JÖVŐ
A Rovatból

Genetikailag módosított babák, önmagukon kísérletező biohackerek a Netflix új sorozatában

Az Unnatural Selection megmutatja, hogy a jövő már itt van, minden szépségével és veszélyével. Csak épp nem figyelünk eléggé.

Link másolása

Hol tart ma a génszerkesztés? És jó vagy rossz ez nekünk? Ezeket az alapkérdéseket teszi fel a Netflix több éven át forgatott, kontinenseken átívelő dokusorozata, méghozzá nemcsak elméleti síkon, hanem konkrét példákat bemutatva, és a szereplők történetét éveken át követve.

A kis Jackson Kennedy álma, hogy első emberként lépjen a Marsra. A kisfiú tudja, ehhez tökéletesen kellene látnia. Ő azonban alig lát, és a helyzet napról napra csak romlik.

Édesanyja már kiskorában észrevette, hogy nem figyeli az arcokat. Orvosról-orvosra jártak, mire kiderült, hogy Jackson mindkét RPE-65-ös génje hiányzik. Az egyiket az apjától, a másikat az anyjától kellett volna örökölnie. Azt mondták nekik, a betegség oda vezet, hogy a kisfiú idővel teljesen megvakul. Egy új géntechnológiai eljárás azonban lehetővé tette, hogy megműtsék. A dokumentumfilm végigköveti a család sorsát, ahogy a műtétre készülnek, ahogy a beavatkozás alatt odakint izgulnak, ahogy lekerül a kötés, és ahogy Jackson életében először beül egy gokartba, úgy, hogy lát.

"25 éve vagyok a szakmában, és most tapasztalok ilyet először"

- mondja a kisfiút vizsgáló szemész. Íme egy példa arra, hogy a géntechnológia mennyi mindent változtathat meg.

VIDEÓ: a filmsorozat trailere

A filmsorozat az alapoktól indulva elmagyarázza, mi az a genom, mekkora áttörés volt az emberi géntérkép elkészítése, majd hogyan kezdték el megérteni a tudósok, miként alkot meg egy embert a kód, és miként sérül egy betegség hatására. A 6,4 milliárdos genetikai kódban ugyanis már egyetlen betű megváltoztatása is súlyos betegséget okozhat.

Bemutatják a CRISPR-Cas9 módszer felfedezését is, ami lehetővé tette, hogy módosítsunk a DNS-ben lévő géneken.

"Találtunk egy fehérjét egy baktériumban, ez vezetett a génszerkesztés technológiájának alapvető megváltoztatásához" - magyarázza a filmben Jennifer Doudna, a Berkeley Egyetem professzora, aki részt vett a felfedezésben. "Úgy működik, mint egy molekuláris szike, csak programozható. Irányíthatjuk, hol változtasson a DNS-szekvenciában. A fehérjében lévő kémiai hasítók felveszik a pozíciójukat és elvágják a DNS-t, úgy, hogy a vágás felülete sima legyen, közben pedig beépítik a változtatást."

Ezzel elméletileg bármilyen genetikai alapú betegség gyógyíthatóvá válik.

"Ha csak pár éve megkérdezte volna, hogy ez lehetséges-e, csak nevettem volna" - mondja a tudós.

A Netflix sorozata szerint a CRISPR segítségével nemsokára úgy másolhatjuk, vághatjuk ki vagy illeszthetjük be a DNS kódjait, ahogy azt egy szövegszerkesztőben tesszük.

"Mindez az élet könyvének újraírását jelentheti. Épp egy forradalom zajlik" - mondja Juan Izpisua Belmonte fejlődéstani biológus. Ő olyan halakat, egészen pontosan zebradániókat vizsgál, amelyek, ha kimetszik a szívüket, képesek újat növeszteni helyette. Azt kutatja, mit kell ki- vagy bekapcsolni a genomunkban ahhoz, hogy erre mi is képesek legyünk.

Belmonte a filmben megmutatja, hogy egyetlen gén hozzáadásával hogyan növeszt új lábat egy csirkeembrió.

Hisz benne, hogy nemsokára az emberek is újranöveszthetik végtagjaikat, szívüket, vagy bármilyen más szervüket.

A CRISPR azonban nemcsak gyógyításra alkalmas, hanem arra is, hogy tökéletesebb embereket hozzanak létre vele. És innentől sok-sok morális, etikai kérdőjel következik, ami végighúzódik a sorozat összes epizódján.

Nem az a kérdés, képesek vagyunk-e rá, hanem az, megtesszük-e? - hangzik el a filmben az előttünk álló szédítő lehetőségekről.

"Abban mind egyetértünk, hogy a betegségek meggyógyítása helyes. De abban nem biztos, hogy mind egyetértünk, jó vagy rossz, ha megpróbálunk javítani a szellemi vagy fizikai képességeinken." - mondja Belmonte.

És az is egy nagy kérdés, ki dönt majd ezekben a kérdésekben?

A film egyik főhőse dr.Josiah Zayner, a világ egyik legismertebb biohackere, aki korábban a NASA-nak dolgozott. Olyan baktérium előállítása volt a feladata, amelyekkel az űrhajósok képesek lesznek életben maradni a Marson. De aztán kilépett.

Biohackerként azzal vált híressé, hogy egy konferencián élő adásban adott be magának egy génmódosító injekciót.

Azt mondja, ő azért küzd, hogy a génsebészet előnyei mindenki számára hozzáférhetővé váljanak. Ne csak néhány óriáscég állítson elő dollármilliókba kerülő gyógyszereket, ne csak a gazdag emberek tehessék magukat genetikai módosításokkal "szuperemberekké".

"Mi történne, ha demokratizálnánk a helyzetet? Ha valaki kifejlesztene egy mindenki számára könnyen alkalmazható módszert?" - teszi fel a kérdést a sorozatban diákjainak. Mindez azonban nemcsak elmélet, ő meg is csinálta.

Leegyszerűsítette a CRISPR eljárást, és olyan, 140 dollárért megvásárolható otthoni génsebész készletet állított össze, amivel bárki a saját garázsában hozzákezdhet genetikai kísérletekhez.

VIDEÓ: Zayner a YouTube-on mutatja meg a módszereit

A neten megvehető dobozban van DNS, CRISPR komponensekkel, baktériumokban replikálva. Vannak benne műanyag kémcsövek, kesztyűk, és tett bele a baktériumok növekedéséhez szükséges tápanyagot is. Még példakísérletet is mellékel egy olyan baktérium létrehozásához, ami kedvezőtlen körülmények közt is képes a túlélésre. És haladó genetikai útmutatót ad azoknak, akik ennél is tovább mennének.

David Ishee például kutyákat akar genetikailag módosítani. "Nincs phd-m, sőt, diplomám sincs, csak érettségim" - meséli magáról a Mississippi államban élő tenyésztő. Azt mondja, ő azt hitte, hogy DNS-t kinyerni és módosítani több millió dollárba kerül. Óriási labor kell hozzá, meg kutatócsoport. "De minden fenn van a YouTube-on." - meséli.

Ő szintén rendelt Zayner 140 dolláros otthoni génsebész készletéből, és elszántan kísérletezik a kutyáin.

Azt mondja, ha csinálna egy világító kutyát, az elég egyértelmű lenne mindenkinek.

De a fő célja nem ez. A nagy állatok gyorsan öregszenek és kimúlnak, ezen szeretne változtatni.

VIDEÓ: génsebészet otthon

"Ha mindenki számára hozzáférhetővé tesszük ezeket az eszközöket, az teljesen megváltoztatja a hatalmi egyensúlyt" - mondja Zayner optimistán az első részben, hogy aztán az utolsóban rádöbbenjen arra, a szavainak mekkora súlya is van, ha hús-vér emberekről van szó.

Az általa összeállított instant csomagot ugyanis nemcsak arra használják, hogy világító kutyákat próbáljanak vele létrehozni, hanem például arra is, hogy megtalálják a HIV gyógyszerét.

A filmben bemutatják a HIV fertőzött Tristan Roberts történetét, aki saját magán végez genetikai kísérleteket.

Ezt az amerikai törvények nem tiltják, a lényeg, hogy magának adja be az injekciót. A HIV fertőzött fiú azt mondja, nem érdeklik a kockázatok, mert sokkal nagyobb a tét: már évek óta amúgy is a halál árnyékában él, és ha sikerrel járnak, milliókon segíthetnek vele. Egy Ascendance Bio nevű startuppal közösen dolgoznak, és Tristan a kamerák előtt be is ad magának egy N6 nevű kísérleti szert, csakhogy az első adagtól nem tapaszatal semmilyen változást.

VIDEÓ: Tristan beadja magának az N6-ot

Ennek ellenére az Ascendance Bio már előrendeléseket vesz fel a neten a készítményre. "Mit gondoltak, hogy lesz belőle pénz?" - kérdezi Aaron Traywick, a cég tulajdonosa a filmben, amikor kérdőre vonják. Azzal érvel, eddig ő finanszírozott mindent, és pénz nélkül nem tudnak tovább dolgozni.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk