KULT
A Rovatból

Amikor a nosztalgia győz? - Kritika Az X-Men ’97 sorozatról

Hogy sikerült az 1992-as kultikus rajzfilmsorozat folytatása a Disney+-on? Mindenhonnan azt hallani, hogy az utóbbi idő legjobban sikerült Marvel „terméke” az X-Men ’97. Tényleg ennyire jól sikerült?
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. március 23.


Link másolása

Rám hatalmas hatással volt gyermekkoromban az 1992-es X-Men rajzfilmsorozat. Nekem nem a képregények voltak az első Marvel tartalmak, hanem az említett animációs sorozat.

Ez ismertetett meg a képregényekkel és ez taposta ki az utat a mai kocka énemnek.

Ezért nagyon felkeltette a figyelmem, amikor a Disney bejelentette, hogy készítenek egy spirituális folytatást az X-Men rajzfilmnek, ami 1997-ben a fő történet szál kellős közepén, váratlanul véget ért.

Nagyon érdekes eredettörténete van az alap sorozatnak, több dokumentumfilm is a Marvel ezen időszakáról szól. Eladták a licencet a Fox TV csatornának, akik minimál költségek mellett próbálták elkészíteni a rajzfilmet a Fox Kids-en. Többször csökkentettek a büdzsén, váltottak animációs céget, az utolsó évadokban pedig már teljesen mások dolgoztak a projekten, mint akik elkezdték, a rajzolók számát is megnyírták, ami meg is látszott a minőségen, egészen addig, amíg X professzor halálával véget is ért az egész sorozat.

Egyébként ez volt a Fox Marvel animációi közül a legjobb.

A Vasember és Pókember sorozat sem rossz, de az X-Men egyértelműen kiemelkedett közülük. Amikor a Marvel az anyagi csőd szélére került a kilencvenes években, akkor áldozott le az animált mutánsoknak a Fox Kids-en.

Az új X-Men ’97 ezt a szériát folytatja, olyan formában, hogy az új nézők is fel tudják venni a fonalat, a régi veteránok pedig visszatérhetnek a gyerekkorukba és ott folytatják a mutánsok kalandjait, ahol abbahagyták. Véleményem szerint ezt a tervet a Disney teljes mértékben kielégítette.

Az X-Ment most akarják átvezetni a Marvel univerzum fő csapásvonalába, így a téma most igazán aktuális.

A Marvel játékokba is ontják a klasszikus tartalmakat, aki ismeri a Marvel Snap nevű kártyajátékát, ott is bőséggel találkozhat ismerős karakterekkel a sorozatból. Mind marketing szempontból, mind rajongói oldalon zseniális az X-Men ’97. Amikor megszólalt a főcímzene, a karom libabőrös lett és kicsit visszarepültem az időben.

Nem csak a rajongóknak! Én imádtam az eredeti szériát, de fogalmam nem volt már, hogyan ért véget, ezért pont úgy éreztem magam, mint az új nézők. Viszonylag gyorsan fel tudtam venni a fonalat, ügyesen vezettek rá az alkotók, hogy mi is történt 1997-ben. A karakterek továbbra is a hőn szeretett mutánsaink, a szinkronszínészek eredeti hangjai igazi szinkron veteránok: Ray Chase, mint Cyclops, Jennifer Hale, mint Jean Grey, vagy George Buza mint Beast.

Direkt nem a magyar neveket használom, mert azt ki kell emelni: az eredeti rajzfilm fordítása és szinkronja pocsék volt.

Vannak szereplők, akiknek teljesen eltér a neve, ami nem gond, ha így ismertük meg őket, de ha Morph-ot, átkeresztelik magyarul Misztiknek, majd megjelenik Mistique nevű karakter, akkor bizony a szinkron Misztiklánynak fogja fordítani. Ami elég röhejes 2024-ben. Értem, hogy ragaszkodtak az eredeti magyar szinkron neveihez, de azóta eltelt 32 év. Ez alatt az idő alatt a magyar nézők hozzászoktak az idegen nevekhez, vagy legalább a minőségi fordításhoz.

A történet izgalmas, nem fogok spoilerezni, mert ugyan nem annyira összetett, de rejtélyek és cliffhangerek akadnak bőséggel, ami miatt mindig várni fogjuk a következő epizódot. Jó hangulatú, tényleg átjön a retro légkör.

Az 1992-es sorozat minden pozitívumát megtartották és a hibáit is próbálták javítani.

Ne értsetek félre, ez még mindig egy gyerekrajzfilm, nem a mostanában divatos felnőtt animáció, ez kőkemény nosztalgia a kilencvenes évek rajzfilmjeinek korába.

Szükségünk volt erre? Nem gondolnám, de örülök, hogy megcsinálták. Jó eszköz új képregényfilmes nézőközönséget kiépíteni, miközben a régi bázist is megszólítják. Nemzetközi visszajelzések szerint abszolút siker a sorozat, mindenki pozitívan ítéli meg a rajzfilmet. Én is beállok ebbe a sorba.

Amit akartak, azt elérték vele, egy látványos, szórakoztató retroutazás a kilencvenes évek Marvel korszakába.

Csak ajánlani tudom, az X-Men ’97-et, én biztos a sorozattal maradok, az első két rész megtekinthető a Disney+ streaming szolgálató kínálatában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: