JÖVŐ
A Rovatból

Az atomerőművek hűtését veszélyezteti a globális felmelegedés – nem csak Pakson lehet gond

Franciaországban időlegesen már le is kellett kapcsolni erőműveket az apadó és egyre melegebb vizű folyók miatt, máshol az emelkedő tengerszint okozhat gondot.
Fotó: Wikimedia Commons - szmo.hu
2022. július 27.


Link másolása

Az egyre melegebb és egyre alacsonyabb vízállású Duna idén is hatással van a Paksi Atomerőmű működésére. Jelenleg az alacsony vízállás miatti intézkedési terv úgynevezett 1. fokozata van érvényben, ami "előkészítő műszaki intézkedésekkel jár" az atomerőmű friss közlemény szerint. Ebben azt is elismerték, hogy némiképp kisebb hatásfokkal működnek a kondenzátorok, és emiatt az erőmű teljesítménye jelenleg blokkonként 20-40 megawattal kisebb.

Szándékos termeléscsökkentésre azonban egyelőre nincs szükség.

Ugyanakkor az atomerőmű folyamatosan monitorozza a Duna hőmérsékletét. Ha ugyanis az elhasznált hűtővízzel összekeveredve a folyó hőmérséklete átlépné a 30 fokot, akkor csökkenteni kell a teljesítményt. Ez ugyanis már veszélyes lenne a folyó élővilágára is.

Ilyen intézkedésre még sohasem volt szükség, néhány éve ugyan a hvg szerint civilek 30 Celsius-fokú vízhőmérsékletet mértek a vizsgált szakaszon, de az erőmű műszerei "csak" 29,88 fokot mutattak.

A globális felmelegedés okozta hőhullámok világszerte egyre gyakrabban okoznak problémákat az erőművek hűtésekor. A Wired a Dél-Franciaországot átszelő Rhône folyót említi példaként, amelynek mellékfolyóival együtt az 1970-es évektől kezdve jelentős szerepe van Franciaország atomenergia-ellátásának mintegy negyedében.

Idén az alacsony vízállás és a folyó hőmérsékletének emelkedése miatt az EDF néhány héttel ezelőtt több reaktort is lekapcsolt a Rhône, és a régió második legnagyobb folyója, a Garonne mentén. Ott is az élővilág megóvása érdekében kényszerültek erre. Hasonlóra volt már példa 2018-ban és 2019-ben is.

Az idei leállások közel 50%-kal csökkentették Franciaország atomenergia-teljesítményét.

A klímaváltozás elleni alternatív energiaforrások közül gyakran az atomenergiát tartják a legbízhatóbbnak, mert termelése elvileg nem függ az időjárástól. Csakhogy az atomiparnak is megvannak a maguk klímakockázatai. Ahogy Per Högselius svéd történész megállapította: napjaink atommérnökeinek nem a maghasadás, hanem nagy mennyiségű vízfelhasználás okozza a legnagyobb gondot. Sok víz kell ahhoz a gőzhöz, amely a turbinákat hajtja, de sokkal több azok hűtéséhez. Ezért építettek számos létesítményt tengerpartra, vagy nagy folyók mellé.

Bár más iparágakat, köztük a szénnel és gázzal működő erőműveket is érinti a folyók felmelegedése, de az atomerőműveket különösen, egyrészt hatalmas méretük, másrészt pedig az egyes országok elektromos hálózatában elfoglalt központi szerepük miatt.

A folyók felmelegedése nem csupán Franciaországban okoz termelés-kiesést: ugyanez történik például az Egyesült Államokban a Tennessee folyó mentén, míg Észak-Európában a tengervíz felmelegedése okozott hasonló problémát.

A Stanford Egyetem kutatása szerint nyolcszor annyi termelés-kimaradás volt az atomerőművekben a 2010-es, mint az 1990-es években.

Az EDF már 2011-ben azt jósolta, hogy a Rhône átlaghőmérséklete 2050-ig 3 C fokkal emelkedik, amelynek nyomán még gyakoribbak lesznek a leállások a hőhullámok idején. És mindezt még kritikusabbá teszi, hogy a nyári forró időszakban igen magas az energiakereslet.

Nem könnyű megoldásokat találni, mert ezeket az erőműveket áthelyezni eredeti helyükről nem lehet, általános felújításuk pedig nagyon sokba kerül.

Thibault Laconde, a párizsi klímatanácsadó start-up vezetője a Wired-nek arról beszélt, tervezhetnének olyan új szivattyúkat, amelyek mélyebb, hidegebb vízig jutnak el, vagy pedig olyan hőcserélő rendszerekkel kell ellátni a létesítményeket, amelyek csökkentik a vízszükségletüket, ahogyan ezt több francia erőműben tették a 2003-as rekord hőhullám után.

Emmanuel Macron francia elnök a közelmúltban bejelentette, hogy elsősorban a tengerpartokra építik az atomerőművek új generációját. Laconde figyelmeztet: ezek építésének figyelembe kell venni a klímaváltozás előrejelzéseit egészen 2100-ig. Ugyanis nemcsak a melegedő és apadó folyók jelentenek problémát.

A partvidékeken a tengerszint emelkedése, valamint a gyakoribb és intenzívebb viharok növelték az árvizek kockázatát.

A 2011 márciusi fukusimai katasztrófa után, amelyet földrengés és cunami okozott, az amerikai nukleáris szabályozó bizottság (NRC) új szabályok kidolgozásába kezdett, hogy megerősítse a működő erőműveket az olyan klímafenyegetésekkel szemben, mint a viharok és a tengerszint-emelkedés. Több tucat olyan létesítményt megneveztek, amelyeket az elárasztás veszélyeztet rendkívüli időjárási körülmények között. 2019-ben azonban a Trump-kormányzat ezeknek a tervek nagy részét félretette arra hivatkozva, hogy túlságosan sokba kerülne az atomiparnak az adaptáció ilyen „alacsony valószínűségű eseményekhez.”

Azóta is tart a vita, pontosan milyen lépésekre van szükség.

A vizek mellé épített erőművek alternatívája lehet a sivatagba telepített, arizonai Palo Verde erőműnél alkalmazott módszer. Ott a hűtést elsősorban a város szennyvizével oldják meg. Doug True, az amerikai nukleáris energia-intézet (NEI) alelnöke pedig olyan kisebb reaktorok építését javasolja, amelyeket sóolvadékkal, vagy levegővel hűtenek.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: