HÍREK
A Rovatból

Nyolc kilométeres a sor II. Erzsébet ravatalához

Azoknak, akik jelenleg a sor végén állnak, legalább 14 órába telik, mire a ravatalhoz érnek.


Lezárták pénteken a londoni hatóságok a múlt héten elhunyt II. Erzsébet királynő ravatalához vezető sort a hatalmasra duzzadt tömeg miatt. Becslések szerint jelenleg több mint fél napig tart, mire a sor végén állók a ravatalhoz érnek.

A búcsúztatási rendezvények összehangolásáért felelős brit kulturális, sport- és médiaügyi minisztérium pénteken késő délelőtt közölte, hogy legalább hat órán át nem lehet beállni a ravatal előtti sorba, mert a kelet-londoni Southwark Park, ahol a sor számára előre kijelölt útvonal véget ér, teljesen megtelt.

II. Erzsébet királynőt hosszas betegeskedés után, életének 97., uralkodásának 71. évében, múlt csütörtökön érte a halál Balmoralban, a királyi család nyári skóciai rezidenciáján.

Halálának pillanata óta elsőszülött fia, Károly volt trónörökös a brit uralkodó III. Károly néven.

A néhai királynő koporsóját szerda este ravatalozták fel a londoni parlament legősibb épületében, az 1097-ben épült Westminster Hallban.

A ravatalozóhelyiség hétfő hajnalig látogatható, és a várakozások szerint addig legalább 400 ezren keresik fel II. Erzsébet királynő ravatalát.

A brit kulturális, sport- és médiaügyi minisztérium létrehozott a YouTube videómegosztó portálon egy külön csatornát, amely élőben, valós időben jelzi a sor mindenkori hosszát.

A csatorna – amely a "Her Majesty The Queen's Lying-in-State / Queue Tracker" címen kereshető fel – pénteken azt mutatta, hogy a sor hozzávetőleg 8 kilométer hosszú, és a világhírű Tower híd déli hídfőjén is messze túlnyúlik, elérve az előre kijelölt végpontot, a kelet-londoni Southwark Parkot.

A tárca pénteki becslése szerint azoknak, akik jelenleg a sor végén állnak, legalább 14 órába telik, mire a ravatalhoz érnek.

A minisztérium közölte, hogy a Southwark Parkban kialakított várakozási terület megtelt, és további intézkedésig - de legalább hat órán keresztül – nem lehet beállni a sorba.

A közleményben a minisztérium kérte, hogy a sor újbóli megnyitásáig senki ne kísérelje meg a bejutást a park kijelölt területére.

A búcsúszertartás szeptember 19-én, jövő hétfőn lesz a Westminster Hallhoz közeli Westminster-apátságban, az angol-brit monarchia ősi londoni koronázó templomában, kétezer meghívott vendég, köztük külföldi állam- és kormányfők jelenlétében. Több európai monarchia uralkodói is jelezték, hogy részt vesznek a szertartáson.

A néhai uralkodó koporsóját hétfő este a királyi család legnagyobb és legősibb rezidenciája, a Londontól 25 kilométerre nyugatra emelkedő, csaknem ezeréves windsori kastély kápolnájában helyezik végső nyugalomra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyarország kivételével minden EU-ország aláírta az újvidéki tragédia évfordulós részvétnyilatkozatát
A közlemény többek között a békés gyülekezés és a sajtószabadság tiszteletét hangsúlyozza, és az erőszak kerülésére szólít fel. Az aláírók között Ausztriától Spanyolországig sorakoznak az országok.


Az EU szerbiai delegációja a honlapján közzétett közleményben ismét együttérzését fejezte ki az egy évvel ezelőtti újvidéki állomásomlás áldozatainak családjai és szerettei felé, vette észre a Telex.

„Az alapvető jogok és értékek tiszteletben tartása, beleértve a békés gyülekezés szabadságát és a sajtószabadságot, az EU alapvető értékei, amelyeket mindenkinek védelmeznie kell és fenn kell tartania. Mindenkit arra kérünk, hogy tanúsítson önmérsékletet, enyhítse a feszültséget és kerülje az erőszakot” – áll a közleményben.

A közleményt az alábbi országok írták alá: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.

Az aláírók között az összes uniós ország szerepel Magyarország kivételével.

A közleménnyel kapcsolatban a Telex megkereste a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, hogy miért hiányzik a magyar aláírás a listáról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Szűkszavúan reagált a külügyminisztérium a szerb határon vegzált, majd visszafordított magyarok ügyében
A minisztérium csak hivatalos bejelentésre ígér lépést. A diákok szerint eszközeiket elvették és papírt kaptak, hogy „nemzetbiztonsági fenyegetést” jelentenek.


Megszólalt a Külügyminisztérium a szerb határon feltartóztatott magyar diákok ügyében. A tárca szerint eddig nem érkezett hozzájuk bejelentés magyar állampolgároktól, és ha bárki jelzi az esetet, lépnek.

„Sem a szabadkai főkonzulátusunkra, sem a belgrádi nagykövetségünkre, illetve a Külügyminisztériumhoz sem érkezett semmilyen panaszbejelentés magyar állampolgárok részéről. A szerb hatóságok szintén nem tettek bejelentést az irányunkba.”

„Amennyiben bejelentés érkezik bármely fél részéről, természetesen megtesszük a szükséges lépéseket” – közölte Paczolay Máté külügyi szóvivő a 24.hu kérdésre.

A minisztériumi reakció előzménye, hogy magyar diákokat péntek délután és szombat hajnalban feltartóztattak, többeket pedig visszafordítottak a szerb határon. A fiatalok az éppen egy éve történt újvidéki vonatkatasztrófa miatt szervezett csendes megemlékezéshez csatlakoztak volna.

A Hallgatói Szakszervezet szervezője, Horváth Anna elmondta: a határőrök indoklás nélkül, hosszú procedúra után sem engedték be a csoportokat, és több eszközt – például walkie-talkie-kat, matricákat, kitűzőket – elvettek. Beszámolója szerint mindannyian kaptak egy dokumentumot arról, hogy a szerb állam szerint nemzetbiztonsági fenyegetést jelentenek, a határon mintegy három órát várakoztatták őket, két lányt fehérneműre vetkőztettek, és egy busz utasainak az összes telefonszámát felírták azzal az indokkal, hogy így átengedik őket.

A diákok bejelentése szerint ma Szerbia történetének legnagyobb megemlékező találkozóját tartják. A tragédia 16 áldozatot követelt, és egy éve tartó társadalmi-politikai válsághoz vezetett.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Lázár kijelentése után az osztrák Szabadságpárt tisztázni akarja, van-e kapcsolat a TISZA és a Strabag között
Az FPÖ parlamenti kérdéseket nyújt be az osztrák külügyminiszternek címezve a Strabag, a NEOS, az uniós szervek és a magyar ellenzék közötti összes kapcsolat, találkozó és információáramlás nyilvánosságra hozataláról.


Az osztrák Szabadságpárt (FPÖ) felveti az ország parlamentjében azt a kérdést, hogy az Új Ausztria és Liberális Fórum (NEOS) nevű osztrák liberális párt, valamint a hozzá köthető üzleti körök – köztük a Strabag építőipari vállalat és annak tulajdonosa, Hans Peter Haselsteiner támogatták-e a TISZA Pártot – derül ki abból a közleményből, amelyet az FPÖ főtitkára, Christian Hafenecker tett közzé szombaton Bécsben.

Az MTI beszámolója szerint a főtitkár emlékeztetett Lázár János építési és közlekedési miniszter Strabagra vonatkozó megjegyzésére, miszerint:

„Pontosan tudjuk, hogy a TISZA Pártot pénzzel és közvélemény-kutatások megrendelésével támogatják”.

Ahogy megírtuk, a TISZA Párt cáfolta a miniszter állításait, azt közölték, hogy a párt sem állami, sem külföldi, sem céges támogatásban nem részesül. Azt is írták válaszul:

„Lázár János lop, csal, rombol, és akkor is hazudik, amikor kérdez.”

A Strabag szintén cáfolt: „Leszögezzük, hogy vállalatunk nem finanszíroz semmilyen politikai pártot Magyarországon, nem készít és nem támogat semmilyen közvélemény-kutatást, valamint nem áll semmilyen kapcsolatban a TISZA Párttal.”

Az FPÖ-t azonban ez nem nyugtatta meg, a bécsi parlamentben szeretnék tisztázni a TISZA és a liberális NEOS feltételezett kapcsolatait

„Ha egy osztrák nagyvállalkozó, aki évek óta a NEOS fő finanszírozójának számít, aktívan beavatkozik egy szomszédos ország választási kampányába, az első osztályú esete egy külpolitikai időzített bombának”

– fogalmazott a párt főtitkára.

Szerinte Beate Meinl-Reisinger külügyminiszternek – akinek pártja, a NEOS „szorosan kötődik Haselsteiner hálózatához” – haladéktalanul tisztáznia kell, mit tud ezekről a fejleményekről, és a minisztériuma vagy EU-közeli szervezetek valamilyen formában érintettek voltak-e az ügyben.

„Ausztriában állandó hisztéria övezi az állítólagos orosz befolyás kérdését, de közben szemet hunynak akkor, ha egy NEOS-főtámogató által vezetett osztrák cég maga próbál politikai befolyást gyakorolni Magyarországon. Úgy tűnik, a felháborodás csak addig tart, amíg azt a politikai érdekek megkívánják” – írta a főtitkár.

A politikus szerint a NEOS „Brüsszel és Kijev politikai irányvonalát képviseli”, ezért jogosnak nevezte a feltevést, hogy az EU-hoz vagy Ukrajnához köthető struktúrák is érintettek lehetnek az ügyben.

„Végső soron egy szuverén uniós tagállam politikai viszonyainak befolyásolási kísérletéről lehet szó”

– fogalmazott Christian Hafenecker.

Közölte, hogy az FPÖ parlamenti kérdéseket nyújt be a külügyminiszternek címezve a Strabag, a NEOS, az uniós szervek és a magyar ellenzék közötti összes kapcsolat, találkozó és információáramlás nyilvánosságra hozataláról.„Ausztria külpolitikája nem válhat a liberális hatalmi kartellek játszóterévé” – szögezte le.

A főtitkár kijelentette: Ausztria nem válhat a pártpolitikai befolyás exportőrévé, miközben „ugyanazok a körök itthon minden feltételezett »külföldi befolyás« miatt pánikba esnek. Ezt nevezik kettős mércének, és Meinl-Reisinger ennek a legjobb példája” – mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Azonnal nézd meg, nyertél-e! Itt vannak az ötöslottó nyerőszámai
Szépen, sorban mutatjuk a számokat, ráadásul emelkedő sorrendben. Annyit előre elárulunk, hogy a nyerőszámok között ott van az élet értelme.


Az év 44. hetében is kisorsolták az ötöslottó nyerőszámait. Ezek 2025. november 1-jén a következők voltak:

  • 11 (tizenegy)
  • 20 (húsz)
  • 29 (huszonkilenc)
  • 42 (negyvenkettő, azaz az élet értelme)
  • 55 (ötvenöt).
A címet elspoilerezve: nem, biztosan nem nyertél, mert öttalálatos szelvény nem volt.

Négytalálatos viszont igen, nem is egy, hanem mindjárt 21 darab: a szelvények tulajdonosai egyenként 2 135 390 forintot nyertek. A 2521 darab háromtalálatos 18 725, a 67076 kéttalálatos pedig 2 640 forintot tehet zsebre.

A jokerszám a 848374 volt.

Jövő héten a várható főnyeremény már eléri a bűvös egymilliárd forintot. A joker főnyereménye pedig – e heti nyeremény hiányában – 100 millió forint lesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk