16 módszer, amellyel kivédheted a feléd irányuló rejtett agressziót
1. Atyáskodó hangnem, lekezelés
Megkérdezed a másiktól, miért gondolja úgy, hogy így beszélhet veled. arra kéred, adjon erre magyarázatot. Ha valamire azt mondja, hogy úgysem tudod megcsinálni, akkor azt válaszolod, hogy úgy véled, meg tudod csinálni, de szeretnéd tudni, mennyi idő van rá, rendelkezésre állnak a szükséges eszközök stb.
A "Na, majd én megcsinálom inkább" mondatra azt felelheted nyugodt hangnemben, hogy nem kell hogy ő csinálja meg, te is eltudod végezni a feladatot.
2. Nem válaszol, úgy tesz, mintha nem hallana
Még egyszer kérdezd meg, és a szemébe nézve addig ismételd meg a kérdést, amíg válaszol. Egy másik módszer, hogy azt mondod: ez fontos dolog, válaszoljon. Ha e-mail-re nem reagál, küldd el még egyszer a levél szövegét. A monoton ismétlés - broken record - technikája többféle agresszió ellen hatásos. Egyszerűen csak a szemkontaktust tartva ismételd meg a mondanivalódat.
3. Személyeskedik, sérteget
Ne reagálj a személyeskedésre, ne sértéssel vágj vissza.
4. Kiabál veled
Mondd azt, hogy addig nem vagy hajlandó térgyalni vele, amíg nem kommunikál veled higgadtan és kulturáltan. A szituációt otthagyhatod, menj ki a helyiségből, ha nem életveszélyes a helyzet, fordíts neki hátat.

5. Lesöpri az asztalról a javaslataidat, ötleteidet
Arra kéred, mondja el ő, neki mi erre a javaslata, ötlete, megoldása, kíváncsian várod. Vagy ha biztos vagy abban, hogy az ötleted nagyon jó, még egyszer elmondod a tiédet, azzal kezdve, hogy a te ötleted azért volna működőképes, mert...
6. Közbevág
Felemeled a kezedet (ezzel jelezve, hogy Állj!), és azt mondod, nem mondtad még végig, ezért folytatod.
7. Morog és megjegyzéseket motyog, mialatt beszélsz az értekezleten
Ignorálod, nem reagálsz a sértegetésekre, hanem folytatod. Ha nem hagyja abba, megkéred, hogy mondja el a többiek előtt hangosan, mert szeretnéd hallani a véleményét, javaslatát.
8. Egyre közelebb jön, a személyes szférádba nyomul
Lépj arrébb oldalirányban. Tedd magad elé a karodat; magad elé teszel egy irattartót, és ha kell, akkor vízszintesen tartod, hogy ne tudjon közelebb jönni; végső esetben egy széket húzz közétek, amivel te is egyértelműen kijelölöd a határokat.
9. Alacsonyabb székre akar ültetni, mint amin ő ül, hogy kisebbnek és kevésbé magabiztosnak érezd magadat
Odahúzol egy másikat, vagy ha nincsen másik nem ülsz le, hanem a székre támaszkodsz, így te leszel magasabb pozícióban.
10. A kollégád/párod ellenőrizget és számon kér
Megkéred, fejtse ki észérvekkel, miért teszi ezt, és mi alapján kér számon.
11. Féltékenykedik a párod
Megkérdezed, mi alapján gondolja úgy, hogy ezt kell tennie. Megkéred, mondja el, mi a valós oka a féltékenységének, miben érez bizonytalanságot.

12. Gúnyolódik, hogy neked úgysem fog sikerülni, úgysem lesz jó stb.
Azt feleled, hogy sikerülni fog, biztos vagy benne, hogy működőképes az ötleted, kipróbálod, belevágsz, és majd akkor kiderül, hogyan működik. Kérd meg, hogy segítsen, hogy sikeres legyen, amibe belevágsz.
13. Számodra kellemetlen dologra akar rávenni
Megmondod, hogy ezt miért nem szeretnéd, és azt mondod, ne haragudjon, de ezt a kérést nem teljesíted.
14. Erőszakosan nyilvánít véleményt
Ha kijelent, leszögez valamit, hogy az úgy van, és kész, ha kategorikusan fogalmaz, akkor ismételd meg az álláspontodat, fejezd ki, hogy egyáltalán nem értesz vele egyet, és pontról pontra, röviden, tömören magyarázd el, miért nem. Mutass rá az érvelési hibára. Kérdezz rá tényekre. Mutass rá az ellentmondásokra. Kérd, hogy gondolja át még egyszer a kategorikus állítását.
15. Rendszeresen gúnyolódik rajtad egy munkatársad
Mondd meg neki négyszemközt, hogy sajnos te sem kedveled őt, így alakult, de nem azért vagytok ott, hogy szeressétek egymást, hanem azért, hogy közösen végezzetek el feladatokat, megoldjátok a felmerülő problémákat, és hogy mindenki előrébb tartson a cégénél. Kérd meg, hogy legyen ebben partner, neki is jó, ha mindenki másnak jó.
16. Vádaskodik, személyeskedik
Azzal kizökkentheted, ha elkezdesz valami másról beszélni, például egy felmerülő probléma megoldásáról. Egy másik módszer, hogy azt mondod, akkor összefoglalod az ő álláspontját, hogy biztos legyél benne, jól értetted-e: "Ha jól értettem, azzal vádolsz, hogy... magyarázd el, miért vélekedsz így!"
Fontos, hogy ha együttműködő, asszertív, problémát megoldó személyiség szeretnél lenni, az agresszió kivédésekor te magad ne válj agresszorrá: ne káromkodj, ne üvöltözz, ne fenyegetőzz, ne tegyél durva gesztusokat, ne vonj le következtetéseket, a viselkedésed ne azt tükrözze, hogy elítéled a másikat, és maradj lényegre törő.
Fordulj a másik felé a testeddel, nézz a szemébe (de ne fixírozd erőszakosan) és ne mosolyogj, ha haragszol rá vagy nem tartod megfelelőnek az agresszor viselkedését, mert akkor egyrészt tompítod az üzeneted erejét,másrészt öntudatlanul is bátoríthatod a további agresszióra.