HÍREK
A Rovatból

Minden tizedik nő elveszítette a munkáját a koronavírus miatt Magyarországon

Az aktív dolgozók közel tizedének kellett otthagynia a munkahelyét a járvány hatására egy friss felmérés szerint.
Illusztráció: Pixabay - szmo.hu
2020. május 06.



Az aktív munkavállalók közel egytizede veszítette el az állását a koronavírus-járvány miatt - derül ki az Ipsos Omnibusz országos online kutatásából.

A cég 1000 felnőtt magyar állampolgár megkérdezésével igyekezett kideríteni, milyen hatással van a járvány a munka világára, mit gondolnak az emberek a koronavírusról, hogyan védekeznek, és milyen hírforrásokat tartanak a legmegbízhatóbbnak.

Egy hónappal ezelőtt még csak a megkérdezettek 33 százaléka érezte túlzónak a vírus körüli médiaaktivitást, ez mostanra 48 százalékra nőtt. A 18-39 évesek különösen szkeptikusan kezelik a COVID-19 járvány kitörésének média által sugallt súlyosságát. A válaszadók kétharmada bízik a gyógyszergyártók vakcinafejlesztésében, míg 37% hisz abban, hogy júniusra visszaáll a korábbi rend (ez utóbbi értékkel világviszonylatban is óvatosnak számítanak a magyarok).

Kiderült, hogy a tudósok és a WHO (Egészségügyi Világszervezet) a leghitelesebb véleményformálók a koronavírussal kapcsolatban, míg a közösségi média az átlagos bizalomindexének enyhe növekedése mellett is a legkevésbé hiteles forrás.

A friss mérés eredményei szerint az aktív munkavállalók közel tizede vesztette el korábbi állását a járvány hatására. A férfiak körében 7%, míg a nők esetében közel 11% ez az érték, vagyis minden tizedik nő elvesztette a munkáját. A legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezők a leginkább érintett csoport, negyedük munkája vagy munkahelye szűnt meg az elmúlt hónapokban (25%).

Az otthoni munkavégzés az aktív munkavállalók összesen 42%-át jellemzi, ám az iskolai végzettség függvényében ez esetben is szignifikáns különbségek tapasztalhatók: tíz diplomás közül hat él a home office lehetőségével (58%), míg a legfeljebb általános iskolai tanulmányokat végzett munkavállalók mindössze negyede számára opció a távmunka (24%). Legnagyobb arányban (63%) a budapestiek tudnak részben vagy teljesen otthonról dolgozni jelenleg.

A felmérést készítő cég szerint a két mérési hullám eredményei is azt tükrözik, hogy tartósan megváltozott a mindennapi életünk.

Egy hónap alatt 60%-ra emelkedett azok száma, akik arcmaszkot viselnek, a 60 év felettiek körében ez az arány jóval magasabb, 74%. A megkérdezettek több mint 70%-a nem fog kezet másokkal, 66% pedig kerüli a személyes kontaktust, tehát erre is jobban odafigyelnek az emberek. A tömegközlekedési eszközöket változatlanul kb. kétharmados többség kerüli.

A válaszadók 45%-a azt vallotta, hogy a járvány után is gyakrabban most majd kezet, és a kézfertőtlenítő használata is maradandónak bizonyult, de

az emberek többsége azt tervezi, hogy ugyanolyan gyakorisággal vesz majd részt rendezvényeken vagy nagy összejöveteleken, mint a járvány előtt, és a jövőben is utazik majd külföldre repülővel.

A lakosság negyede (26%) attól teszi leginkább függővé a felvett szokásai enyhítését, hogy elérhető lesz-e a koronavírus elleni védőoltás, ötödük pedig elsősorban a kormány vagy a járványügyi hatóság/tisztifőorvos bejelentését várja a vészhelyzet végéről (22% és 20%).


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter azonnali hatállyal menesztette Czunyiné Bertalan Juditot
A miniszterelnök felmentette Czunyiné dr. Bertalan Juditot a TOP és TOP Plusz monitoringbizottságok elnöki tisztségéből. Már ki is nevezték az utódját.


Magyar Péter miniszterelnök felmentette Czunyiné dr. Bertalan Juditot, a Fidesz Védvonal nevű hálózatának vezetőjét a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program, valamint a TOP Plusz programok uniós forrásainak felhasználását felügyelő bizottságok éléről. A szerdán megjelent kormányhatározattal egy időben a kabinet több mint 530 milliárd forintnyi uniós forrást szabadított fel két sürgős energetikai programra.

A Magyar Közlönyből derült ki, hogy

a kormányfő döntése értelmében csütörtöktől a két testület irányítását Szabó Mátyás, a Vidék- és Településfejlesztési Minisztérium vidék- és területfejlesztési államtitkára vette át

írta a 24.hu.

Ezzel párhuzamosan a Tisza-kormány az előző kabinet Gazdaság-újraindítási akciótervére hivatkozva bővítette a helyreállítási és ellenálló-képességi tervhez kapcsolódó listát.

Uniós pénzekből támogatják az okos villamosenergia-fogyasztásmérők telepítését 53 milliárdos keretösszeggel, valamint a megújuló energiaforrások hálózati integrációját egy 480 milliárd forintos programmal.

A szoros határidő miatt Magyar Péter azzal bízta meg Lőrincz Viktória vidék- és településfejlesztési minisztert, hogy azonnal gondoskodjon a két program végrehajtásának megkezdéséről.

A kormányhatározat nevesíti is a lehetséges kedvezményezetteket. Az okosmérőkre kiírt pályázatokon kizárólag a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által kiadott elosztó hálózati engedéllyel rendelkező társaságok indulhatnak.

Ezek az E.ON Dél-dunántúli és Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt., az ELMŰ Hálózati Kft., az MVM ÉMÁSZ és DÉMÁSZ Áramhálózati Kft., valamint az OPUS TITÁSZ Áramhálózati Zrt. Utóbbi cég Mészáros Lőrinc tőzsdei vállalatcsoportjához tartozik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter élő adásban mászott fel az Uzsoki kórház tetejére, és ultimátumot adott a legfőbb ügyésznek az aranykonvoj-ügyben
Nyilvános üzenetben szólította fel a legfőbb ügyészt a miniszterelnök a zuglói Uzsoki Utcai Kórház bejárása után. Kijelentette, hogy amennyiben Nagy Gábor Bálint nem lép, ő maga fog új információkat nyilvánosságra hozni a sokakat érdeklő ügyben egy sajtótájékoztatón.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. június 25.



Magyar Péter miniszterelnök és Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter csütörtökön a zuglói Uzsoki Utcai Kórházban tartott bejárást, ahol bemutatták a klímaberendezések felújításának első eredményeit. Bár az intézményben több mint bruttó 130 millió forintért befejeződött a folyadékhűtők cseréje, a több mint 800 ágyas kórház egyes részein továbbra is áll a régi hűtőrendszer.

A látogatás mellett a kormányfő bejelentette, hogy a szerdai ülésen a kormány elfogadott egy rendeletet az extrém hőség elleni védekezés országos összehangolására, amelyet személyesen ő fog vezetni több miniszter és a nemzetbiztonsági főtanácsadó segítségével.

Magyar a bejárás során ultimátumot adott: délután három óráig várja a legfőbb ügyész megszólalását az „aranykonvoj” ügyében, ellenkező esetben ő maga fog nyilvánosságra hozni információkat a témában.

Azt mondta, a 15 órára ígért sajtótájékoztatón emellett részletesen beszámol a hőségriadóval kapcsolatos intézkedésekről, a kormányülésen hozott közlekedési döntésekről, az Alaptörvény 17. módosításáról és a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési Hivatal felállításáról is.

A miniszterelnök felidézte, hogy a Tisza-kormány két hete az egyik első intézkedéseként több mint 3,6 milliárd forintot csoportosított át a kórházi klímaberendezések fejlesztésére.

A rendkívüli forrásból 32 kórházban kezdődtek el azonnal a munkálatok.

A miniszterelnök jelezte, hogy folytatni fogja országjárását a kórházakban, emlékeztetve arra, hogy már két évvel ezelőtt elkezdte bemutatni az áldatlan állapotokat Kulja András európai parlamenti képviselővel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Megszólalt Bús Balázs a letartóztatása után: Soha semmit nem követtem el
A Nemzeti Kulturális Alap volt alelnöke a tárgyalóterem előtt ismertette az RTL-lel a bíróság döntését. Egyben leszögezte, hogy nem követett el bűncselekményt.


A tárgyalóteremből kilépve tett fel néhány kérdést a frissen letartóztatott Bús Balázsnak az RTL. A Kecskeméti Járásbíróság az NKA-ügyben rendelte el a Nemzeti Kulturális Alap volt alelnökének letartóztatását. Az ügyészség a szökés, a bizonyítékok befolyásolása és a bűnismétlés veszélyére hivatkozott.

A gyanú szerint a Nemzeti Kulturális Alap döntéshozó testülete 2024 decemberétől a törvényeket megszegve 1079 támogatásról döntött, összesen több mint 17 milliárd forint értékben.

A csatorna a tárgyalóteremből kilépő Búst, Óbuda korábbi fideszes polgármesterét arról kérdezte, hogy követett-e el bármilyen törvénytelenséget, amire nemmel felelt. Majd a riporterrel ismertette a bírósági döntést, és azzal kapcsolatos véleményét is:

„A bíróság egy politikai döntést, véleményem szerint törvénytelen döntést hozott, ami egyáltalán nem megalapozott. Ennek megfelelően elrendelték 30 napra a további letartóztatásomat. De még egyszer mondom, én vallomást tettem, mindenben együttműködöm a hatóságokkal. Soha semmit nem követtem el, soha semmilyen bűncselekményben nem vettem részt és soha semmilyen olyan döntést nem hoztam, ami törvénytelen lett volna”

– sorolta a politikus, aki ezután már több kérdésre nem válaszolt.

Az RTL még szerette volna megtudni, hogy Hankó Balázstól kapott-e utasításokat a támogatások megítélésére, de nem jártak sikerrel a NAV-osok gyűrűjében távozó politikusnál.

Az RTL rövid interjúját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Drámai a helyzet a Velencei-tónál: az őshonos halakat áttelepíthetik, az invazív fajok halhús-feldolgozóban végezhetik
A hatóságok a halállomány megmentésére készülnek, miután a vízszint soha nem látott mélypontra esett. A szakemberek szerint fel kell készülni a tömeges halpusztulásra is egy hidegfront után.


Történelmi mélypontra, 52 centiméterre csökkent a Velencei-tó vízszintje szerda reggelre az agárdi vízmércén. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője szerint a helyzet a nyáron tovább romolhat. Siklós Gabriella kiemelte, hogy „ez egy rövid ideig tartó negatív rekord lesz”, mert a vízszint várhatóan tovább fog csökkenni.

A helyzet miatt intézkedési terv készült a halállomány megmentésére a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakembereinek bevonásával – írja az Infostart.

A megelőzés érdekében már üzembe helyeztek levegőztető berendezéseket a tó legmélyebb pontjain:

kettőt a dinnyési hullámtörőnél, kettőt pedig az északi evezőspályánál. A víz minőségét kéthetente ellenőrzik, az egyelőre megfelelő, de a szakemberek felkészültek egy esetleges tömeges halpusztulásra is, amelyet jellemzően egy nagy meleg után érkező hidegfront indíthat be.

Amennyiben a vízszint tovább csökken és a helyzet kritikussá válik, mentőhalászatra is sor kerülhet. Ennek során az őshonos halfajokat a közeli természetes vizekbe telepíthetik át, míg az invazív fajok egyedei halhús-feldolgozóba kerülhetnek.

A Magyar Országos Horgász Szövetség Velencei-tavi kirendeltségének vezetője, Pálinkás Imre Pál arról számolt be, hogy rendkívül kevés csapadék esett idén a tó vízgyűjtőterületén, ezért „sosem látott alacsony vízállással” néznek a várhatóan forró és száraz nyár elé.

A tapasztalatok alapján egy-egy forró napon fél és egy centiméter közötti vízszintcsökkenés is előfordulhat, a legalacsonyabb vízállásra pedig szeptember végén, október elején számítanak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk