FELFEDEZŐ
A Rovatból

Milliárdosok figyelmébe: megnyílt Magyarország első Lamborghini-márkakereskedése

Ha esetleg valaki húzná a száját a Lambók miatt, akkor Porschék és Bentley-k közül is csemegézhet az új budapesti luxusautó-szalonban.


Pénteken megnyitotta első magyarországi márkakereskedését a Lamborghini – írja a 444 az olasz sportautómárka közleménye alapján.

A Budapest 11. kerületében található új, 245 négyzetméteres luxusautó-szalont a Porsche Inter Auto Hungaria üzemelteti, és az üzletben a Lamborghinik mellett a Porsche és a Bentley márka egyes modelljei is megtalálhatók.

A budapesti szalon bemutatója egyben a Lamborghini Revuelto premierje is volt.

Ez az első elektromos Lamborghini, az Aventador utódja, egy 1015 lóerőre képes plug-in hibrid, amely Bianco Monocerus színű példányát a 11. kerületi szalonban is bemutatták. Ez a modell a Lamborghini valaha volt legdrágább nem limitált példányszámban készülő autója, a piaci ára 500-700 ezer euró (195-273 millió forint) között van.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
A régi pólód új esélye: Miért ne dobd szemétbe a textilt?
Ne dobd a régi pólódat a kukába – sokkal jobb helye van máshol! Megmutatjuk, miért érdemes a használt ruháidnak új esélyt adni, és hova viheted őket Magyarországon.


Ugye neked is lapul a szekrény mélyén egy-két megunt, kifakult vagy divatjamúlt ruhadarab, amitől szíved szerint azonnal megszabadulnál? A kérdés az: mit csinálj vele, hogy ne a szeméttelepen végezze?

Ha a ruhád még jó állapotban van, érdemes eladományozni vagy eladni, de mi a helyzet azokkal a darabokkal, amelyeket már senki sem venne fel?

A legkézenfekvőbb megoldásnak tűnhet a kukába dobni, de ezzel nemcsak a környezetnek ártanál, hanem értékes alapanyagokat is elvesztegetsz.

A ruháidnak sokkal jobb sorsot is szánhatsz – például egy textilgyűjtő konténerben!

De vajon miért fontos a textíliák újrahasznosítása? Hol találhatók textilgyűjtő konténerek Magyarországon, és mi történik az oda bedobott ruhákkal? Ha szeretnéd megtudni a válaszokat, olvass tovább! Megmutatjuk, miért ne dobd a textilt a kukába, és hogyan adhatod meg a régi pólódnak az esélyt egy új életre.

Miért fontos a textíliák újrahasznosítása?

Tudtad, hogy egy átlagos európai évente kb. 26 kilogramm ruhát vesz, de ebből 11 kilogrammot kidob? És hogy a kidobott textíliák 87%-a szemétlerakóban vagy égetőben végzi? A legtöbb műszálas anyag évtizedek alatt sem bomlik le, közben pedig mikroműanyagokkal szennyezi a talajt és a vizeket. Ez hatalmas teher a bolygónak!

Az EU felmérése szerint ráadásul a használt ruhák kevesebb mint felét gyűjtik be újrahasználatra vagy újrahasznosításra, és mindössze 1%-ukból készül új ruházati termék. Pedig rengeteg textília menthető lenne!

Éppen ezért az Európai Unió 2025. január 1-től kötelezővé tette a textilhulladékok szelektív gyűjtését, hogy minél több ruhadarab kapjon új esélyt.

A legjobb, amit tehetsz, hogy ruháidat a kukába dobás helyett, elviszed egy textilgyűjtő konténerbe, amivel csökkented a környezeti terhelést és hozzájárulsz a fenntarthatóbb jövőhöz.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 2850 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét. Emellett egyes MOL töltőállomások is csatlakoztak a kezdeményezéshez, helyszínt biztosítva a textilgyűjtő konténereknek.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online pályázhatnak a MOHU Gyűjtőedény igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település sikeresen pályázik és szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

Mi történik a leadott textíliákkal?

Ha egy textilgyűjtő konténerbe dobod a megunt vagy használhatatlan ruháidat, azok egy Székesfehérvár melletti válogatóba kerülnek, ahol első lépésként megvizsgálják őket. Ha a darab még hordható, akkor kategóriák szerint szétválogatják: nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők. A jó minőségű ruhák európai second-hand üzletekbe kerülnek, míg a kevésbé jó minőségűeket Afrikába szállítják lebálázva. Van egy különleges vintage szekció is, ahova a legjobb minőségű ruhák 1%-a kerül – ezek a legnépszerűbb second-hand boltokban kötnek ki.

Ha egy ruha már nem alkalmas viselésre, azt ledarálják, majd RDF (refuse derived fuel) formájában elégetik energiatermelés céljából. A textilhulladék egy részét ipari célokra használják fel: például autóipari szigetelőanyagokként vagy tisztítórongyként. Az újrahasznosítás e formái jelentősen csökkentik a szemét mennyiségét, és segítenek a hulladékkezelési problémák mérséklésében.

Mit tehetsz még?

Gondold át, mire lehet még jó!

Mielőtt megszabadulnál egy régi ruhától, gondold át, hogy más célra is használhatod-e. Egy elnyűtt póló remek tisztítórongy lehet otthon vagy az autóban. Ha szeretsz kézműveskedni, a textilt kreatív projektekhez, például foltvarráshoz vagy egyedi díszítéshez is felhasználhatod. A kerti munkákhoz is jól jöhet egy régi póló vagy nadrág, amely már nem baj, ha koszos lesz.

Próbáld meg eladni!

Ha a ruháid jó állapotban vannak, de már nem hordod őket, próbáld meg eladni online piactereken, közösségi média csoportokban vagy bolhapiacokon. Nemcsak a ruhák kapnak így új életet, de még egy kis plusz pénzt is kereshetsz vele.

Hívd át a barátokat egy ruhacsere estére!

Szervezz egy gardróbcserét a barátaiddal! Így mindenki megszabadulhat azoktól a daraboktól, amelyeket már nem visel, és új ruhadarabokat találhat magának ingyen. Ez nemcsak fenntartható megoldás, de szórakoztató program is lehet.

Adományozz!

A jó állapotú ruhák még sok más embernek hasznosak lehetnek. Ha van olyan ruhadarabod, amit már nem hordasz, de másnak még értékes lehet, keresd meg a helyi jótékonysági szervezeteket, ruhaadomány-gyűjtő helyeket vagy családsegítő központokat. Számos alapítvány és karitatív szervezet fogad el használt, de tiszta és jó állapotú ruhákat, amelyek rászorulókhoz kerülhetnek.

Válassz fenntarthatóbb divatot!

A ruhavásárlásnál is hozhatsz tudatos döntéseket. Válassz jobb minőségű, tartósabb ruhákat, amelyeket hosszabb ideig hordhatsz. Ha lehet, támogasd a fenntartható divatmárkákat, és próbálj kevesebbet vásárolni, de azt átgondoltabban. A tudatos vásárlás nemcsak a pénztárcádnak kedvez, hanem jelentősen csökkenti a textilhulladék mennyiségét is.

Ha legközelebb a kezedbe akad egy használt ruha, ne a kukába dobd! Gondolj rá, mint egy lehetőségre: egy esélyre, hogy valaki más még használhassa, vagy hogy egy új termékké átalakulva tovább élhessen. A környezet és a jövő generációi is hálásak lesznek érte!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
A Rovatból
Pottyondy Edina Orbán Sára magánrepülőzéséről: Kirepültek a gyerekek a családi fészekből...lökhajtással
Az e heti videóban szóba került még Orbán Viktor békeharca, Tóth Gabi szörnyű anyagi nehézségei és Magyar Péter gumicsontjai is.


Új videóval jelentkezett Pottyondy Edina. A humorista legújabb szösszenetében beszél arról, hogy komikusnak találta, amikor Orbán Viktor „nemzetközi békepulykából belföldi raptorüzemmódba kapcsolt”. Megemlítette a miniszterelnök második legidősebb lánya, Sára magánrepülős utazását a Maldív-szigetekre. Ennek kapcsán úgy fogalmazott:

„Kirepültek a gyerekek a családi fészekből...lökhajtással”.

Ugyanakkor kritikával illette az országjáráson részt vett Magyar Pétert is. Szerinte nem jó taktika az ellenzék vezetőjének részéről, hogy a Pride betiltásával, szabadságjogok korlátozásával fenyegetőkre csak annyival legyint, hogy mindez gumicsont.

Szóba kerültek még a kormány szerint az élelmiszerárakon nyerészkedő multik (akik azóta már meg is kapták a nyakukba az árrésstopot), majd rátért egyik kedvenc témájára: Tóth Gabira. Pottyondy szerint „szintlépés”, hogy az énekesnő már nem csak családjával, keresztény hitével, magánéletével takarózik a bulvármédiában, de anyagi nehézségeiről is beszél.

„Tiborc panaszát, Isaura kesergését, Kamupipőke szenvedését kell hallgatni a hétmisis Rolexével, a matyó dzsipjével, a szentendrei kulipintyóval meg a TV2-s sztárgázsival”

– fogalmazott a youtuber, aki videója végén az erdélyi turnéja miatt őt fizikai erőszakkal fenyegető székelyekről is beszélt.

Pottyondy Edina Orbán Sáráról és Tóth Gabiról

Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Kísértet-munkásokon keresztül lopott el 880 milliót vállalatától egy HR-es
Egy sanghaji technológiai vállalat HR-vezetője nyolc éven keresztül több százmillió forintot csalt ki a cégétől egy egyszerű, de hatékony módszerrel. A visszaélést végül egy gyanúsan tökéletes jelenléti statisztika buktatta le.


Egy kínai vállalat HR-menedzsere, Jang, 2014-ben kezdte el a csalássorozatot, miután felismerte, hogy teljes ellenőrzése van a bérszámfejtési rendszer felett. Egyedül ő intézte az új alkalmazottak felvételét, az elbocsátásokat és a fizetések utalását – írja a 24.hu az Economic Times cikke alapján. Ezt kihasználva

22 fiktív dolgozói profilt hozott létre. Ezekhez bankszámlákat nyitott, majd összekapcsolta őket a vállalat fizetési rendszerével, így a fizetések valójában hozzá kerültek.

A következő években a nem létező alkalmazottak rendszeresen kaptak fizetést anélkül, hogy ténylegesen dolgoztak volna. A csalás hosszú ideig észrevétlen maradt, mígnem 2022 végén a pénzügyi osztály egyik munkatársa felfigyelt egy furcsa részletre: az egyik alkalmazott, Xiao Sun, fél éven keresztül minden egyes munkanapon jelen volt a rendszer szerint. A korábbiakhoz képest ez szokatlanul magas jelenléti aránynak bizonyult, ezért belső vizsgálat indult.

A nyomozás során kiderült, hogy senki sem ismeri Xiao Sunt, és soha senki nem találkozott vele. A vizsgálat Janghoz vezetett, aki végül beismerte a csalást. Elmondása szerint

az évek során körülbelül 16 millió jüant, vagyis nagyjából 880 millió forintot sikkasztott el. A férfi 57 millió forintot visszafizetett, családja pedig további 63 millió forintot adott vissza a vállalatnak, de a teljes kár így sem térült meg.

Szakértők szerint az ilyen jellegű visszaélések gyakoribbak, mint azt sokan gondolnák. Az eset arra mutat rá, hogy a legjobban működő vállalati rendszereknél is szükség van folyamatos ellenőrzésre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Deutsch Tamás nekiment Majkának – egy félrehallás miatt
Majka pénteki koncertjének egy félrehallott dalszövege egy kisebb botrányt robbantott ki. Deutsch Tamás is beszólt érte a rappernek – csakhogy már azután, hogy rég kiderült, félreértés történt.


Majka pénteken telt ház előtt lépett fel a Papp László Budapest Sportarénában, ahol kétszer is elénekelte a Csurran, cseppen című dalát. Ezután több portál is arról számolt be, hogy a szövegben egy sort átírt, és a kormánypártnak üzent. A koncertfelvételeket hallva sokan úgy értették, hogy „a kurva anyját, mindent kitesz” helyett ezt mondta a rapper: „a kurva anyját, minden Fidesz”.

Másnap Majka a közösségi oldalán tisztázta a helyzetet – írtuk meg mi is. Csakhogy ez Deutsch Tamáshoz nem jutott el időben a jelek szerint, ugyanis a politikus keményen nekiment Majkának a vélt fideszezésért.

„Majka, biztos, hogy jó ötlet minden Fideszes édesanyját lekurvázni?! Tudod, a több millió fideszes édesanyja ott van mindenhol, amerre csak nézel, ők a szomszédaid, az óvónők a fiaid volt óvodájában, az utcán rád mosolygó ismeretlenek, a gyerekeid orvosai, az általad nem is ismert munkatársaid, a srácaid tanárai, de mindenekelőtt, ők a mi édesanyáink. Ennyi”

írta a Fidesz EP-képviselője a közösségi oldalán.

Hétfőre több mint 1900 komment érkezett Deutsch posztja alá, ezek jelentős része a tévedésre hívja fel a figyelmet. Van, aki azt írja, „öngólt” rúgott a politikus. Más így fogalmaz:

„Láttuk hogy az angol nem megy, de hogy a magyar se?”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk