HÍREK
A Rovatból

Kétperces csend, himnusz és siratóének – ez fog történni II. Erzsébet temetésén percről percre

70 évnyi uralkodás után végső nyugalomra tér az Egyesült Királyság királynője, II. Erzsébet.

Link másolása

II. Erzsébet királynő végső nyugalomra tér hétfőn. Ravatalánál kilométeres sorban tolonganak az emberek, hogy leróják kegyeletüket. A temetés napján Erzsébet végre újra egyesülhet férjével, Fülöp herceggel - szúrta ki a Sun.

A négy napos ravatal után bezárulnak a Westminster Hall ajtajai, hogy előkészítsék a közel 2000 főre szóló temetési szertartást.

A temetés 11 órakor kezdődik a Westminster-apátságban, majd délben ér véget, amelyet az Egyesült Királyságban kétperces csenddel és a nemzeti himnusszal ünnepelnek.

Ezután a koporsót Windsorba viszik, ahol a Szent György-kápolna királyi kriptájába helyezik. Erzsébetet végül a VI. György király emlékkápolnában temetik el, a tavaly elhunyt férje, Fülöp herceg mellé.

Íme, ez fog történni percről percre a szertartás napján:

6:30: A Westminster Hall ajtajai bezárulnak, befejeződik Erzsébet nyilvános ravatalozása.

8:00: A Westminster-apátság megnyílik a 2000 fős gyülekezet előtt, amelybe a világ vezetői és a külföldi királyi méltóságok is bekapcsolódnak majd.

10:35: A királynő első zászlóaljának, a Grenadier Gárdának egy hordozócsapata leemeli a koporsót a Westminster Hallban lévő ravatalról, és körmenetben a Királyi Haditengerészet állami lövegkocsijához viszi, amely az északi kapu előtt áll majd.

10:44: A 138 királyi tengerészgyalogos által vontatott ágyús kocsi a New Palace Yardról a Parlament téren, a Broad Sanctuaryn és a Szentélyen keresztül a Westminster apátságba indul.

Károly király és a királyi család tagjai, köztük Edward herceg, András herceg, Anna hercegnő, Vilmos herceg és Harry herceg gyalog követik majd.

10:52: A menet megérkezik a Westminster-apátság nyugati kapujához, ahol a koporsót leemelik a lövegkocsiról, és a gyászszertartásra készen behozzák.

11:00: A Westminster káptalanjának feje által vezetett szertartás megkezdődik. Liz Truss miniszterelnök és a Nemzetközösség főtitkára mond beszédet.

11:55: Az utolsó tiszteletadás is elhangzik, majd kétperces csend következik az apátságban és az egész Egyesült Királyságban.

12:00: Az állami temetési szertartás a virrasztással, a nemzeti himnusszal és a királynő fúvósai által játszott siratóénekkel ér véget. Ezután a koporsóvivő csoport leemeli a koporsót a ravatalról, és a Nagy Nyugati Ajtón át a Nyugati Kapun kívül felállított állami lövegkocsihoz vonul. Károly király és a királyné, a walesi herceg és hercegnő, valamint más királyi személyek gyalog követik a koporsót.

12:15: A menet a Kanadai Királyi Lovasrendőrség és az NHS személyzetének tagjai vezetésével elindul a Wellington Arch felé. A Hyde Parkban a Királyi Lovastüzérség (The King's Troop) ágyúit lövik el, a Big Ben pedig a menet alatt harangozni fog.

13:00: A Wellington Arch-hoz érve a koporsót átemelik a halottaskocsiba, amely megkezdi útját Windsorba. Amikor a halottaskocsi elindul, a menet királyi tisztelgésbe kezd, és felcsendül a nemzeti himnusz.

15:06: Az állami halottaskocsi megközelíti a Shaw Farm kapuját a windsori Albert Roadon, és elfoglalja helyét a menet elején.

15:10: A menet a windsori kastély Szent György kápolnája felé veszi az irányt.

15:20: A főkormányzók és a birodalmi miniszterelnökök megérkeznek, és a templomban a helyükre kísérik őket. Összesen 800 ember, köztük a királynő háztartásának tagjai és a windsori birtok személyzete vesz részt a szertartáson.

15:25: A körmeneten kívüli királyi családtagok megérkeznek a kápolnába, és a helyükre kísérik őket.

Az útvonalon a fegyveres erők vonulnak végig, és a Királyi Lövészcsapat (The King's Troop, Royal Horse Artillery) a keleti oldelról percenként lövéseket ad le. A Sebastopol harang megszólal.

15:53: A menet megáll a Szent György kápolna nyugati lépcsőjének aljánál, a Patkó-kerengőben, ahol a koporsóvivő csapat leemeli a koporsót a halottaskocsiról, és felviszi a nyugati lépcsőn.

16:00: A búcsúztató szertartás akkor kezdődik, amikor a koporsós menet belép a kápolnába. A szertartást a windsori dékán vezeti. Imát mond a sandringhami rektor, a Crathie Kirk lelkésze és a Windsor Great Park lelkésze.

Az utolsó himnusz előtt a koronaékszerész leveszi a koporsóról a koronát, a gömböt és a jogart, és a tárnokmester és a fegyverhordozó őrmesterek segítségével átadja a dékánnak, aki az oltárra helyezi őket.

Az utolsó himnusz végén a király a koporsóra helyezi a királynő tábori zászlaját, a Grenadier Gárda tábori színét, amelynek ő volt a vezérezredese.

Ugyanekkor a kamarás a hagyományoknak megfelelően megtöri a hivatali pálcáját, és a koporsóra helyezi. A koporsót leeresztik a királyi sírhelyre, miközben a canterburyi érsek áldást mond, és a királynő fúvósa siratót játszik.

A szertartás végén a király és a királyi család tagjai a Galilei tornácról indulnak a windsori kastélyba.

19:30: A király és a királyi család tagjai részvételével zártkörű temetési szertartást tart a windsori dékán.

Őfelségét néhai férje, Edinburgh hercege mellé temetik a VI. György király emlékkápolnában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Megtelt a Széchenyi tér Magyar Péter pécsi fórumán – fotók
A Búza térről sétáltak át a résztvevők a Széchenyi térre, ahol a politikus a szokásos nemzeti színre festett furgon platójáról beszélt. Baranya megyében folytatta az országjárását, ahol péntekre egy újabb budapesti demonstrációt hirdetett meg.

Link másolása

Pécsen folytatódott Magyar Péter országjárása, kedden délutána Széchenyi téren tartott a beszédet a politikus.

Itt egy újabb demonstrációt jelentett be, a belügyminisztérium épülete elé péntekre. Mindezt azután, hogy elmondása szerint, a város felé jövet olvasta a hírt, hogy előzetes letartóztatásba helyezték egy fővárosi gyermekotthon munkatársát, miután többek ellen szexuális abúzust követett el.

Azt is elmondta, hogy átfogó gyermekvédelmi reformot hirdet, hogy ne történhessen meg még egyszer az, mint előzőleg a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthonban.

„Megvédjük a gyermekeinket egy olyan kormánytól, ami kereszténynek hazudja magát, de két és fél hónap alatt arra nem volt képes, hogy bocsánatot kérjen az áldozatoktól. Kitüntette a gyanúsítottat, kegyelmet adott az elítéltnek, és nem kért bocsánatot, helyette álságos alaptörvény-módosítást ígérget, miközben újra és újra megtörténik a szörnyűség az intézmények falai közt”

- mondta a pécsi fórumon.

Magyar szerda délelőtt több fotót is megosztott a Facebook-oldalán a keddi eseményről, amelyeken látszik, mennyien voltak a pécsi Széchenyi téren. A politikus itt is a korábbi tüntetésekről ismerős, nemzeti színekkel lefújt furgonról beszélt az érdeklődőknek.

A szerdai bejegyzésben a fotók mellé azt írta:

„Köszönjük Pécs, Köszönjük Baranya!”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Megvan Balog Zoltán utódja a református egyházban, Steinbach József lett a zsinat lelkészi elnöke
Pásztor Dániel tiszáninneni püspök marad a lelkészi alelnök. Balog lemondását tudomásul vették, elismerték az egyházért végzett szolgálatát.

Link másolása

Steinbach József dunántúli püspököt választotta meg a Magyarországi Református Egyház zsinat lelkészi elnöknek.

Az egyház szerdai közleménye szerint Pásztor Dániel tiszáninneni püspök marad a lelkészi alelnök. Balog Zoltán püspök Zsinat lelkészi elnöki tisztségéről való lemondását pedig határozatok keretében vette tudomásul a Zsinat.

Azt is hozzátették, hogy Balog Zoltán áhítatát, valamint a megalakulást és a tárgysorozat ismertetését követően zárt körben folytatódott a Zsinat tavaszi ülésszaka.

„Az egybegyűltek határozat keretében tudomásul vették Balog Zoltán püspök Zsinat lelkészi elnöki tisztségről való lemondását, valamint ismerték el az egyházért végzett szolgálatát”

- írják.

Ezután egyhangúlag Steinbach József dunántúli püspököt választották meg a Zsinat lelkészi elnökének. Balog Zoltán lemondása után ideiglenesen Pásztor Dániel alelnök látta el az elnöki teendőket. Steinbach József megválasztása mellett a tiszáninneni püspök marad a Zsinat lelkészi alelnöke a ciklus végéig.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Benzinár: dinamikus árplafon jöhet a miniszter szerint
A mai kormányülésen döntés születik arról, szüksgszerű-e a beavatkozni a piaci folyamatokba, ha a régiós átlagárhoz képest a hazai kutakon drágábban adják az üzemanyagot.

Link másolása

Lantos Csaba energiaügyi miniszter a Della podcastben arról beszélt, ha szükség is lesz árplafonra, az dinamikus lesz - írja a 444.

A miniszter szerint a kutak nem egy meghatározott időszakra, rögzített áron - mint korábban a 480 forintos benzin literár - adhatják az üzemanyagot, hanem a régiós átlaghoz viszulva alakulhat az ármeghatározás.

A podcastből egyebek mellett kiderül még az is, hogy

  • „picike felárral” vesszük az orosz gázt,
  • az állami beruházások halasztása nem érinti az energetikai célú projekteket, valamint biztosított a korszerűsítési pályázatok forrásigénye,
  • Donald Trump győzelme esetén közelebb kerülhetünk a békéhez,
  • és a kormány csak az év végén nyújtja be a 2025-ös költségvetést az Országgyűlésnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„A Kúria szerint kötelesség az élet” – elutasították Karsai Dániel népszavazási kezdeményezését
Az alkotmányjogász szerint a döntés értelmében kötelesség az élet, annak ellenére is, ha az csak értelmetlen szenvedés. Éppen ezért a Kúria döntése ellen alkotmányjogi panaszt fog előterjeszteni.

Link másolása

Karsai Dániel alkotmányjogász népszavazást kezdeményezett azon halálos betegek ügyében, akik "állapotuk miatt elviselhetetlen, az emberi méltósággal összeegyeztethetetlen szenvedést élnek át, legalább haláluk idejét és módját méltósággal választhassák meg."

Az alkotmányjogász posztjában arról is beszámolt, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) arra hivatkozott hogy az élethez való jog sérthetetlen, ezért úgy ítélték meg, hogy nem bocsátható népszavazásra az ilyesféle kérdés. Karsai ugyan nem hagyta annyiban a dolgot, ugyanis a döntés ellen felülvizsgálati kérelemmel élt, de a legmagasabb szintű bíróság helybenhagyta az NVB döntését.

A közzétett döntés szerint az emberi élet és méltóság oszthatatlan egysége miatt nem képzelhető el olyan szabályozás, ami az Alaptörvény módosítása nélkül biztosíthatná a népszavazás alapján megalkotandó törvény érvényesülését. A Kúria szerint az élethez való jog abszolút jog. Ezért még az emberi méltóság védelme sem törheti át. Más szavakkal kifejezve: a Kúria kötelességé tette az életet. Még azok számára is, akiknek az élete csak értelmetlen szenvedés halálos betegségük miatt.

- írta közösségi oldalán Karsai Dániel.

Karsai bejelentette, hogy a Kúria döntése ellen hamarosan alkotmányjogi panaszt fog előterjeszteni.

Link másolása
KÖVESS MINKET: