FELFEDEZŐ
A Rovatból

Túró rudi, pálinka, Pick szalámi? Mi hiányzik leginkább a magyaroknak külföldön?

Videós körkapcsolásban kérdeztünk meg hat külföldön élő magyart, ők mit hiányolnak leginkább - közben fény derült olyan érdekes tapasztalatokra is, mint például mit nem esznek meg egyáltalán a hollandok, vagy milyen magyar konyhai kellékbe szerettek bele az ausztrálok.

Link másolása

Ismerős az érzés, hogy külföldön járva – pláne hosszabb időt ott töltve – hiányozni kezdenek bizonyos megszokott ízek, amiket valahogy nem pótol semmi? A magyar gasztronómia már csak ilyen, van benne sok olyan specialitás, ami más nemzeteknél valahogy nem ugyanolyan, netán merőben szokatlan. Kíváncsiak voltunk, hogy vajon mi az, ami igazán jellegzetes a magyar finomságokban? Mi hiányozna leginkább külföldön? Vagy mivel ismertetnénk meg szívesen külföldi barátokat, ismerősöket?

A sztereotip elképzelés Magyarországról, hogy mindent csípősen, de minimum paprikásan fogyasztunk – pedig biztosan van élet a paprikán túl is. De vajon milyen ínyencségeket pakolnánk a bőröndbe egy külföldi út előtt? Először Budapesten kérdeztünk erről járókelőket, és a válaszok hasonlóak voltak: túró rudi, magyar fehér kenyér, kolbász, szalámi, pálinka, fűszerek, köztük persze paprika.

Vajon ugyanezeket a dolgokat hiányolják azok a magyarok is, akik már régebb óta külföldön élnek?

Egy videós körkapcsolásban próbáltunk meg utánajárni.

A hollandoknak nem kedvence a mákos tészta

Eszter Pilisszentkereszten nőtt fel, most fotósként dolgozik Hollandiában. Ahogy meséli, neki nagyon hiányzik a hegyek látványa, az érzés, hogy felér a hegytetőre – mert hát a holland síkság meglehetősen egységes képet mutat. Egy másik furcsaság, amit megtapasztalt Hollandiában, hogy ott nem esznek mákot, nem is nagyon gondolják, hogy a konyhába való lenne, nem is lehet kapni, itthonról kell magával vinnie. Amikor egyszer Eszter mákos tésztával kínálta barátait, furán néztek rá, nem is nagyon ettek belőle.

Egy külföldi város, ahol simán beszerezhetünk Pick szalámit vagy túró rudit

Sándor projektmenedzser, Londonban élve azt éli meg kihívásként, hogy nem lehet csak úgy összefutni spontán a barátokkal, felvetni, hogy félóra múlva igyunk meg valamit, mert akkora a város, hogy nagyobb szervezést igényel egymás útjainak keresztezése. Pedig most már annyi magyar él Londonban, hogy könnyű magyar szót hallani a városban, pláne, ha betéved az ember a magyar boltba.

Sándor szerint nekik szerencséjük van, mert egy ekkora magyar közösség miatt már érdemes külön üzletet nyitni, ahol keresett termék a túró rudi, vagy a Pick szalámi – igaz, az utóbbit a helyi nagyobb élelmiszerboltok polcain is megtalálni.

A szalámi, kolbász, füstölt áru már csak azért is fontos számára, mert felidézi gyermekkorát: a házuk közelében volt a Pick gyár egyik épülete, az utcában ezért gyakran lehetett füstölt kolbászillatot érezni.

Egy családlátogatás felér egy hazai ízekkel feltankolással

A marketingmenedzserként dolgozó Kati a németországi Karlsfeldben leginkább a családját hiányolja, főleg most, hogy a koronavírus-járvány miatt bonyolultabb lett megoldani az utazásokat. Pedig ha itthon járnak, akkor az édesanyja rendszerint bepakol nekik több napra elegendő magyaros ételt, amiket a gyermekei is nagyon megkedveltek. Nem mintha nem próbálkozna magyar fogásokkal, még német barátokat is szívesen megkínál egy-egy klasszikussal, mint a húsleves, vagy csirkepaprikás, esetleg aszaltszilvával töltött hús, amit a németek már csak azért is különösnek tartottak, mert nincsenek hozzászokva, hogy az édes és a sós íz keveredik egy fogáson belül.

Élet a tízmilliós metropoliszban, ahol még a földrengéssel is meg kellett barátkozni

Krisztina Los Angelesben bírósági tolmács, és az egyik legfőbb hiányérzete a kultúrával függ össze: Budapesten élve azt szokta meg, hogy rengeteg színházi program, mozielőadás, és még számos egyéb lehetőség közül választhatott, de most egy monumentális nagyvárosban él, ahol a lakosságszám pont akkora, mint Magyarországé összesen, és emiatt nehezebb megtapasztalni a pezsgő kulturális életet.

Cserébe meg kellett barátkozni olyan szokatlan eseményekkel, mint a földrengés: mikor először élt át ilyet egy irodában, nyomban sikítozni kezdett, a kollégái pedig nem értették, mi baja.

Ha édesanyja egy évben egyszer egy hónapra meglátogatja őket, akkor végigeszik a magyaros menüsort, ilyenkor mindig van például töltött káposzta, úgy elkészítve, ahogy azt szülővárosában, Nyíregyházán megszokta.

Ausztrál barátok vágyott ajándéka Magyarországról: nokedliszaggató

Ági esküvőszervező Melbourne-ban, 9 éve ott él. Azt mondja, szerencsés, hogy külföldi párja eltöltött hosszabb időt Magyarországon, így megbarátkozott a magyar ízekkel, és kimondottan szereti, ha ilyen fogások kerülnek terítékre. Ausztráliában különösen hosszúra nyúlt a pandémia miatti lezárás, amit rákényszerítette Ágiékat arra, hogy többet főzzenek otthon, férjének pedig nagy kedvence lett a csirkepaprikás nokedlivel. Mert a hazai ízek azért hiányoznak ott a többezer kilométeres távolságban. A nokedlit már a barátaikkal is megkedveltették, olyannyira, hogy többeknek kellett már nokedliszaggatót ajándékba vinni, ha Magyarországon jártak.

Szigonyos halászat előzi meg a vacsorát

Barbara egy nagy könyvvizsgáló cég munkatársaként került a Bahamákra, ahonnan évente egyszer tud hazalátogatni, ezért elsősorban a családját és a barátait hiányolja – de vannak magyar ízek is, amik hiányoznak neki, már csak azért is, mert bizonyos hozzávalókat nem tud beszerezni jelenlegi lakhelyén.

Nincs például túró, pláne magyar tv paprika – így nehéz elkészíteni egy jó túrós palacsintát vagy egy klasszikus lecsót.

A helyi specialitások némileg kárpótolják: egyik kedvelt elfoglaltsága lett az, hogy magának fogja meg a halat szigonnyal az óceánból, majd megsüti.

Milyen magyar specialitás receptjét küldte be Ági egy helyi élelmiszerlánc újságjába, amit aztán meg is jelentettek? És mi az a magyar termék, amit már rendszeresen megrendelnek Katitól a barátok, hogy vigyen nekik feltétlen, ha újra itthon jár? És mit pakolnak be rendszerint a külföldön élő magyarok a bőröndbe, ha Magyarországon járnak és hazaindulnak? Kiderül a videónkból!

Pick szalámit szinte mindenki visz magával – és ez nem lehet véletlen!

A PICK Téliszalámi az a hungarikum, amely a világ bármely táján az otthon ízét idézi számunkra, de méltán lehetünk rá büszkék itthon is. Több mint 150 éve változatlan, kiváló minőségét a számos hazai elismerés mellett az idén, első magyar márkaként elnyert Top-Marke 2021 díj is bizonyítja, amely a minőségkritikusnak tartott német fogyasztók elismerő visszajelzése a PICK szalámi termékekre. Tudj meg többet a PICK szalámik által elnyert díjról ide kattintva!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Kiderült: ez a testrész árulkodik a férfi nemi szerv méretéről, megdőlt a láb- és kézméret elmélet
Kutatók alaposan megvizsgálták a témát, és kiderítették, hogy az eddigi teóriák hibásak voltak, mert egy egészen más testrész mérete mutatja meg a férfi nemiszerv méretét.

Link másolása

Megcáfolta egy tanulmány a korábbi teóriákat. Sokáig úgy tartották, hogy "nagy láb, nagy pénisz", de a kéz méretből is többen következtetéseket próbáltak levonni.

Japán kutatók azonban most új testrészt találtak: szerintük az orr mérete szorosabb összefüggést mutatott a péniszmérettel.

Vizsgálatuk alapján az derült ki, hogy

a nagyobb orrú férfiaknak átlagosan legalább 5,3 hüvelyk, körülbelül 13,5 centi hosszú volt a pénisze merev állapotban, míg a kisebb orrú férfiaknak 4,1 hüvelyk, azaz 10,4 centi.

A tanulmányt Dr. Rena Malik, egy Beverly Hills-i sebész értékelte a Diary of a CEO podcastnek - írja a The Sun. A szakember szerint a tanulmány megcáfolta a láb- és péniszméret közti összefüggéstt.

Ugyanakkor az is kiderült, hogy harminc év alatt változott a férfi nemiszerv mérete, 25 százalékkal nőtt, így a 12,2 centiről 15,2 centire nőtt.

Aa Basic and Clinical Andrology című szaklapban megjelent tanulmány arról írt, hogy 124 férfi boncolásából származó adatok alapján nézték a nemi szerv és más testrészek méretének összefüggését, és itt is az derült ki, hogy a lábméret nem befolyásoló.

A kutatók szerint már az anyaméhben eldől a pénisz mérete, ami független a férfi korától, magasságától és súlyától.

Dr. Malik sebész szerint a pénisz növelhető, mert megfelelő húzóeszközzel akár két centivel is nagyobb lehet.

Egy másik tanulmány még egy összefüggést talált: az Asian Journal of Andrology című szaklapban publikáltak szerint a férfiak mutató- és gyűrűsujja közötti méretkülönbség is megmutatja, mekkor a férfi pénisze. A dél-koreai Gachon Egyetem munkatársa azt közölte: „A pénisz méretével összefüggést mutat a férfiak gyűrűsujja és mutatóujja közötti hosszkülönbségnek. Adataink szerint minél rövidebb a mutatóujj a gyűrűsujjhoz képest, annál hosszabb a pénisz".

Forrás: RTL.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
Figyelték a billentyűzetét, majd kirúgták, miután kiderült, hogy alig dolgozik
Az ausztráliai tanácsadó óránként átsimogatta a billentyűzetet, több napon egyáltalán nem is dolgozott, és néha még a megbeszéléseken sem vett részt. Ezután még neki állt feljebb.

Link másolása

Kirúgtak egy otthonról dolgozó nőt, miután a munkáltatója ellenőrizte a billentyűleütéseit, írja a Unilad. Suzie Cheikho közel húsz évig volt Ausztrália legnagyobb biztosítótársaságának tanácsadója, mielőtt kiadták az útját.

Cheikhót két évvel ezelőtt már figyelmeztette az Insurance Australia Group (IAG), hogy javítson a teljesítményén. Ezután kezdték monitorozni a nő billentyűleütéseit otthoni munkavégzés közben.

Kiderült, hogy a tanácsadó képtelen betartani a vállalt határidőket, nem készültek el a rábízott biztosítási dokumentumok sem, ezután döntöttek az elbocsátása mellett.

Suzie Cheikho munkavégzését 49 napon át figyelte a cég, az eredmények pedig lehangolók lettek. A tanácsadó ebből csak két napon tudott pontosan munkába állni, miközben 29 olyan nap is volt, amikor korábban fejezte be a munkavégzést. A biztosítótársaság adatai szerint négy napon egyáltalán nem csinált semmit, ráadásul a többi napon sem szaggatta szét az istrángot: átlagosan óránként 54 alkalommal nyomott meg valamilyen billentyűt a számítógépén. Csak hogy legyen összehasonlítási alapunk: a cikk előző mondata szünetekkel együtt 216 billentyűleütésből állt.

Amikor mindezzel szembesítették, Cheikho azt mondta: egy percig sem hiszi el, hogy a technológia által mért adatok valósak, és soha nem fordult elő olyan, hogy ne dolgozott volna. Az adatok láttán a nő azt mondta, hogy személyes traumák érték, talán ez befolyásolhatta kedvezőtlenül a munkavégzését és a mentális egészségét. Állítása szerint erről tájékoztatta feljebbvalóit is, majd az orvosnál töltött időt később bepótolta.

Suzie Cheikho a történtek után pert indított volt munkaadója ellen, a pert azonban elutasították. Az ausztrál munkaügyi bíróság megállapította, hogy a nő valóban határidőket hagyott figyelmen kívül, nem vett részt megbeszéléseken, ezen felül gyakran nem volt elérhető sem.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Végtelen hosszú sorban álltak a fehérváriak – ott is megnyitott a Simon's Burger
A burger-lánc megnyitóján hatalmas tömeg várakozott, volt aki órákkal előbb érkezett, csak azért, hogy az elsők között lehessen. Igaz a cég nagy akciót is hirdetett.

Link másolása

Hatalmas tömeg gyűlt össze Székesfehérváron az Alba Plázában, ahol megnyitott a Simon's Burgerező.

Az nyitásra nagy akciót hirdettek. Azt ígérték, hogy az első 500 vendég ingyen sajtburgert kap. És ajándékokkal és merch-el is csábították a burgerezni vágyókat. Az Instagramon közzétett képek szerint volt, aki már reggel ötkor kelt, hogy elsők között lehessen a sorban.

A délután közzétett videó szerint pedig hatalmas tömeg gyűlt össze, végtelen sorban álltak a plázában, hogy megkaphassák a burgert.

Egy hete Győrben nyitottak üzletet, ott szintén nagy sorok álltak. Sőt, most azt is bejelentették, hogy hamarosan Szeged következik.

VIDEÓ: A tömegről


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Belenézett a főnök a dolgozók híváslistájába, majd ki is rúgott három home office-olót
Az ausztráliai értékesítők eleinte 15 percenként hívták az ügyfeleket, majd ezt fokozatosan kitolták két órára. Volt olyan szakasza a napnak, amikor egyáltalán nem csináltak semmit.

Link másolása

Arra gyanakodott egy ausztráliai értékesítéssel foglalkozó cégvezető, hogy néhány otthonról dolgozó alkalmazott kevesebbet dolgozik az elvártnál. A főnök ezért belenézett a dolgozók híváslistájába, a kutakodásnak pedig az lett a vége, hogy három embert is kirúgott, írja a Unilad.

A cégvezető akkor fogott gyanút, amikor a home office-ban dolgozók munkahelyi chatelése egyre passzívabb lett, a e-mailekre adott válaszok is egyre lassabban érkeztek meg, időnként pedig nem is reagáltak az értékesítők, ha hívták őket.

Az eleinte 15 percenként tervezett munkatelefonok egy idő után 20 percenként valósultak csak meg, aztán már csak félóránként, majd néha kétórás szünetek is előfordultak, de olyan is akadt, amikor egyszerűen semmit sem csináltak.

A problémás dolgozók egy idő után már naplót sem vezettek arról, hogy milyen feladatokat végeztek el és milyen ügyfeleket hívtak fel.

A főnök másfél évig figyelte a dolgozókat, mielőtt úgy döntött, hogy hármuktól is megválik. Szerinte a munkatársai tisztában voltak azzal, hogy nem könnyű jó munkaerőt találni, és ezt kihasználva lazsálni kezdtek. Azonban egyre többet lógtak, ami végül az elbocsátásukhoz vezetett.

Nem ez volt az első eset az utóbbi időben Ausztráliában, hogy egy otthonról dolgozó kollégának a munkavégzés mennyisége miatt mondtak fel:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk