NKA-ügy: videón, ahogy Ughy Attilát vezetőszáron bíróságra viszik
Vezetőszárral kísérték be a Kecskeméti Járásbíróságra Ughy Attilát, Budapest XVIII. kerületének korábbi fideszes polgármesterét. A 444.hu cikke szerint a felvétel Szabó Bálint Facebook-videója. Ughy a Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiumának vezetője volt, amely kulcsszerepet játszott a Nemzeti Kulturális Alap 17 milliárdos botrányának középpontjában álló pénzek szétosztásában.
Az ügyészség a szerdán őrizetbe vett mind a hat gyanúsított letartóztatását kezdeményezte.
A gyanú szerint az NKA döntéshozó testülete 2024 decemberétől 17 milliárd forint támogatást oszthatott ki a törvényi előírások megszegésével. A gyanúsítottak között van Bús Balázs és Ughy Attila mellett a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő főigazgatója és kabinetvezetője, valamint a Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiumának két tagja is.
A sajtóban megjelent elemzések szerint a támogatások jelentős része a Fidesz kampányát segítő influenszerekhez és fellépőkhöz került. Pénzt kapott többek között Tóth Gabi, Pataky Attila, Fásy Ádám és Mága Zoltán köre is.
A botrány kirobbanása óta közel kétmilliárd forintnyi támogatás már vissza is folyt a költségvetésbe, miután több kedvezményezett, köztük nemrég Muri Enikő is, inkább visszafizette az elnyert összeget.
Tarr Zoltán kultúráért felelős miniszter szerint az érintettek egy belső zsargont alakítottak ki a pénzek elosztására.