Ruhagyűjtő-konténerek nyomába eredt az RTL, volt amelyik nem létezett, és olyan is, ami nem ott volt, ahol a MOHU térképe szerint lennie kellett volna
Budapesten és Pécsen is akadnak olyan pontok, ahol a használt ruhákat gyűjtő konténerek a térképen szerepelnek, a valóságban viszont sehol sincsenek. Az RTL Híradó stábja több ilyen esettel is találkozott a két városban.
Egy pécsi utcában négy szelektív kuka sorakozott egymás mellett, de egyik sem a textilhulladéknak készült, pedig a MOHU térképe szerint ott kellett volna lennie egy konténernek. Egy másik pécsi helyszínen is ugyanez történt: a térképen jelzett konténert nem találták.
Hasonló helyzetbe ütköztek Budapesten is:
A környéken csak lakók kukái voltak láthatók.
Egy másik budapesti parkolóban a térkép konténert jelölt, de a stáb azt ott nem találta. Végül némi keresés után a piac területén belül bukkantak rá, ahová csak délután kettőig lehet bejutni.
A MOHU szóvivője szerint „az ügyfélszolgálatunkon lehet jelezni ezeket a panaszokat. A MOHU térképes keresőjét frissíteni fogjuk a szükséges információkkal.” Mint mondta, korábban 1500 textilgyűjtő konténer működött az országban, de azóta már 3000-re nőtt a számuk. A cél, hogy ezt a mennyiséget tovább növeljék.
A gyűjtött ruhákat a MOHU partnere, a Textrade szállítja el. A textíliákat szétválogatják: a jó állapotúakat újra ruhaként hasznosítják, a rosszabb minőségű anyagokból géprongy lesz, vagy sportpályákon használják fel. „Illetve amit sehol nem lehet újrahasználni, égetésre kerül” – tette hozzá a szóvivő.
A MOHU honlapján elérhető térkép elvileg megkönnyíti a gyűjtőpontok megtalálását, de a tapasztalatok alapján előfordul, hogy a megjelenített helyszínek nem pontosak. A hulladékkezelő cég arra biztatja a lakosságot, hogy ha hibát észlelnek, jelezzék az ügyfélszolgálaton.
A MOHU adatai szerint évente 60–80 ezer tonna ruhát dobnak ki Magyarországon.
Az RTL riportját itt lehet megnézni: