UTAZZ
A Rovatból

2017 legjobb magyar helyei, amiket nyugodtan felvehetsz a bakancslistádra

Barlang, csillagvizsgáló, struccfarm, pincefalu és ferde torony is szerepel a kihagyhatatlan látnivalók között.

Link másolása

A 2017-es évben is sok izgalmas magyarországi települést, vidéket kerestünk fel. Van köztük ismert, de télen kevésbé látogatott kisváros, saját pénzt használó település, ferde tornyú város, szabadulószoba és néhány olyan hely is, amire talán nem is gondolnál, ha egy jó hétvégi kiruccanást tervezel éppen.

Most a legizgalmasabbak közül válogattunk. Olyan helyeket, ahová akár egész évben érdemes elindulni. Tartsatok velünk egy kis országjáráson.

1. Ahonnan pár méteren belül három országba is eljutsz

Ha azt mondjuk Őrség, akkor szinte mindenkinek a lankás vidék, a tiszta levegő, a hangulatos régi házak, a vidéki vendéglátás jut az eszébe. Ám talán kevesen tudják, hogy erre a gyönyörű vidékre télen is érdemes ellátogatni.

Az Őrségben kiderül, hogy milyen a hármashatárkő, és megtudhatod, hogy hol van Magyarország legvédettebb természeti értéke.

KATT a cikkért IDE

orseg

2. Kőszeg, az egyik legszebb magyar város télen is tökéletes úti cél

A havazási rekorder település a báli szezonban is különleges: van egy nap ugyanis, amikor a turistának szinte kötelező jelmezben érkeznie.

Elvileg Kőszegen van a legnagyobb esély a tartós hóra. Bár a globális felmelegedés hatása itt is érezhető, azért idén is hóval indult az esztendő. A téli hangulatú kisvárosban igazán szép látvány fogadja az erre kirándulókat.

KATT a cikkért IDEkoszeg

3. Három barlang kalandvágyóknak: a leghosszabbtól az egyik legveszélyesebbig

Télen melegedni, nyáron hűsölni is jó bennük, miközben kristálytiszta levegőben kúszhatsz-mászhatsz, sejtelmes csontokat, denevéreket, vagy gyönyörű képződményeket láthatsz.

Ez a barlang. A hőmérsékletük ugyanis általában 10-12 fokos. Ráadásul levegőjük nagyon tiszta, sokszor gyógyhatású is. Aki kalandra vágyik, különleges programra, vagy családi hétvégi közös élményre, annak érdemes valamelyik budapesti, vagy főváros környéki barlangot felkeresni. Most három érdekes helyet ajánlunk

KATT a cikkért IDEbarlang

4. 5 magyar csillagvizsgáló a legnagyobbtól a díjnyertesig

Éjszakai égi kalandokat, távcsöves megfigyeléseket, érdekes űrtörténeteket, különleges távcsöveket és remek kikapcsolódást kínálnak a hazai obszervatóriumok.

Csillagokat nézni életkortól függetlenül mindenki szeret. Már a kisgyerekek is szívesen lesik az esti égboltot, majd a kamaszkor legromantikusabb pillanataiban ott vannak a csillagfényes éjszakai andalgások, aztán jön a tudományos érdeklődés, hogy mi miért és hogyan vándorol az égen. Egy üstökös, a csillaghullás és látványos égi jelenség sokakat csal ki a csendes, távoli, városi fényektől mentes helyekre.

KATT a cikkért IDEcsllagvizsgalo

5. 3 izgalmas magyar monostor, ahová érdemes kirándulnotok

A több mint ezer éves épületek falai között megfordultak királyok is, van amelyiknek történeti kertje van, és olyan is amelyik egy lónak köszönheti a helyét.

Magyarországon számos kolostor található. Van köztük híres, ismert és akad kisebb, mégis izgalmas hely. Most hármat ajánlunk nektek a bőséges kínálatból.

KATT a cikkért IDEmonostor

6. A világon egyedülálló, országhatárokon átnyúló geopark vár Nógrádban

Az 1600 négyzetkilométeres területen 63 magyar és 28 szlovák település kiemelkedően védett értékeit ismerheted meg.

Egyre többen tartják fontosnak a természeti értékek védelmét és azok bemutatását. Ám leginkább különleges virágokra, vagy színpompás madarakra gondolnak ilyenkor, a barlangok, kövek, „élettelen” értékek valahogy kevésbé tűnnek fontosnak.

KATT a cikkért IDEgeopark

7. A Velencei-tó mellett áll az egri vár kicsinyített mása, ahol vitézi próbát is lehet tenni

Agárdpusztán található Gárdonyi Géza szülőháza, a kápolna, ahol megkeresztelték, és tematikus séta vezet el a főbb látnivalókhoz.

Tudtad, hogy az egri vár nem csak Egerben látható? Kicsinyített mása a Velencei-tó partján, Agárdpusztán várja a kalandvágyókat. A fából készült erődítményben újra lehet játszani az egri vár ostromát, és felidézni a hős védők és családjaik életét is.

KATT a cikkért IDEvelenceito

8. Több évszázados kincseket találsz Szécsényben, a fejedelmi városban

II. Rákóczi Ferenc ide hívta össze 1705-ben az országgyűlést, itt látható Magyarország ferde tornya, és egy valódi tömlöcből kialakított szabadulószoba is.

A Darázsdói-patak mentén fekvő Szécsény Nógrád megyében található, a szlovák határhoz közel, Hollókőtől egy ugrásra. A településhez 1962-től hozzácsatolták Pösténypusztát, 1963-tól pedig az egykori Dolányt, mai nevén Benczúrfalvát.

KATT a cikkért IDEszecseny

9. Hajóson található Európa legnagyobb összefüggő pincefaluja

Az 1300 présházból álló, romantikus falucska legrégebbi épülete 1840-ban épült. A közelben pedig megcsodálható a különleges barokk érseki kastély is.

KATT a cikkért IDEhajos

10. Oázis a nyári hőségben a nagyváros közepén

A Pál utcai fiúk című regény tette híressé, hálából felvette a Füvészkert nevet a több száz éves múlttal rendelkező, orvostanhallgatóknak alapított kert.

Egész évben, de a nyári hőségben is remek program a budapesti Füvészkert bejárása. Az árnyas sétányok, a csendes patakocska, és kis tó partján végre némi enyhülést talál az ember. A sokféle színes virág között sétálva pedig pár percre azt is elfelejtjük, hogy éppen egy világváros közepén vagyunk.

KATT a cikkért IDEfuveszkert

11. A magyar város, amelynek saját márkája, saját pénze és struccfarmja is van

A hagyományokat felélesztő Hajdúnánáson helyben termelt, díjnyertes bioélelmiszert vehetnek a piacon, vagy szuvidált húst készíthetnek a háziasszonyok.

Az Alföld északi peremén, a Hajdúságban, Debrecen és Nyíregyháza szomszédságában található Hajdúnánás. A 17 ezres mezőváros büszke a múltjára, a hagyományokat őrizve igyekszik vonzó és dinamikus településként úgy fejlődni, hogy az itt élők jól érezzék magukat.

KATT a cikkért IDEhajdunanas

A válogatást folytatjuk, a következő részben érdekes hazai vízparti helyeket gyűjtünk össze.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: