JÖVŐ
A Rovatból

Szoktál inkognitó módban netezni? Akkor most jól figyelj!

Rossz hírünk van mindazok számára, akik privát web-kereső alkalmazást használnak.

Link másolása

Mi történik például akkor, ha a Chrome Incognito Mode-jával altestünkkel kapcsolatos orvosi kérdésekre keresünk választ, új állást után nézünk, miközben dolgozunk, vagy pedig, pornót nézünk?

Mindenekelőtt jó, ha tudjuk: a legnagyobb keresők egyik privát alkalmazása sem védi meg on-line tevékenységünket attól, hogy az internet-szolgáltatók, vagy hivatalos szervek ne tekinthessenek bele.

Mint ahogyan nem akadályoznak meg illetéktelen harmadik feleket, hogy nyomon kövessenek minket és meghatározzák földrajzi helyzetünket. Sőt még vírusvédelmet sem biztosítanak számítógépünknek. Ezeket az alkalmazásokat csupán arra tervezték, hogy ne lehessen letölteni a sütiket és az automatikusan kitölthető oldalakat a felhasználó gépére. Ráadásul ezeket a hiányosságokat igen rosszul magyarázzák el a felhasználóknak - figyelmeztet az IFLScience .

Egy amerikai és német kutatók által készített tanulmány, amelyet azután tettek közzé az interneten, hogy bekerült a napokban tartott lyoni web-konferencia anyagai közül, 460 önkéntes felnőtt felmérésén alapul. Azt vizsgálták, hogy vajon a privát kereső használata vagy nemhasználata mennyiben érinti feltételezett on-line forgatókönyvek szerinti adatgyűjtést.

Míg kitöltötték az on-line kérdőívet, a résztvevők hozzáférhettek hat nagy keresőprogram - a Firefox, a Chrome, a Safari, az Edge, az Opera és a Brave – mobil vagy asztali alkalmazásra szánt közzétételi szabályzatainak egyikéhez, valódi dokumentumokhoz vagy olyan hamis ellenőrzési szabályzathoz, amelyet szándékosan zavaros stílusban írtak meg – így kaphattak egy referenciát arról, hogy mit tudnak a privát alkalmazások és mit nem.

Mindennek ellenére a résztvevők még mindig túlbecsülték a privát keresők képességeit.

A tanulmány szerint 56.3 % úgy gondolja, hogy ha privát alkalmazást használ a Google fiókjához csatlakozva, nem rögzítik kereséseit. Mi több, 40,2 % szerint a web-oldalak nem képesek meghatározni a felhasználó tartózkodási helyét, 22-37 % pedig egyenesen abba ringatta magát, hogy az internetes szolgáltatók, a munkaadók és a kormányszervek nem tudják nyomon követni tevékenységüket a hálón. Ugyancsak sokan élnek abban a tévhitben, hogy a privát keresés nagyobb védelmet nyújt a vírusok ellen.

Bár a felhasználó felelőssége, hogy alaposan olvassa el a keresők közzétételi szabályzatait, a szerzők szerint ezeket a szövegeket jobban, világosabban kellene megírni. Megállapították, hogy csupán azok adtak korrektek válaszokat, akik a Chrome szabályzatát olvasták. A többiek nemhogy tisztázták volna a felmerülő problémákat, hanem még újabb félreértésekre adtak okot. És sajnos, a helyzet egyre rosszabb lesz: a Firefox például így vezeti be legújabb privát alkalmazását:

„Keress, mintha senki sem látná.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Itt a világvége? – Egyre gyorsuló antarktiszi szuperörvény okozhatja majd
A Földön egyedülálló cirkumpoláris áramlat miatt rengeteg tengeri jég olvadhat fel a jövőben. Emiatt jócskán megemelkedhet a tengerek vízszintje.

Link másolása

Rekordsebességgel olvaszthat fel több ezer kilométernyi tengeri jeget az antarktiszi szuperörvény, írja a Daily Star. A cirkumpoláris áramlat a Földön egyedülállónak számít, mivel mind a 360 hosszúsági körön áthalad az Antarktisz körül. Ezért a tudósok „a bolygó legnagyobb és leggyorsabb áramlatának” is nevezik.

Az örvény most minden eddiginél nagyobb sebességgel halad, és úgy tűnik, hogy több tengeri jeget pusztít el, mint 14 millió éves történelme során bármikor. Egy negyven fős tudóscsoport arra jutott, hogy ez rossz hír az emberiség számára, mert az olvadó jég miatt jelentősen megemelkedhet a tengerek szintje, és a Holnapután című filmben látottakhoz hasonlóan jeges víz áraszthatja el a szárazföld egy részét.

A szuperörvényről néhány hete még azt mondta a lapnak egy időjárási szakértő, hogy februárban egy hirtelen sztratoszférikus felmelegedés blokkolhatta az áramlatot, ami így gyakorlatilag leállhatott.

A mostani tanulmány vezető szerzője szerint azonban ez nem így történt. Dr. Frank Lamy a lapnak elmondta, hogy a jelentős mennyiségű tengeri jég elvesztése a dél felé irányuló fokozott hőszállításnak tulajdonítható. Ennek köszönhetően több meleg víz éri el az Antarktisz jégtakarójának peremét, ami gyorsítja az olvadást.

Az áramlat működését ebben az angol nyelvű videóban magyarázzák el részletesen:


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET: