Szoldatov: Putyin képes bármilyen bűncselekményt elkövetni saját népe ellen, és erre az orosz nép is rájön egyszer
Andrej Szoldatov hosszú elemzést jelentetett meg a moszkvai támadással kapcsolatban The Guardianben Putyin terrorizmushoz való viszonyulásáról, ahogy a szerző fogalmazott: „könyörtelen lesz a moszkvai támadás után, de az oroszok nem bíznak benne, hogy biztonságban tartja őket”.
Leírja, hogy amikor Vlagyimir Putyin 2000-ben hatalomra került, egy dolgot azonnal világossá tett:
Putyint, mint sok KGB-ben kiképzett tisztet, traumatizálta a Szovjetunió összeomlása. Meg volt győződve arról, hogy az orosz állam annyira törékeny, hogy bármelyik pillanatban összeomolhat, ha ellenségei egy kis előnyt is kapnak. Putyin és KGB-s barátai számára Jelcin miniszterelnöke, Viktor Csernomirgyin 1995-ös hírhedt telefonhívása, amikor szóba állt egy terrorista vezetővel, hogy mentse meg a túszok életét egy bugyonnovszki kórházban, elrettentő példa volt, a lehető legrosszabb módja volt a terroristákkal való bánásmódnak.
Az orosz televízió élőben közvetített felhívás akkor nők és gyermekek szabadon bocsátását és az első csecsen háború végét eredményezte, de azt Putyin és köre az orosz hadsereg megalázásának tekintették.
Szigorú információs cenzúrát vezettek be a terrortámadások körül. Az FSZB (a szövetségi biztonsági szolgálatok) először azért nyomozott a szerző után, mert kritikus beszámolót tett közzé egy FSZB-műveletről 2002 októberében, amikor több mint ezer embert ejtettek túszul egy moszkvai színházban. A különleges művelet több mint 130 túsz elvesztésével ért véget, legtöbbjüket az FSZB által használt gáz ölte meg.
2006-ra Putyin megszállottsága, hogy egy centit sem enged ellenségeinek, hivatalos formába öntötte a terrorizmus elleni küzdelemről szóló orosz terrorellenes jogszabályt, amely felváltotta Jelcin 1998-as törvényét. A terrorizmus putyini definíciója onnantól kezdve: „az erőszak ideológiája és a kormányzati szervek, a helyi önkormányzati intézmények vagy a nemzetközi szervezetek döntéshozatalának befolyásolásának gyakorlata, a lakosság megfélemlítése és (vagy) az illegális erőszakos cselekmények más formái”.
Ez az új törvény nagy hangsúlyt fektetett a terrorizmusra, mint ami az orosz állam ellen irányul, míg Jelcin 1998-as törvénye úgy határozta meg, mint civileket veszélyeztető bűncselekményt. Az orosz biztonsági szolgálatok értették a lényeget, és a terrorista csoportok is. Az 1990-es években és a 2000-es évek elején még a terroristák túszokat ejtettek és politikai követeléseket fogalmaztak meg, remélve, hogy a Kremlt tárgyalásokra kényszerítik. Ezután azonban brutális, értelmetlen terrorcselekményekre váltottak, tudva, hogy Putyin Kremlje nem fog válaszolni semmilyen követelésre.
Adrej Szoldatov szerint Putyin nagyon következetes ember. Uralkodása alatt ragaszkodik ahhoz a politikájához, hogy megvédje a szolgálatokat. A KGB utódját, az FSZB-t jól ellátta erőforrásokkal, és gondoskodott arról, hogy ne lehessen kritizálni annak működését.
Így aztán az FSZB nagyon hatékony és innovatív lett az elnyomásban. Manapság az orosz biztonsági és hírszerző szolgálatok a gyilkosságok és kínzások világszintű szakértői.
Az FSZB hatékony technológiával rendelkezik a támadások kivizsgálásában is, nagyrészt a videomegfigyelésnek köszönhetően, amelyet a naprakész arcfelismerő technológiával kombináltak. Ezt láttuk a moszkvai Crocus rendezvényközpont támadásánál is. Négy feltételezett elkövetőt azonosítottak, üldöztek és tartóztattak le 24 órán belül. Azonnal megkínozták őket, az egyik gyanúsítottnak levágták a fülét, és a különleges erők arra kényszerítették, hogy egye meg, mindezt rögzítették, és azonnal kiszivárogtatták a Kreml-barát médiának.
Azonban mindezek nem előzik meg a további támadásokat. Az FSZB újra és újra kudarcot vallott hírszerző ügynökségként, mert ahhoz már más dolgokra lenne szükség: információmegosztási képességekre mind belföldi, mind külföldi ügynökségek között, valamint bizalomra ezen ügynökségek között és ezeken az ügynökségeken belül.
Viszont Oroszországban, ahol korlátozzák a szabadságjogokat, és erősen cenzúrázzák a politikai vitákat, a nemzetbiztonsági szolgálatokba vetett bizalom rendkívül alacsony. Természetesen a megfélemlített lakosság követni fogja a kormány narratíváját, de a félelem és a bizalmatlanság
Egy napon az orosz nép majd rájön, hogy Putyint képes bármilyen bűncselekményt elkövetni saját népe ellen, bármilyen szörnyű legyen is. Akkor már a nagy testvér technológiája, a brutális erő és az elnyomás akkor már kevés lesz, hogy megálljt parancsoljon az embereknek – fejezi be az emigráns orosz publicista.