HÍREK

Vitézy Dávid: Az egyik oldal orbánozik, a másik oldal gyurcsányozik, én egy Budapestről szóló kampányt szeretnék

A 38 éves politikus egy civil szervezet és az LMP jelöltje lesz az önkormányzati választáson. Határozottan tagadja, hogy a Fidesznek bármi köze lenne az indulásához.


Elsőként a Telexnek adott interjút Vitézy Dávid, miután kedd délelőtt bejelentette: elindul Budapest főpolgármesteri posztjáért a június 9-i, önkormányzati választáson. A beszélgetésből kiderül, hogy a 38 éves politikus a Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület nevű civil jelölőszervezet és az LMP közös jelöltje lesz a két és fél hónap múlva esedékes választáson.

„Sokan arról beszéltek a közéletben, hogy a Fidesznek nem lesz saját jelöltje, és mögém állnak be. Ezeknek a pletykáknak Tarlós István is adott egy löketet januárban. Ez, ahogy most már látható is, nem volt igaz, de amíg nem lett ismert a Fidesz jelöltje, addig folyamatosan megkaptam volna a kérdést. Most már teljesen világos, hogy a kormányszóvivő a Fidesz főpolgármester-jelöltje. Én nem vagyok a Fidesz jelöltje, és nem is leszek az” – válaszolta arra a kérdésre, hogy szándékosan kivárták-e a saját bejelentésükkel, amíg a Fidesz megnevezi a saját jelöltjét.

Vitézy szerint fel sem merült, hogy ő legyen a Fidesz jelöltje. Majd amikor arról kérdezték, hogy nem túl súlytalan-e az LMP a győzelem eléréséhez azt válaszolta:

„Ezt a kérdést bizonyára a jelenlegi főpolgármesternek és a mögötte álló rendkívül fajsúlyos pártnak is felteszik.”

Vitézy az interjúban arról is beszélt, hogy szeretné száműzni a fővárosi cégek igazgatóságából és felügyelőbizottságából a pártpolitikusokat. Legnagyobb vetélytársaival kapcsolatban megjegyzi, hogy szerinte Szentkirályi Alexandra „ugyanazt képviseli és mondja, mint a kormány. Ez a munkaköre évek óta, nyilván a kampányban is ezt fogja tenni”.

Karácsony Gergellyel kapcsolatban úgy vélekedik, hogy a jelenlegi főpolgármester „az elmúlt 15 évben lényegében az összes országos választáson elindult, és ahogy a március 15-i beszédét hallgattam, újra miniszterelnök-jelöltnek készül”. Szerinte Karácsony öt évvel ezelőtti 135 konkrét választási ígéretéből 93 nem teljesült, köztük olyanok sem, amelyekre nem kell plusz pénz, csak akarat kérdése.

„Az egyik oldal orbánozik, a másik oldal gyurcsányozik, én ehhez képest egy Budapestről szóló kampányt szeretnék, és minden energiámmal azon leszek, hogy a várospolitikáról beszéljünk”

– mondta a lapnak várható kampányáról Vitézy Dávid.

Amikor a Telex arról kérdezte, hogy LMP-s főpolgármesterként hogyan tudna nyomást gyakorolni a kormányra, Vitézy azt válaszolta:

„Úgy valóban nem lehet előrelépni, ha a főpolgármester az ellenzék országos vezetőjeként és permanens miniszterelnök-jelöltjeként folyamatosan a kormány kihívójaként beszél, és a tárgyalásokon már az első tíz percben azon gondolkodik, hogy milyen Facebook-poszttal megy neki utána a kormánynak.”

Ezért inkább ő Baranyi Krisztinához, Örsi Gergelyhez vagy Botka Lászlóhoz hasonlóan „a kormánnyal együttműködésre törekvő politikát” választana a főváros érdekében.

Lázár Jánossal kapcsolatban megjegyzi, hogy rengeteg szakmai vitájuk van, nem tartja őt egy sikeres közlekedési miniszternek, és Vitézy szerint sok káros döntést hozott Budapest számára. Azonban ha ő lenne a főpolgármester, mindezt Lázárnak és neki is félre kellene tennie az együttműködés érdekében.

Vitézy Dávid jövendőbeli csapatának tagjai közül egyelőre nem nevezett meg senki a lap kérdésére, de azt egyértelművé tette, hogy nem venné fel tanácsadónak Tarlós Istvánt és Demszky Gábort sem.

Az interjú végén arról kérdezik Vitézyt, hogy van-e titkos megegyezés közte és a Fidesz között arról, hogy az utolsó pillanatban Szentkirályi Alexandrát visszaléptetik azért, hogy győzelemre segítség Karácsonnyal szemben.

„Nincs ilyen, és nem lesz ilyen. Ebből a mezőnyből egyetlen olyan jelölt van, akinek a visszalépése reálisan feltételezhető: Karácsony Gergely, aki a legváratlanabb időpontokban is képes visszalépni egy választáson, ha jön a villamos. Szerintem annál a pártnál nem egy reális forgatókönyv a visszalépés, amelyiknek az a jelszava, hogy „Csak a Fidesz!”, és amelyik visszaállította a pártlistás választási rendszert, ahol egy lista sikerének kulcseleme, hogy az élén egy főpolgármester-jelölt áll-e” – mondja Vitézy.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
XIV. Leó: az amerikai Robert Francis Prevost lett az új pápa
18 óra 8 perckor szállt fel a fehér füst a Sixtus-kápolna kéményéből. Az új pápa már köszöntötte is a Szent Péter téren várakozó híveket.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 08.



Fehér füst szállt fel néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.

A pápaválasztó konklávén 133, nyolcvanévesnél fiatalabb bíboros vett részt, az eredményes választáshoz kétharmados többségre volt szükség.

A füst felszállása után az új pápa kilétét Dominique Mamberti protodiakónus bíboros  jelentette be a vatikáni palotának a Szent Péter térre néző pápai erkélyéről. Ezek alapján az új pápa, az amerikai Robert Francis Prevost lett, aki XIV. Leó néven vezeti majd a katolikus egyházat.

Robert Francis Prevost 1955. szeptember 14-én született Chicagóban. Amerikai származású katolikus bíboros és az Ágoston-rend tagja. Pápává választásáig a Püspöki Dikasztérium prefektusa, valamint a Latin-Amerikáért felelős Pápai Bizottság elnöke volt.

Az új pápa külön-külön üdvözölte a bíborosokat, megölelte őket, és később velük vacsorázik - közölte a Vatikán.

Az egyház egységét jelzi, hogy a bíborosoknak csak négy szavazási fordulóra volt szükségük az új pápa megválasztásához - vélte Giuseppe Versaldi olasz bíboros újságíróknak nyilatkozva a Vatikán sajtóhivatalában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Kicsoda Robert Francis Prevost, aki első amerikaiként lett pápa?
A 69 éves egyházfő reformszellemű, és jól ismeri a katolikus egyház megosztottságait. Latin-amerikai tapasztalata is fontos szerepet játszhat a folytatásban.


Már a bejelentés előtt is ünnepi hangulat uralkodott a Vatikánban: a Szent Péter téren összegyűlt tömeg lelkesen skandálta, hogy „Éljen a pápa!”

Robert Prevost, aki mostantól a XIV. Leó nevet viseli, 69 éves, és ő lett a 267. pápa, aki elfoglalja Szent Péter trónját. 1955-ben született az Egyesült Államokban, Chicagóban. Már gyerekként bekapcsolódott az egyházi életbe, ministránsként szolgált, majd 1982-ben pappá szentelték, írja összefoglalójában a BBC.

Pályafutása hamar nemzetközi irányt vett: harmincéves korában Peruba költözött, ahol az Ágoston-rendi misszió tagjaként kezdett dolgozni. Később érseki kinevezést kapott, majd Ferenc pápa püspökké nevezte ki Chiclayóban, egy évvel azután, hogy maga is elfoglalta a pápai széket.

Perui állampolgárságot is szerzett, és sokan ma is szeretettel emlékeznek rá, mint olyan emberre, aki szívügyének tekintette a peremre szorult közösségek támogatását, és fontos szerepet játszott abban, hogy közelebb hozza egymáshoz a helyi egyház tagjait. Bár érseksége idején Peruban is megjelentek az egyházat érintő szexuális visszaélési ügyek, egyházmegyéje határozottan tagadta, hogy Prevost bármilyen eltussolásban részt vett volna.

A konklávén részt vevő bíborosok mintegy 80 százalékát Ferenc pápa nevezte ki, így sokak számára nem volt meglepő, hogy egy olyan vezető került az egyház élére, aki közel áll hozzá szemléletben.

Prevostot világszerte jól ismerik az egyházi vezetők, hiszen korábban a Püspöki Dikasztériumot vezette – ez az egyik legfontosabb hivatal a Vatikánban.

Első beszédében meghatottan emlékezett meg elődjéről: „Még mindig a fülünkben cseng Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangja, amint megáldott minket” – mondta, majd így folytatta: „Isten kezét fogva, egységben haladjunk előre.”

A választást megelőző napokban a bíborosok tanácskozásain már körvonalazódott, milyen vezetőt keresnek. Matteo Bruni, a Vatikán szóvivője így fogalmazott:

„Egy prófétai lelkületű pápát szerettek volna, aki nem zárkózik be, hanem képes kilépni és világosságot vinni egy kétségbeeséssel teli világba.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Fehér füst: megvan az új pápa!
Csütörtök este véget ért a konklávé, ami egy nappal korábban kezdődött. Hamarosan kiderül, kit választottak az egyház vezetőjének a bíborosok.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 08.



Fehér füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből csütörtök este, ami azt jelenti, hogy megvan az új pápa. Azt egyelőre még nem lehet tudni, hogy kit választottak meg a bíborosok.

A pápaválasztó konklávén 133, nyolcvanévesnél fiatalabb bíboros vett részt, az eredményes választáshoz kétharmados többségre volt szükség.

Az új pápa lesz a katolikus egyház 267. vezetője.

Az eseményeket élőben lehet követni itt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Horn Gábor szerint nem őszödi beszéd, de nem is lepkefing, amit a honvédelmi miniszter mondott
A Republikon kuratóriumi elnöke szerint a felvétel nem rendszerváltó erejű, de segíthet napirenden tartani az ellenzék üzeneteit.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 08.



Horn Gábor szerint fontos, hogy komolyan vegyük a Tisza Párt által nyilvánosságra hozott hangfelvételt, amelyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter beszél. A Republikon Intézetet működtető alapítvány kuratóriumi elnöke a hvg.hu-nak azt mondta, a miniszter szavai leleplező erejűek.

A felvétel még 2023-ban készült. Szalay-Bobrovniczky ezen azt mondja, hogy szakítanak a békementalitással, és áttérnek „a háború felé vezető út nulladik fázisára”. Horn Gábor szerint ez akkor válik különösen érdekessé, amikor megnézzük, hogyan reagál a magyar kormány, ha más országokban hangzik el hasonló kijelentés. Példaként a német védelmi minisztert említette: amikor ő beszél fegyverkezésről, a magyar kormány szerint az háborúpártiság. Ha viszont ugyanezt a magyar kormány teszi, az már a békepolitika része – legalábbis a kormány narratívája szerint.

Gulyás Gergely korábban úgy nyilatkozott, hogy az ügy nem több „egy lepkefingnál”. Horn Gábor viszont úgy látja, ennél sokkal többről van szó. A hangfelvétel szerinte ugyan nem ér fel az őszödi beszéd hatásával, de fontos szerepet tölthet be az ellenzék jelenlegi céljaiban.

Horn emlékeztetett arra, hogy a hadsereg felkészítése nem meglepő vagy kirívó dolog, hiszen Európa több országa is fegyverkezik, ráadásul a szomszédos Ukrajnában továbbra is háború zajlik. Így önmagában az elhangzottak tartalma nem botrányos, de a politikai környezet mégis súlyt ad a kijelentéseknek.

Szerinte az anyag nem vesz el szavazókat a Fidesztől, de kiválóan alkalmas arra, hogy az ellenzéki tábor összetartását erősítse, és segítse a napirend alakítását. Ez pedig most a legfontosabb feladat az ellenzéki oldalon.

Horn arra is felhívta a figyelmet, hogy nem először fordul elő, hogy a kormány mást tesz, mint amit kommunikál. Felidézte Orbán Viktor egykori mondását is: nem arra kell figyelni, amit mondanak, hanem arra, amit tesznek.

Magyar Péter korábban több, később igazolódó állítást is tett. Horn példaként említette, hogy már egy héttel korábban beszélt Polt Péter távozásáról, mint ahogyan azt hivatalosan bejelentették. A főügyészt most a Fidesz valóban alkotmánybírónak jelölte.

A szakértő szerint a felvétel mostantól hivatkozási alap lehet az ellenzék számára, ha a kormány újra a békenarratívára építené kommunikációját. A Tisza Párt szavazói számára pedig visszaigazolást jelenthet arra, hogy a kormány sokszor mást mond, mint amit valójában tesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET: