a családja csak csütörtökön tudta megosztani a nyilvánossággal, mert csak ekkor fértek hozzá az elhunyt Facebook-profiljához.

A család közösségi oldalán közzétett bejegyzéséből kiderül, miért nem lehetett a színésznőt elérni az utóbbi időben. „Tisztelt ismerősök, barátok! Mély fájdalommal tudatom veletek, hogy Rita 2026. június 6-án örökre elaludt. Sajnálom, hogy nem tudtuk előbb közölni, de most tudtunk belépni a fiókjába” – idézte a család közleményét az Index.

„Hónapokig küzdött, de a szervezete feladta a harcot… Hatalmas űrt hagyott maga után.”

A család azt is közölte, hogy Braun Rita búcsúztatása szűk családi körben zajlik majd. Arra kérték az ismerősöket, hogy gondoljanak rá szeretettel, és a színésznő utolsó üzenetét is átadták, mely szerint barátai ne szomorkodjanak, hanem éljenek békében és boldogságban.

Braun Rita a szinkronszakma elismert alakja volt, aki Börcsök Enikő 2021-es halála után több filmben is átvette Melissa McCarthy magyar hangjának szerepét.

A nézők emellett hallhatták a hangját az Agymenők című sorozatban is, ahol Dr. Stephanie Barnett karakterét szinkronizálta, de színésznőként is feltűnt több magyar filmben, köztük a Kaméleon, a Nyócker! és a Vakvagányok című alkotásokban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Meghalt a Jóbarátok rendezője, megható sorokkal búcsúzik tőle Ross és Joey
James Burrows, a legendás sitcom-rendező 85 éves korában elhunyt. A stábtagok, köztük David Schwimmer és Matt LeBlanc is, személyes hangvételű posztokban emlékeztek a pilotot is jegyző szakemberre.


Elhunyt James „Jimmy” Burrows, a 85 éves rendező, aki a Jóbarátok pilot epizódját is a pályára állította. A hírre a sorozat több főszereplője is reagált. A Ross-t játszó David Schwimmer egy apafiguraként emlékezett a rendezőre, aki mellett a stáb biztonságban érezhette magát.

„Melegség, alázat, nagylelkűség jellemezte. Biztonságban éreztük magunkat körülötte, mintha egy család lennénk” – írta Schwimmer.

Joey karakterét megformáló Matt LeBlanc az Instagramon köszönt el tőle. „Jimmy, szavakkal nem lehet kifejezni, mekkora hatással voltál ránk és mindenki másra, akit az a szerencse ért, hogy ismerhetett. Igazi ikon vagy, oly sok téren. Hiányozni fogsz. Isten áldjon.” Lisa Kudrow (Phoebe szerepében láthattuk) egy közös fotóval emlékezett egykori kollégájára az Instagramon – írta az Associated Press.

Burrows szerepe a sorozat indulásánál kulcsfontosságú volt. Ő rendezte a pilot epizódot, és a stábtagok szerint neki volt köszönhető az a tempó és kémia, ami a Jóbarátokat a kezdetektől sikeressé tette. A többkamerás sitcom-formátum mesterének számított, ami biztonságot adott a fiatal színészeknek.

A rendező családja a People magazinnak adott közleményében azt írta, Burrows pénteken, szerettei körében, békésen távozott.

Kiemelték, hogy ritka képessége volt arra, hogy mindenkit jobbá tegyen, és a stáb minden tagját névről ismerte.

Burrows a Cheers társalkotójaként írta be magát a tévétörténelembe, de a nevéhez fűződik a Taxi, a Frasier és a Will & Grace számos epizódja is. Pályafutása során több mint ezer sorozatrészt rendezett, munkáját tizenegy Emmy-díjjal ismerték el. 2016-ban az NBC külön gálaműsorral tisztelgett életműve előtt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Sűrű lesz a moziban és a streaming-csatornákon is a június vége – jön a Supergirl, a Sárkányok háza, Az utolsó léghajlító és A mackó is
Megnéztük, mik lesznek a következő két hét nagy dobásai a mozikban és a streaming háza táján. Az ügynökség, A siló és az Enola Holmes is új évaddal érkezik. Ha mást nem is, ezeket mindenképpen megéri megnézni!
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2026. június 18.



MOZI: Lesznek itt blockbusterek, gyerekfilmek és igazi ínyencségek is.

SUPERGIRL:

06.25-én jön be a magyar moziba James Gunn legújabb DC-filmje. Bár a neves rendező itt csak produceri szerepet látott el, valószínűleg a DC képregényes univerzumépítését átjárja majd a produceri kézjegye. A filmet az a Craig Gillespie rendezi, akinek a 2017-es Én, Tonyát, a Ryan Goslingos Plasztik szerelmet és az egyik nagy B horror kedvencemet, Colin Farrel ripacskodásával készült Frászkarikát köszönhetjük. Tehát bátran kijelenthetjük, hogy ez lesz Gillespie első igazi blockbustere, reméljük sikerül felnőnie a feladathoz. Címszerepben a Sárkányok házából ismerős Milly Alcockot láthatjuk és a mellékszereplők között egy Jason Momoa is megbújik, mint a közönségkedvenc Lobo, a csillagközi fejvadász.

MINYONOK ÉS SZÖRNYEK:

07.01-én érkezik a várva várt Minyonok mozi legújabb epizódja. Én már nem tudom követni ez hányadik Illumination animáció, de egy biztos, még mindig rengetegen nézik. Mivel a stúdió nagyon okosan alacsonyabb költségvetésből készíti el ezeket a meséket, így borítékolható a siker. Bár a legutóbbi epizód éppenhogy lecsúszott a várva várt milliárd dolláros bevételtől, azért nem kell félteni a Universalt. Behúzza majd ez is a családokat a mozikba!

MEGHÍVÁS.:

Aki komolyabb filmélményre vágyik, vagy csak amíg a gyerekek beültek a Minyonok-filmre, addig apa vagy anya valami komolyabb filmet nézne, keresve se talál jobbat a Meghívásnál 07.02-től. Az előzetesből nem nagyon derül ki semmi, de már csak az atmoszféra is kíváncsivá tesz. A költségvetés java valószínűleg a színészekre ment el, mert Olivia Wilde rendezésében, elég illusztris nevek szerepelnek: Penélope Cruz, Seth Rogen, Edward Norton és a rendező maga is a főszereplők között van. Igazi két-három helyszínes beszélgetős film. Érdekes lesz az biztos.

STREAMING: Itt is lesz mit nézni… meglátjátok!

SÁRKÁNYOK HÁZA – 3. ÉVAD:

06.22-én érkezik az HBO Max-ra a Sárkányok háza évadnyitánya. Nem gondoltam volna, de úgy tűnik, a szörnyű második szezon után is hatalmas siker a Trónok harca világában játszódó Targaryen-háborúskodás, mert már most berendelték a negyedik évadot. Eléggé húzzák ezt a történet, de hát ismerjük az HBO-t, a George R.R. Martin történetek pedig igazi fejőstehenek. Csak remélni tudom, hogy az idei eresztés jobb lesz, mint az előző.

AZ ÜGYNÖKSÉG – 2. ÉVAD:

Szintén 06.22-étől tekinthetjük meg a SkyShowtimera érkező, kevésbé ismert, ám annál jobb kémthriller sorozat Az ügynökség első részeit. Michael Fassbender alakítja a főszerepet ebben a rendhagyó, beszélgetősebb thriller szériában. Az első évad nagyon ütött. Mellékszerepekben Jeffrey Wright, Richard Gere is látható, de Katherine Waterstonnal is fogunk találkozni. Kevés az akció, inkább a tényleges kém foglalkozás működésébe kalauzolnak minket. A sorozat eredeti francia változata, a The Bureau (Le bureau des légendes) 5 évadot élt meg és ezt vásárolta meg és dolgozta át a Paramount.

AVATÁR: AZ UTOLSÓ LÉGHAJLÍTÓ – 2. ÉVAD:

Elképesztően forgalmas lesz a hónap, mert a Netflixre 06.25-én érkezik a nagysikerű animációs sorozat élőszereplős feldolgozásának folytatása. Ez nem a James Cameron-féle Avatár, ez jobb, legalább is szerintem! Az első évad nem annyira kiemelkedő, mint az animációs sorozat volt, de nincs miért szégyenkeznie, igazán szórakoztató kis széria. Most a gyerekszínészek idősebbek lettek, ez a meséhez képest új dolgoknak ad majd táptalajt. Meglátjuk mit kezd vele a Netflix. Itt az egész évad egyszerre érkezik.

A MACKÓ – 5. ÉVAD:

A nagy sikerű 2022-es sorozat elvileg záróévadának első részei is érkeznek a Disney+-ra. Christopher Storer sorozata egy friss dráma, vígjáték hangnemben, erős atmoszférával és remek színészekkel. Jeremy Allen White és Ayo Edebiri minden díjjat bezsebelt ezért a sorozatért, de biztos vagyok benne, hogy a Mackó sikerének köszönheti Ebon Moss-Bachrach (KÚZIN!) is, hogy ennyi szerepet kap. Remek karakterszínészek, jó tálalásban, mi kell még egy remek kis éttermes karakterdrámához június 26-tól.

A VILÁGÍTÓTORONY:

Nem lennék igazi Robert Eggers rajongó, ha nem említeném meg a horror rendezőzseni 2019-es agymenését Robert Pattinson és Willem Dafoe főszereplésével. Végre idehaza is látható streamingen az HBO Max műsorán 06.26-tól. A kozmikus horrorba oltott nem kicsit metaforikus őrület az 1890-es években játszódik és ránézésre olyan, mintha akkor forgatták volna. Fekete fehér kép, korabeli nyelvezet, a képarány fura, a világítás, a kamera lencséje, mind-mind azt a korszakot idézi, amikor játszódik. Az egészhez Eggers hozzáadott egy kevés kozmikus horrort olyan Lovecraft-osan és ami ebből elkészült, az egyik kedvenc filmem lett. Nagyon különleges élmény.

LOUIS C.K.: NEVETSÉGES:

A Netflix adott egy újabb esélyt a #metoo botrányban törölt humoristának. Kapott egy stand up specialt, június utolsó napján a piros streaming óriás kínálatába. Érdekes kérdés, a magyar származású Székely Lajos esete, mert elképesztően termékeny és sikeres humoristáról beszélünk, akinek különösen maró humora kicsit a szintén problémás Woody Allenre emlékezetet. Úgy gondolom, ha sikeres is lesz ez a stand up, nem fog előtte úgy kitárulni Hollywood és a sorozatok világa, mint a botrányai előtt. Kár érte, kiváló ügynök volt.

ENOLA HOLMES 3:

07.01-jén érkezik a Netflix kínálatába a nagy sikerű nyomozós akció kalandfilm harmadik része. Millie Bobby Brown próbálkozik, hogy az emberek ne Tiziként gondoljanak rá, de nehéz lesz kitörni a skatulyából, főleg a Netflix berkein belül. Én, ha meglátom a logót és a nevét rögtön a Stranger Things ugrik be. Az esküvőjére készülő Enolának most ismét Louis Partridge és Helena Bonham Carter lesz a társa ebben a nagy kalandban, csak épp most Enoláéknak magát a nagy Sherlock Holmest (Henry Cavill) kell megmentenie.

X-MEN ’97 – 2. ÉVAD:

Érdemes beszélni még a kockák mennyországáról: a képregények szerelmesei imádják és akik nézték a régi rajzfilmsorozatot rajonganak érte: ez nem más mint a Disney+-ra szintén 07.01-jén érkező X-Men ’97 animációs sorozat. Az első évad elképesztően sikeres volt és megérdemelten. A régi ’90-es évek beli Marvel rajzfilm közvetlen folytatása, csak végre szemmel látható költségvetéssel. Aki ismeri a régi meséket tudhatja milyen minősíthetetlenül kevés pénzből készült el. Nos ez nem ilyen, itt van mögötte pénz szerencsére. Ugyan kirúgták az első évad showrunnerét/íróját, így van kérdőjel a projekt mellett, de meglátjuk milyen lesz a 2. évad. Az elsőt mindenkinek csak ajánlani tudom, akik szerették régen a rajzfilmsorozatot, vagy a képregényeket. A legjobb dolog, ami az X-men névvel történt az utóbbi időben, beleértve mindent az elmúlt 20 évben. (Nem túlzok.)

SILÓ – 3. ÉVAD:

Végül, de nem utolsó sorban, az elkövetkező 2 hét egyik nagy dobása lesz az AppleTV+ poszt apokaliptikus, disztópikus sci-fi sorozata, a Siló. 07.03-án érkezik az almás streaming szolgáltató kínáltába, Rebecca Ferguson főszereplésével. Mivel egy könyvadaptációról beszélünk ez egy kiforrott, átgondolt világ, ahol rengeteg rejtéllyel fogunk találkozni a Siló mélyén. Nekem első ránézésre amolyan komolyan vett Falloutnak tűnt, de jóval több annál. Érdemes belekezdeni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
A bizonyítványosztás után elszabadult a buli: Beton.Hofi bukkant fel egy soproni tanévzárón
A nyári szünet első percei egy váratlan minikoncerttel indultak, amely pillanatok alatt fesztiválhangulatot teremtett a soproni iskolaudvaron.


A vakáció előtti utolsó iskolai nap általában kiszámítható forgatókönyv szerint zajlik. A soproni Vas- és Villamosipari Szakképző Iskolában azonban idén sikerült meglepni a diákokat: a tanévzáró végén olyan vendég lépett színpadra, akire senki sem számított. A vakáció kezdetéhez igazítva különleges meglepetéssel készült a SopronFest és az iskola vezetése. Bár előzetesen annyit elárultak, hogy egy titkos minikoncert is része lesz a tanévzárónak, a fellépő kilétét egészen az utolsó pillanatig homály fedte.

A hagyományos ünnepség a megszokott rendben zajlott: elhangzottak a köszöntők, átadták az okleveleket, a kiemelkedően teljesítő diákok pedig SopronFest-bérleteket is kaptak jutalmul. Ezután Bokor Ákos igazgató egy különleges vendéget szólított a színpadra: Kovács Gergőt, művésznevén Gerrisont, az iskola egykori diákját, aki ma a hazai könnyűzenei élet ismert gitárosa és jelenleg Beton.Hofi zenekarának vezetője.

Gerrison egy szál gitárral kezdte meg a műsort, a legnagyobb meglepetés azonban csak ezután következett. A diákok közül egyszer csak előlépett Beton.Hofi, és a nyugodt tanévzáró pillanatok alatt koncertté alakult. A suliudvaron éneklő, ugráló tömeg fogadta az ország egyik legnépszerűbb rapperét.

A meglepetésakció a júliusban induló SopronFest egyik legszokatlanabb felvezető eseménye lett. A soproni diákok számára így a nyári szünet idén nemcsak a csengőszóval, hanem egy váratlan Beton.Hofi-koncerttel is elkezdődött.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk