UTAZZ
A Rovatból

Magyarország egyik legvadregényesebb vidéke

A Kelet-Bakony ékszerdoboza a Gaja-patak, Magyarország egyik legtisztább vízfolyása.

Link másolása

A Megnézlek Magyarország bloggere csodás kirándulást tett a Kelet-Bakony tájain. Érdemes elolvasni a beszámolót, mert biztos, hogy kedvet kaptok egy szép őszi túrához.

Én most minden elfogultság nélkül, Magyarország egyik legszebb, legvadregényesebb és leglátványosabb vízfolyása mellé kalauzollak benneteket, ami rengeteg természeti, geológiai, történelmi helyszínt rejt magában. Ebből adódik, hogy sok turistaút övezi a környékét, többek között az országos kék. Nem titkolt szándékom pedig, hogy kedvet csináljak ezeknek a helyeknek a felkereséséhez.

A Gaja-patak Veszprém megyében, egy Zirc melletti kis falu, Nagyesztergár közelében ered. Innen közel 20 kilométert tesz meg keletnek, majd délnek indul és a Fehérvárcsurgói víztározóba folyik, ami Magyarország egyik legszebb környezetében lévő, mesterséges tava. A tározóból távozó víz Székesfehérvár mellett elhaladva a Nádor-csatornával egyesülve később a Dunába ömlik. Mi most elsősorban a víztározóig csordogáló, vagy éppen zubogó patakkal foglalkozunk. A Keleti-Bakony képét nagyban meghatározó Gaja-patak, Magyarország egyik legtisztább vízfolyása. Vizében ponty, kárász, keszeg, küsz, sügér is megtalálható, átlagos vízmélysége 40 cm.

bakony (1)

bakony (2)

bakony (3)

Ha igazán izgalmas dolgokat szeretnénk látni, akkor elsőként Bakonynánáról induljunk neki. A Gaja-patak mentén rengeteg malom működött. Nánánál, ahogy elérjük a patak partját, rögtön van is egy, persze már nem üzemel, lapátok sincsenek már, de az épület jellege miatt az ember egyből tudja, hogy malomépületről van szó. Nem kell sokat gyalogolnunk, hogy a Bakony egyik legcsodálatosabb helyére érjünk. Itt a lélegzetünk is eláll. A Római fürdőnek nevezett hely a Bakony egyetlen természetes vízesése. A Bakony-Balaton Geopark területén található, és nagyon közkedvelt látványosság, ma is aktív geológiai folyamatok figyelhetők meg. A Gaja völgyében vezető út, elérve ezt a helyet, hirtelen beszűkül. Hatalmas mészkőtömbök magasodnak a fejünk fölé, és süllyednek a lábunk alá. Az addig nyugodtan csordogáló víz pedig a beszűkült hely miatt hatalmas csobogással és sebességgel hullik alá. Csodálatos látvány.

Az ember órákig tudna álmélkodva nézelődni a nem mindennapi látványban. Ha jobban megfigyeljük a körülöttünk lévő dolgokat, és nem csak az aláhulló víz szépségében gyönyörködünk, akkor észrevesszük a lábunk alatt lévő köveket is. Rendkívül izgalmas és igen idős kőzetbe vágja bele magát itt a víz. Szabad szemmel is jól kivehetőek a kőzetben tömegesen jelen lévő csiga, kagyló ősmaradványok.

Bár nehéz ezeket észrevenni, de nagyon érdemes megnézni őket, mert egy olyan távoli időről mesélnek nekünk, amikor itt nem egy patakocska folydogált, hanem egy egészen más környezet volt jelen. A legtöbb túrázó talán megdöbbenne, amikor azt mondjuk, hogy a területet egykor tenger borította. És a bizonyíték ott van a lábunk alatt. Sok-sok millió évvel ezelőtt a most itt látható állatok maradványai ülepedtek le ennek a tengernek a fenekére, mésziszappal. Ebből lett az a kőzet, amit ma a vízfolyás, miközben a hely egyre csak emelkedik, folyamatosan váj magának.

bakony (5)

bakony (4)

Nem kell messzire mennünk, hogy a következő nevezetességet megnézzük, és hasonló dolgokról legyen még több ismeretünk. Ha a kék jelzés útját nézzük, akkor a Római fürdő előtti, kiépített pihenőnél, felmegyünk a völgyfőre. Itt elérve a murvás utat jobbra kanyarodunk és kb. 500 méter után elérünk a Zsidó-hegyi geológiai alapszelvényhez. A feltárás, a Bakony-Balaton Geopark bemutatóhelye. Az elmúlt hónapokban szépen rendbe rakott szelvény, egy tájékoztató táblát is kapott, ahol szakszerűen informálják az ide látogatókat, mit is látnak valójában, azon kívül, hogy köveket. Szintén, lent a Római fürdőnél látott mészkövet látjuk, annak is a legtetejét, és az arra később rakodott márgát. Egy-egy időszak találkozása év milliókkal ezelőtt.

Ha visszaereszkedünk a völgybe, és tovább haladunk a kéktúra vonalán, szintén pár száz méterre a vízeséstől találjuk a Vadalma forrást. Itt a Tési-fensíkon elnyelődött esővíz tör a felszínre. Mivel a Keleti-Bakony tömbjei nagyrészt dolomitból és mészkőből állnak, így a terület rendkívüli módon jól karsztosodik, és a hegy lábánál, vagy völgyekben a víz felszínre tör források formájában. Itt is ez történik. Saját szemünkkel láthatjuk, ahogyan bugyog a víz felfelé. Kissé odébb is van egy időszakos forrás, mivel az kicsit feljebb van, csak akkor folyik belőle a víz, ha a nagy csapadékmennyiség megemeli a karsztvízszintet.

Itt a patak mentén haladva tovább Jásd községbe érünk. Megtekinthetünk még egy két malmot, és a falu mellett lévő Szent-kutat. Ha van erőnk akkor még felkapaszkodhatunk a Tési-fensíkra, útba esik a Siska-forrás, ami az előbb említett karsztrendszernek az egyik kifolyása. Utunk végén pedig megtekinthetjük egy csodálatos naplementében a Tési szélmalmokat.

bakony (7)

bakony (8)

A Gaja pataknak van egy másik, rendkívül szép és izgalmas része, ahol több kilométeren keresztül kanyarog egy szurdokvölgyben. A Gaja-völgyi Tájcentrum kezelője a Vadex Zrt. A turisták dolgát megkönnyítve, egy hatalmas több hektáros terület van kiépítve, pihenőkkel, tájékoztató táblákkal. Bodajk felől a gerincről ereszkedünk be, szintén az országos kék jelzésén a völgytalpba. A patak medrét követve haladunk csodálatos környezetben a fölénk emelkedő hatalmas sziklafalak között. A patak időtlen idők óta itt kanyarog, és a Bakony kiemelkedése ellenére, ő rendíthetetlenül rójja kilométereit. Az idő bizony eldönti, hogy ki az erősebb a víz, vagy a hegy. Mi emberek csak pillanatok vagyunk ebben a küzdelemben, és talán azt mondanánk hogy a kő erősebb, de bizony az idő a víznek dolgozik. Ha nem a patak állna nyerésre, most nem járhatnánk ilyen gyönyörű völgyben.

Legendák szerint maga Szent István királyunk is a környékre járt csónakjával vadászni. Az bizonyos, hogy a völgy már a Honfoglalás kora előtt is lakott volt, ezt régészeti leletek és az itt talált halomsírok is bizonyítják.

A szurdokvölgy mikroklímájának köszönhetően, rendkívül párás a levegő, szinte őserdei klíma van. A területen komoly vadgazdálkodás folyik. Gróf Károlyi Gyula elsőként, 1888-ban létesített itt vadaskertet. Szarvasok, őzek, muflonok, vaddisznók és Magyarországon egyedüliként szikaszarvasok is élnek a területen.

bakony (10)

bakony (11)

bakony (12)

bakony (13)

A tájközpont látványosságai közé sorolható az Ádám és Éva fa, bár mára ezeknek csak maradványai láthatóak. Az Alba Régia forrás, aminek környéke szintén nemrég lett rendbe téve, vagy a Sobri Jóska barlang felejthetetlenné teszi az ide látogatást. Ezek szintén a karsztosodási folyamatokra bizonyítékok. A barlang maga valamikor karsztbarlang volt, de a hegy emelkedésével, és a Gaja bevágódásával a kőzetbe, láthatóvá vált.

A tájcentrumot elhagyva Fehérvárcsurgónál lyukadunk ki. Itt mindenképpen nézzük meg a Károlyi kastélyt, ami szépen, eredeti formájában fel van újítva, és a kertjét is idén tették rendbe.

bakony (17)

bakony (18)

Nagyszerű túraútvonalak ezek, ha az ember nem ijed meg, az ősszel érkező hűvösebb levegőtől, és a nyirkosabb időtől sem. Felejthetetlen élményekkel lehetünk gazdagabbak, és megismerkedhetünk hazánk élő és élettelen természeti kincseivel, történelmével. És ha ősszel, csapadékos időben tesszük mindezt, akkor a természet megajándékoz bennünket apróbb kis csodákkal is, amik olyanok ezeken a hatalmas tájakon, mint a gyöngyszemek.

Ha kedvet kaptál, húzz túrabakancsot és irány a Bakony, de előtte oszd meg a cikket ismerőseiddel!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET: