BUDAPEST

Festői szépségű, titkos kis park bújik meg Budapest szívében: az Epreskert

Ám ide nem léphetsz be csak úgy, bármikor.
My Secret Budapest - szmo.hu
2017. november 04.


Link másolása

Sokan nem tudják, milyen kincs rejtőzik a Hősök tere és a Városliget közelében, néhány utcányira a Kodály köröndtől. Akik tudnak róla, azok közül sem mindenki járt még itt.

A Bajza, a Szondi, a Kmety György és a Munkácsy utca között egy titkos kis park őspark rejtőzik: ez az Epreskert.

Az őspark és az itt található néhány épület 1921 óta a Magyar Képzőművészeti Egyetemhez tartozik. Ezért látni a kertjében különböző szobrokat, szobortöredékeket, installációkat.

Mivel gyakorlatilag az egyetem kertje, és nem közpark, nem lehet bármikor bejutni, és nem illik itt egyszerre sok időt tölteni. Ha szeretnél bekukkantani, akkor előtte nézd meg a Parthenon-fríz teremben, a kert végén álló kiállítóhelyen az aktuális kiállítást, és az úton visszafelé gyönyörködj egy kicsit a kertben.

A kert története:

Az Epreskert története összefügg az Andrássy út kialakításának és a környék beépítésének történetével.

A 19. században eperfaliget volt itt, egy, a mainál sokkal nagyobb területen. 1879-ben Huszár Adolf kapott telket az Epreskertben, hogy elkészíthesse Deák Ferenc szobrát Kerepesi temetőben épített mauzóleumba.

Stróbl Alajos szobrászművész az 1880-as években rendbehozatta a kertet. A főváros néhány telekrészt adott a Mintarajztanodának - két festészeti és egy szobrászati mesteriskolát hoztak létre. Az iskola tanárai - Benczúr Gyula, Lotz Károly, Székely Bertalan, Feszty Árpád és Zichy Mihály - térítésmentes műtermet kaptak a területén.

A környékre egymás után költöztek a művésztanárok. A mai Epreskert közelében áll a híres Jókai-Feszty villa. 1890-ben, Jókai Mór Laborfalvy Róza halála után fogadott lányával, Jókai Rózával és annak férjével, Feszty Árpáddal közösen vásárolta meg a Bajza utcai telket. Feszty a velencei paloták mintájára építtette meg a villát, amelynek emeltén az idős író élt, a földszinten pedig a Feszty-házaspár. Ma ez Feszty-ház néven az MKE egyik épülete.

epreskert14epreskert15

A kert több történeti érdekességet is tartogat. A legfontosabb talán a közepén álló egykori józsefvárosi kálvária.  Az épület egykor a mai Kálvária tér helyén, a Kálvária dombon volt. Mayerhoffer András tervei alapján épült 1744 és 1749 között.

Kerek alaprajzú kálváriakápolna, amelyet 12 tengelyes árkádsor vesz körül 10 lépcsőfokos, áttört kőkorlátos, kétkarú följárattal. Teraszán eredetileg 3 kereszt állt. A legenda szerint az 1848-49-es forradalom és szabadságharc alatt idejártak buzgón imádkozni a környékbeli asszonyok.

Budapest modernizációs törekvéseinek azonban útját állta a kápolna. Kellett a hely a korszerű utak kiépítéséhez. Stróbl Alajos mentette meg az épületet, kezdeményezésére 1894-ben kövenként hordták át az Epreskertbe a Kálvária térről.epreskert7epreskert3epreskert8epreskert9epreskert5

Stróbl Alajos  más műtárgyakat, épületrészeket és ide hozatott. Az epreskertben látható például a Kolozsvári-fivérek Sárkányölő Szent György-szobrának, valamint Mátyás király bautzeni domborművének másolata - ez utóbbi a restaurátorok épületének falán -, de a Mátyás-templom átépítésekor megmentett középkori kapu is ide került.

Most kiállításokat rendeznek az Epreskertben, de régen ennél nagyobb élet zajlott itt

"Derűsebb esetek azok a művészvigasságok, amelyeket a közönség részvételével rendeztek, félig-meddig a müncheni Fastnacht, féligmeddig a párizsi Micarème emlékeként. Ezeknek a mulatságoknak Feszty Árpád és Stróbl Alajos volt a főmestere, a színhely pedig az Epreskert, ahol a Mintarajztanoda és mesteriskola növendékeinek voltak munkatermeik. Olykor hetekig dolgoztak a regényes kert fái és épületei közt festők és szobrászok, hogy fantasztikus színhelyét formálják a jelmezes mulatozásoknak."

Forrás: Császtvay Tünde: Szalon-Garnitúra

Nem csak a régi kálváriskápolnába lehet egy pillanat alatt beleszeretni. Személyes kedvencem az antik hangulatú Parthenón-fríz terem, ahol minden hónapban kiálltanak valamilyen izgalmas kortárs installációt.

A ló a bejáratnál külön kedvenc.epreskert2epreskert1epreskert12epreskert13epreskert6epreskert11epreskert10

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Karácsony Gergely: Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a hajókat a belvárosból
A budapesti főpolgármester szerint az a céljuk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. március 31.


Link másolása

„Felülvizsgáltuk és módosítjuk a Duna-parti Építési Szabályzatot” – írja húsvétvasárnapi posztja elején Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint ezzel egy bonyolult, sok egyeztetést igénylő tervezési, véleményezési folyamat végére értek.

A városvezető bejegyzéséből kiderül, hogy az állami, szakmai és civil szervezetektől érkezett vélemények több tucat oldalt tesznek ki, több partnerükkel az utolsó pillanatig egyeztettek.

Szerinte a szabályzat lényegét egyszerűen össze lehet foglalni:

„Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a lakók életét megkeserítő, és a panorámát elcsúfító hajókat a belvárosból, megteremtjük a lehetőségét annak, hogy a Duna-partok a jelenleginél sokkal jobban szolgálhassák a budapestieket. Az a célunk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen, és minél egészségesebb egyensúlyt teremtsünk a folyó különböző célú használata közben.”

A teljes posztot itt lehet elolvasni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET: