BUDAPEST
A Rovatból

Na, és te láttad már az esztergomi bazilika "kistestvérét" Budapesten?

Gyönyörű, ne hagyd ki! A Józsefváros egy csendes terén találod.
Szegedi Éva - szmo.hu
2018. március 11.


Link másolása

Néhány évig a Tisztviselőtelepen laktak a dédszüleim. Nagymamám, az egyik lányuk, imádott ott élni, nagyon szerette a kedves hangulatú villanegyedet, és többször is mesélt róla.

Talán emiatt is szeretem ennyire a Rezső téri – vagyis ma már Szenes Iván téri – templomot. És amiatt, hogy mindig is emlékeztetett egy másik épületre, de ez csak később tudatosult bennem, amikor az ezzel kapcsolatos információt leírva láttam:

a budapesti templom ugyanis olyan, mintha az esztergomi bazilika kistestvére volna.

Azt nem mondanám, hogy a hasonmása, mert ez nem igaz, de a hasonlóság azért látszik.

rezsoter2rezsoter14rezsoter15rezsoter3

Magyarok Nagyasszonya-plébániatemplomnak nem csak a külseje érdekes, hanem a története is. Bár már a 19. század végén szerették volna a Tisztviselőtelep lakói, ha van templomuk, erre évtizedeket kellett várniuk, mert az építéshez szükséges összeg elég nehezen és lassan jött össze. Nem segített az ügyön az 1914-ben kirobbant háború és a gazdasági világválság sem.

A házépítés, vagyis a Tisztviselőtelep létrehozása az 1880-as években kezdődött meg az akkor még a X. kerülethez tartozó területen, a kisrákosi telkeken. Kialakításánál fontos szempont volt, hogy egy parcellázott telken csak két építmény létesíthető, a tulajdonosoknak ott kell lakniuk, és egyetlen ház sem lehet magasabb két emeletesnél. Ezzel a gyanús ingatlanügyleteket szerették volna elkerülni.

Az 1890-es években már gyógyszertár, üzlet, vendéglő és iskola is volt a Tisztviselőtelepen. Az itt élő római katolikus vallású polgárok azonban egy idő után kinőtték a Golgota-kápolnát, így 1900-ban a ferencrendi apácákkal egyesületet hoztak létre templom építésére, Szent István tiszteletére.

golgotater1

Golgota tér, a stációk a Golgota-kápolnához vezetnek. A felvétel 1897 körül készült. A kép forrása: Fortepan/Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.07.092

Miután 1904-ben Vaszary Kolos hercegprímás lett az egyesület fővédnöke, jelentős összeget kaptak adományként. Budapest pedig ingyenesen bocsátotta rendelkezésükre a a telket a Rezső téren. Ám a templom építéséhez még mindig nem volt elég pénz. „Az Egyesület 1909-ben felkérte Izabella főhercegnőt az építés legfőbb védasszonyának. 1913-ban az ő kifejezett kívánságára az Egyesület felkérte I. Ferenc József királyt, engedje meg, hogy az építendő „Magyarok Nagyasszonya" templomot 80. születésnapján, hosszú uralkodásának emlékére, jubileumi templomnak nevezhesse el. A királyi engedélyről tanúskodik a kupola belső felirata. A király 100 000 koronát adott a templom építéséhez. Rövidesen 600 ezer korona gyűlt össze. Folyt a pályázatra beérkező tervek bírálata. Ezt a folyamatot az első világháború állította le" - olvasható a templom honlapján.

Mivel a háború után a pénz értékét vesztette, újra csúszott az építés kezdete, és a gyűjtést elölről kellett kezdeni. Az alapkövet 1924-ben tették le, és új tervpályázatot írtak ki, amelyet Lechner Ödön unokaöccse, Kismarty-Lechner Jenő nyert. Ő tervezte többek közt a sárospataki Tanítóképző Főiskola épületét, Füredi Richárddal közösen Jókai Mór sírját a Kerepesi temetőben, és az ő tervei alapján építették újjá a Bécsi kaput a Várban.

Izabella főhercegnő vezetésével tovább gyűlt templomra a pénzt, ám az építkezés költségei miatt az eredeti terveket át kellett dolgozni.

A templomot 1929-ben kezdték építeni, majd 1931. október 8-án szentelték fel.108544108545rezsoter7rezsoter1rezsoter11rezsoter12

A templom két oldalán úgynevezett stáció-domborműveket láthattok. Ezek közül pár darab az egykori Golgota-kápolna felé vezető Golgota-úton állt (az utat a Fortepan fotóján fent már láthattátok.) A többi megsemmisült – a háborús károkra hivatkozva bontották el belőle, ami megmaradt.

A templom mögött látható a Golgota-út egykori kálváriájának másolata is. „A Golgota téri kálváriaszobrok a háborúban elpusztultak. Grantner Jenő ismét elkészítette a szobrokat, amiket a Rezső térre helyeztek 1971-ben. A régi és a mai képeket összehasonlítva látszik, hogy a Golgota téren felállított eredeti Kálvária szobrokra a Rezső téri szobrok még csak nem is hasonlítanak. Az újrafaragás ez esetben tehát az eredetihez semmiben sem hasonlító új szobrokat eredményezett”- írja a szoborlap.rezsoter8rezsoter9rezsoter10rezsoter13

Ha van egy szabad délelőttötök vagy délutánotok, mindenképpen menjetek el, nézzétek meg és járjátok körbe a templomot, nézzétek meg a stációkat, a szobrokat. A téren teljes nyugalomban mélyülhettek el.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Kerékpáros felvonulás lesz Budapesten, hídlezárásra és forgalomkorlátozásokra kell számítani szombaton
Délután 3 órától időszakosan lezárják többek között a Ferenc körutat, a Petőfi hidat, a József Attila utcát és az Andrássy utat is.

Link másolása

Kerékpáros felvonulás miatt ideiglenes forgalomkorlátozások lesznek szombat délután Budapesten - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK).

A tájékoztatás szerint

15 órától 20 óráig szakaszosan és időszakosan lezárják a Soó Rezső sétány - Räde Károly sétány - Borbás Vince sétány - Üllői út - Ferenc körút - Petőfi híd - Egyetemisták parkja - Egry József utca - Valdemar és Nina Langlet rakpart - Raoul Wallenberg rakpart - Friedrich Born rakpart - Döbrentei tér - Attila út - Alagút utca - Alagút - Clark Ádám tér - Széchenyi Lánchíd - Széchenyi István tér - József Attila utca - Andrássy út - Hősök tere - Olof Palme sétány - Zichy Mihály út - Napozórét útvonal egyes szakaszait.

Az érintett rakpartokat, az Attila utat, az Alagút utcát, az Alagutat és a Lánchidat időszakosan teljes szélességében lezárják.

A hétvégére a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség hirdetett meg szezonnyitó kerékpárosbarát hétvégét, amihez több mint 80 vendéglátóhely, szálláshely és látványosság csatlakozott. A rendezvény egyik ötletgazdája korábban azt mondta: az április 22-i Föld napjához kapcsolódva célul tűzték ki, hogy ezen a hétvégén „körbetekerjék a Földet”, azaz együttesen 40 075 kilométert tegyenek meg biciklin.

A játékhoz egy okostelefonnal és egy kerékpárral bárki csatlakozhat a Kerékpárosbarát alkalmazáson keresztül.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Megszólalt a vízművek a csőtörésről, ami megbénította Mátyásföldet: egy 75 éves vezeték tört el
Egy 1949-ben fektetett vezeték adta meg magát, de eltört mellette egy kisebb, lakossági ellátó vezeték is. A környéken lakók szükségkútról vihetnek vizet.

Link másolása

Egy 1949-ben fektetett, 60 centiméter átmérőjű vezeték törése miatt kellett hétfőn reggel lezárni a XVI. kerületi Veres Péter utcát – közölte a Fővárosi Vízművek. A csőtörésről mi is beszámoltunk már: a Sárgarózsa utca és a Thököly utca között az úttestet is elmosta a víz, a közlekedést pedig teljesen felborult.

A nagy átmérőjű vízvezeték törése nem okozott vízhiányt, ám eltört egy mellette futó kisebb, 150 mm-es lakossági ellátó vezeték is

– teszi hozzá a Vízművek. A kisebb vezeték javításáig a Veres Péter utca 1. és 29. között kell vízhiánnyal számolnia az ott élőknek. Kovács Péter polgármester erről azt írta Facebook-oldalán:

„Mintegy 100 fogyasztó maradt vízellátás nélkül, ezért számukra jelenleg a Farkashida utca 2-4. előtt szükségkút segíti a vízvételi lehetőséget.”

Jelenleg a víz szivattyúzása, a hiba feltárása és a munkagödör kialakítása folyik a Vízművek szerint. Ezt követően kerülhet sor a sérült vezetékek cseréjére, majd az útburkolat javítására. A munka akár a hétvégéig is elhúzódhat: a hibajavítást nehezítheti és lassíthatja, hogy több közművezeték is húzódok az út alatt, ami más közszolgáltatókkal való egyeztetést és együttműködést is szükségessé tehet.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk