ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Háromszor, négyszer, esetleg többször kellene naponta étkezni? Kinek mi az egészséges?

Mindannyian hallottunk már arról, hogy az egészséges életmód kulcsa a kiegyensúlyozott, rendszeres étkezés. De mennyire gyakran kellene valóban étkezni? Naponta négyszer, ötször vagy esetleg még ennél is többször érdemes lenne az asztalhoz ülni? Létezik egyáltalán univerzális szabály erre?


Az alábbiakban közelebbről megnézzük, hogyan befolyásolja az étkezéseink gyakorisága az egészségünket, de arra is kitérünk, hogy kinek mi a legmegfelelőbb ezen a téren.

A napi háromszori étkezés klasszikus elve

A legtöbbünk számára a napi háromszori étkezés klasszikus szokás: reggeli, ebéd, vacsora. Ez az elv alapvetően egy kényelmes, hagyományos modell, amely lehetővé teszi a stabil napi rutint. Az ilyen típusú étkezési rendszer azonban csak akkor lehet megfelelő, ha kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag ételeket fogyasztunk. Ha a főétkezések közé nem szúrunk be felesleges nassolásokat és a táplálék bevitelünk megfelel a szükséges kalória- és tápanyagszükségletnek, akkor ez a módszer fenntartható és egészséges lehet.

Azonban ez nem mindenkinek megfelelő. Azok, akik aktív életet élnek vagy intenzív testmozgást végeznek, gyakran érzik úgy, hogy a háromszori étkezés nem biztosít elegendő energiát, és szükségük van köztes falatokra vagy akár több főétkezésre is. Ezenkívül az anyagcserénk működése is meghatározhatja, hogy milyen gyakran érezzük szükségét az evésnek.

A többször kevesebbet előnyei

A napi négyszer-ötszöri étkezés elve azon alapszik, hogy a szervezetünknek folyamatosan szüksége van energiára, nem csak reggel, délben és este. A rendszeres, kisebb adagokban történő étkezés kiegyensúlyozottabb vércukorszintet eredményez, aminek köszönhetően kevésbé tapasztalhatunk fáradtságot, valamint hangulat ingadozásokat. Ez az étkezési stratégia azoknak különösen előnyös lehet, akik hajlamosak vércukorszint-ingadozásra, vagy akiknek fokozott a fizikai aktivitásuk.

Az ilyen típusú étkezési szokások beépítésekor különösen figyelni kell arra, hogy a kalória- és tápanyagbevitel megfelelő legyen. A kisebb adagok nem jelenthetik azt, hogy az étkezések során kevesebb tápanyagot juttatunk a szervezetünkbe. Például fontos a megfelelő mennyiségű protein fogyasztása, amely hozzájárul az izomtömeg fenntartásához és a regenerációhoz. A protein-, azaz fehérjebevitel növelése különösen sportolók és azok számára ajánlott, akik izomtömeget szeretnének növelni vagy diéta mellett szeretnék elkerülni az izomvesztést.

Kinek mi az ideális?

Az étkezés gyakoriságának meghatározásakor nem létezik egyetlen mindenkire érvényes szabály. Az életkor, a nem, az aktivitási szint és a szervezet egyedi igényei mind befolyásolják, hogy kinek mi az ideális. Például azok, akik ülőmunkát végeznek és emellett kevésbé aktívak, valószínűleg jól érzik magukat a napi három étkezéssel, míg egy intenzív sportot űző embernek szüksége lehet napi öt-hat kisebb étkezésre is.

Az is fontos, hogy az étkezések tápanyag-összetétele megfelelő legyen. Ha például a vércukorszint stabilizálása a cél, akkor érdemes a komplex szénhidrátokat, rostokat és proteineket előnyben részesíteni, mivel ezek lassan szívódnak fel, és hosszabb távon biztosítanak energiát.

Szempontok a személyre szabott étrend kialakításához

Amikor azt vizsgáljuk, hogy milyen gyakran kell étkeznünk, fontos figyelembe venni a szervezetünk jelzéseit: az éhségérzet, a teljesítőképesség és az általános közérzet mind fontos mutatók. Ha gyakran vagyunk éhesek, az jelezheti, hogy nem megfelelő az elfogyasztott ételek összetétele, vagy túl nagy szünetet tartunk az étkezések között. Ebben az esetben a napi négyszeri vagy ötszöri étkezés jótékony hatású lehet, mivel segít fenntartani az energiaszintet és az anyagcsere működését.

Az étrend megtervezésekor fontos, hogy figyelembe vegyük a személyes céljainkat is. Ha fogyni szeretnénk, akkor a kisebb adagok és a rendszeres étkezés segíthet abban, hogy elkerüljük a túlevést, míg az izomtömeg növelése érdekében fontos lehet a fehérje, azaz a protein rendszeres és tudatos bevitele.

Összességében tehát nincs egyetlen helyes válasz arra a kérdésre, hogy hányszor kellene naponta étkezni. A szervezetünk igényei, az életmódunk és az egészségi állapotunk határozza meg, hogy mi a legideálisabb számunkra. Ami biztos, hogy a rendszeresség, a kiegyensúlyozott tápanyagbevitel és a szervezetünk jelzéseinek figyelembevétele a legfontosabb tényezők a helyes étrend kialakításában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
A készpénzfelvétel új korszaka érkezik – így változnak meg a hagyományos ATM-ek
A NFC használatával a telefonunk segítségével is könnyedén vehetünk fel készpénzt a bankterminálokból.


Mostantól kártya helyett a mobilod is elég lesz, hogy pénzt vegyél fel – írja a kirsche.hu. Az érintés nélküli technológia nemcsak kényelmesebb, de biztonságosabb is lesz.

A legújabb NFC-technológia (Near Field Communication) forradalmasítja az ATM-ek használatát: azzal könnyíti meg a bankolást, hogy elég lesz, ha a telefonodat a terminálhoz tartod, és máris hozzáférsz a számládhoz, kártyahasználat nélkül. A szakértők szerint

az újítás nemcsak megkönnyíti a készpénzfelvételt, de a csalásokkal szemben is védettebbé tesz.

Bár egyelőre csak néhány országban elérhető a rendszer, világszerte egyre gyorsabban terjed, és nemsokára nálunk is bevezethetik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
„Egy megkeseredett, rosszindulatú ember, nem humorista, hanem gunyorista” - Schobert Norbi megsértődött Dombóvári István poénjain
Dombóvári István szerint érdekes orra koppintás a sorstól, hogy az kapott sztrókot, aki az egészséges életmódot népszerűsíti.
F. P. - szmo.hu
2025. február 18.



Érdekes videó került fel a Dumaszínház Instagram-oldalára a népszerű humorista, Dombóvári István Az élet császára című estjéből. Dombi Schobert Norbit vette célba az előadás egyik részében. „Norbi nem kedves az én fajtámmal, a 100 kiló felettiekkel. Hát miket kaptunk tőle az elmúlt tíz évben: mi vagyunk a döngőléptűek, csimpánzcsöcsűek, hullajelölt féldisznók. Ám ha jól olvastam, mégsem engem baszott nyakba a sztrók, hanem őt. Olvastam, hogy a sztrókot onnan lehet felismerni, hogy az ember elkezd összefüggéstelenül beszélni. Végig azon gondolkodtam, hogy vajon ezt a Norbinál hogy vették észre…”

Schobert Norbi szerint ízléstelen dolog egy betegséggel viccelődni.

„Dombi alapvetően egy megkeseredett, rosszindulatú ember, ő nem humorista, hanem gunyorista.

A dolog azért is esik különösen rosszul, mert amikor kezdett az RTL-en, én segítettem neki 40 kilótól megszabadulni, teljes ellátást, étrendet kapott, rendszeres konzultációt, szponzoráltam. De már korábban csalódtam benne, amikor egy közös dumaszínházas roast-fellépés után Rékával megláttuk, hogy úgy tesz, mintha belerúgna a Mercedes kabriómba. Én ekkor akkorát csalódtam benne, hogy ki is léptem a Dumaszínház road-showból”– mondta a Blikknek a fitneszguru.

Dombi úgy reagált: a fitneszguru valóban segített neki, de úgy emlékszik, hogy a mai napig jóban vannak.

„Az intelligensebbek nem sértődnek meg. Egyébként ő cinkeli a kövéreket én meg visszacinkelem őt, hiszen azért valljuk be, azért érdekes orra koppintás a sorstól, hogy ő kapott sztrókot, aki az egészséges életmódot hirdet.

Aki ismer személyesen, az tudja, hogy engem a szeretet vezérel, viszont a humorban mindent meg szoktam engedni, és ugyanezt várom el, hogy velem kapcsolatban is ezt csinálják. Egyébként meg sem az én, sem az ő mondatai nem szakember által jóváhagyottak, ez egyszerűen humor, amely valakin csattani szokott”– mondta Dombóvári a lapnak.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Hat éve csak húst és tejet eszik – most elárulja, mi történt a testével
Hihetetlen átalakuláson ment keresztül egy amerikai nő, aki hat éve kizárólag húst és tejterméket fogyaszt. A New York Post beszámolója szerint nem csak lefogyott, de energikusabb is lett, és még a testszaga is megváltozott.


Bella, egy amerikai tartalomgyártó, megdöbbentő életmódjáról számolt be az Instagramon, ahol a "Steak és vaj lány" néven vált ismertté.

A nő hat éve tért át a vegán étrendről a kizárólag húst és tejterméket tartalmazó diétára, és elképesztő változásokról számolt be.

„Hat éve nem ettem egyetlen szénhidrátot, gyümölcsöt vagy zöldséget sem. Nem haldoklom az alacsony energiaszinttől, és nem tettem tönkre a hormonjaimat sem” - mondta a New York Postnak.

Bella azt állítja, hogy régebben, a vegán étrendje alatt pattanásokkal küzdött, és az étkezési zavarok széles skáláján esett át. Most viszont 11 kilót fogyott, energikusabb lett, megszűntek a menstruációs fájdalmai, sőt, még a testszaga is kellemesebbé vált.

„Sokan úgy vélik, ha csak húst eszel, kellemetlen szagod lesz” - mondja Bella, de szerinte ez nem igaz. „Most, hogy húsevő vagyok, nincs szükségem szappanra vagy tusfürdőre. Kellemes illatom van.” De ez még nem minden. „A húsevő étrendnek köszönhetően a menstruációm szabályossá és fájdalommentessé vált."

Bella állításaival szemben a szakemberek szerint a kiegyensúlyozott étrendnek tartalmaznia kell gyümölcsöket, zöldségeket, magas rosttartalmú ételeket, például burgonyát, rizst vagy kenyeret, tejterméket, fehérjeforrást és telítetlen zsírokat is. A vörös húsok és a feldolgozott húskészítmények túlzott fogyasztása növelheti a bélrák kockázatát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Leszámolás a vitaminhiánnyal - Egészséges tippek tél végére
Miért vagyunk fáradékonyak február végén? Miért jó a fagyasztott gyümölcs? Cikkünkben kiderül, hogyan tudjuk a leghatékonyabban feltölteni a télen lecsökkent vitaminszintünket.


Lassan itt a február vége, ami azt jelenti, hogy még inkább érezhetjük a kimerültség és a fáradtság jeleit. Bizony, a hosszú téli hónapok után bőven lecsökkenhet szervezetünkben a vitamin- és ásványianyag-szint, például a C-vitaminé, amely az immunrendszer működését segíti.

A D-vitamin hiánya a kevés napsütés miatt alakulhat ki, ami fáradékonyságot és hangulatingadozást okozhat.

A vashiány különösen a nők körében gyakori, ez szintén fáradékonyságot és sápadtságot eredményezhet. Ha száraz a bőrünk, az könnyen lehet, hogy az omega-3 zsírsavak hiánya miatt van, ha pedig nem viszünk be a szervezetünkbe elegendő magnéziumot, ezt megspékeljük stresszel és mozgásszegény életmóddal, akkor akár izomgörcsöket és alvászavart is tapasztalhatunk.

Most, hogy tudjuk, mennyi mindent okozhat a vitaminhiány, lássuk, mit tehetünk azért, hogy ez ne forduljon elő.
Természetes vitaminpótlás tél végén – Így töltsd fel magadat!

Szerencsére nem kell feltétlenül étrend-kiegészítőkhöz nyúlni – megfelelő táplálkozással is pótolhatjuk a legfontosabb vitaminokat és ásványi anyagokat. Szabó Adritól, a Lidl dietetikusától megtudtuk, hogyan.

C-vitamin: A gyorsfagyasztott bogyós gyümölcsök, mint az áfonya, ribizli vagy málna, kiváló források, sőt nem csupán vitamint és ásványi anyagokat tartalmaznak, de antioxidáns-tartalmuk és rostjaik is elengedhetetlenek a szervezet számára.

Készítsünk gyorsfagyasztott bogyós gyümölcsökből joghurtot, kását, smoothie-t!

– javasolja Szabó Adri. Emellett a paprika, savanyú káposzta és citrusfélék is segítenek az immunrendszer erősítésében.

D-vitamin: A téli napfényhiány miatt érdemes az étrendbe több halat (lazac, makréla, hering) beiktatni. A tojás és a gomba szintén jó D-vitamin-források.

Vas: A vashiány megelőzésére fogyasszunk vörös húst, belsőségeket, hüvelyeseket (például lencsét) és spenótot - ne feledjük, hogy spenótot is találunk gyorsfagyasztott formában is.

A gyorsfagyasztott verzióban szintén elérhető hüvelyes zöldségek - mint a zöldbab, sárgabab, tarkabab, zöldborsó - a legmagasabb rosttartalmú táplálékaink, fogyasszunk hetente többször vagy akár naponta belőlük. Felhasználhatóságuk sokoldalú, salátát, levest és főzeléket is készíthetünk belőlük

– mondja a dietetikus.

A vas felszívódását a C-vitamin segíti, így érdemes ezeket a tápanyagokat együtt fogyasztani.

Omega-3 zsírsavak: Az agyműködéshez és a szív egészségéhez nélkülözhetetlenek. A legjobb források a halak, de növényi alternatívaként a dió, lenmag és chiamag is kiváló választás.

Magnézium: A stressz és fáradtság ellenszere lehet a diófélék, tökmag, mandula, valamint a kakaó és a teljeskiőrlésű gabonák fogyasztása.

Miért ugyanolyan jók a gyorsfagyasztott gyümölcsök és zöldségek, mint friss társaik?

A gyorsfagyasztott zöldségek és gyümölcsök sokáig eltarthatók, szezontól függetlenül bármikor elérhetőek, és percek alatt elkészíthetők. Az ízük pedig pont ugyanolyan finom, mint a friss zöldségeké, gyümölcsöké. Ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket néhány perc alatt mínusz 18-22 °C-ra hűtik.

A gyorsfagyasztás során apró méretű jégkristályok keletkeznek, amelyek nem sértik a sejtfalat, így a termékek kiolvasztáskor sem veszítenek hasznos tápanyagaikból, megőrzik eredeti alakjukat és színüket is.

A megfelelő időpontban szüretelik őket, ezért nincs szükség mesterséges utóérlelésre és nem túlérettek.

Gyorsfagyasztott zöldségek és gyümölcsök a Lidl kínálatában

• Brokkoli, karfiol, zöldborsó – C-vitaminban és rostokban gazdagok, köretekhez és főzelékekhez ideálisak.

• Spenót – Vas- és antioxidánsforrás, smoothie-khoz, rakott ételekhez tökéletes.

• Zöldségkeverékek – Gyors és egészséges megoldás levesekhez, köretekhez.

A zöldségmixek nagy előnye, hogy a különböző színű zöldségek eltérő tápanyagprofilokkal rendelkeznek, minél színesebb a zöldségek kombinációja, annál jobban érvényesül a zöldségek jótékony hatása.

– teszi hozzá a Lidl dietetikusa.

• Eper, málna, áfonya – C-vitaminban és antioxidánsokban gazdagok, smoothie-khoz, joghurthoz vagy müzlihez remek választás lehetnek.

• Vegyes bogyós gyümölcsök – Változatos és praktikus alternatívát jelentenek egészséges desszertekhez.

Ide kattintva megismerheted az aktuális választékot!

Egészséges és tápláló napi mintaétkezés

Végül, hogy segítsünk a gyakorlatban is megvalósítani a vitaminpótlást, lássunk egy gyors, vitaminfeltöltő mintaétrendet, amely egyszerűen elkészíthető, Lidl-alapanyagokból.

A napot érdemes fehérjében és C-vitaminban gazdag reggelivel kezdeni. A tükörtojás teljeskiőrlésű pirítóssal, friss bébispenóttal és egy szelet lazaccal nemcsak laktató, hanem D-vitaminban és omega-3 zsírsavakban is bővelkedik. Egy pohár frissen facsart narancslé tovább erősíti az immunrendszert.

Tízóraira egy marék dió és egy banán gondoskodik az energiáról, míg ebédre a gyorsan elkészíthető lencsefőzelék tükörtojással kiváló vasforrás. Egy alma desszertként tovább növeli a vitaminbevitelt.

Amint láttuk, a fagyasztott zöldségek és gyümölcsök kiváló téli alternatívák, hiszen a gyorsfagyasztás megőrzi a tápanyagtartalmukat. Uzsonnára érdemes fagyasztott bogyós gyümölcsöket fogyasztani natúr joghurttal és zabpehellyel, amelyek tele vannak antioxidánsokkal és C-vitaminnal.

A főétkezésekhez is beépíthetők fagyasztott zöldségek: például a lencsefőzelékhez egy adag fagyasztott bébirépa adható, vagy a vacsora mellé fagyasztott zöldborsót, brokkolit lehet párolni.

Vacsorára egy egyszerű, de tápláló makrélakonzerv teljeskiőrlésű abonettel, paradicsommal és paprikával segít feltölteni az omega-3 raktárakat. Ha még egy extra vitaminlöketre van szükség, egy marék fagyasztott áfonyával és egy pohár natúr joghurttal zárhatjuk a napot.


Link másolása
KÖVESS MINKET: