Egy 50 éve eltűnt falu bukkant újra elő, miután 40 métert apadt egy mesterséges tó Görögországban
Az Európa déli részét sújtó extrém szárazság miatt egy görögországi víztározó mélyéről újra felszínre került egy ötven éve elárasztott település, derül ki az RTL Híradójából. A nem mindennapi jelenséghez az kellett, hogy a mesterséges tó felszíne több mint negyven métert apadjon.
A görögországi Kalliót a hetvenes években szándékosan árasztották el. A falu helyén építették meg ugyanis azt a hatalmas tározót, amely a közeli Athén vízellátásáért felel a mai napig.
– mondta a legközelebbi település polgármestere.
A nem mindennapi jelenség izgalmas látványosságot jelent a környékbelieknek, akik közül a fiatalabbak soha nem látták az elsüllyedt falut. Sokan élnek még azonban Kallio egykori lakó közül, akiknek a víztározó építésekor kellett elhagyni otthonukat.
– nosztalgiázott egy asszony, akit tizenéves korában telepítettek ki Kallióból.
A hatóságokat azonban inkább aggodalommal tölti el a folyamat. A mesterséges tó ugyanis több mint negyven métert apadt pár hónap alatt, amire a keletkezése óta nemigen volt példa. Márpedig a víz elpárolgása nemcsak a főváros lakóit érintheti kellemetlenül, hanem a térség élelmezését biztosító helyi mezőgazdaságot is.
A súlyos és tartós aszály a Balkán-félsziget északabbi részén is különös dolgokat okoz. Belgrád lakóinak mindenképp szokatlan lehet, hogy a várost átszelő Száva egyik napról a másikra elzöldült. Mintha a folyó mocsárrá változott volna.
– magyarázta a jelenség okait egy vízügyi szakértő.
A folyó színeváltozását egyértelműen a klímaváltozás látványos jelének tudják be. Az előrejelzések szerint ráadásul mostanában nem várható jelentős hőmérséklet-változás, így egy ideig valószínűleg zöld marad a Száva.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!