Hetei maradtak a TikToknak: vagy eladják a platformot, vagy jön a betiltás
Könnyen lehet, hogy a TikTok amerikai felhasználói már csak néhány hétig élvezhetik a TikTok görgetését, mivel az alkalmazás a jelenlegi tulajdonosi háttérrel nem működhet tovább az Egyesült Államokban, egész pontosan 2025. január 19. után. Ennek oka az, hogy egy helyi fellebbviteli bíróság pénteken helybenhagyta a törvényt, ami előírja, hogy a kínai tulajdonos ByteDance eddig az időpontig vagy eladja a platformot, vagy betiltják azt. Ez komoly csapást jelent a több mint 170 millió amerikai által használt közösségi média platform számára.
A törvény értelmében az alkalmazásboltok jelentős bírsággal nézhetnek szembe, ha a határidő után továbbra is elérhetővé teszik a TikTokot – amennyiben addig nem értékesíti a jelenlegi tulajdonosa. Azok a felhasználók, akik január 19-ig letöltik az alkalmazást, valószínűleg tovább használhatják, de frissítésekhez már nem férnek majd hozzá, ami idővel hibássá és használhatatlanná teszi.
A CNN emlékeztet, hogy a TikTok tulajdonosa korábban nyilvánvalóvá tette: fellebbezést nyújt be, ha számára kedvezőtlen döntés születik a népszerű videós platform sorsáról. „A Legfelsőbb Bíróság történelmi tapasztalatok alapján védi az amerikaiak szólásszabadságát, és arra számítunk, hogy ebben az alkotmányos kérdésben is ezt teszi majd” – kommentálta pénteken a döntést Michael Hughes, a TikTok szóvivője. A vállalat mindezzel együtt fenntartja álláspontját, miszerint nem válik le a ByteDance-ről. Hughes szerint:
Egy sikeres fellebbezésen túl más módon is elodázható a TikTok betiltása, például Donald Trump megválasztott elnök által, akit ugyan a törvény életbe lépésének másnapján, 2025. január 20-án iktatnak be a hivatalába, de az ABC News szerint ettől még megpróbálhatja útját állni a Biden-adminisztráció idején született döntésnek, és erre meg is lesznek az eszközei. Anupam Chander georgetowni jogász professzor azt nyilatkozta, a „legegyszerűbb módja a tiltás visszafordításának az, ha az elnök erre felkéri a Kongresszust”. Tegyük hozzá: tavasszal egyértelmű, 352-65-ös arányban szavazták meg a TikTok betiltását, amivel – bár demokrata javaslat volt – számos republikánus tag is egyetértett.
A Barron’s felidézi: jobboldalról Trump olyan ismert támogatói álltak be a tiltás mögé, mint Marco Rubio leendő külügyminiszter vagy Brendan Carr, az Egyesült Államok Szövetségi Kommunikációs Bizottságának kiszemelt vezetője. És az erőviszonyok várhatóan nem változnak akkorát, hogy a TikTok ekkora hátrányból fordítani tudjon az amerikai törvényhozásban, vagyis Trump messze nem lehetne biztos a dolgában, ha visszavonást kezdeményezne.
Mit követett el a TikTok üzemeltetője, amiért betilthatják az alkalmazását?
Beszédes, hogy a platformra vonatkozó új szabályozást ugyanahhoz a HR 815-ös törvényhez kapcsolták, ami az Ukrajna, Izrael és Tajvan támogatására engedélyezett katonai finanszírozásról rendelkezik. Ha más nem, ez elég egyértelművé teszi, hogy az amerikaiak védelmi kérdésként kezelik a kínai TikTokot, amire ellenséges szándékú megfigyelő- és dezinformációs alkalmazásként tekintenek. Azt állítják, amerikaiak millióiról (inkább tízmillióiról) gyűjthet érzékeny adatokat, ami jó ideje nem tetszik sem a demokrata, sem pedig a republikánus politikusok túlnyomó többségének – pláne a kiberbiztonsági szakértőnek. Erre válaszul lépett a jelenlegi amerikai kormány.
A véleménye a követői számának gyarapodásával párhuzamosan változott: a TikTok-on mára 14 milliós követőtáborral rendelkező újraválasztott elnök az utóbbi 1-2 évben zajló kampány során már azt állította, „soha nem tiltaná be a TikTokot”. Trump újabb nyilatkozatai tehát azt sugallják, hogy fontosnak tartja a TikTok amerikai felhasználói bázisát és gazdasági hatását, így már nem sürgeti a betiltást – azt viszont maga is elismeri, hogy jobban szeretné amerikai ellenőrzés alá vonni az alkalmazás Észak-Amerikában működő részét. Valószínűbb, hogy a betiltás elfogadása helyett az eladást próbálja meg tető alá hozni, mert akkor a TikTok és az ő növekvő követői bázisa is megmarad, csak éppen más tulajdonos szárnyai alatt.
A ByteDance nem akárkinek adhatja el a TikTokot, de előbb még fellebbezhet
A korábbi elképzelések arról szóltak – és ez érdemben nem is változott –, hogy a tulajdonos olyan vállalatnak kell értékesítse a TikTok amerikai szegmensét, amelyet az USA megbízhatónak tart. Évekkel ezelőtt úgy nézett ki, hogy az Oracle és a Walmart veszi át az üzemeltetését az országban, de ez az üzlet sosem jött létre. Bár ez egyelőre teljes spekuláció, nem okozna túl nagy meglepetést, ha a felvásárlás körül a Trumpot egy ideje teljes mellszélességgel támogató X-tulajdonos Elon Musk is ólálkodni kezdene.
Az eladást azonban jogilag is megakadályozhatná a kínai vezetés, ami tovább bonyolíthatja az amúgy is konfliktusokkal terhelt kínai-amerikai kapcsolatot.
A ByteDance fellebbezése során a vállalat mindenesetre kérhet halasztást is, hogy ideiglenesen függesszék fel a törvény alkalmazását, addig, amíg a Legfelsőbb Bíróság alaposan meg nem vizsgálja az ügyet.
Függetlenül attól, hogy adnak-e halasztást, a CNN szerint jó okkal feltételezhetjük, hogy a Legfelsőbb Bíróság gyorsan dönt az ügyben. Korábban mind a TikTok, mind az amerikai kormány kérte a fellebbviteli bíróságot, hogy gyorsítsa fel a döntéshozatalt, hogy az ügy még a tilalom határideje előtt a Legfelsőbb Bíróság elé kerülhessen, így akár már „január első hetére beütemezhető a tárgyalás” – vezette le a Boies Schiller Flexner ügyvédi iroda partnere. Josh Schiller hozzátette: „figyelembe véve, hogy a Legfelsőbb Bíróság összetétele nagyrészt konzervatív, és ideológiailag inkább a korlátozott szövetségi kormányzatot támogatja, nehezen tudom elképzelni, hogy a Legfelsőbb Bíróság konzervatív többsége ne nemzetbiztonsági ügyként tekintsen erre az ügyre”.
Trump még mindig dobhat mentőövet
Donald Trump mindettől független mentőövet is jelenthet a TikTok amerikai jelenléte számára. Ahogy fentebb írtuk, az elnök kérhetné a kongresszust, hogy vonja vissza a törvényt, bár a szakértők szerint ez az erőfeszítés valószínűleg kudarcot vallana. Így két lehetősége maradhat: „utasíthatja az igazságügyi minisztert, hogy ne hajtsa végre a törvényt, vagy bejelentheti, hogy a TikTok már nem tartozik a törvény hatálya alá” – mutatott rá Alan Rozenshtein, a Minnesotai Egyetem jogászprofesszora.
Az első megközelítés azt jelenti, hogy szólni kell a TikTok technológiai partnereinek, például az Apple-nek – ami a törvény jelen formája szerint bírsággal néz szembe, ha a határidő után is elérhetővé teszi az appot az alkalmazásboltjában –, hogy nyugodtan folytathatják az együttműködést a TikTokkal.
A második lehetőség Rozenshtein szerint egy olyan törvényi részre támaszkodna, ami bizonyos hatáskört biztosít az elnöknek annak eldöntésére, hogy megtörtént-e a TikTok „megfelelő leválasztása”. Elméletben Trump kijelenthetné, hogy ez megtörtént, függetlenül attól, hogy igaz-e vagy sem, és reménykedhetne abban, hogy nem támadják meg bíróságon. Ez a megközelítés sikeresebb lehet, mivel „nem egyértelmű, hogy ki indíthatna pert a törvény érvényesítésére”.
Kétségek, felhasználói ellenérzések és lehetséges következmények
Hiába kapott kiemelt figyelmet az amerikai törvényhozásban a lehetséges adatgyűjtés, illetve a felületen megjelenő dezinformációs tevékenység,
Igaz, a törvényhozásnak erről tartott beszámolót titkosították.
A pénteki döntés újra felerősítette az esetleges tilalom miatti aggodalmakat az amerikai TikTok-felhasználók körében, akik a platformot kapcsolatteremtésre, szórakozásra, információszerzésre és megélhetésük biztosítására is használják. Néhány TikTok-felhasználó korábban arra kérte képviselőit, hogy szavazzanak „nemmel” a törvényre. Mások szerint nehéz lenne nagy közönséget átvinni egy másik platformra, mert minden oldalnak megvan a maga egyedi algoritmusa és bevételszerzési rendszere.
– mondta Carrie Berk, életmódtartalom-készítő a CNN-nek pénteken. „Ugyanakkor a TikTok betiltásáról 2020 óta sokat beszélnek, és eddig nem történt semmi, szóval szkeptikus vagyok. Egyelőre csak reménykedhetünk, hogy nem tiltják be.”
Az amerikai tiltást megelőzve az Európai Unióban is szóba került már a TikTok megregulázása. 2023-ban az Európai Parlament, az Európai Bizottság és az Európai Tanács a saját alkalmazottainak tiltotta meg a TikTok használatát hivatalos eszközökön. A döntés az adatbiztonságot és a személyes adatok védelmét célozta, de egyes államok nem érik be ennyivel: Franciaország például további szabályozásokat fontolgat, ahogy az Egyesült Királyság is, ahol a kormányzati eszközökön már szintén tilos a videós platform használata. Ugyanez történt a világ más tájain, köztük Ausztráliában és Kanadában, míg több latin-amerikai és afrikai ország kormánya ugyancsak gyakran tűzi napirendre a korlátozását, különösen álhírek terjesztése miatt. Ázsiában is találni komoly ellenérzéseket a TikTokkal kapcsolatban: nemzetbiztonsági okokra hivatkozva India egy az egyben betiltotta, Pakisztán pedig rendszeresen blokkolja a működését – igaz, ők a szerintük erkölcstelen tartalmak miatt.
Mivel ennyi ország tekinti kockázatosnak a TikTok jelenlétét, az amerikai bekeményítés hatására valószínű, hogy a közeljövőben sokan szállnak bele a platformba és hoznak ellene szigorú korlátozó, vagy egyenesen tiltó intézkedéseket.