HÍREK
A Rovatból

Kétperces csend, himnusz és siratóének – ez fog történni II. Erzsébet temetésén percről percre

70 évnyi uralkodás után végső nyugalomra tér az Egyesült Királyság királynője, II. Erzsébet.


II. Erzsébet királynő végső nyugalomra tér hétfőn. Ravatalánál kilométeres sorban tolonganak az emberek, hogy leróják kegyeletüket. A temetés napján Erzsébet végre újra egyesülhet férjével, Fülöp herceggel - szúrta ki a Sun.

A négy napos ravatal után bezárulnak a Westminster Hall ajtajai, hogy előkészítsék a közel 2000 főre szóló temetési szertartást.

A temetés 11 órakor kezdődik a Westminster-apátságban, majd délben ér véget, amelyet az Egyesült Királyságban kétperces csenddel és a nemzeti himnusszal ünnepelnek.

Ezután a koporsót Windsorba viszik, ahol a Szent György-kápolna királyi kriptájába helyezik. Erzsébetet végül a VI. György király emlékkápolnában temetik el, a tavaly elhunyt férje, Fülöp herceg mellé.

Íme, ez fog történni percről percre a szertartás napján:

6:30: A Westminster Hall ajtajai bezárulnak, befejeződik Erzsébet nyilvános ravatalozása.

8:00: A Westminster-apátság megnyílik a 2000 fős gyülekezet előtt, amelybe a világ vezetői és a külföldi királyi méltóságok is bekapcsolódnak majd.

10:35: A királynő első zászlóaljának, a Grenadier Gárdának egy hordozócsapata leemeli a koporsót a Westminster Hallban lévő ravatalról, és körmenetben a Királyi Haditengerészet állami lövegkocsijához viszi, amely az északi kapu előtt áll majd.

10:44: A 138 királyi tengerészgyalogos által vontatott ágyús kocsi a New Palace Yardról a Parlament téren, a Broad Sanctuaryn és a Szentélyen keresztül a Westminster apátságba indul.

Károly király és a királyi család tagjai, köztük Edward herceg, András herceg, Anna hercegnő, Vilmos herceg és Harry herceg gyalog követik majd.

10:52: A menet megérkezik a Westminster-apátság nyugati kapujához, ahol a koporsót leemelik a lövegkocsiról, és a gyászszertartásra készen behozzák.

11:00: A Westminster káptalanjának feje által vezetett szertartás megkezdődik. Liz Truss miniszterelnök és a Nemzetközösség főtitkára mond beszédet.

11:55: Az utolsó tiszteletadás is elhangzik, majd kétperces csend következik az apátságban és az egész Egyesült Királyságban.

12:00: Az állami temetési szertartás a virrasztással, a nemzeti himnusszal és a királynő fúvósai által játszott siratóénekkel ér véget. Ezután a koporsóvivő csoport leemeli a koporsót a ravatalról, és a Nagy Nyugati Ajtón át a Nyugati Kapun kívül felállított állami lövegkocsihoz vonul. Károly király és a királyné, a walesi herceg és hercegnő, valamint más királyi személyek gyalog követik a koporsót.

12:15: A menet a Kanadai Királyi Lovasrendőrség és az NHS személyzetének tagjai vezetésével elindul a Wellington Arch felé. A Hyde Parkban a Királyi Lovastüzérség (The King's Troop) ágyúit lövik el, a Big Ben pedig a menet alatt harangozni fog.

13:00: A Wellington Arch-hoz érve a koporsót átemelik a halottaskocsiba, amely megkezdi útját Windsorba. Amikor a halottaskocsi elindul, a menet királyi tisztelgésbe kezd, és felcsendül a nemzeti himnusz.

15:06: Az állami halottaskocsi megközelíti a Shaw Farm kapuját a windsori Albert Roadon, és elfoglalja helyét a menet elején.

15:10: A menet a windsori kastély Szent György kápolnája felé veszi az irányt.

15:20: A főkormányzók és a birodalmi miniszterelnökök megérkeznek, és a templomban a helyükre kísérik őket. Összesen 800 ember, köztük a királynő háztartásának tagjai és a windsori birtok személyzete vesz részt a szertartáson.

15:25: A körmeneten kívüli királyi családtagok megérkeznek a kápolnába, és a helyükre kísérik őket.

Az útvonalon a fegyveres erők vonulnak végig, és a Királyi Lövészcsapat (The King's Troop, Royal Horse Artillery) a keleti oldelról percenként lövéseket ad le. A Sebastopol harang megszólal.

15:53: A menet megáll a Szent György kápolna nyugati lépcsőjének aljánál, a Patkó-kerengőben, ahol a koporsóvivő csapat leemeli a koporsót a halottaskocsiról, és felviszi a nyugati lépcsőn.

16:00: A búcsúztató szertartás akkor kezdődik, amikor a koporsós menet belép a kápolnába. A szertartást a windsori dékán vezeti. Imát mond a sandringhami rektor, a Crathie Kirk lelkésze és a Windsor Great Park lelkésze.

Az utolsó himnusz előtt a koronaékszerész leveszi a koporsóról a koronát, a gömböt és a jogart, és a tárnokmester és a fegyverhordozó őrmesterek segítségével átadja a dékánnak, aki az oltárra helyezi őket.

Az utolsó himnusz végén a király a koporsóra helyezi a királynő tábori zászlaját, a Grenadier Gárda tábori színét, amelynek ő volt a vezérezredese.

Ugyanekkor a kamarás a hagyományoknak megfelelően megtöri a hivatali pálcáját, és a koporsóra helyezi. A koporsót leeresztik a királyi sírhelyre, miközben a canterburyi érsek áldást mond, és a királynő fúvósa siratót játszik.

A szertartás végén a király és a királyi család tagjai a Galilei tornácról indulnak a windsori kastélyba.

19:30: A király és a királyi család tagjai részvételével zártkörű temetési szertartást tart a windsori dékán.

Őfelségét néhai férje, Edinburgh hercege mellé temetik a VI. György király emlékkápolnában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter a romániai elnökválasztásról: Lecsapott az Orbán-átok
Árulás és bukás: Orbán a neved – tette hozzá a Tisza Párt elnöke, miután elbukott a szélsőjobb jelöltje a szomszédos ország voksolásán.


Ahogy vasárnap este mi is megírtuk, a vártnál nagyobb előnnyel, viszonylag simán nyerte Nicușor Dan a romániai elnökválasztást. A centrista, Európa-párti jelölt elsősorban Székelyföldön vert nagyot a szélsőjobb jelöltjére, az Orbán Viktor által is támogatott George Simionra.

Az éppen Nagyváradra gyalogló Magyar Péter is kommentálta a választás eredményét. Mint Facebook-bejegyzésében írta:

„Lecsapott az Orbán-átok. A magyargyűlölő román elnökjelölt csúfos vereséget szenvedett.”

Hozzátette: „A magyar miniszterelnök alig egy hete szembeköpte és elárulta az erdélyi magyar testvéreinket. Orbán azt a nyíltan magyargyűlölő Simiont támogatta, aki 2019-ben magyar sírokon ugrált és összetörte az uzvölgyi temető székelykapuját.”

„Árulás és bukás: Orbán a neved”

– írta a Tisza Párt elnöke.

Megjegyezte azt is: „Együtt örülünk az erdélyi magyarsággal. Jövő szombaton érkezik Nagyváradra az egymillió lépés a békéért és a nemzeti összefogásért menet.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
„Nem tagadom, sírtam, de itt a legkeményebb férfi is sír” – 80 milliós óvadékkal szabadult az egykori rendőrségi szóvivő
Suha György azt állítja, koncepciós eljárás áldozata lett. A börtönben nyelvet tanított, és azt mondja, a rabok politikai fogolyként tisztelték.


Suha György 13 hónap után térhetett haza a családjához. Az egykori rendőrségi szóvivő és diplomata 80 millió forintos óvadékkal szabadult a börtönből, ahol angolt tanított, nyelveket tanult és fordított. Mint mondta, a Venyige utcai intézetben a rabok politikai fogolyként tekintettek rá, és ennek megfelelően tisztelték is.

„Nemcsak a napokat, az órákat is számoltam. Nem tagadom, sírtam, de itt a legkeményebb férfi is sír”

– mondta a Blikknek adott interjúban. Egy ideig magánzárkában volt, máskor az óbudai önkormányzat korrupciós ügyének gyanúsítottjaival osztozott a cellán. Elmondása szerint az őrök többsége emberségesen viselkedett, de maga a rendszer és a körülmények szerinte rettenetesek voltak.

Suha azt állítja, hogy egyetlen ember – B. János – vallomása alapján indult ellene az eljárás. B. János Burundi képviseletében dolgozott Bécsben, és Sierra Leonét képviselte konzulként Magyarországon. Suha szerint ez ellentétes volt a nemzetközi diplomáciai elvekkel, és mivel neki kellett közölnie a visszahívását, emiatt került célkeresztbe.

„Úgy tudom, az amerikaiak dolgoztak rá, mert kiderült, szlovén és német polgároknak kínált pénzért konzuli mentességet” – mondta Suha. Hozzátette, hogy B. Jánost végül Ausztriából hozták Magyarországra az amerikai és a magyar hírszerzés közreműködésével.

Suha úgy tudja, B. János vádalkut kötött, és az ő neve is bekerülhetett ebbe. A Blikk információi szerint a diplomata ezzel négy évre csökkentette büntetését, amelyből egy évet már letöltött, és még egy évet kell rács mögött töltenie, mielőtt kedvezménnyel szabadulhat.

A Központi Nyomozó Főügyészség szerint Suha közreműködött diplomata konzuli címek kijárásában, és pénzt is elfogadott ezért. A hatóság befolyással üzérkedéssel és vesztegetéssel gyanúsítja, ami kettőtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

„Nyolc pontban gyanúsítottak meg, nyolc tanút hallgattak meg, de senki nem tudott semmit a vádpontokról, nincs bizonyíték, sem tárgyi, sem személyi” – mondta. Állítása szerint az első fél évben senki nem szólt hozzá, és abban bíztak, hogy előbb-utóbb megtörik.

„A vádhatóság olyan, hogy végigviszi, amit kitalált, majd a bíróság a tárgyaláson mérlegeli, melyik bizonyíték értékelhető, de amíg odáig jut az ügy, az ügyészség feltételezése a mérvadó” – tette hozzá.

Suha szerint soha nem volt korrupt, és minden vádat visszautasít.

„Soha nem az voltam, aki átmegy a falon, világéletemben tiszteltem a törvényt, hűségesen szolgáltam a hazámat rendőrségi köztisztviselőként és később diplomataként is”

– nyilatkozta.

Korábban Afrika-szakértőként dolgozott tiszteletbeli konzulként, majd a Külgazdasági és Külügyminisztérium munkatársa lett Szijjártó Péter alatt. Bár korábban azt mondta, hogy letartóztatásának hátterében a kormány csádi katonai missziójával kapcsolatos kritikája is állhat, erről most nem beszélt.

Mint mondta, nincs benne harag.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Diplomáciai nagyüzem a Vatikánban: Zelenszkij találkozott a pápával és az amerikai külügyminiszterrel is
Zelenszkij különleges ajándékot vitt a katolikus egyházfőnek, akit meghívott Kijevbe. Marco Rubióval pedig az amerikai béketervről beszéltek, az utóbbi örült annak, hogy a törökországi orosz–ukrán tárgyalásokon sikerült megállapodni a fogolycseréről.


Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és felesége, Olena Zelenszka vasárnap találkozott XIV. Leó pápával a Vatikánban. A megbeszélés középpontjában az ukrajnai béketeremtési erőfeszítések álltak. A Szentszék közleménye szerint erről szólt a beszélgetés.

Zelenszkij különleges ajándékot vitt a katolikus egyházfőnek. Egy olyan ikont adott át neki, amely a karjaiban a gyermek Jézust tartó Szent Máriát ábrázolja. Ezzel kapcsolatban így fogalmazott: „Ez a legerősebb jelzése annak, hogy az emberek még háborúban is időt találnak arra, hogy másokkal törődjenek.”

Az ukrán elnök már korábban, május 12-én telefonon is meghívta a pápát Kijevbe. Most személyesen is megismételte a meghívást. A pápa megköszönte Zelenszkijnek, hogy részt vett a beiktatási misén. Zelenszkij pedig azt köszönte meg, amit a mise során az igazságos békéről mondott.

A szertartáson jelen volt az Egyesült Államok alelnöke, J. D. Vance is. A Szent Péter téren kezet fogott Zelenszkijjel. Ez volt az első találkozásuk azóta, hogy februárban összeszólalkoztak a Fehér Házban.

Magyarországot Sulyok Tamás köztársasági elnök képviselte a szentmisén. A Sándor-palota közleménye szerint meghívta a pápát Magyarországra.

Zelenszkij több diplomáciai tárgyaláson is részt vett Rómában. Vasárnap találkozott Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel is. Ezt Tammy Bruce külügyi szóvivő egy interjúban megerősítette. Rubio előző nap telefonon beszélt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. Közösségi oldalán annyit írt: „a halált és a pusztítást meg kell állítani”.

Az amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „erős béketervet” terjesztett a háborús felek elé, és örült annak, hogy a törökországi orosz–ukrán tárgyalásokon sikerült megállapodni a fogolycseréről. Hozzátette: „Ne hagyjuk ki ezt a lehetőséget!”

Rubio más politikusokkal is tárgyalt Rómában. Találkozott Antonio Tajani olasz külügyminiszterrel, Pietro Parolin bíborossal, a Vatikán külügyi vezetőjével, valamint Matteo Zuppi bíborossal, aki a Vatikán Ukrajnáért felelős megbízottja.

Marco Rubio J. D. Vance alelnök oldalán érkezett az olasz fővárosba, ahol közösen vettek részt XIV. Leó pápa beiktatási szentmiséjén.

Tammy Bruce külügyi szóvivő a Fox News-nak adott interjúban azt mondta, hogy a jelenlegi diplomáciai tárgyalásoknak különösen nagy a tétjük. Kiemelte, hogy hétfőre fontos telefonhívások várhatók Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között, valamint Trump és Zelenszkij között. „A holnapi kulcsnap lesz” – mondta.

Bruce szerint Donald Trump azt fogja közvetíteni Putyinnak, hogy a háborút meg kell állítani, nem folytatódhat még hónapokon és éveken keresztül. Hozzátette: az elnök több eszközzel is rendelkezik ahhoz, hogy a háború befejezését „kikényszerítse”.

Donald Trump a közösségi oldalán jelentette be, hogy hétfőn, washingtoni idő szerint délelőtt 10 órakor – vagyis magyar idő szerint délután 16 órakor – telefonon beszél Vlagyimir Putyinnal, utána pedig Zelenszkijjel, illetve több NATO-tagország vezetőjével is.

A Truth Socialon azt is közölte, hogy a megbeszélések során a háború lezárása mellett kereskedelmi ügyekről is tárgyalni akar az orosz államfővel. Úgy fogalmazott: „Remélhetőleg produktív nap lesz, létrejön egy tűzszünet.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hodász András: Rosszul viselem a diktatúrát! – videón a nagytakarítási törvény elleni tüntetés
Hodász András, Lengyel Tamás, Pankotai Lili és sok fiatal is felszólalt a Kossuth téren tartott demonstráción, ami a kormány úgynevezett átláthatósági törvénye ellen tiltakoztak.


Hodász András arról beszélt, hogy a Fidesz a korábbi önmagát megtagadva most vörös szőnyegen engedi vissza a kommunizmust. Egy Facebook-beszélgetésben azt mondta, diktatúrában élünk, mire az ismerőse úgy reagált: „dehát nincsnen a fekete autó”. A volt katolikus pap szerint

„Ez a törvénytervezet a fekete autó!”

Pankotai Lili a Szuverenitásvédelmi Hivatalt új ÁVH.-nak nevezte. Szerinte ez nem védelem, hanem uralom. „Ez az új Rákosi-korszak.”

„Listázzatok nyugodtan, ez is csak olaj a tűzre!” - tette még hozzá.

Lengyel Tamás színész azt mondta, a tömeg képes változtatni. Fontos, hogy mindenki minden nap minden órájában beszéljen a környezetének az ország kifosztásáról, ossza meg a véleményét másokkal, és 1 százalékával támogassa a független médiumokat, civil szervezeteket, „mert most még lehet.”

VIDEÓ: A tüntetés 3 percben


Link másolása
KÖVESS MINKET: